Anda di halaman 1dari 20

PROCESVERBAL

Seanca e dates 26.11.2009 SEANCN E DREJTON KRYETARJA E KUVENDIT ZONJA JOZEFINA TOPALLI (OBA) (Seanca filloi n orn 17:00) Rendi i dits: 1. Diskutime pr shtje jasht rendit t dits. 2. Miratimi i procesverbalit t seancs plenare, dat 19.11.2009. 3. Projektligji Pr buxhetin e shtetit t vitit 2010 (nen pr nen dhe votimi n trsi). 4. Projektvendimi Pr lirimin nga detyra dhe zgjedhjen e disa antarve t nj institucioni t krijuar me ligj. Jozefina Topalli T nderuar deputet, hapim seancn. (Pasi lexon rendin e dits) Fillojm me pikn e par t rendit t dits. Fjaln e ka zoti Maliqi. Lefter Maliqi Falemnderit, zonja Kryetare! T nderuar deputet, Koincidenc e bukur, q po m qllon t marr fjaln edhe n ditlindjen e Kryeministrit, edhe t Kryetares. I them zonjs Kryetare: Gzuar ditlindjen kt dit! Nj ngjarje e rnd ndodhi para disa ditsh n qytetin e Beratit, ku, pr shkak t nj aksidenti, humbn jetn dy motra, 5 dhe 15 vjee, u dmtuan prindrit dhe tragjedia vazhdoi edhe me dmtimin e shtpis. Kjo familje ka nevoj pr dorn e pushtetit lokal dhe t Qeveris, ndaj krkoj publikisht mbshtetje nga Qeveria shqiptare, nga Kryeministri Berisha dhe ministri Basha, pr t ndihmuar kt familje fatkeqe me t gjitha mundsit q jan n dispozicion nga fondi i emergjencs. Bojkoti i opozits po vazhdon dhe besoj se nuk do t zgjas shum, sepse dhe malli na ka marr. Protestat e tyre po vazhdojn me qofte, me kng dhe me valle. Dua t ndalem pak edhe te vota e popullit, te shpresa q kan njerzit te qeverisja e sotme, te PD-ja. Un, para dhjet ditsh, para t gjitha medieve, thash: filmoni zgjedhjet e pjesshme lokale n Komunn Otllak! Prmenda Komunn Otllak, sepse ishte e vetmja komun nga 5 njsit vendore, q ka qen e majt nga vitet 90-t dhe deri tani dhe ku e djathta ka marr 500 vota dikur. Ju thash se do t marrin pjes n votime mbi tre mij votues, por u shtuan edhe 200 t tjer, t cilt po ua fal atyre q sot mungojn. Pra, 3 mij e 200 votues, q do t thot rreth 32% nga 45% q kan marr pjes n 2005-n, 2007-n dhe 2009-n n at komun. Kjo do t thot se thirrjes pr bojkot iu prgjigjn vetm 13% dhe se PD-ja, nga 500 vota dikur, mori 2500 vota. Ata, edhe pse vun nj kandidat nga Partia e Puns e Reformuar, prap se prap 300 vota morn. Kjo do t thot se edhe Berati i majt, i kapur nga krimi deri n vitin 2007, tani po voton djathtas. Them i kapur nga krimi, pasi edhe dje e pam n media.

Dua ktu t prmend edhe lidhjen e politiks me krimin nga viti 1997-2005 dhe gjej rastin, para t gjitha mediave, pr t thn q Policin e Shtetit un e kam ln pr shkak t lidhjes s politiks s majt me krimin, lidhje nga koka deri te kmbt, nga i gjati deri tek i vogli, nga Gjinushi pa imunitet sot deri te Dade, q sht vjetruar, e deri te t tjer, t cilt q n mosh t vogl jan marr me xhepa apo me gjra t tjera. Pas fjalimit tim t dyt n Parlament pata disa krcnime, po ua them edhe mediave, t bra me numr grek dhe me nj numr tjetr, duke m krcnuar edhe jetn, pr shkak se prmenda t majtn e lidhur me krimin dhe me bojkotin e tyre; pr shkak se prmenda faktin q Berati do t kthehet n blu, ashtu si sht pjesa m e madhe e Shqipris dhe prova do t jet n vitin 2011. Ky krcnim m ka ardhur m 15 nntor, ora 15:02, ditn e votimeve n Otllak. Nuk kam br denoncim dhe nuk bj, pr shkak t profesionit, por po ju them se kam pasur edhe krcnime t tjera. Po ju tregoj pak nga jeta ime n Policin e Shtetit. Po i them medias se, po t shikoj dosjen, jam i vetmi oficer policie n Shqipri q kam lvizur do 5 muaj nga Jugu n Veri, n do moment q denoncoja lidhjet e policis dhe politiks me krimin. M kan drguar pr pun t mir nga shef policie n Jug, n shef policie n Veri, nga komisar n Jug, inspektor n fund t dynjas. Me gjith debatet, po ju tregoj gazetat e 2002-shit dhe 2003-shit, madje gazetat Shekulli e Korrieri t 2003-shit, shkruajn se majori sht krcnuar me vdekje. Kam marr dhjetra krcnime, deri edhe paralajmrime pr zhdukje fizike. Kjo gj m ka detyruar t vetmbrohem, duke sinjalizuar disa prej ambasadave m t fuqishme t shteteve perndimore. Jan nj sr gazetash, q shkruajn: Shteti mbetet shurdh dhe memec prpara lidhjes s politiks me krimin. Kjo sht vetm nj pjes e ktyre denoncimeve, por dua tju them se nuk kishin t sosur ankesat n institucionet e shtetit dhe shteti nuk vepronte. M 25.09.2002 i jam drejtuar Presidentit t Republiks dhe aty gjenden edhe emra politikansh q u shpalln non grata n vitin 2004 nga ambasada amerikane, pr shkak t lidhjes s tyre me krimin. Prgjigjja nga Presidenti mbas dy muajsh i shkon Prokuroris s Prgjithshme. Po kshtu, n datn 25.02.2009 u jam drejtuar Kryeministrit t asaj kohe, Kryetarit t SHISH-it, Prokuroris s Prgjithshme dhe m pas, ambasadorit t OSBE-s n Shqipri, n datn 11.04.2003, duke u shkruar se krkoja mbshtetjen e tyre, pasi n Shqipri m rrezikohej jeta. Detyrn e fundit e pata si shef i Rajonit t Policis n Divjak, atje ku dje njeriu i krimit, i lidhur me politikn e majt, u pru n pranga. Jam shokuar si shef i atij rajoni, kur kam par Karavastan nj qendr peshkimi t zaptuar nga banda kriminale, ku njerz t armatosur nuk lejonin as shtetin dhe as institucione t tjera t futeshin brenda. Jo vetm kaq, por vendosnin edhe gjoba. Politikant e majt, q sot mungojn ktu, bashkpunonin me ta, njra prej tyre ka qen edhe zonja Dade. Djemt e saj lviznin t armatosur n rrethin e Lushnjs. Edhe zoti Gjinushi, q sht pa imunitet, ka pasur lidhje t tmerrshme