Anda di halaman 1dari 29

Deri sa mos ta ndryshojn (pozitivisht) gjendjen e tyre

SHPRESA N ALLAHUN

Profesor:

Amr Halid

Pr botuesin ERIXH LIN-NESHRI


Autor:

Prof. AMR HALID

Titulli:

SHPRESA N ALLAHUN
Prktheu: Dr. Musli VRBANI Korrektor: Burim Bunjaku Radhitja kompjuterike, kopertina dhe dizajni grafik Mumin Shehu

Kaanik, 2009 T drejtn e ribotimit e rezervon botuesi

SHPRESA N ALLAHUN
Gjat ktij fjalimi tim, desha t jet kuptimi i imanit t fort, i cili arrihet nprmjet parimit t Allahut se: Ai (njeriu) ka prcjells nj pas nj, para tij dhe prapa tij, q me urdhrin e All-llahut e ruajn at. All-llahu nuk e prish gjendjen e nj populli (nuk ua largon t mirat) prderisa ata ta ndryshojn veten e tyre. Po, kur All-llahu vendos ta ndshkoj nj popull, at nuk ka kush q ta zmbraps. Ata, (njerzit) nuk kan mbrojts tjetr, pos Tij. (Err-Rrad, 11) Do t angazhohem pr prmirsim dhe ndryshim t gjendjes n t mir. Do t angazhohem q t asgjsohet pesimizmi dhe te zvendsohet me shpres, dhe bindje t plot n Allahun, Zot t gjith botve. Pr shkak se sa m shum q t shtohet shpresa dhe bindja n Allahun e Lartmadhruar, 3

shtohet shpresa pr realizimin e premtimit t Allahut t Lartmadhruar pr ndihm, forc, fitore dhe qeverisje. Pr kt arsye duhet q umeti t jet i bazuar n shpresn e ardhmris m t mir, n shpresn pr fitoren e sigurt dhe qeverisjen e plot t fes s Allahut, dhe praktikimit t sheriatit t pastr dhe madhshtore. Lus Allahun e Lartmadhruar q t me sjell dobi mua nga kjo ligjrat, po ashtu lus Allahun q ta bj rrug pr ta kthyer shpresn dhe optimizmin n zemrat e muslimanve, dhe angazhim n drejtim t ndryshimeve pozitive, dhe prmirsimin e gjendjes s vshtir e t mjerueshme, e cila momentalisht pr fatkeq ekziston dhe q e nesrmja t jet forc, fuqi, ndihm, fitore, dhe udhheqje e islamit dhe muslimanve, se vrtet Allahu sht ndihmtari yn, Ai ka mundsi pr kt, Ai na mjafton dhe nuk ka ndihmtar m t mir se Ai.

RREZIKU I PESIMIZMIT DHE HUMBJES S SHPRESS


Prkundr agresioneve t egra, t cilat edhe sot po vazhdojn n Palestin, Bagdad, Afganistan, eeni dhe n vendet Islame.. Prkundr vrasjeve, padrejtsive, frika dhe brengosja, e cila po sht e pranishme (prezent) n umetin ton.. Prkundr asaj se shumica pyesin me habi: A sht momenti pr t folur pr shpres?! Prkundr asaj se shumica ve i kan humbur shpresat dhe thon: Nuk ka m dobi?! Prkundr asaj se njerzit thon: Kt q po e thua pr Palestinn, Mesxhidi Aksan sht vetm iluzion. Ne ve jemi lodhur me fjal, ndrsa n vepr sht krejt e kundrta. Nuk ka dobi! Prkundr t gjitha ktyre vshtirsive e krizave, prkundr ktij pesimizmi, e cila ka kapluar kt umet: Deklaroj me bindje t thell dhe me vendosmri t plot se: Tani sht koha m e prshtatshme pr t diskutuar rreth shpress. Un e ndiej obligim pr t diskutuar pr shpresn dhe optimizmin, pr ta mbjell n 5

