Anda di halaman 1dari 122

ekrem

ajruli

.... T OTE I ATRI OP ATR PAL OP PAL

Botues: ArbriaDesign Recensues: Ejup Ajdini Ballina: Afrim Bulica Shtypi: Shtypshkronja ArbriaDesign
ekrem.ajruli@gmail.com cel. 071 275 854

CIP - . , AJRULI, Ekrem Palopatriott / Ekrem Ajruli. - Tetov: Arbria design, 2012. - 120 . ; 21 ISBN 978-608-236-000-3 COBISS.MK-ID 91104266

Parathnie
Ekrem Ajruli sht figur e njohur krijuese, vemas n fushn e poezis satirike. Vazhdimisht sht pritur mir nga lexuesi n hapsirat shqiptare t Maqedonis dhe m gjer. Poezia satirike e ktij autori z vend t rndsishm n kulturn e hapsirave tona letrare, prmes s cils plotsohet zbraztira e krijimtaris letrare e ktij lloji. Me kt i hapn rrug t reja satirs n letrsin ton, edhe at me nj natyr t hapur e t guximshme, duke e justifikuar me nj humor sa t menur dhe prqeshs, po aq edhe ironik. Ai din ti ironizoj ata q thirren t mdhenj, apo idhuj. Me delikates i zbulon ant e ulta, t shmtuara dhe ato qesharake. Pr kt mund ta kujtojm poezin Nostalgjia: Thoshin zgjeboproletart Kemi nj atdhe Shtrihet nga Sibiri Gjer posht n Egje. Kjo poezi nuk ka asnj maskomani, dhe mu pr kt, n njfar forme autori paguan njfar harai dekad pas dekade. Kndi i tij krijues, prvese sht interesant, ai dallohet edhe pr nga optimizmi dhe krenaria edhe pse ajo nuk aplikohet sa duhet.

E. Ajruli deri m tani botoi kto prmbledhje me poezi satirike: Marshi i demonve (1995), Rroft e qoft Lolestani (2004), Kur qesh doktor valuta (2007). Dhe tani prmbledhjen Palopatriott (2012).

Te t gjitha prmbledhjet poetike n thelb hasim, prve theksit t fuqishm satirik, n t njjtn koh ato mbajn me vete edhe dhembjen e tragjikes jetsore q e prcjellin botn e kohs son, vemas at shqiptare.

Her-her kjo poezi lexuesit i sjell edhe gzime, sepse kjo poezi e guximshme, sjell dhe satirizon t keqen e vrtet. Ajo na bn t ndjejm m thellsisht dhe t kultivojm besimin pr nj t ardhme m t mir, pasi bota nuk sht bosh, ajo ka edhe poet q jan kujdestar dhe sulmojn n vazhdimsi t keqen dhe t shmtuarn n mesin ton. Njherit na bn q t msojm nga gabimet dhe t kqijat q prvidhen n mesin e shoqris son. Arti i ktij autori nuk sht i zbrazur n asnj moment, por gjithmon sht nj terapi psikologjike pr lexuesin, prkundrazi gjithmon ka nj qllim dhe nj porosi t caktuar, si duket qart te poezia Atme: atdhe i dashur t gjeti sot shpirtin ty ta nxin emrin ta kan ndot .................................. pjellat e prdala q i lakmohen lekut t sulen pa mshir pr hesap t grekut.

Me energjin e madhe pr poezin satirike, Ekrem Ajruli dshmohet vemas n prmbledhjen e ksaj radhe Palopatriott, me t ciln u kundrvihet fenomeneve t ashpra shoqrore dhe vetive t ulta t individve. Kto poezi jan t hapura dhe pa e fshehur vetveten, pasi duken qart gjurmt dhe mendimet q ka pruar npr kto vargje. Rrall ndodh q ndonjra nga kto satira t jet e pakripur, sepse gjithmon sjell nj gjell t shijshme poetike. Vazhdimisht mton q kt lloj poezie ta ngrej n shkalln e nj humori satirik t moderuar. Ai shkruan pa ekuivoke, ashtu si i vjen dhe si e ndjen n shpirt. Nuk matn shum e shum se ku prek dhe knd e hidhron.