me kt band, lidhje q t gjith njerzit e atij qyteti i din. Ka pasur edhe t tjer n qytetin e Beratit, Kuqua me kompani, q, gjasme t dnuar n Itali, kan dal nga burgu, dhe bnin presion pr t marr vota pr t majtt. Edhe kur kam qen me detyrn e komisarit t Policis n Veri, kam dshmuar pr lidhjet e drejtprdrejta t politiks me krimin dhe t drejtuesve t policis me krimin. T njjtn histori kam zbuluar edhe n Policin e Gjirokastrs. Po far m ndodhte me kta ministra socialist? Punon, m thoshin, je i guximshm, ndaj duhet t vesh n Shkodr, t vesh n Tropoj. Kjo, sepse u prishej plani dhe rrjeti i tyre mafioz. Miq t nderuar, Shqiptar t nderuar, Kto protesta q bjn opozitart, i kan thjesht pr qllime individuale, sepse zoti Rama n bisedat posht e prpjet thot se duhet t bllokoj Qeverin me do kusht dhe me do mundsi, sepse nuk marrin dot pushtet as m 2013, madje rrezikohet edhe viti 2017. Kta e futn Shqiprin n NATO, do ta fusin edhe n BE, mendojn. Ndaj, un them se opozitn e ka dnuar Zoti, sepse sht e lidhur me krimin ordiner. Dua tju them, gjithashtu, se prpara disa kohsh, n nj nga lokalet periferike t Tirans, pavarsisht se jam deputet i djatht, kam takuar ish-Kryeministrin e vendit tim, zotin Nano, i dhash dorn dhe uditrisht pash q n krahun e tij kaluan dy deputet, ish-ministra, apo kryeministra, q nuk i foln me goj. Si ka mundsi? - e pyeta. Ka nj Zot lart, m tha. Bhen edhe gabime n jet, por jan mosmirnjohs dhe do t marrin ndshkimin. Nuk ka gj m t keqe se tu japsh dorn, tu japsh edhe emr njerzve dhe mos t t flasin. Po e mbyll fjaln time, meq jemi dhe n nj dit t shnuar dhe hern tjetr do t kem mundsi t flas m hollsisht prsri pr problematikn e rrethit t Beratit. Falemnderit! Jozefina Topalli Falemnderit, zoti Maliqi, pr mirkuptimin!

Dua tju v n dijeni se n pikn e par t rendit t dits deputett q kan shnuar emrin, n baz t Rregullores, mund t flasin deri n 5 minuta. Kshtu q do t respektojm Rregulloren pr t ecur prpara. Zoti Paloka, urdhroni, 5 minuta! Edi Paloka Falemnderit, zonja Kryetare! Nj fjal e vjetr popullore thot se Budallait duhet ti hapsh rrug. N fakt, kjo shprehje jo gjithnj rezulton e drejt, sepse ka budallenj q ecin n rrugn e tyre dhe nuk i bjn dm askujt, por ka edhe nga ata t mendur q, po tu hapsh rrug, mund t bjn orap gjithka. Sigurisht, ky nuk sht rasti tipik i Edvin Rams, sepse vrtet paprgjegjshmria e ktij njeriu shkon deri n menduri, por nuk mund t thuash q veprimet e tij dhe t pasuesve t tij vijn thjesht sepse ata jan t mendur. Prpara zgjedhjeve t gjith ne kemi qen n tension, duke ndjekur me kujdes veprimet q do t bnte kryetari i Partis Socialiste. Qllimi yn i madh, ndrra e t gjith shqiptarve pr ta par Shqiprin si e gjith Europa sht afr, por pr kt ne ende na duhej t jepnim prova prpara miqve tan, tu tregonim se jemi t gatshm. Nj nga kto prova ishin edhe zgjedhjet e 28 qershorit q, n radh par, ishin detyrimi yn si maxhoranc. Kjo ishte arsyeja q duke pasur prball nj qenie si Edvin Rama ishim gjith kohn n tension. Pr kt arsye atij iu la t bj gjithka si e donte ai vet, duke filluar nga Kodi Zgjedhor. Pr kt arsye u treguam m t kujdesshm dhe m tolerant sesa duhej edhe n fushatn zgjedhore, edhe gjat procesit t votimit, edhe gjat procesit t numrimit, duke hapur shpesh rrug pr t mos rn pre e provokimeve q nxiteshin direkt nga Edvin Rama, mbase duke rrezikuar ndonjher edhe rezultatin ton pr shkak t ksaj tolerance t tepruar, vetm sepse pr ne ishte m e rndsishme t zhvillonim zgjedhjet ashtu si duhej, gj q mund t ishte edhe m e rndsishme sesa vet rezultati q ne do t merrnim nga ato zgjedhje. Dhe ia dolm. 20 mij komisioner t Partis Socialiste, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Kolegji Zgjedhor dhe ajo q ishte m e rndsishme, vzhguesit e huaj, gjyqtart kryesor t ktyre zgjedhjeve, i certifikuan ato. Vendimet e marra m pas nga Bashkimi Europian, sidomos ai i 16 nntorit, ishin jo vetm certifikimi m i mir q iu b zgjedhjeve, por edhe gjith ecuris s vendit ton n kto vite. Por, pr fatin ton t keq, i menduri vazhdonte t bridhte rrugve dhe ne vazhdonim ti hapnim rrug. Prej tre muajsh kemi dgjuar Edvin Ramn t bj krkesa dhe krcnime nga m absurdet, por kemi thn t gjith: Hajde, se do ti kaloj! Por ky nuk sht nga ata q duhet ti hapsh rrug. Ky sht nga ata q duhet mbyllur n mendin. N fakt, un nuk hyj tek ata q i kan prmendur historit e jets Edvinit, por kur shoh q qenie t tilla rrezikojn ti shkaktojn trauma nj populli t tr, nuk mund t hesht. Ky njeri, n fakt, duhej t ishte mbyllur n mendin q kur ngrinte dorn e i shkaktonte trauma nns e gruas s tij. Ai sht nj qenie q kujtohet t prdor fmijn e tij vetm pr fushat zgjedhore, nj qenie q detyron edhe ish-vjehrrn e tij, at grua t mjer, s cils i ka shkaktuar fatkeqsi ndr m t mdhat q mund tu shkaktohen njerzve n jet, t dal n nj media, n nj gazet q kontrollohet nga ai vet, dhe t deklaroj prpara zgjedhjeve se ne e duam Edin dhe ne do t votojm pr Edin. Kjo lloj qenie sht ky, nj qenie q jo vetm nuk duhet t drejtoj nj parti politike, por q sht e rrezikshme edhe kur sht mes njerzve. Kjo qenie ka dal sot e na krcnon se do t prmbys demokracin dhe do ti rikthej kasts s bllokmenve t rinj e mafiozve q mban pran pushtetin me dhun. unat e mamit, q jan rritur n bllok, bashk me Armeln, krkojn mandatin tim, krkojn edhe mandatin tuaj, mandatin q na e dhan shqiptart me vot m 28 qershor. Ose pushtetin, ose Shqipria mbetet jasht