zemrat e muslimanve rregullin e planprogramit hyjnor: Derisa mos ta ndryshojn gjendjen e tyre. Dshiroj dhe njherit angazhohem q ta ndryshoj pikllimin dhe pesimizmin n shpres, optimizm dhe qetsi, edhe prkundr asaj se Palestina, Bagdadi, Afganistani, eenia, dhe vendet tjera islame sulmohen edhe e ksaj dite n mnyrn m t egr. Edhe prkundr asaj se vrasjet, krimet, frika, brengat dhe terrori ende ushtrohen dhe vazhdojn ndaj umetit ton.. Edhe prkundr asaj se shumica pyesin: A tani sht koha t flitet pr shpres dhe optimizm? Edhe prkundr asaj se shumica e njerzve thon: Kt q po e thua pr Palestinn, Mesxhidi Aksan sht vetm iluzion, pse jemi lodhur me premtime dhe fjal, ndrsa nuk ka ndryshuar asgj, pra ska m vend pr optimizm. Edhe prkundr asaj se jemi n kriz, jemi n gjendje t vshtir, dhe pesimizmi e ka kapluar umetin ton: Deklaroj me bindje t thell dhe me vendosmri t plot se: Tani sht koha m e prshtatshme pr t diskutuar rreth shpress. Un e ndiej obligim pr t diskutuar pr shpresn dhe optimizmin, pr ta mbjell n zemrat e muslimanve rregullin e planprogramit hyjnor: 6

Derisa mos ta ndryshojn gjendjen e tyre. Dshiroj dhe njherit angazhohem q ta ndryshoj pikllimin dhe pesimizmin n shpres, optimizm dhe qetsi. Deklaroj me bindje t thell: sht obligim t parashtrohet tema Shpresa dhe optimizmi, si rregull i planprogramit hyjnor. Derisa ta ndryshojn gjendjet e tyre. Tani sht koha e prshtatshme, pse un po e ndiej se pesimizmi e ka kapluar pr s teprmi umetin ton, ndrsa pesimizmi sht shtje shum e rrezikshme, dhe sht dukuri e pranishme (prezent) ne umetin ton. Pesimizmi lkund besimin ne Allahun e Lartmadhruar. Pesimizmi sjell dyshim n besim n kadan dhe kaderin n zemrat e njerzve. Pesimizmi sht armik i shpress dhe suksesit, armik i ndihms dhe qeverisjes. Pesimizmi sht aleat i dshtimit. Pesimizmi shpie n prtaci, kriz m t thell dhe neglizhenc. Pesimizmi ia humb umetit fuqin, aktivitetin dhe punn. Pesimizmi e humb qllimin , angazhimin dhe vlern e umetit. Pesimizmi ia humb umetit rolin kryesor q e ka, angazhimin dhe ambiciet. Umeti pesimist dshton n gjithka. 7

Umeti pesimist sht prtac, i poshtruar dhe i pavler. Umeti pesimist sht i plogsht, asnj prej pjestarve t tij nuk dshiron t punoj, asnj nuk dshiron t prodhoj, asnj nuk dshiron suksese dhe rezultate pozitive. Umeti pesimist sht i gjykuar pr tu shkatrruar.

SHPRESA DHE AMBICIA


Shpresa sht fillim i ambicies, jeton me t dhe pr t. Shpreson q t realizohet dhe duhet t realizohet. Patjetr duhet t besosh n kt fjal. do gj q e dshiron pr vete duhet ta kesh n mendje pr ta realizuar, pastaj jeton me t dhe pr t. Patjetr duhet ta realizosh at q e dshiron. Kjo sht pun e kryer. Ejani t shpresojm t gjith s bashku. Ejani t shpresojm t gjith s bashku se umeti do tia arrij qllimit pr ta liruar mesxhidi Aksan. Tento pr t qen i bindur se do t realizohet lirimi i Mesxhidi Aksas. Un mbjell tek ju shpresn. Ashtu si ka mbjell pejgamberi s.a.v.s. tek sahabt r.a., dhe ashtu do t ndodh me caktimin e Zotit t Lartmadhruar. 8