Autori ka guximin q t prek edhe strukturat m t larta pushtetmbajtse si p.sh. te poezia Amaneti, t ciln ia kushton figurs s ndritur kombtare-Ymer Prizrenit, ku edhe thot: Hej Ymer Prizreni ................................. N pyet pr Pollogun E kam ln rrmuj Grinden bajraktart Pr kolltuk t huaj .................................. Grinden bajraktart Hekur brejn me dhmb Mbi amanet dshmorsh Shkelin me dy kmb.

N kt drejtim nuk kursen as figurat politike evropiane. Me guxim i sulet Dik Martit, i cili me pa t drejt mundohet ta njollosi dinjitetin e shqiptarit, vemas at pjes q sht m e shenjta dhe m sublimja pr botn shqiptare: Vall kujt i duhen sot Organet tuaja-organe barbarsh ....................................................... Bota mir e njeh Gjakun tuaj t prishur. Prve satirs, her-her t ashpr q t bn t mendosh thell pr shum probleme t shoqris son n trsi, kjo poezi sjell edhe nj jehon t leht humori, e cila e bn kt poezi m relaksuese dhe m t pranueshme pr lexuesin. Rreth pentagrameve t qeshjeve dhe humorit dshmon edhe poezia m, ku ndr t tjera thuhet: m Pate thn ta heq kt ves Ndaj duhanin nuk e dua Por cigaren se shmang dot Ngase digjet ve pr mua. Kjo poezi bhet edhe m e kapshme pikrisht pr at se, pas do predhe satirike therse e tallse e t papritur, ndrhyn edhe me ndonj fshikullim humori, q n trsi edhe humori edhe satira e ndihmojn njra tjetrn t sulmojn t keqen dhe t ultn, si kategori estetike n mesin e shoqris son.

Prmbledhja Palopatriott dallon dukshm nga tri prmbledhjet e para, jo vetm pr nga forma dhe cilsia, por, ajo n veanti dallohet pikrisht pr nga motivet q trajtohen, pasi n kt t fundit, autori shtyn edhe nj cikl me motive t dashuris, t cilat vijn si krijime t papritura deri m tani. Edhe tek autori ndjehet nj dilem, por n fund t fundit ia arrin q ti mund tabutemat lokale pr dashurin dhe pr kt me vetdije t plot dshmon te poezia tu: tu Bj ndjenjave q nuk ndalen As nuk ndrydhen Si val deti vijn furishm Dhe n gryk t gjitha mblidhen ...................................................... Ca thon se paskam lojtur N pleqri paskam shkar Ku e din fatzinjt Se ska forc q ndjenjat ndal. Si duket, poetit ia ka marr mend nj vetullholl, vetull e cila lahet me djersn e poetit dhe pastaj thahet nga dielli n ballin e saj. Nj motiv i till i jep mundsi autorit q edhe n kt zhanr t krijoj vargje t realizuara bukur: Nu bfsha rreze dielli Do t ulem prmbi vetull Bulz djerse le t bhem Nballin tnd pr tu tretur.

Satiristi dhe humoristi, tani dhe poet i dashuruar, arriti q n njfar mnyre ti prsosi n form t ndjeshme krijimet e tij poetike. E kaliti me sukses kt lloj poezie dhe me plot shprehje t pasura n mendime, me plot figura stilistike dhe mjaft aktuale pr kohn dhe hapsirn kur jeton dhe vepron autori. Ndr t tjera, her-her haset ndonj ngutje e ndonj vargu, ku mund t krkohet ndonj gjetje m e prshtatshme, apo edhe ndonj strof q mund te ngritet n nj nivel edhe m t lart, duke ia rritur muzikalitetin, apo duke ia gdhendur vargun. Marr n trsi, Poezia satirike e E. Ajrulit plotson shum standarde bashkkohore. E veanta sht se, derisa n kohn e realizmit socialist humori dhe satira ishin t paplqyeshme si kategori estetike, tani n kohn e demokracis, kjo poezi vjen si nevoj dhe si plotsim i asaj zbraztire t gjat kohore. Ejup Ajdini