Europs, ose pushtetin, ose shqiptart do t mbetn prsri t izoluar, thon unat. Prej miqve tan ndrkombtar ata e kan marr prgjigjen. Tani sht koha q ne ta drgojm kt zotri aty ku i takon, n mendin. Sa pr mandatet, n fakt, t vetmit q do t humbin mandatin prej Rams jan deputett socialist, q me mbylljen e afatit kushtetues do t mbeten vrtet rrugve, nuk do t rrin pr qejf, por do t mbeten rrugve. Falemnderit! Jozefina Topalli Falemnderit, zoti Paloka! Zoti Eduard Halimi, urdhroni, 5 minuta! Eduard Halimi E nderuar zonja Kryetare, T nderuar koleg, Opozita shqiptare edhe sot nuk erdhi n Kuvend. Ndoshta do ti mungoj gjat ksaj salle, ndoshta, deri diku, deputetve socialist do tu soset durimi s ndjekuri nj njeri me personalitet t deformuar si Edi Rama. Kauza q po prpiqen t ngren me hapjen e kutive sht kauza e tyre e humbur. E them kt jo

vetm si deputet i Partis Demokratike, por edhe si nj ekspert i shtjeve zgjedhore prej rreth 10 vjetsh n kt vend. Me nj pjes t deputetve dhe ekspertve t Partis Socialiste gjat ktyre dhjet vjetve kemi qen prball n shtjet paszgjedhore, diku i kan fituar ata betejat dhe diku i kemi fituar ne, diku kan br ata nj proces kontestimi dhe diku kemi br ne, por n fund, t gjith, si ne dhe ata, i jemi drejtuar gjykats supreme t zgjedhjeve, Kolegjit Zgjedhor. Pas verdiktit t tyre, si ne dhe ekspertt socialist, kemi heshtur. Kemi heshtur edhe kur kemi fituar, kemi heshtur dhe kur kemi humbur shtjen. Kt e din dhe e kujtojn jo vetm deputett socialist q jan marr me zgjedhjet, por e di i gjith populli shqiptar. Un doja tju kujtoja sot se si ditn e zgjedhjeve prfaqsuesit politik u shprehn pozitivisht pr nj proces trsisht ligjor, se si kryetari socialist ditn e nesrme tha se ishte i knaqur me procesin dhe priste ndrkombtart t flisnin, se si kryetari i Partis Socialiste, kur foln ndrkombtart nuk u knaq, por priti t dgjoj gjykatn, se si kur foli gjykata, ai nuk e dgjoi, por filloi t krijoj ndrra. T nderuar deputet, I gjith procesi paszgjedhor administrohet nga prfaqsuesit e partive, pr t cilt Partia Demokratike dhe Partia Socialiste ran dakord qind pr qind shum koh para dats s zgjedhjeve. Gjykata supreme e zgjedhjeve, Kolegji Zgjedhor, sht przgjedhur me t drejtn e prjashtimit nga trsia e gjyqtarve, po nga forcat politike, shum koh para dits s zgjedhjeve. Prbrja e ksaj gjykate, n mnyr absolute, sht pranuar qind pr qind nga t dyja forcat politike, t paktn dy muaj para dits s zgjedhjeve. Verdikti prfundimtar pr rregullat e lojs dhe procesin e ankimimit i sht ln ksaj gjykate me plqimin qind pr qind t t dyja forcave politike, t paktn gjasht muaj para zgjedhjeve, nprmjet Kodit Zgjedhor. N asnj ligj t ktij vendi nuk sht lejuar q ata q nuk jan dakord me vendimin prfundimtar, definitiv t gjykatave, t krkojn t kryejn vet procesin dhe t vendosin vet drejtsin, q sipas tyre, u qenka mohuar. T ngrihesh mbi sistemin gjyqsor, mbi vendimet gjyqsore t forms s prer dhe madje t krkosh vet q t kryesh at proces gjyqsor, q me ligj u sht ngarkuar gjykatave, do t thot, as m shum e as m pak, t bsh nj krkes pr vetgjygjsi, nj krkes pr anarki dhe dhnie fund t shtetit ligjor dhe t s drejts. Cili sht mesazhi q u prcjellin kta njerz qytetarve, t cilt prballen do dit me drejtsin, me proceset gjyqsore, ku 50% fitojn betejat dhe 50% i humbasin ato, q n rast se humbasin gjyqet duhet t dalin dhe t lshojn ultimatume, t zgjidhin me vetgjyqsi dhe t sjellin anarki? Kjo q po ndodh tashm n kt vend sht sjellja m e uditshme e nj lideri politik n historin e ktij vendi. N vitin 2005 pati vrtet m shum kontestime pr zgjedhjet n Kolegjin Zgjedhor se kurr m par. 47% e zonave zgjedhore u kontestuan. Patm nj proces tmerrsisht t gjat n Kolegjin Zgjedhor edhe ather. Pati edhe ather krkesa pr rinumrim. Ju kujtoj ktu zonn elektorale t Neritan Sejaminit dhe Musa Ulqinit, ku diferenca mes tyre ishte 18 vota dhe 1500 ishin t pavlefshme. Pati edhe n vitin 2007 n Bashkin e Durrsit, ku diferenca midis kandidatve ishte 200 vota dhe vota t pavlefshme ishin 3000. Por, pr hir t s vrtets, t dyja palt, si Partia Demokratike, si Partia Socialiste, e respektuan unanimisht vendimin prfundimtar t gjykats zgjedhore pr mosnumrim t votave pa pasur nj kontestim fillestar pr to. Por sot kjo nuk ndodh n Partin Socialiste, sepse ajo nuk drejtohet nga nj burr shteti, i cili larg pretendimeve pr karrigen e pushtetit duhet t ket karriern politike, emrin e mir te zgjedhsit dhe dshirn pr t punuar pr popullin. Kjo ndodh sepse lideri i opozits sht nj njeri t cilit nuk i intereson paqja dhe progresi n vend, por i intereson anarkia. I intereson anarkia e tij dhe e atyre q e rrethojn, se n anarki jan msuar t bjn punt e tyre t pista, n anarki jan msuar t blejn fabrika e kombinate frigoriferike me siprfaqe 10 mij metra katror me mimin e nj frigoriferi shtpie, n anarki jan msuar t shesin pronat e shqiptarve me mimin e nj televizori, n anarki jan msuar t shesin tanket e ushtris dhe t hapin llogari private n Qipro e t ndrtojn vila n fshatrat turistike, n anarki jan msuar tu marrin trojet n qendr biznesmensve t huaj dhe pronarve shqiptar dhe t ndrtojn mbi to, me parat e krimit, qendra tregtare lukzose. N anarki mafia e ka shum t leht t veproj dhe t pasurohet. Por un dua ta siguroj sot kryetarin socialist dhe mafien q e rrethon se duhet ta harrojn njher e mir jo vetm q n kt vend nuk do t vij m anarkia q ata ndrrojn, por edhe se pronat dhe pasurit e tyre t fituara n mnyr t padrejt nga pasuria e shqiptarve, nuk do ti gzojn t qet. Ato jan, do t ngelen t shqiptarve dhe do tu kthehen atyre me do mjet, me do kosto dhe neve nuk na mungon energjia pr ta br kt. Falemnderit! Jozefina Topalli Falemnderit, zoti Halimi! Zoti Kryeministr, urdhroni, keni fjaln! Sali Berisha Zonja Kryetare,