Ejani t gjith t shpresojm se do t hym ne Mesxhidi Aksa nprmjet ders pr t ciln Musa a.s. i ka thn popullit t tij: Hyni pr dere t prulur, bini sexhde dhe prshndetni me fjal t mir. Ejani t shpresojm se do ta shohim Kubn e Sahras. Ejani t shpresojm t gjith s bashku se do ti shohim trungjet e ullinjve. Ejani t shpresojm t gjith se do ti shohim dyert e Mesxhidi Aksas. Ejani t shpresojm t gjith se do ti shohim dritaret e Mesxhidi Aksas. Ejani t shpresojm t gjith se do ta prjetojm dhe t shohim ku e ka br Muhamedi a.s. Isran. Ejani t shpresojm t gjith se do ti shohim t gjith myslimant n Mesxhidi Aksa duke lexuar ajetin kuranor: Dhe thuaj: Erdh (triumfoi) e vrteta dhe humbi (u mposht) e pavrteta. Nuk ka dyshim se e pavrteta sht e caktuar pr humbje dhe dshtim. (El-Isra, 81) Ejani t shpresojm t gjith se do ti shohim myslimant duke u fal n Mesxhidi Aksa dhe duke rn n sexhde, aty ku ka rn n sexhde Muhamedi a.s. n Natn e Isras.

Ejani t shpresojm t gjith se do t jemi n vendin ku ka qen Salahudin el-Ejubi Zoti e past mshiruar. Ejani t shpresojm t gjith se do t kthehet udhheqja e muslimanve n Irak. Vlla!! Kto shpresa mund t realizohen nse i kthehemi puns dhe i nnshtrohemi ajetit kuranor: Vrtet Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nj populli deri sa ata mos ta ndryshojn gjendjen e tyre. Kto shpresa mund t realizohen nse t gjith bhemi t sinqert dhe korrim sukses n punt tona, nse korrim sukses n studimet tona, nse bhemi pozitiv, nse sillemi mir me baballart dhe nnat tona, nse bhemi zhvillues t vendit ton sinqerisht, punojm me seriozitet, prpiqemi dhe punojm pandrprer.

10

PRGZIMET, PARALAJMRIMET, DHE NXITJE PR SHPRES, DHE BESIM N ALLAHUN E LARTMADHRUAR


Do ti prmendi shtjet dhe udhzimet q na bjn t jemi t bindur se shpresat, dhe ambiciet realizohen, dhe se sht domosdoshmri, realitet dhe e patjetrsueshme. 1. Ligji i Allahut n bot sht ekzakt dhe i pandryshuar. E, prej atij ligji sht: Dhe, kto jan ditt t cilat i ndrrojm n mes njerzve. (Ali Imran, 140) Nuk ka dyshim se ditt ndrrohen, koha ndryshon, ndrsa shtjet n to nuk jan gjithmon t njjta, dhe nuk shkojn me t njjtin ritm. Udhheqja n tok pr nj koh t gjat ka qen n duart e lindjes, shumica e pejgambereve kan qen prej lindjes, posarisht prej Irakut. Ai sht qytet i pejgamberit ton Junus a.s., pastaj udhheqja ka kaluar n duar t perndimit, respektivisht tek Grekt e vjetr, pastaj ka kaluar prap n duar t lindjes, kur u drgua pejgamberi n at rajon dhe ka zgjat 1300 vite udhheqja e lindjes, pastaj prap ka kaluar n 11

duar t perndimit, pra n shekullin e kaluar ka kaluar n duar t perndimit. Tani, te kush do t kthehet udhheqja? Me dshirn dhe me lejen e Zotit do t kthehet te lindort (e lindjes) pra te ne. E, ky sht paralajmrim dhe prgzim. E, prej atij ligji: Vrtet Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nj populli, derisa ta ndryshojn ata gjendjen e tyre. (Errad, 1) Po t kthehemi n at ka Allahu knaqet me ne, do ti ndryshonte Allahu shtjet, t cilat do t na i plotsojn dshirat dhe do t ishim t knaqur. Edhe ky sht nj paralajmrim.

