Anda di halaman 1dari 10

PROIECT DE LECTIE: Psihologie

Personalitatea. Aptitudinile: definiie, caracteristici, tipologie

Clasa: a Xa, profil Stiinte Sociale Data: Tema: Temperamentul. Definitie, caracteristici, tipologie Durata: 50 de min. Obiective generale:
O1: Dobndirea cunotinelor referitoare la aptitudini; 02: S stabileasc raporturi ntre aptitudini i procesele psihice; 03: mbuntirea strategiilor de educare a aptitudinilor prin cunoaterea mecanismelor de formare i dezvoltare a acestora.

Obiective operationale:

a) Cognitive:
S S S S S defineasc aptitudinile; explice rolul ereditii i al nvrii n manifestrile aptitudinale; analizeze componentele aptitudinii pedagogice; realizeze caracterizri i autocaraterizri din punct de vedere aptitudinal; exemplifice tipuri de aptitudini necesare reuitei colare.

b) Afective:
S-i autoevalueze aptitudinile; S analizeze aptitudinile ecesare in diferite profesii.

Metode:
conversaia euristic exerciiul brainstorming explicaia didactic expunerea i problematizarea.

Tipul leciei:

lecie mixta (predare nvare evaluare) ;

Materiale:

a) Bibliografie:

Psihologie. Manual clasa a Xa, Ion Dafinoiu, Minel Marcu, Tiberiu Rudica, Institutul European, Iasi, 2000. Psihosociologie. Teorie si aplicatii, S. Chelcea, Ed. Economica, 2006, Bucuresti. Alte materiale:
Obv. oper. fie psihograme, videoproiectorul i calculatorul. Coninutul informaional-formativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Exerciiul JOCUL FIGURILOR Participa activ la exercitiu GEOMETRICE, se urmrete evidenierea individualitii fiecrui elev. Se finalizeaz cu o discuie scurt pe seama individualitii, cutndu-se s se evidenieze ideile ancor privind noiunea de personalitate. O1 a) Vom studia astzi o prim latur a personalitii i anume: APTITUDINILE latura instrumental-operaional a personalitii. Vei nva: s definii aptitudinile; s explicai rolul ereditii i al nvrii n manifestrile aptitudinale; s analizai componentele aptitudinii pedagogice; s realizai Dozar e 10 min. Resurse

b)

Momentele leciei Captarea ateniei

Comunicare a subiectului i a obiectivelor leciei

3 min. Manualul

Prezentare a materialulu i stimul i dirijarea nvrii

caracterizri i autocarcaterizri din punct de vedere aptitudinal; s exemplificai tipuri de aptitudini necesare reuitei colare. Planul temei de astzi este: 1. Definirea aptitudinilor; 2. Cracteristici ale aptitudinilor; 3. Clasificarea aptitudinilor. Se va folosi videproiectorul n dirijarea permanent a parcurgerii materialului de nvat. Ansamblul de nsuiri de ordin instrumental-operaional care difereniaz oamenii ntre ei n ceea ce privete maniera de desfurare a diferitelor activiti i, mai ales, n ceea ce privete randamentul cantitativ i calitativ al acestora.

2 min.

Explicaia Manualul Videoproiector ul

Transmiterea i asimilarea noilor informaii

O1

Prezint informaiile noi:

Caracteristici ale aptitudinilor O4 Rolul ereditii i mediului n formarea i aptitudinilor

Preiau informaiile; particip activ la secvena de predare prin rspunsuri la ntrebrile adresate de profesor

25 min

Expunerea Explicaia Problematizar ea Conversaia

dezvoltarea Noteaz n caiete schema leciei

O2 O3

Urmresc expunerea profesorului; intervin din proprie Dup structura i gradul lor iniiativ sau la solicitarea de complexitate: profesorului Dup specificul activitii solicitante 4. Aptitudinea i succesul profesional Clasificarea aptitudinilor Elevii vor rspunde la aplicaiile din Se implic activ n proces, 8 min manual de la pagina 114. (Anexa 2) rspunznd la ntrebrile propuse de profesor. Rspunsul elevilor la aceste ntrebri vor indica gradul de nelegere a noilor cunotine. n cazul n care vom constata anumite dificulti, erori sau lacune, vom reveni cu explicaii suplimentare pe msura problemelor respective din lecie. Aplicarea unui chestonar de interese, discuii pe seama acestui chestionar. Anexa 3 2

euristic Manualul Videproiectoru l

Obinerea performan ei Asigurarea feed-backului

O3

Conversaia de fixare

O3

Asigurarea 03 reteniei i transferului

ANEXA 1: Schema lectiei


Planul temei de astzi este: 4. Definirea aptitudinilor; 5. Cracteristici ale aptitudinilor; 6. Clasificarea aptitudinilor. Se va folosi videproiectorul n dirijarea permanent a parcurgerii materialului de nvat. Ansamblul de nsuiri de ordin instrumental-operaional care difereniaz oamenii ntre ei n ceea ce privete maniera de desfurare a diferitelor activiti i, mai ales, n ceea ce privete randamentul cantitativ i calitativ al acestora.