Zonja dhe zotrinj deputet, T dashur qytetare dhe qytetar shqiptar, Ndonjher detyrohesh t shqiptosh edhe ato q nuk duhen shqiptuar, detyrohesh t prononcosh dhe shum gjra q ndoshta sduhen prononcuar, por kur ke shtys t vrtetn, nuk ke rrug tjetr. Ndaj edhe un, n kt diskutim, do t m duhet t jem pak i veant, pr qllimin e vetm dhe absolut, pr t qen sa m i vrtet. Para se t nis fjaln time, dshiroj q, n emrin tuaj, t prshndes Parlamentin Europian pr rezolutn e shklqyer q miratoi sot n Strasburg pr Shqiprin. Srish tempulli i demokracis europiane fton opozitn shqiptare t zr vendin e vet n Parlamentin e vendit. Dua t garantoj Parlamentin Europian se kjo maxhoranc ka vullnetin e hekurt, ka indulgjencn e mjaftueshme, ka predispozitn e plot pr ti dhn opozits hapsirn m t madhe t mundshme, t merituar, pr ti shtrir dorn e bashkpunimit n kuadrin e institucioneve t nj vendi demokratik. N Shqipri, vend antar i NATO-s, n Shqipri, vend pr t cilin vetm 9 dit m par 27 qeverit antare t Bashkimit Europian votuan pr t pranuar krkesn e saj pr antarsim t plot n Bashkimin Europian, u zhvilluan zgjedhjet m t mira n historin e saj, zgjedhje t cilat sipas OSBE-ODIHR-it plotsuan standardet kryesore, zgjedhje pr t cilat nuk pati asnj t dhn pr manipulim rezultati, nuk pati asnj t dhn pr numrim t parregullt. Zgjedhjet u prshndetn nga Asambleja Parlamentare e OSBEs, nga Asambleja Parlamentare e NATO-s, nga Asambleja Parlamentare e Kshillit t Europs, nga Parlamenti Europian, nga prfaqsues t lart t Kongresit t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, nga Qeveria e Shteteve t Bashkuara, e cila me prfaqsuesin e saj n Vjen theksoi se Shtetet e Bashkuara t Ameriks prshndesin qytetart dhe Qeverin shqiptare pr zgjedhjet parlamentare t mbajtura m 28 qershor 2009. Qeveria e Shqipris ka merit pr progresin e mirfillt n shum forma n kto zgjedhje. Qytetart e Shqipris meritojn lavdrim pr pjesmarrjen masive n votim dhe pr zhvillimin paqsor e t rregullt t zgjedhjeve. Rezultati i vots prfaqson qart vullnetin e popullit shqiptar. Zgjedhjet e 28 qershorit u prshndetn si t tilla nga Komisioni Europian, nga kryesia e radhs s Bashkimit Europian, nga lidert e mbar bots demokratike, t cilt e uruan Kryeministrin e vendit me mesazhe t papara ndonjher nga selia e Kryeministris s ktij vendi. Pavarsisht nga t gjitha kto, Edi Rama bllokon partin e tij pr t ardhur n Kuvend. Sot ajo sht opozita e vetme n rrug, opozit e rrugs dhe krkon, as m shum e as m pak, q ti heq gurin e themelit ktij sistemi, duke treguar se sht nj kopje e atit t tij shpirtror. Ky zotri krkon sot q un dhe ai t vendosim t zhbjm vendimin e Gjykats s Apelit pr zgjedhjet, q e kemi miratuar me konsensus. Ky zotri e krkon kt pasi ne t dy, un dhe ai, ram dakord q kto zgjedhje t vlersoheshin nga komisionet lokale n qendrat e votimit, ram dakord q t vlersoheshin nga komisionet e zonave, nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe t pranonim gjykatsin, pra, n rast kundrshtimesh, ti drejtoheshim gjykatsit, si sht n t gjith botn standarde. Prcaktuam edhe gjykatn, prcaktuam rregulla. Por kishte nj ndryshim. Ndryshimi midis meje dhe tij ishte se kodin e hartoi ai, nuk e hartova un, nuk e shkrova un, se rinumrimi bhet vetm kur ka kundrshtim pr numrimin. Ai e solli kt parim, por nuk mund t sillte parim tjetr, se kshtu dhe vetm kshtu ndodh, se ndryshe do t ket numrim perpetum mobile, ndryshe nuk do t kesh zgjedhje. Tani ose kutit dhe rinumrimin, ose bjuni gati. Ky sht ultimatumi i Edi Rams. Do t ndalem pak ktu. Tani sht 19- vjetori i ngjarjeve t mdha q prmbysn diktaturn. I rikthehem asaj kohe, 20, 21 vjet m par dhe ajo ka gjej n arkivin e shpirtit dhe t mendjes sime sht se ideali im n at periudh ishte q njerzit t flisnin lirshm dhe t votonin t lir. E tr prpjekja dhe shkaku i nj vendimi q kisha marr, ishte kjo dhe vetm kjo. Nuk kisha ndonj ambicie tjetr. Isha i bindur se nuk do ti shikoja as njrn, as tjetrn, por njeriu pr gjra t drejta duhet t luftoj. Shqipria ishte nj rast prjashtimi nga t gjitha vendet, sepse Muri i Berlinit u rrzua n Berlin. Nj grup intelektualsh ngritn zrin e tyre edhe n Tiran e n Shqipri. N korrik t vitit 1990 mijra t rinj e t reja u prballn me terrorin m t egr dhe thyen Murin e Berlinit n Tiran, hyn n ambasada. Por far ndodhi? Regjimi ndrmori nj terror t thell. Organizoi nj miting, koncerti i t cilit u drejtua pikrisht nga disa q sot mbajn peng opozitn. N kt miting, n t cilin ngritn Murin e Berlinit, u keqprdorn intelektual t caktuar, por shumica refuzoi n mnyr kategorike t dilte n krah t regjimit barbar. Ka nj miting, ka nj film, ka nj dokumentar, ku do t shihni se mitingun funebr e drejtonin Xhelil Gjoni, jo i riu, por i vjetri; mitingun funebr e drejtonte Gjinushi, ministri i diktaturs; kllouni Namik Dokle; i ati biologjik i Edi Rams. Pra, e drejtonin pikrisht (dua t jem i hapur me ju) kta dhe baballart e tyre. Ata e rikthyen murin, por shqiptart nuk e humbn besimin pr t qen t lir. M 8 dhjetor nj grup studentsh t Universitetit t Tirans doln n rrug dhe u prballn me diktaturn m t egr, me nj trimri legjend e me guxim njerzor e gjunjzuan at. Regjimi ishte i pashpres dhe nuk mund t ngrinte m Murin e Berlinit n Tiran. Srish, un me t gjith ata, qindra e