12

KY UMET NUK ZHDUKET DHE NUK DSHTON TRSISHT ASNJHER


N kt fe duhet t jet imani dhe vendosmria e plot n t. Ky umet mund t dobsohet, por kurr nuk zhduket. Patjetr duhet t rikthehet n udhheqje si superfuqi e pamposhtur. Ky umet nuk sht sikur popujt e tjer, t cilt kan dshtuar dhe kan humbur, si sht rasti me Persiant, Romakt dhe Faraont. Ky umet do t vazhdoj gjithmon, sepse e ka pr barr mbajtjen e fjals se fundit prej Allahut n fytyrn e toks, Kuranin fisnik, sikurse e ka pr barr po ashtu mbajtjen e fjals s fundit prej Allahut, i cili e ka garantuar nprmjet ajetit kuranor: Nuk ka dyshim se ne e kemi dhn, e kemi zbritur kt kshill (kuran, fe, ligj) dhe nuk ka dyshim se at e ruajm. (El-Hixhr, 9) Nse ky umet zhduket, ather duhet t ndodh Dita e Kijametit. Nse ky umet zhduket, kush e merr rolin e besimit n nj Zot n fytyrn e toks? Nse ky umet zhduket, kush e merr prsipr vendosjen e ligjit t Allahut (sheriatin) n fytyrn e toks? 13

Ky umet sht sikurse dielli, sikurse hna. Nse ky umet zhduket ndodh Dita e Kijametit. Ne sot jemi vetm nxnia e diellit me hn, e jo perndim i diellit. Vrtet, kur t ndodh nxnia e diellit me hn, e kthehen n strofujt e tyre dhe qndrojn aty duke pritur ndriimin e diellit, dhe largimin e hns, sepse ato e din se dielli nuk sht duke humbur n trsi, nuk sht duke prfunduar. Njsoj edhe ky umet, n epokn q kaloi ishte sikurse nxnia e diellit me hn, e jo perndim i tij. Zogjt e presin diellin, sepse nuk ka drit t mjaftueshme, e cila sht e nxn prej diellit. Ky umet sht i sigurt se ka ardhur koha q t humbet errsira dhe prhapet e t shndris drit, prej drits s rinis islame e prmbajtur me fe. Ky umet nuk zhduket, ky sht paralajmrim pr ne.

14

AJETET KURANORE DHE HADITHET E MUHAMEDIT A.S.


Zoti i Madhruar thot: Vrtet Ne u ndihmojm t drguarve tan, dhe atyre q besojn n kt bot, dhe poashtu ditn e kiametit kur do t sillen dshmitart. (Gafir, 51) Fitorja nuk sht vetm e pejgamberit, por edhe e besimtarve. Por, bhet pyetja: Kur? Prgjigja sht: N kt bot dhe botn tjetr. Zoti i Lartmadhruar thot: E ka shkruar dhe e ka caktuar Allahu: Un dhe t drguarit e mi do t triumfojn. (El-Muxhadele, 21) Zoti i Lartmadhruar thot: Allahu u ka premtuar disave prej jush, q kan besuar dhe q punojn vepra t mira, se do ti bj udhheqs dhe prijs n fytyrn e toks ashtu si i ka br ata para tyre dhe q do tua forcoj fen e tyre, me t ciln Ai sht i knaqur, dhe q do tua shndrroj atyre pas friks, sigurin. Ata me adhurojn Mua, e nuk m bjn shok e as rival asknd. (En-Nur, 55) 15