mriz i horrave

10

iku
koha e lufttarve n sken dalin komandantt npushtet ngjiten matrapazt npolitik prijn diletantt sot n koh t pakoh pr vlera vend nuk ka horri flet pr moral hajduti bhet evlia.

11

amaneti
hej Ymer Prizreni sht ky amanet n kto dit qershori n Prizren pse m thrret n pyet pr pollogun e kam ln rrmuj grinden bajraktart pr kolltuk t huj

12

Poezi e lexuar n Opoj me rastin e 130 vjetorit t LSHP-s

grinden bajraktart hekur brejn me dhmb mbi amanet dshmorsh shkelin me dy kmb m thuaj Ymer Prizreni pash perndin me burra t till do tbashkojm Shqiprin

13

ka djem shqiptaria q sprkulen kurr mblidhen pr atdhe digjen pr flamur ja tek vin tribunt radhitur n radh ja T.Sinani, ja R. Beqiri, ja M. Aliu u prin Haxhi Ymeri mbi gjokun e bardh

14

prdit
n pakon e cigareve lexoj duhani vret sulmon n tru

do dit prballem me qindra joduhanxhinj truvrar

udi

15

ferri
gjersa ti pas hyjnive rend posht n Purgator un prleshem ktu me cerber e kremator kot zbrite n ferr ti Dante Aligeri ktu n cep tEvrops

sundon Luciferi

16

atme
atdhe i dashur t gjeti sot fytyrn ty ta nxin emrin ta kan ndot ca turma hordhish t sulen prmbi t tshndrrojn n grmadha nga jugu n veri

17

burokrat t flliqur t rritur n llum klysh stramastiku t t njjtit brum t sulen tani npuns llumpenproletar vrsulen hienat dhe nuk kan t ndal

18

pjellat e prdala q i lakmohen lekut t sulen pa mshir... pr hesap t grekut

19

krrokam
krrokam sorrash n vjesht krrokam horrash n ver zhurm vertebrorsh q nuk hesht krrokam sorrash n mot me shi krrokam horrash n mot me diell zhurm bezdisse q tngjall neveri

20

przierje krokamglasash kah do posht-lart mozaik fekalesh kudo mbi asfalt mbi deg t blirit pushojn sorrat krrokama ngjall trishtim nn hije degsh mrizojn horrat vall ku e ka vendin soji im.

21

ah
moj goj e bekuar ndale hovin boll gllabrove nga makutria e tepruar pak si tepr m ngarkove mos m shaj lum prapanica faj ka barku q t ri prmbi urdhron ai e sjellin duart un kam urdhr ve t gri.

22

dhjetra emra m kan vn si mbaj mend dot t gjith pr nj jam e sigurt e di se e kam emrin byth le t mquajn si t duan vithe, zuz prapanic pr lakmi t karrieristve un bhem sakrific

23

lypsi
duart shtrir kah shpresa syt prplot melankoli e rrahin errat shiu pamshir kurr nuk gjen ngrohtsi trastn plot premtime si e kalon natn ku skutat parqet ka atdhe shtpi kartont MADE IN EU

24

erdhi
maji me behar bleruan fusha-bleruan male sulet grigja politike n fushat blegtorale rendin e nuk ndalen thon bjm historin qeshu milet qeshu hajdutt t sjellin LIRIN

25

i sirens
rob le t jem thell n fund t detit t frymoj mes valve gurve sa ktu mes llumrrmetit tu buzqesh Minotaurve

26

nj
pllumb n fluturim lshoi glasn mbi supin tim than me fat-mbarsi me fat apo pafat mbi t gjitha sishte Njeri

27

kasta
kasta juaj sht pafytyr nga fjalt kurr nuk skuqet vidhni sa t mundeni pr nj sharje mos ndrroni huqet

28

er arbrie
un nuk njoh lider as ngjyra partie toks time t shenjt dua ti vij er arbrie nuk m hyjn n pun biznes e kontingjente atdheu im i shtrenjt vlen sa pes kontinente

29

sm ngazllojn aspak kostum e kollare zemrn ma bn mal bardhsi e qeleshes shqiptare.