mijra burra dhe gra, djem e vajza, vazhduam betejn pr votn e lir dhe pluralizmin. M 22 mars, po me votn e lir, me votn ton, larguam nga pushteti regjimin e kalbur totalitar. Dua t bj nj histori t shkurtr me zgjedhjet q jan zhvilluar. N korrik t vitit 1992 u zhvilluan zgjedhjet lokale. Fitimtari plebishitar u shndrrua i humbur. Isha un. E pranova rezultatin pa asnj koment t vetm, n emr t besimit tim te vota e lir. N vitin 1994 u zhvillua referendumi pr Kushtetutn. Kam br fushatn m t prkushtuar t jets sime. Sovrani e hodhi posht dhe e pranova. Me seriozitetin m t madh u prpoqa t lexoj dhe t nxjerr msime, se cila ishte arsyeja, por nuk m shkoi kurr mendja t v n diskutim votn. Erdhi viti 1996, kjo ishte prova e madhe, imja personale dhe e forcs sime politike. Bra do prpjekje pr t zhvilluar ato zgjedhje q kemi br sot n vitin 2009. Ndrtuam nj komision zgjedhor, n t cilin opozita kishte nnkryetarin me t drejtat e kryetarit. Nuk pati asnj incident gjat gjith fushats elektorale. Dy or para se qendrat e votimit t mbylleshin, opozita u largua nga zgjedhjet. Un isha i vetdijshm se integriteti i tyre u cenua, se vazoja mu thye n dor pr faktin se u bojkotuan. Ky ishte nj nga momentet m t trishtueshme t jets sime. Pati diskutime t shumta kombtare dhe ndrkombtare, por un mbajta at parim q besoja. Besova se nuk mundet q t prdoret bojkoti si kazm pr procesin zgjedhor, ndaj nuk pranova t riprsris zgjedhjet. N tetor u zhvilluan zgjedhjet lokale n prani t 410 vzhguesve ndrkombtar. U vlersuan si zgjedhje t lira e t ndershme, si zgjedhje t rregullta. U prsrit pothuajse i njjti rezultat. Pas saj ishte kriza e piramidave, prgjegjsi e Partis Demokratike dhe imja. Bra nj zgjidhje politike, pr t ciln nuk kam pasur dhe nuk kam kurr keqardhje. Qytetarve shqiptar u thash n at koh dhe sot u them, se sht nj borxh q nuk sht marr dhe q nuk njihet kurr. Kundrshtari im u tha se do tu jepte do qindark. U desh hetimi q t provohej se Qeveria ime nuk ishte e implikuar n skemat piramidale dhe nuk kishte marr asnj qindark nga fondet e ktyre skemave pr buxhetin e saj. U bn zgjedhjet n vitin 2001 dhe un mbeta n politik absolutisht, para s gjithash dhe mbi t gjitha, si avokat i vots s lir. Un kisha qen President i Republiks s Shqipris dhe nuk kisha asnj dshir, e them edhe ktu prsri, kam shum respekt pr at post, ta lakmoja at. Kshtu q un mund t kisha mbyllur kapitullin e t shkoja n shtpin time, t vazhdoja jetn time, nj jet e angazhuar n disa fusha, por vazhdova t qndroj pr idealin, pr parimin q un besoja. N vitin 2007 kisha provn e par. Ky zotri na futi n procesin m t neveritshm q kam njohur n jetn politike, n procesin e certifikatave dhe t listave t votimit. Q t dyja i kishte vet n dor. Un nuk kisha asgj n dor, nuk kisha as certifikatat, se ato i lshonin gjendjet civile, q nuk i kontrollonte Qeveria; nuk kisha as listn e votimit, se i prodhonte pushteti vendor dhe nuk i kishte Qeveria. Megjithat, pasi u bm gazi i dheut, u detyrova t firmosja nj traktat m t turpshm, m armiqsor ndaj zgjedhsve shqiptar, ndaj votuesve shqiptar, traktatin e mosbesimit total ndaj tyre, t cilin komisionert tan, demokrat, socialist, t LSI-s etj., masivisht e hodhn n kosh t plehrave, se ai vetm pr n kosh ishte. At mund ta bnin vetm mendje patologjike, t smura, por, prsri, duke ditur se m thyen nj her vazon, nuk doja t m thyhej vazoja srish. Do t vij tani n zgjedhjet e prgjithshme dhe do tju rrfej t vrtetn. Isha i bindur, duke e njohur, se do t bnte do prpjekje pr t bojkotuar zgjedhjet dhe un u thash bashkpuntorve t mi m t afrt se kt Kod Zgjedhor, kt sistem zgjedhor, kto rregulla zgjedhjesh do ti pranoj pik pr pik e fjal pr fjal si do ti paraqes zoti Edi Rama. I ova vetm nj mesazh, duke i thn: I nderuar zotri, pranoj do gj dhe t l t drejtn t vendossh, me nj kusht: t mos na futsh gjra q bien ndesh me parimet e mdha ndrkombtare t zgjedhjeve t lira. Procesi u kompletua n t gjitha njsit n kohn m t shkurtr. Ai ecte zhiv, sepse un pranova do gj; ai ect pa kundrshti, sepse un pranova do propozim t tyrin. Edhe ndonjher, kur prfaqsuesit e mi hezitonin, do t merrnin menjher urdhrin pr t vazhduar. Kt e bja jo se un isha dakord pr do gj, e kam thn, po tani nuk ka m rndsi, por, gjja pr t ciln kam rezistuar m shum, ishte q t mos hiqnim komisionert, sepse ishte shum e ult t anuloje marrveshjen, duhej t ishte nj firm aty. T gjitha i pranova pr tu futur n zgjedhje, pasi ai nuk futej ndryshe n zgjedhje. Ai kishte frik nga vota e lir njlloj si djalli nga temjani. Si mund tia nxirrja un atij frikn? Duke i thn: shkruaj vet! Dhe kjo sht e vrteta, t dashur qytetar. Filloi luftn kundr kartave t identitetit. E kam ndjekur procesin n mnyr t prditshme. Nuk kam ndjekur proces n jetn time gjat ktyre 20 vjetve, n mnyr t prditshme e t prnatshme, sa kam ndjekur procesin e kartave t identitetit, i bindur se pas do lshimi do t paraqiste nj pretendim tjetr. N kto raste, natyrisht, detyrohesha t kalibroja lshimin. Bashkpuntort e mi m pyesnin: Pse nuk po bhet? Dale, - u thosha un, durim, sepse atij, sikur t gjitha tia jepje sot, do t listonte t tjera nesr. Nuk donte zgjedhje ai. Ka frik nga vota si djalli nga temjani.

