Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tarikh Hari Masa Masa (Minit) Tahun / Kelas Bilangan Bidang Tajuk / Tema Hasil Pembelajaran Aras 1 i.

: 27 MAC 2012 : SELASA : 10.30 11.30 pagi : 60 Minit : 3 Cekal : 44 Orang : Membentuk dan Membuat Binaan : Haiwan di Zoo :

Mengetahui dan meneroka kegunaan bahan kutipan dan objek alam.

Aras 2

i.

Membentuk dan membuat binaan dengan menggunakan bahan dan teknik yang berbeza dalam penghasilan.

Aras 3

i.

Menghasilkan binaan dan menghias dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif.

Objektif

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

a. Mengetahui tentang unsur seni yang terdapat dalam penghasilan topeng muka seperti keseimbangan, ruang dan warna. b. Menggunakan media yang sesuai untuk menghasilkan topeng muka dengan sebaiknya. c. Menghargai hasil kerja sendiri dan rakan.

Pengetahuan Sedia Ada Murid : 1. Murid tahu nama-nama haiwan.

Penerapan Nilai Murni Rajin, tolong- menolong.

Alat dan Bahan Persediaan Murid Warna pensil atau krayon Gam Kad manila Gunting 1 1 1 Jumlah 1 Persediaan Guru Warna pensil atau krayon Gam Kad manila Manik Gelung getah Gunting 5 5 5 paket 1 bungkus 2 Jumlah 2

KBKK

: : Catatan BBM :

Langkah-langkah P & P Perkara Set Induksi

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran 1. Guru bertanyakan murid jika

(5 minit)

murid pernah pergi ke zoo. 2. Guru bertanya tentang haiwan yang murid kenali. 3. Guru menunjukkan gambar haiwan dan meminta murid

Gambar haiwanhaiwan di zoo.

Nilai Murni : Kerjasama dan

menjawab nama haiwan tersebut. disiplin. 4. Guru mula mengaitkan soalan yang ditanyakan dengan tajuk yang akan diajar. 5. Guru menunjukkan contoh karya yang telah siap kepada murid. Perkembangan (45 Minit) 1. Guru mengarahkan murid-murid mengeluarkan alat dan bahan yang telah dipesan. 2. Guru mula menunjukkan demonstrasi kepada murid Media : Strategi P&P : Intrapersonal Pendekatan Tematik Visual BBM : Karya topeng yang telah siap.

bagaimana hendak menghasilkan Warna pensil / krayon topeng. 3. Guru menolong murid dalam menjana idea dan menghasilkan topeng berdasarkan tema atau tajuk yang diberikan. 4. Guru memantau segala aktiviti yang dijalankan bersama dengan murid dengan mementingkan keselamatan murid. 5. Guru sentiasa memepringatkan murid supaya berhati-hati semasa menjalankan aktiviti. 6. Apabila murid selesai menyiapkan tugasan yang diberikan, murid diberi peluang untuk memastikan kebersihan Kad Manila Pensil Gam Gunting

bilik darjah. Penutup (10 minit) 1. Guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran pada hari tersebut. 2. Guru meminta murid-murid menghantar hasil karya masingmasing untuk disemak. Nilai murni: Kerjasama BBM : Topeng muka masingmasing.

Refleksi

Catatan Pensyarah Pembimbing / Guru Pembimbing :