30

revolt
Ti me pushk -ushtar Un ushtar -me pen T dy -u dogjm qiri Me dekada -pr Atdhen Ti shkrepje-arm Un derdhja-ngjyr Jets ti jepnim-kuptim Patm t vetmen-dshir

31

Me vite krkuam-lirin Andaj u dogjm-pishtar Sot trastn-kemi n shpin Ushtar e poet-n paqe Lypsar

32

nostalgjia
m kujtohen sot ditt e rinis jeta jon elumtur n prehrin e partis kur kaplonte acari e frynte stuhia kujdesej tirani na nxehte partia

33

thoshin zgjeboproletart kemi nj atdhe shtrihet nga sibiri gjer posht n egje murtaja e kuqe lindte xhelat n do pore tjets bnte roje nj njerilugat

34

thon
bota sht e madhe male, fusha, oqeane horizont i pa skaj sqenka gj kjo bot muti gjersa rasti qenka mbret i saj

35

kto
tenjat e pushtetit na e bn jetn skterr soji tyre dhjakonar si mushkonja anofel teleshmant n ball tmiletit rrahin gjoks ndiplomaci thrpehen me pushtetin shpirti tyre sht fillzi

36

themeldal trumbetues i ke kudo nat e dit fatin ton se farkojn dykmbshit troglodit

37

kokdemi
variant

kpuc telatini vesh kmbdemi shkel zshm mbi mermer zotri hijernd gojmi e barkderr sjan t thjeshta si do kpuc t prmbytura n djers e balt jan kpuc burokrati kpuc mzat-njeriu shpirtguac

38

miqt
kudo thikart mbjellin trishtim do dit prplasemi me llumin krkoj mik t shpreh shqetsimin miq i kam poetin dhe lumin sodis ecjen e tyre stoike do val do varg me mua flet bota sht plot llovrak e llum ndaj bjeru mik poet

39

ky rreth sht prplot handrak ndaj merri gjrat shtruar, pa ngut fjala jote sht zjarr q frugullon mik ti nuk je dhmbsut

40

poett
poett sjan eng, si duan ca themeldal. jan koka q sdurojn ceng, si ju lumpenproletar. thrpehuni kur t doni, me sojin tuaj fillzi. vargut sia ndal flurudhn, e trogloditve usi

41

dy
dy dekada ti shushunj thithe gjak e djers kur ta patm nevojn na vure kufi telagardh ne ndrrojm edhe sot pr ty Evrop tualet i madh

42

i
pagjumi mpyet mik si je si paraardhsi i njeriut sipas shkencs-i them miku shikon prvuajtshm majmunt shkulen s qeshuri

43

palopatriott
iku dimri erdhi behari fushn politike shpejt e mbuloi bari jan vn n gar nacionalist - demokrat vrapojn npr mjegull t hajnjeriut argat

44

alarm
globi kollitet dridhet ka ethe zjarrmi sylugatt alarmojn kujdes sht pandemi nga erdhi vall kush e di vrtet fajtor jan shtazt apo e polli si doher prbindshi-NJERI

45

kudo n seanca-kongrese debate vampir n frak t zi lvizin institute klinika-qeveri gripi (H1N1) shpikje e derrave SURRATNJERI

46

kam atdhe
m quani si t doni ateist me e pafe sm bhet von aspak un kam ATDHE nderoj njerzisht kryq hn e yll mbi t gjith e dua SHQIPTARIN ajo m ngroh si DIELL