N raste t prsritura komunikoja me miq dhe partner, t cilve u jam shum mirnjohs sot, sepse i kan br nj presion t jashtzakonshm, pasi donte me do kusht t bojkotonte. Zgjedhjet u zhvilluan pa asnj incident, votat u numruan. Srish dshmova nj vetprmbajtje ekzemplare t pazakont. Qindra bashkpuntor t mi, aktivist, m krkonin t festonim me t madhe. Doln n shesh dhe i ktheva. Largohuni nga sheshi!, u thash, sepse nuk doja n asnj mnyr dhe me asgj t dshmohej qoft edhe minimumi i revanshit pr fitoren, i triumfit pr fitoren. Jo. Doja q t mbetej hapsira dhe gjersia q opozita t respektohej. Q nga dita e prfundimit t zgjedhjeve, pas 3-4 ditsh e deri m sot, ky zotri, me nj gjuh halabaku, ka formuluar do dit, edhe tri her n dit, shpifjet m t ulta ndaj meje, ndaj fmijve t mi, ndaj familjes sime dhe, s fundi, filluan t shqiprojn edhe emrat e mbesave dhe nipit tim: Desara, Dalila, Ambla, Medina, Lajdoli. Srish nuk u prgjigja, pr fajin e vetm se ata ishin fmijt e mi. E bra me vetdije t plot, pr ti lshuar pe. Kur njra pal e ka humbur logjikn, ka humbur moralin, mua m takonte t mos isha pala tjetr. Kt e bra jo vetm un, por t gjith bashkpuntort e mi. Ne zgjodhm dhe bm mir, vetm ftesn ndaj tij. Jo se ai e meritonte, ai meritonte tjetr gj, por opozita e meritonte, e meriton dhe do ta meritoj at ftes. Ky ishte qndrimi yn pr muaj t tr. Ne arritm ti faktojm Europs dhe bots nj qndrim dinjitoz, nj qndrim ligjor e kushtetues. Po ky zotri, far bri? Pasi u shpalln rezultatet, krkoi rinumrimin. Gjykata e hodhi posht rinumrimin, duke trajtuar n themel shtjen e Beratit. E trajtoi n themel shtjen e Beratit dhe deklaroi se nuk mund t ket rinumrim pa kundrshtim gjat numrimit. Nuk mund t ket gjykat pa mosmarrveshje, ky sht nj parim universal. M pas u tha shqiptarve se kishte mbledhur nj vllim t tr falsifikimesh, mashtrimesh e dhunimesh. ua dorzoi t gjitha institucioneve ndrkombtare. Jo ato, por gazetart q e kishin ndjekur gjith jetn mbrapa, u talln dhe e prqeshn dokumentin e Edi Rams. Natyrisht, institucionet ndrkombtare deklaruan se nuk ka asnj t dhn: pr manipulim rezultatesh, nuk ka asnj t dhen pr numrim t parregullt. Zgjedhjet, t nderuar deputet dhe deputete, morn certifikimin e par t madh nga qytetart shqiptar, t cilt morn pjes n kto zgjedhje m shum se asnjher tjetr. Ato morn certifikimin e tyre t plot nga 40 mij komisioner dhe numrues, nga t cilt 20 mij ishin t Partis Socialiste, t cilve un u jam shum mirnjohs pr qndrimin e tyre ligjor n kto zgjedhje,q nuk kan as vrejtjen m t vogl n asnj procesverbal. Zgjedhjet e ktij populli dhe sovrani morn certifikimin e plot t ODIHR-it, t Asambles Parlamentare t OSBE-s, t Asambles Parlamentare t NATO-s, t Asambles Parlamentare t Kshillit t Europs, q i vzhguan ato me 500 e ca vzhgues. Zgjedhjet morn certifikimin e plot t t gjith piramids zgjedhore t Shqipris, morn certifikimin e plot t Qeveris t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, e cila me prfaqsuesin e saj n Vjen bri deklaratn q un sapo lexova, morn certifikimin e plot nga kryesia e radhs e BE-s (kryesia suedeze e BE-s), e cila i vlersoi zgjedhjet n prputhje me vlersimin e OSBE-s dhe i krkoi opozits t hyj n Parlament, morn certifikimin e plot nga Komisioni Europian, nga ministrat e Jashtm t vendeve antare t BE-s dhe burrshtetasit e t gjitha vendeve t lira dhe mike. far ndodhi? Srish ky zotri do tu thot shqiptarve: Jo, nuk e dua un rinumrimin e kutive, sepse prgjegjsia sht te Berisha dhe te fmijt e tij! Meqense nuk i jam prgjigjur deri tani, un do ti prgjigjem. Sot jam ktu pr tiu prgjigjur. I nderuar zotri, sht shum normale t krahasojm pak familjet. Po me qen se ti lakon familjen time prdit, un kam kt prgjigje pr ty: Ti vuan nga nj kompleks i tmerrshm, nga nj kompleks patologjik si askush tjetr. Kujtdo n jet i kan ndodhur ndarje, i kan ndodhur bashkime, i kan ndodhur fatkeqsi, i kan ndodhur burgosje, pr probleme familjare, por do njeri n jet, sado t rnda ti ket pasur traumat dhe dramat, sht prpjekur t gjej Nord-in, pasi familja sht vler kryesore e njeriut, e shoqris dhe e njerzimit. Por nuk sht pr ty, zotri. Solemnisht, para ktij Parlamenti dhe shqiptarve do t shtroj pyetjen: Kush sht ai burr, q e akuzon bashkshorten e vet se e ka fmijn me t atin e tij, ashtu si ka deklaruar e botuar dokumentet ndihmsi i tij, ndr m kryesort, Erion Baze, n fletushkn e tij? Zoti Rama, thuaju shqiptarve se kush sht ai baba q i mohon djalit kafshatn e gojs? fardo q t ket br djali, kafshata nuk i mohohet, aq m tepr kur ai ishte i vogl dhe i mitur. Zoti Rama, t ndodhi me bashkshorten e par, artisten e nderuar, pr t ciln kam pasur dhe kam respektin m t madh. ndodhi pastaj? Cili sht ai burr, ai shqiptar, ai ballkanas, ai europian q e nxjerr

gruan e tij lakuriq n plazhet e bots? A mund t na e thuash pak, zoti Rama, ti q prmend familje do dit e do nat?! A e di ti q ajo sht nj motr, nj bij, nj shqiptare? Por edhe po t mos jet shqiptare, po t jet serbe apo gjermane, franceze, italiane, nuk i bhej kurr ajo q i ke br ti; edhe e ke fotografuar. A e di ti q sot ajo shtit rrugve t Tirans!? Ti e ke ndar! Kush je ti q lakon familjen do dit, duke dshmuar kompleksin e tmerrshm q ke, urrejtjen patologjike q ke pr familjen si t till? Ke akuzuar baban si baba t djalit! Ke nxjerr gruan lakuriq n plazhet e bots! Jemi shqiptar, por kt se ka br kurrkush. Zoti Rama, cili sht ai burr q ngrihet nga shtrati i t shoqes n kulln e Myslym Pezs dhe shkon n shtratin e Dashit dhe t deshve dhe e detyron t largohet natn e lemerisur? Edhe ajo sht nj zonj, nj motr, nj vajz shqiptare. Zoti Rama, ke muaj t tr q m lakon me dika q un e kam krenari shum t madhe. Zoti Rama, ti q lakon familjen do dit, a mund t m thuash se kush sht