Anda di halaman 1dari 3

Edisi Mei 2012(Semakan Nazir KPM)

Format Rancangan Pengajaran Harian Sejarah KSSR

Mata Pelajaran Kelas Bil Murid Masa Tarikh Tema Tajuk

: : : : : : :

Sejarah 5 Cendawan 25 orang 9.10-09.40 pagi (30 minit) 1 Ogos 2014 Kesultanan Melayu Melaka. Faktor Kejatuhan Melaka.

Standard Isi Pembelajaran (Kod Sahaja):

Objektif/Hasil Pembelajaran: Pada akhir aktiviti ini, murid dapat 1. 2. 3. Menyenaraikan faktor kejatuhan Kesulatan Melayu Melaka. Membanding beza peralatan perang kesultanan Melayu Melaka dengan Portugis. Menyebut sekurang-kurangnya 4 jenis peralatan tentera Melaka dan tentera Portugis. :

Isi Kandungan 1. 2.

Faktor yang membawa kepada kejatuhan Melaka dari segi kelemahan askar Melaka. Kekuatan ketenteraan Portugis dari segi peralatan perang.

Kemahiran Berfikir:

Unsur Patriotisme

- Bersyukur

Pengetahuan Sedia ada: - Murid mempunyai keluarga sendiri dan mengetahui peranan setiap ahli keluarga Pentaksiran: Elemen Merentas Kurikulum:

Sumber P&P: 1) Video. 2) Gambar 3) Kad Perkataan 4) Lermbaran Kerja.

Edisi Mei 2012(Semakan Nazir KPM)

Prosedur Perlaksanaan

Kemahiran Generik/ Pembestarian P&P

Catatan

Set Induksi (10 minit) Guru menayangkan video tentang peperangan di perairan Melaka. Langkah 1 (20 minit) 1. Guru menunjukkan gambar kapal perang Portugis dan peralatan perang milik orang Melaka. 2. Guru bersoaljawab dengan murid mengenai perbezaan kedua-dua alatan perang antara Portugis dan Melaka. Langkah 2 (20 minit) 1. Guru membentuk 5 kumpulan dan mengedarkan kad perkataan setiap kumpulan.

SPP: Video Nilai Murni : KB :Menjana idea. SPP: Kad bergambar

TKP:

Pembelajaran Koperatif: SPP : Kad perkataan Kad bergambar

2. Setiap kumpulan diminta memadankan peralatan perang Portugis dan Melaka Wakil kumpulan diminta untuk kehadapan. 2. Guru menyemak jawapan bersama dengan murid. Penutup 10 minit Lembaran Kerja. 1. Guru merumuskan isi pelajaran. 2. Guru mengedarkan lembaran kerja

Edisi Mei 2012(Semakan Nazir KPM)