47

Ju pseudokambana-minare q shurdhoni-shponi tokn-qiellin Ikni ikni n Tartar Mos e zini diellin Aullimat q vijn nga Moska-Bagdadi Athina apo Vatikani jan zra mafiozsh jan shurr shejtani

48

shokut
E. Ajdinit

me ty nj kali krip nuk kam ngrn e di por kafe mik mbi nj tonelat bashk kemi pi

49

u lodht
ju pusht(et)ar numroni dengje parash kontingjentet-godinat populli leht e ka numron VIKTIMAT

50

lagater
n kt koh lagater guximi sht marrzi rrungaj gropsharsh q tngjallin neveri

51

Dik Martit dhe miqve t tij

( )

ar mikut

N shekuj mbett egrsira Tmbrujtur me vese lakmitarsh Vall kujt u duhen sot organet tuaja-organe barbarsh Pr krime ndaj fqinjve keni pri me etr e gjyshr bota mir e njeh gjakun tuaj t prishur

52

kot krkoni rrnjt n lumenjt dhe t miat male Sibiri sht atdheu juaj Kjo sht tok shqiptare

53

hordhi
ju hordhi karpatesh edhe m tej mund t shtini shishe martinoviqsh thell n anusin tuaj pr t bindur botn se Atdheu im sht tok e juaj

54

nasradini i brraktisur
(noliane)

po ta shihni n bit-pazar me got vere n dor mos bhi kureshtar sht nasradini bashkkohor i vetmuar i hutuar disidenti-shkrimtar nmes lndins rri shushatur hipur prapthi mbi gomar rri e pret t mbij bar n janar

55

se ndrsehet-e hakrrehet sa her ia do nevoja me pushtetar shpesh thrpehet sjelljes tij i doli boja agallart-hoxhallart doktort-namqort burokratt-sylugatt i japin krah e ymyt jeta e tij-jet margjnori se po soset pr do dit

56

dikur kishte nj shoqat u shpall princ pakufi e shndrroi n principat nasradini i shekullit tri hngri fshiu tr nj lidhje se penguan bri deshi po kur gnjeshtra mori dhen ndor i ngeli vetm preshi

57

se ushton e na shurdhon rreth mulla(rit)-bit-pazarit ans vardarit shpateve tsharrit hungrima e akallit

58

n
airin e bleruar mrizon lopa me nj vi qet kullotin do gomar nj krroe dhe dy krri pyesin krriat me djallzi knd ke bab a e di krroe ngrata vesht prpjet e galduar shikoi malin krenarisht me z t lart tha: un daj e kam kalin

59

o njeri
robtohu pr veten n do t jetosh me nder mos u bn argull n lkur t huaj as leck e pavler robtohu pr sedrn tnde ndryshe lumi t mori fytyra sht nj pllmb ssht gom traktori

60

( )

si mik

askush st ka lakmi pr bazhgaret n letr badr bhesh kudo ti krroe e vjetr grin e shan dy dekada njrit klysh tjetrit gomar mendja jote e zez si nata veten vall e ke par

61

kush st ka lakmi ty abe nate troglodit q nxjerr usi dhe adra bajate dikush qenka korb pr ty tjetri sorr apo buf pusho pak o mendjebukur pse digjesh si stuf

62

nse t than t pushosh sbesoj se bn mkat le t t vij er njeri mos u kalb n ligat njrit hut tjetrit sorrak gojn prplot ndyrsir gryka jote vjell handrak shihu n pasqyr

63

kush
kush t prish ndrrn shpirtin ta bn farmak vetja t duket ujk ty lepecit plak flet e shan prart don t bsh nam se t tradhton mendja nis e vjell ballgam