ai burr q rreh si kafsh n Piazza dhe ia bn fytyrn me gjak bashkshortes, n prani t personaliteteve shqiptare dhe kosovare? Je ti, ssht askush tjetr. Kjo sht e vrteta. Zoti Rama, ke nj nn t nderuar mjeke, pr t ciln kam pasur dhe kam respekt, pavarsisht se vinte nga nj background thellsisht kriminal, si mbes e Spiro Koleks, e njrit prej xhelatve t intelektualve shqiptar, por ajo vet nuk kishte asnj manifestim t till. Nj dit, kjo zonj e nderuar, pr t ciln akoma kam dhe do t kem respekt, m bn nj letr t hapur. Mendova: ia paska shkruar i biri. Tani do ti them zonjs: kam shum respekt pr ty, por do t ishte n nderin tnd, n integritetin tnd, tu tregosh shqiptarve se e ke mjekuar djalin tnd, Edvin Ramn, 10 vjet pr skizofreni. E kan mjekuar kolegt e mi. Duhet tua thuash shqiptarve, kur e sheh se po u bn dhe prpiqet tu bj! Dil, ki kurajn si nn shqiptare dhe ngrihu mbi sentimentet e nj djali q t ka nxjerr me lecka nga shtpia e tij, me rroba gjumi n pazar! Dil, sepse sht n interesin tnd m t mir! Po, zoti Rama, ky sht koncepti yt pr familjen, urrejtja jote pr familjen si erdhe familjare. Prdore fatkeqen, nnn e artistes s shquar, pr fushat elektorale. M than se i ke dhn nj apartament. Ta gzoj, n qoft se ka br kt akt! Sepse Matilda ishte nj grua e mrekullueshme, por ti pr familjen je nj prbindsh, ti je i pashembullt n kt vend. Ti, po t mos kishe frik, mund t kryeje ndaj familjes, si e till, do lloj akti, por m t zezat i ke br. Ku ke fytyr ti t prmendsh familjen?! Mbi baz e bn kt?! Mbi bazn e urrejtjes dhe t kompleksit q ke pr at q ke shkatrruar dhe di vetm ta shkatrrosh? Zoti Rama, kto dit, n Shqipri u riatdhesua Aldo Bare. Cili sht raporti yt me botn e krimit? Po, zotri, ndr t gjith politikant shqiptar, ti je skllav i krimit. Pse je i vetmi politikan sot n Shqipri q je skllav i tij?! Sepse ti je i kapur n mnyr t tmerrshme dhe je m frikacaku. Ti nuk e di, more zotri, se bandat vetm guxim nuk kan, kurse ti je kaq i przier me to! E nise me Denis Ginn, e nise me afera shum t flliqura. Denis Gina u vra n nj rrethim policie, duke u mbrojtur me antitank, n nj koh kur, pr hir t s vrtets, zonja e tij mori pr burr vrassin e burrit t saj t par. Kjo sht e vrteta. Zoti Rama, na thuaj pak, sa jan kilometrat e bisedave t tua me ashikun tnd, me t cilin ti vodhe t gjitha kutit e votimit?! T erdhi ambasadori amerikan n at koh dhe i the: I fitova me Lamen kto zgjedhje. Zoti Rama, cilat jan lidhjet e tua me Aldo Baren?! Transkriptimet flasin se n bisedn midis tij dhe Dondollakut ti figuron si nj bajloz. Tani m duhet t ndalem n nj aspekt tjetr t tij. Pse ky zotri krcnon, pse ky zotri mban jasht opozitn? Ky zotri krkon me do kusht t dmtoj vendin. E dini ju far u thot? Po u dhan vizat, ne morm fund. Mos u bj budalla! Je i marr fund! Je i pashpres! Ta them un, sepse sa her q provohesh, at q u ke br baballarve, do tu bsh dhe bijve. mendon ti, se m impresionon?! Harroje se ti mund t impresionosh njeri! Krcnon dhe lshon ultimatume, por n emr t kujt i lshon ato?! Kush je ti, more?! Provoje, po ta mbajti! Nuk dua t flas me kt gjuh, por vjen nj dit q... T jesh i bindur, zoti Rama, se pr do gj q do t ndodh n kt vend n dhunim t ligjit, do t ket nj dhe vetm nj prgjegjs dhe ky do t jesh ti dhe vetm ti. Provoje! Ti fryhesh si kaposh se t reciton akalli. Provoje, ultimatumin, vazhdo, se m je gjetur si ata burrat n klimaks, por ti ke qen n klimaks t prjetshm, ti ke lindur me klimaks. Ky sht fati yt i zi. Nuk do t zgjidhim botn tnde hormonale! Ky je ti! Kjo sht arsyeja q edhe nj her do t kthehem tek e para, do tia thosha kto fjal prsri, sepse nj kapitull i ri hapet ditve q vijn mbi aleancn punisto-mafioze. Po, po, smund t ndryshosh ti! Ti nuk ndryshon dot, se nuk t l Kooja, st l Kokdhia dhe Tan Tullaku. Jo, jo. Por shqiptarve do tua bj t ditur, sepse ata nuk t njohin ty. Cila sht arsyeja q Fideli, q brilantin flokt, nuk t ndahet? sht vetm intime? Nuk sht vetm intime, jo!!! Sepse nuk ka dashuri t prjetshme. Ajo sht tjetrkund. sht

tjetrkund halli. Un do tua them shqiptarve, do dit. Jam Kryeministri i vendit dhe e fundit deklarat q un duhet t bja ktu duhej t ishte pr denoncimin e aleancs punisto-mafioze. Nj dit m pyeste nj gazetar: Zoti Berisha, pse nuk i ke nxjerr kto fakte? Po e them ktu: n qoft se Aldo Bare vjen dhe dnohet pr 20 vrasje, un ju garantoj se po kaq t rrezikshm jan Aldo Baret e pronave t vjedhura. E kam thn dhe e them prap: ka qen nj mal falsifikimesh. Por shteti, Qeveria, i kan t gjitha mekanizmat pr t shembur jo nj mal, por nj sr vargmalesh me falsifikime, dhe kt po bjm. I ke dhn Besnikut tnd 1300 metra katror tok n zemr t Tirans, q shitet me 2000 euro. Mendon se do t shptosh ti, pse ky Parlament miratoi ligjin e shitjes s trojeve n fshatra turistike?! Po i kujton ti shqiptart, hunj t kuq?! Me at ligj ne detyruam donjrin prej atyre pronarve t paguaj, sepse tani e mbanin pa asnj qindark dhe ato para do tua japim pronarve. Pr ty, zoti Rama kto 1300 metra katror jan vetm kafeja dhe ditt q vijn, nj nga nj, un do ti shkul dhmbt aleancs punisto-mafioze. Ai ishte vetm dhmbi i par. Dhmbt do t vazhdojn. Mos u zemro! Mos u shqetso! Se pas dhmbve, vjen nofulla. Ndaj mafies, zero toleranc! Un po t jap ty fjaln e nderit se me po at vullnet dhe me at prkushtim q jam prballur n vitin 1990-1991 me nj sistem q duhej shembur, po me at vullnet t hekurt dhe vendosmri do t prballem sot me mafien q ti kryeson. N kt betej je fund e krye i pashpres. Zonja dhe zotrinj deputet, Mbetem i vendosur t garantoj protestn e do qytetari shqiptar, mbetem i vendosur t garantoj protestn e do force politike, ftoj zotin Rama t organizoj protest permanente para zyrave t mia, e siguroj se do dit dhe do nat aty do