Zoti i Lartmadhruar thot: Dshirojn q me gojt e tyre ta fikin dritn e Allahut, por Allahu sht i fuqishm n prsosshmrin e drits s Tij, edhe pse nuk e dshirojn dhe e urrejn pabesimtart. (Es-Saf, 8) Kur n t njjtn koh paraqitet dshira e njeriut dhe dshira e Allahut. Dshira e kujt realizohet? Pr dshirn e Tij, Zoti thot: Allahu sht triumfues n shtjet e Tij, mirpo kt shumica e njerzve nuk e din. (Jusuf, 21) Zoti i Lartmadhruar thot: (Allahu) sht Ai, i cili ka drguar t drguarin e Tij dhe fen e vrtet pr t triumfuar mbi t gjitha fet, edhe pse kt nuk e dshirojn dhe e urrejn idhujtart. (Et-Tevbe, 33) Ku mund t shkojm me kto premtime? Ejani pra t mbjellim shpresn dhe optimizmin n zemrat tona! Prpos premtimeve dhe paralajmrimeve t Kuranit t shprmendura, tani do ti prkujtojm disa premtime dhe paralajmrime pejgamberike.

16

Temim ed-Dari transmeton se e ka dgjuar Muhamedin a.s. duke thn: Do t kuptohet dhe do t sqarohet kjo shtje ashtu si qartsohet dita prej nats. Allahu i Lartmadhruar nuk do t lejoj asnj shtpi pa e deprtuar fen e Tij, pr ti lartsuar me lartsin e Tij, ose kush nuk e pranon, pr ti poshtruar, pr shkak t refuzimit dhe t mospranimit. Pastaj tregon Temimi se kt e kam kuptuar kur ka ndodhur n familjen time: Kush e ka pranuar islamin sht ngritur, sht lartsuar, dhe i kan ardhur t gjitha t mirat, ndrsa ata t cilt nuk e kan pranuar islamin, por kan qndrua n pabesimin e tyre, i ka kapluar poshtrimi, ulja dhe xhizja. (Musnedi i Imam Ahmedit, 16344) Transmeton Thuban se Muhamedi a.s. ka thn: Vrtet Allahu ma ka paraqitur tokn, ku kam par lindjen dhe perndimin dhe umeti im do ta udhheq lindjen dhe perndimin, dhe gjithka mes tyre. M jan dhn dy thesaret: t kuqve dhe t bardhve. Pastaj e kam lutur Zotin tim pr umetin tim, q mos ti mbisundoj ata armiku prpos q ata t jen sundimtar t vetvetes s tyre dhe t mos shfarosen prnjher. Zoti im m tha: O Muhamed, Un kur t caktoj dhe t marr vendim askush nuk mund ta ndryshoj. Un ve e kam caktuar pr umetin tnd mos me u asgjsua, dhe mos me i mposht n trsi asnjher armiku, prpos sundimtar t vetes 17

s tyre, edhe nse tubohen kundr tyre gjithka ka ne glob. Ose ka thn: ka ka mes lindjes dhe perndimit derisa ata, armiqt e tyre do ta shkatrrojn njri-tjetrin, ose ta asimilojn njritjetrin. Xhabir bin Semrete transmeton se Muhamedi a.s. ka thn: Kjo fe do t qndroj deri n ditn e kijametit pr t ciln do t luftojn qoft edhe nj grup i vogl i muslimanve. (Sahih Muslim, 3546) Transmeton Ebi Inbete el Hulani se e ka dgjuar Muhamedin a.s. duke thn: Gjithmon Allahu do t mbjell dika, e cila jep fryte dhe e shfrytzojn pr dgjueshmri n kt fe. N nj transmetim tjetr thuhet: Gjithmon Allahu do t mbjell dika, e cila jep fryte dhe e shfrytzojn pr dgjueshmri n kt fe deri n ditn e kijametit. (Suneni Ibni Maxhes 8. Sahiuh El Xhami i Shejh Albanit 7692) Transmetohet nga Ebi Kabili, i cili ka thn: Kemi qen te Abdullah bin Amr bin Asi dhe e kemi pyetur: Cili qytet do t lirohet m par: Konstantinopolisi apo Roma? Abdullahu e krkoi nj pako t tij, pastaj prej aty e nxori nj libr dhe tha: 18