64

mos krcllo dhmbt se tthyet dhmballi fjalt jan varfri angullim akalli

65

epigram
nis t shkruaj elegji ngase borxh ta kam m tradhton varg i bekuar pr inat del epigram lavdet tua nuk kan fund as nuk kan t sosur t ndihmoft Perndia truri tsht dhjamosur

66

tundet
tundet shkundet tr arshia dridhet bit-pazari kundrmon gjysmqyteti me parfum gomari n deg t rrapit agjronja grin e bn shamat bubuzheli i hakrryer del nga bajg e that

67

brontozauri nn hije trrapit ka rn n ekstaz mizat CC rreth e qark i kndojn me emfaz syt gaprruar n lemeri ngre e lshon panxhn angrdufi me butafori don t mbroj ballanxhn

68

nis hakrryet ulrin bota i paska faj bullubreshks futzez nuk i ndalet vaj - qan fatin e saj nis e qan kohn e ndritur furuvejka n deg qarri tr bizgn q ka nxjerr don ta ket bashllk tek varri

69

n jet
kam par bisha kam par ujq dhe arinj kallpazan n kto vite kam takua vetm nji andaj jets nuk i druhem pa droj i ngjitem malit sm spraps hungrim e bishave aq m pak aullim e akallit

70

m rastis t dgjoj shpesh edhe kngn e hutit por kurr bletn se kam par t shkoj pas ers s m...

71

mkat
t ofendoj qenin me veset e lanokut lerash buzik i trotuareve u rrit dhe plaket lamash kurr sdo ti fyej me t gjallesat q i fali Zoti bafrs s bakalloms i vjen era qmoti

72

ganeci
kush e ka shqetsuar kt bokrr oborri pas beshteve me bisht ja kokn e nxori jep e merr me veten i zhytur n llum lanokt i bjn temena kapucarit idhnak

73

ganeci xhindoset grvallet prjarget dhe si del inati bota i paska faj ktij birlugati

74

imamhajdut
lanokt angrduft me buj shkruajn-ankohen pr pabesi akuza stramastiksh-HIPOKRIZI tenjat anjzat pshpritin pr moral e parim lamasht turfullojn ladutri kusarsh-TRISHTIM

75

kapucart kallpazant thon bobzat ecim vertikalisht irren pr nder e besnikri beso bukharamt-argujt me bisht laprdhart lngarak flasin pr burrri imamhajdutt t msojn edukat fali O PERNDI

76

hajnjeriu
shih se kush na fyen pa shih kush na shan soji i vampirve na quan satan goja i vjell vrer syt i kullojn gjak nipi i vurkollakut han e vjell handrak

77

nomadi shfryn e shan me epshe shtazarake gjenezn ia gjen larg te mbeturinat romake sia kemi nevojn sojit hajnjeri le t shporret tej rodopeve t ik n azi

78

sna duhen kapucart e as levantint le t ikin tek t part t shkojn tek pinguint

79

kopilkapedani
quaj si t duash kundrshtart aspak mos u tut tgjith jan m tmir se ti imamhajdut me z stramastiku dhe pen poeti shan baloshbuziku pjell imamlaneti

80

natn shan npuns politikan parti fukadrug bezdisse ngryset nministri dhe mburrjet skan fund me hir e pahir pr vozn e vers t pir qelepir

81

ke thn fjal t mdha kudo ke ln nam zbulim epokal morri paska dhjam

82

ktu
frymoj nuk rroj-ndaj dua t iki nga ky rreth kerubinsh ku m ngufat llumi-DYFYTYRSIA vdekjes jo si druaj pas saj sht LIRIA

83

juve
pinjoll t MIDS do gj u duket parapasuri ndaj prkuluni para DIONISIT ai edhe handrakun u bn flori n dasmn tuaj politike ftoni KENTAURT miqt tuaj tvjetrit kur dehja t arrij kulmin i hani kokn njri-tjetrit

84

rrmetit mos ia varni nga raja mos keni droje n PURGATORIN tuaj politik KERBERT u bjn roje