Caracteristici ale aptitudinilor Nu orice nsuire psihic este aptitudine, ci numai aceea care favorizeaz desfurarrea unei activiti cu rezultate supramedii; Aptitudinea difereniaz indivizii ntre ei, elementul principal constituindu-l randamentul cantitativ i calitativ; Nivelul de dezvoltare i funcionare a aptitudinilor poate fi analizat i evaluat dup urmtorii indicatori ai comportamentului acional: rapiditate, volum, precizie, originalitate, eficien; Aptitudinile conduc la dezvoltarea eficient a deprinderilor, priceperilor i cunotinelor. Capacitatea este aptitudinea plus ctigul ei n calitate, venit prin exerciiu (Fl. tefnescu Goang); Talentul este forma superioar de dezvoltare a aptitudinilor, precum i combinarea lor original care asigur creaia de valori noi i originale; Geniul genialitate este nivelul cel mai nalt de dezvoltare a aptitudinilor manifestate ntr-o activitate creatoare de importan istoric pentru viaa societii i procesului cunoaterii.

Rolul ereditii i mediului n formarea i dezvoltarea aptitudinilor 1. 2. 3. 4. Aptitudinile sunt nscute F. Galton Caracterul ereditar al geniului prin metoda genealogiilor; Aptitudinile sunt dobndite prin activitatea de nvare metoda gemenilor; Aptitudinile, dei depind i de ereditate, sunt influenate n mare msur de factorii de mediu i de educaie; Interaciunea factorilor ereditari i a factorilor de mediu Factorii ereditari nu au rol de determinare, ci de condiionare a aptitudinilor, iar acestea se refer la ansamblul de dispoziii sau predispoziii, cum ar fi: particulariti morfofuncionale ale organelor de sim, tipul de sistem nervos, particulariti ale aparatului fonator, particulariti ale sistemului osteomuscular, etc. Factorii de mediu educaionali sunt factorii de determinare a aptitudinilor. Un rol important l are activitatea susinut, al angajrii personalitii pe linia activitii creatoare.

Clasificarea aptitudinilor Dup structura i gradul lor de complexitate:

1. Aptitudini simple se refer la o serie de nsuiri dezvoltate peste medie, care permit desfurarea cu un randament sporit a unor activiti. Exemplu: sensibilitate kinestezic, acuitate vizual, distribuia ateniei, discriminarea culorilor etc. 2. Aptitudini complexe rezult din mbinarea i organizarea specific a unor aptitudini simple i nu doar din nsumarea acestora. Dup specificul activitii solicitante: 1. Aptitudini speciale sunt necesare pentru desfurarea anumitor activiti cu ahitectonic operaional-funcional specific. Exemplu: aptitudini tehnice, tiinifice, matematice, artistice, sportive, literare etc. 2. Aptitudini generale sunt cele care particip i ajut la desfurarea cu succes a mai multor forme de activitate. Exemplu: inteligena, spiritul de observaie etc.

Aptitudinea i succesul profesional Psihograma este un document care cuprinde aptitudinile pe care trebuie s le dein cel ce vrea s mbrieze o anumit profesie. Ea face parte din profesiogram i este utilizat n activiti precum: Orientarea i consilierea colar; Orientarea i consilierea vocaional; Selecia profesional; Formarea profesional. n cazul n care n cadrul unei profesiograme nu exist psihogram, atunci vor fi prezentate o serie de inaptitudini ce constituie piedici serioase pentru practicarea profesiei. Acestea pot fi: 1. absolute prezena lor mpiedic fundamental buna desfurare a activitii; 2. Relative

ANEXA 2:

- Care sunt ansele dezvoltrii aptitudinilor n cele patru cazuri evideniate:; a). E (-); M (-); c). E (-); M (+); b). E (+); M(+); d). E (+); M(-).

Unde: E = ereditate; M = mediu. ncecai s realizai portretul aptitudunial propriu.

ANEXA 3: Chestionar
1. a. b. c. d. e. f. g. h. i. j. k. l. m. n. o. p. q. r. s. t. Ce-i place s faci n timpul liber? s cnt la un instrument s cnt din gur s citesc s repar, s construiesc aparate s fac experimente la fizic i chimie s ngrijesc plante s ngijesc animale s ies cu colegii / colegele n parc s desenez, s pictez s ascult muzic s gtesc s cos, s tricotez s colecionez ............................................................................. s fac sport i anume ................................................................. s fac excursii s fac fotografii s vizionet spectacole de ............................................................ s scriu poezii s scriu proz s ..................................................................................................

2. n ce domeniu i-ar plcea s lucrezi? 3. Ce profesie i-ar plcea s-i alegi? 4. De unde ai aflat despre aceast profesie?