Derisa ne ishim rreth e prqark t Drguarit t Allahut s.a.v.s. duke shkruar, kur iu b nj pyetje: Cili qytet do t lirohet m par: Konstantinopolisi apo Roma? Ai sht prgjigjur: M par do t lirohet qyteti i Herakliut. Pra ka pas pr qllim Konstantinopolisin. (Ahmedi 6358, Darumiji 476) Kshtu ve sht lirua Konstantinopolisi pas 9 shekujve prej duarve t djaloshit t ri musliman, t devotshm, i cili ve sa i kishte mbushur 23 vjet, dhe sht quajtur Muhamed Fatih, Muhamedi lirimtar. sht e sigurt se do t lirohet edhe Roma, kt lajm q po e them do t jet i vrtet dhe i realizueshm ka thn Muhamed bin Abdullah r.a.. N perndim ve kan filluar me t madhe ta pranojn Islamin, a nuk sht prgzim dhe paralajmrim ky? Transmeton Ebu Hurejre r.a. se i Drguari i Allahut s.a.v.s. ka thn: Nuk do t ndodh dita e kijametit derisa mos t luftojn muslimant kundr jehudive, dhe muslimant t fitojn prej tyre, dhe derisa jehudiu nuk do t ket vend pr tu fshehur, prpos pas gurve dhe lisave, ndrsa gurt dhe lisat do t flasin dhe do t thon: O musliman, o rob t Allahut, jehudiu sht fshehur pas neve, eja dhe mbyte, prpos 19

lisit t quajtur Garkad sepse ai lloj lisi sht prej llojit t lisit t jehudive. (Sahih Muslim, 5203) Transmeton Abdullah bin Mesudi se pejgamberi s.a.v.s. ka thn: Po t jet vetm nj dit para dits se kijametit, Allahu do ta zgjatte at dit, derisa ta drgoj nj njeri prej meje, ose prej familjes sime, emri i t cilit do t jet emri im, dhe emri i babs s tij do t jet emri i babait tim, i cili do ta mbush dynjan (botn) me drejtsi dhe vrtetsi, ashtu qysh m hert ka qen e mbushur me krime dhe padrejtsi. (Suneni i Ebi Davudit 3733. Sahih Xhami Albani 5304) Kjo shpres sht shpres madhshtore dhe n t njjtn koh paralajmrim i sigurt pr ne. Pas gjith ksaj q prmendm ka nevojitet m shum pr t mbjell shpres n zemrn tnde?! 4. Kjo fe do her, q sa m shum i afrohet rrzimit aq m shum forcohet dhe stabilizohet. Ti analizojm s bashku ndodhit e qarta npr t cilat kan kaluar muslimant prej krizave (vshtirsive) dhe kalimin e atyre krizave me lehtsi. Vdekja e Hadixhs r.a. dhe Ebi Talibit n t njjtin vit, i cili sht quajtur viti i pikllimit i krizs 20

(vshtirsis), menjher pas atij viti ndodhi hixhreti, pra tejkalimi i krizs lehtsimi. Vdekja e pejgamberit s.a.v.s. dhe renegatimi (dalja prej feje) e fiseve arabe, ka qen vshtirsi , pastaj menjher ka ndodhur tejkalimi i vshtirsis me lirimin e Persis dhe Roms (Konstantinopolisit) pra, lehtsimi. Rnia e shum mbretrve n Andaluzi kriz (vshtirsi), pastaj paraqitja e shtetit Murabit, i cili ka zgjatur 400 vite n Andaluzi pra lehtsimi. Okupimi i Mesxhidi Aksas nga Kryqtart pr nj koh t gjat (90 vite), pastaj lirimi i tij prej duarve t Salahudin Ejubit lehtsimi. Sulmi i Tatarve mbi kryeqytetin e Hilafetit Islam, Bagdadit, i cili sulm shkatrroi gjith civilizimin kriz dhe vshtirsi, pastaj fitorja kundr tyre dhe lirimi i tij lehtsim. Prfundimisht rnia e Andaluzis kriz dhe vshtirsi, ndrsa n t njjtn vit lirimi i Konstantinopolisit lehtsimi. Nuk perndon dielli i islamit n Evropn perndimore, pa lindur dielli i islamit n lindje t Evrops. 5. Kndellja dhe zgjimi i Islamit Ky zgjim sht prej paralajmrimeve n t forta. Rinia Islame ka filluar pr ti msuar ligjet dhe dispozitat e fes s tij, msimin e rregullave t 21