85

gushtovjesht

po t jem
pik loti brenda syve sdo qndroj do t shkas faqeve tua afshin tnd t shijoj do t qasem nn qerpik dors tnde si kam droj n cep t buzve t ndalem ato buz ti shijoj

89

do t bhem got kristali q t mbledh t tuat lot t shuaj zjarrin q m djeg sa t jem n kt bot do t bhem pik gjaku zemrs tnde vrull ti jap diellhije le t bhem t t mbroj nacar e vap

90

t bhem burim jete e t rrjedh brenda teje t prshkoj shtatin tnd dhe t ndalem thell n deje kto vargje nuk jan fjal fjal goje q i merr era apo deti jan fjalzjarr t prmallshme jan vargje t nj p....i

91

jam
shkmb buzdetit nuk jam zemrguri pres sirenn n fllad mngjesi m magjeps i saj nuri loti saj melhem plage brenda meje po kndon kng e lotit sht e mbl shpirt e zemr i rinon

92

thirra
ern n natvere i dhash amanet prqafimin tim t zjarrt pr sirenn q ri e pret merr lotin e mbl t saj ma sjell ktu n buzlum fytyrn gushn pak ti laj syrin tim t pagjum

93

malli
rri e digjet n vetvete posi prushi nn shpuz pret n heshtje i przjarrt t vijn ti fryjn ato b...

94

le
tprplasen ret rrufet t prflaket tr qielli zri yt vargu yt se m sjell ngrohtsi dielli

95

ulur
rri n buzlum hedh shikimin larg n maj monopatet se m duken posi floku i zi i saj vjen lumi qet qet her me val her dallgshum val e tij kng sirene syrin tim e l pagjum

96

e ndjej...
mallin tnd si vjen rreze dielli djeg n ball shpirti im zog qielli ka nevoj pr tu mall at shikim gurgac syri yt din ta derdh zemra ime shpuz deti din mir si ta mbledh

97

kto visare kaq t shtrenjta i fsheh thell nfund t detit i prkdhel i ledhaton oqean zemra e poetit

98

shpirti
pleqria nis afrohet porsi vjeshta n deg fiku splaket shpirti i poetit rrudhet ca vetm fiziku zemra e tij gurgac krkon pran nj cop eshke me t rnn e masatit i v flakn tr nj bjeshke

99

prita
muzn n ndajnat t m sjell inspirimin n kt nat pak me shi sa t shuaj prmallimin sodis ern n flladmbrmje tek lazdrohet mbi grunaj m kaplon nj dshirzjarr t shpupuris vargun e saj

100

rreze
dielli n deg fiku shklqen bukur nj pik ves mendja iku sdi se ku ndjenj e vjetr flak u ndez n mollz gishti se e mora at pik vese pak t zjarrt shijen shpejt ia ndjeva ishte loti saj i nart

101

me t lava ballin syt me t lag buzt pak ngase goja e gurmazi jan thar e br farmak

102

taket
taket tua elegante shkelin zshm mbi asfalt hapi yt hap gazele drithrim m shti n shtat sjan t thjeshta si do take t prmbytura n balt e djers jan take t prkryera zgjojn kureshtjen n mngjes

103

tu
bj ndjenjave q nuk ndalen as nuk ndrydhen si val deti vijn furishm dhe n gryk t gjitha mblidhen ca thon se paskam lojtur n pleqri paska shkarr ku e din fatzinjt se ska forc q ndjenjat ndal

104

malli
buron nga zemra merr flurudhn n pakthim malli sht lav vullkani shprthen vrullshm me gjektim

105

nu
bfsha skifter apo t bhem fajkua npr nat me shtrngat do t gjej vargjet tua nu bfsha rreze dielli do t ulem prmbi vetull bulz djerse le t bhem n ballin tnd pr tu tretur

106

se
e ndjej mallin tnd eh ndjej tndin mall grimc pluhuri vjen me ern dhe m ngjitet n qepall

