fig 1
Calculam caderea de tensiune in nodul e.
U [V ] = 3 * Ri * Ii
U Ae = U Aa + U ab + U bd + U de = U Ab + U bd + U de
U Aa = 3 * R Aa * ( I a + I b + I c + I fg + I d + I e )
U ab = 3 * Rab * ( I b + I c + I fg + I d + I e )
U Ab = U Aa + U ab
U bd = 3 * Rbd * ( I d + I e )
U de = 3 * Rde * I e
U be = U bd + U de
R Aa = *
l Aa
75m
= 0,017 mmp / m
= 0.0255
s Aa
50 mmp
Rab = *
l ab
100 m
= 0,017 mmp / m
= 0.034
s aa
50mmp
Rbd = *
l bd
100 m
= 0,017 mmp / m
= 0,068
sbd
25mmp
Rde = *
l de
50m
= 0,017 mmp / m
= 0,034
s de
25mmp
U Aa = 3 * R Aa * ( I a + I b + I c + I fg + I d + I e ) = 3 * 0.0255 * (20 A + 30 A +
+ 25 A + 80m * 0,15 A / m + 15 A + 10 A) = 3 * 0.0255 * 112 A 4,95V
U ab = 3 * Rab * ( I b + I c + I fg + I d + I e ) = 3 * 0.034 * 92 A 5,42V
U Ab = U Aa + U ab = 4,95 + 5,42 = 10,37V
U bd = 3 * Rbd * ( I d + I e ) = 3 * 0,068 * (15 + 10) 2,94V
U de = 3 * Rde * I e = 3 * 0,034 * 10 0,59V
U be = U bd + U de = 2,94 + 0,59 = 3,53V
U Ae = U ab + U be = 10,37V + 3,53V = 13,9V
U Ae
[%]
U Ae
U
[V ]
13,9V
* 100 = 3,47%
400V
l bc
80m
= 0,017 mmp / m
= 0,085
sbc
16mmp
[%]
U Ac
U
[V ]
14,05V
*100 = 3,51%
400V
(1 + 80) * 80
= 3 * r * i * 3240
2
l
1m
= 0,017 mmp / m
= 0,001
s
16mmp
i = 0.15 A
r=
l bf
sbf
* 12 A =
50m
* 12 A = 1.1V
16mmp
+ U fg = 10,37 + 1,1 + 0,84 = 12,31V
= 3 * 0,017 .mmp / m *
U Ag = U Ab + U bf
U Ae
[%]
U Ac
=
U
[V ]
12,3V
* 100 = 3,075% 3,1%
400V