texhvidit, pr ta adhuruar Allahun me dije dhe argumente, dhe pr ta lexuar Kuranin m prpikri. Po ashtu edhe femra n moshn e pjekuris tubohen dhe msojn rregullat e fes s tyre, dhe rregullat e prpikris s leximit t Kuranit (Texhidit). Gjithashtu shum t reja mbulohen, e ruajn identitetin e tyre, dhe nuk przihen me meshkuj. Videokasetat, kasetat, DVD-it me t madhe shumzohen, shprndahen, dgjohen.. Librat me tematik islame jan prej librave m t krkuara, shiten, blihen me t madhe, botohen dhe shprndahen. Numri i atyre t cilt shkojn n Umre dhe Haxh vetm se shtohet me t madhe. Po ashtu shtohet numri i t rinjve t aft dhe t suksesshm, npuns dhe puntor efektiv, dhe njerzit m autoritativ jan t devotshm, dhe i prmbahen fes, ndrsa dihet kjo luan nj rol shum t madh. Njerzit me renome, filozoft, shkenctart etj., etj., t perndimit e pranojn Islamin. 6. Perndimort me t madhe e pranojn Islamin Kjo shtje sht prej prgzimeve paralajmrimeve, e cila ka vler t madhe dhe jep shpres t madhe. 22 dhe

7. Shtimi i femrave t cilat i prkushtohen dhe i prmbahen rregullave islame dhe largimi i tyre prej mkateve. Gjithashtu edhe kjo sht shtje prej prgzimeve dhe paralajmrimeve t sigurta, sepse femra prbn 50% t shoqris, ajo e edukon 50% - shin e shoqris. 8. Umeti posedon resurse t shumta t fortsis Nuk ka dyshim se umeti islam posedon forc t madhe, posedon forcn e madhe shpirtrore, shum ndikuese dhe shum reflektuese, posedon numr t madh dhe absolut t antarve, posedon fuqin materiale, dhe ekonomike t shumta, posedon armn e fort, dhe programin stabil, t cilin nse e v n praktik askush nuk mund ti dal prpara, do t ndryshohej gjendja pr s teprmi pozitivisht, ajo arm sht arma e prjetsimit me ligjin e planprogramit madhshtor t Allahut. Vrtet Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nj populli, derisa ta ndryshojn ata gjendjen e tyre. (Errad, 11) 9. Dshtimi i t gjitha sistemeve dhe ideologjive t tjera (t t tjerve) dhe rrzimi i tyre 23

Sikurse Allahu i Lartmadhruar na thot: I keni provuar t gjitha ideologjit, t gjitha sistemet tjera, mirpo u vrtetua se ato jan t caktuara pr dshtim, pr kt arsye nuk ka mbetur tjetr prpos q me iu prmbajt apo me iu rikthye Islamit, si fe, program, sistem dhe ligj t jets. E kemi provuar komunizmin, kapitalizmin, laicizmin, etj., etj., prej ideologjive dhe sistemeve shkatrruese, edhe pr kt arsye kemi dshtuar dhe jemi ndeshur mu me at, t cilit i kemi besuar m s shumti. Pr ju nuk ka tjetr, pos Islamit, si fe, sistem dhe ligj t jets, nse dshironi forcn, nderin, reputacionin, ngritjen, sigurin, qetsin dhe lumturin, edhe n kt bot edhe n botn tjetr. 10. Pas do vshtirsie vjen lehtsimi, triumfi pas durimit dhe drita pas errsirs Koht dhe e epokat e gjata me errsirn e nats pasohen me dritn e lindjes s diellit menjher. N momentet e fundit kur sht errsira maksimale, ngushtimi m i madh, vshtirsia m e madhe, vjen lirimi dhe lehtsia. Transmeton Ibn Abasi se Pejgamberi s.a.v.s. ka thn: Ta dish se prej durimit, t cilin edhe pse nuk e ke plqyer, ke t mira t shumta dhe fitorja arrihet me durim, fati pas fatkeqsis, lehtsimi pas vshtirsis. 24

U ngushtua rrethi sa q t gjitha hallkat ishin t ndrlidhura fort. Mirpo u lirua dhe u thuren derisa un mendoja se nuk do t lirohen. Mbani mend kto paralajmrime, shnoni dhe regjistroni, prhapni dhe mbillni kto prgzime, dhe paralajmrime, shpresn n zemrat, dhe shpirtrat tuaja.