107

m
pate thn ta heq kt ves ndaj duhanin nuk e dua po cigaren se shmang dot ngase digjet ve pr mua

108

madrigal
sa mund ndjenjat i ndrydh nuk kam forc hovin tua ndal nis t shkruaj epigram n fund m del madrigal rrah mendimin hedh vargun pun o pun dreq o pun hamullon ndjenj e vjetr madrigal del si prdhun

109

deti yt
vargu yt mister deti lav vullkani mban nthellsi dhe n stin t acarta shkrin akuj sjell ngrohtsi n natmaj dgjoj nj kng thur ca vargje pa kursim aureol ia v hns prmbi re i nis nudhtim

110

marr nj perl nga deti yt i v kraht e kumris dhe e nis drejt nj caku pr hir t miqsis pr kt mall pr kto fjal nda urrej nda m shaj vargjet tua ndezin zjarr si e sheh un skam faj

111

...dhe
ky deti i trazuar vjen me bur e ushtim un liburne e molisur pres shtrngat sfidoj gjektim nuk m mposhtin lubidallgt n vargperl m ngec spiranca ngjallet ndjenja djaloshare duroj goditjet nga distanca

112

ndjek vargjet dritylli dhe frymzimin tmos ik ndalet pena n nj ast nis t shkruaj nj qerpik

113

melhemfjal
lav vullkani ndjej nthellsi her jan prush e her thllime se mprcllon dika n gji ah jan fjal t MIKES sime shpesh i nisi disa vargje her me hir e her pahir MIKJA vargjet i thadron dhe mi kthen xhevahir

114

ndaj se di kush m tundon sht shtojzovalle apo muz mbi t gjitha jan melhemfjal fjalt t mbla nga sajat buz

115

nt dyzetat
Ti nt dyzetat vap prclluese Un nt pesdhjetat cikn acari eja ksaj dite gushtovjesht Ti japim shije behari

116

kto vargje
do ti nis kto vargje-kto fjal n da mallkom e nda m shaj vargjet tua trazojn mall andaj un nuk kam faj nda m shaj nda m urrej pr kto vargje plot shqetsim vargu yt m galdon Ti po deshe lsho mallkim

117

vjen
vjen pranvera-shtatin hedhur dhe lazdranja-duke u dredhur gjeth e kng-mbushet mali trupi lazs-got kristali gjoksin lart-beden kshtjelle sdin sht-skamja as kriza syri plakut-shigjet erosi ngul shikimin-te krthiza

118

shtati i saj-sikur bjeshk arom dehse-e borzilokut nga cop akulli-bhet eshk zemr e ngrat-e bablokut hedh shikimin-an e mban dhe pshertin-thell n vete shpirt i fjetur-bhet tufan ah! rini-ku u trete

119

Prmbajtja
Parathnie

mriz i horrave
iku amaneti prdit ferri atme krrokam ah lypsi erdhi i sirens nj kasta er arbrie revolt nostalgjia thon kto kokdemi miqt poett dy i 11 12 15 16 17 20 22 24 25 26 27 28 29 31 33 35 36 38 39 41 42 43

palopatriott 44 alarm 45 kam atdhe 47 shokut 49 u lodht 50 lagater 51 (ar)mikut 52 hordhi 54 nasradini i brraktisur 55 n 59 o njeri 60 (si)mik 61 kush 64 epigram 66 tundet 67 n jet 70 mkat 72 ganeci 73 imamhajdut 75 hajnjeriu 77 kopilkapedani 80 ktu 83 juve 84

121

gushtovjesht
po t jem jam thirra malli le ulur e ndjej... shpirti prita rreze taket tu malli nu se m madrigal deti yt ...dhe melhemfjal nt dyzetat kto vargje vjen 89 92 93 94 95 96 97 99 100 101 103 104 105 106 107 108 109 110 112 114 116 117 118

Ky libr u financua nga Ministria e Kulturs e Republiks s Maqedonis Tirazhi: 1000 ekzemplar

122