25

LIBRAT E AUTORIT (Dr. Musli Vrbanit) 1. Besimi n Zotin 2. Melaqet e Zotit 3. Besimi n Librat e Zotit 4. Pejgambert e Zotit 5. Besimi n Ditn e Kijametit 6. Besimi n Kaderin e Zotit 7. Tregime nga jeta e Muhamedit a.s. 8. Fikhu i Namazit 9. Fikhu i Zekatit 10. Fikhu i Agjrimit 11. Fikhu i Haxhit 12. Emrtoni fmijt tuaj me emra t bukur 13. Dshmort e 9 Prillit n Rakoc dhe Lagje t Re 14. Shkruaj, lexo dhe mso shkronjat e Kur'anit 15. Nata e dhndris 16. Fadil aka Komandant Sharri 17. Dita e vdekjes dhe e varrimit 18. (Pa)mundsia e prkthimit t Kuranit. 19. Dshiroj t jem ai q nuk duhet t jem. 20. Texhvidi Shkenca e t lexuarit (knduarit) t prpikt t Kuranit.

26

PRKTHIMET NGA GJUHA ARABE 1. Kshilltari fisnik pr djem dhe vajza (nga autori Muhamed Sajim); 2. Islami dhe Politika (nga autori Jusuf Kardavi); 3. Mrekullit numerike n Kur'anin Fisnik (nga autori Abdurrezak Nufel); 4. Pr Kushtetutn Islame (nga autori Dr. Muhamed Sejid Ahmed El Musejer); 5. Kryesore n terminologjin e Hadithit (nga autori Abduhu Abas El-Velidi) 6. Shkurtimi i thonjve n dritn e sunetit dhe mjeksis (nga autort Ebul Vefa Abdul Ahar dhe Jahja Nasir). 7. 101 Tregime pr ta arritur kulminacionin e mirsis dhe prsosmrin e devotshmris 8. Fetavat e Sharavijut 9. Vlera e kohs (nga autori Amr Halid); 10. Vllazria muslimane (nga autori Amr Halid); 11. Vllazria n islam dhe zemra e shndosh (nga autori Amr Halid); 12. Pendimi (nga autori Amr Halid); 13. Pasojat e mkateve (nga autori Amr Halid); 27

14. Vendosmria n rrugn e Allahut (nga Amr Halid); 15. Mjetet e vendosmris n rrugn e Allahut nga autori Amr Halid); 16. Superfuqia n Allahun nga autori Amr Halid); 17. Bindja e thell n Allahu nga autori Amr Halid); 18. Shpresa n Allahun nga autori Amr Halid); 19. Shpresa duhet t jet besim dhe veprim nga autori Amr Halid); 20. Pozitiviteti nga autori Amr Halid); 21. Serioziteti.

28

PRMBAJTJA SHPRESA N ALLAHUN........................................3 RREZIKU I PESIMIZMIT DHE HUMBJES S SHPRESS.................................................................5 SHPRESA DHE AMBICIA.......................................8 PRGZIMET, PARALAJMRIMET, DHE NXITJE PR SHPRES, DHE BESIM N ALLAHUN E LARTMADHRUAR......................11 KY UMET NUK ZHDUKET DHE NUK DSHTON TRSISHT ASNJHER......................................13 AJETET KURANORE DHE HADITHET E MUHAMEDIT A.S..................................................15 LIBRAT E AUTORIT (Dr. Musli Vrbanit)............26 PRKTHIMET NGA GJUHA ARABE...................27

29