t jem. I kam prshndetur, jo me sens armiqsor, nuk mund ti vlersoj kurr si armiq protestuesit. Por ata q menduan se rrethuan kshtjelln dhe tani do ta marrin, le ta provojn, po ua mbajti! Do tu tregoj se sa u vlen lkura! Un jam Sali Berisha, un mbaj fjaln time! Ligjet dhe Kushtetuta do t predominojn me do mim. Ligji dhe Kushtetuta e nj vendi antar t NATOs, vullneti i lir i qytetarve shqiptar, nuk do t mund t dhunohen as nga Edi Rama, as nga klanet e tij mafioze, q kryeson, as nga familja e tij biologjike, as nga familja e tij historike dhe nga askurrkush. Falemnderit! (Duartrokitje n sall.) Jozefina Topalli Falemnderit, zoti Kryeministr! Ktu mbyllet pika e par e rendit t dits. Pr pikn e dyt, procesverbalin e dats 19.11.2009, ka ndonj vrejtje? Falemnderit! Miratohet. Kalojm te projektligji Pr buxhetin e shtetit t vitit 2010. Zoti Spaho, urdhroni! (Ndrkoh, zoti Turku merr drejtimin e seancs.) Edmond Spaho Falemnderit zonja Kryetare! I nderuar zoti Kryeministr, T nderuar koleg deputet, Pas miratimit n parim t projektligjit Pr buxhetin e shtetit t vitit 2010, Komisioni pr Ekonomin dhe Financat, n mbshtetje t nenit 83 t Rregullores s Kuvendit, n mbledhjet e datave 23, 24, 25 nntor 2009, vijoi me shqyrtimin e tij nen pr nen. Komisioni i Ekonomis shqyrtoi raportin e komisioneve t tjera t prhershme t Kuvendit pr vlersimin nen pr nen t projektligjit, duke u ndalur n krkesat pr shtimin e shpenzimeve n disa institucione t varsis s tyre. Bazuar n burimet n dispozicion, komisioni vendosi t mbshtes nj pjes t ktyre krkesave. Pr institucione t tjera q krkojn shtesa t shpenzimeve buxhetore, komisioni sht i mendimit q nevojat pr to t prballohen nga fondi i parashikuar n projektbuxhet, duke rritur efektivitetin e prdorimit t tyre. Pas diskutimeve rreth shtjeve t veanta t projektbuxhetit, komisioni e miratoi projektligjin nen pr ne dhe n trsi, me t gjith votat e antarve t pranishm n mbledhje me ndryshimet e pasqyruara si m posht: S pari, jan br riformulime n disa nene t projektligjit pr buxhetin e vitit 2010 jan br riformulime, t cilat reflektojn ndryshimet n zra t t ardhurave dhe shpenzimeve. Ato jan paraqitur n raport, prandaj nuk po ndalem n detaje. Komisioni miratoi ndryshime n shpenzimet pr disa ministri e institucione buxhetore, si m posht: 1. Kuvendit i shtohen shpenzimet pr investime n shumn 62 milion lek n projektin Rikonstruksioni i godins ekzistuese.

2. N Ministrin e Bujqsis, Ushqimit dhe Mbrojtjes s Konsumatorit bhen kto ndryshime: shtohen shpenzimet n shumn 500 milion lek, nga t cilat 100 milion lek pr investime dhe 400 milion lek pr shpenzime t detajuara n kto programe: Pr projektin Pr skemn e ullirit, 300 milion lek pr buxhetet familjare q aplikojn n kt skem. Pr programin Pr infrastrukturn e ujitjes dhe kullimit, 100 milion lek n projektet: vazhdimi i kanalit ujits dega e djatht e rezervuarit t Gjanit, n vlern 50 milion lek; rehabilitimi i kanalit ujits t Uzins Kuks, n vlern 30 milion lek dhe rehabilitimi i skems ujitse Maqellar-Dibr, n vlern 20 milion lek. Pr programin Pr sigurin ushqimore, 100 milion lek. Kjo shtes shpenzimesh destinohet pr mbshtetjen e projektit t Matrikullimit t bagtive t imta. Rialokohen shpenzimet brenda programit Kshillimi dhe informacioni bujqsor, si m posht: Paksohen me 15.3 milion lek shpenzimet pr paga dhe sigurime shoqrore n kapitullin 1 elje nga Buxheti dhe shtohen shpenzimet pr paga dhe sigurime shoqrore n kapitullin 5 Nga t ardhurat e veta, me t njjtn shum. Paksohen shpenzimet kapitale t trupzuara n shumn 1 milion lek dhe shtohen shpenzimet kapitale t patrupzuara me t njjtn shum. 3. N Ministrin e Financave reduktohen shpenzimet n shumn 25 milion lek, nga t cilat 21 milion lek jan paga e sigurime shoqrore dhe 4 milion lek jan shpenzime operative. 4. Kontrollit t Lart t Shtetit i shtohen shpenzimet pr paga dhe sigurime shoqrore n shumn 20 milion lek. 5. Shkolls s Magjistraturs i shtohen shpenzimet pr paga dhe sigurime shoqrore n shumn 2.4 milion lek. 6. Inspektoratit t Lart t Deklarimit dhe Kontrollit t Pasurive i shtohen shpenzimet pr sigurime shoqrore n shumn 1 milion lek. 7. Komisionerit pr Mbrojtjen e t Dhnave Personale i shtohen shpenzimet pr investime n shumn 2 milion lek pr projektin Blerje pajisjesh kompjuterike dhe programesh software. 8. Institucioneve t tjera qeveritare u shtohen shpenzimet kapitale n shumn 270 milion lek, nga t cilat 120 milion lek jan shpenzime kapitale t patrupzuara dhe 150 milion lek jan shpenzime kapitale t trupzuara. 9. N Ministrin e Arsimit dhe Shkencs bhen kto rialokime brenda programeve: Shtohen shpenzimet pr investime pr projektin UNILAB, n shumn 45.3 milion lek. Kjo shtes mbulohet nga kto burime: 30 milion lek nga paksimi i granteve konkurruese t ministris; 15.3 milion lek nga shpenzimet pr TVSH-n. Shtohen shpenzimet pr investime n grante konkurruese n arsimin baz, n shumn 200 milion lek. Kjo shtes mbulohet nga kto burime: paksohen shpenzimet pr investime n biblioteka dhe pajisje n masn 50 milion lek; paksohen shpenzimet pr pagesn e TVSH-s, n masn 40 milion lek, pr projektin e Kshillit t Europs n Bashkin e Tirans pr vazhdimin e punimeve n 11 shkollat e arsimit baz; paksohen shpenzimet pr pagesn e kostos lokale pr projektin Rehabilitimi i shkollave n Tiran, n masn 60 milion lek; paksohen shpenzimet pr investime n projektin Pajisje laboratorike n arsimin baz (CBA) n masn 40 milion lek; paksohen shpenzimet pr investime n projektin Krijimi i laboratorve virtual n arsimin baz (CBA) n masn 10 milion lek; shtohen shpenzimet pr investime n grantet konkurruese t arsimit t mesm, n shumn 80 milion lek. Paksohen me t njjtn shum shpenzimet pr pajisje dhe biblioteka sipas projekteve Bibliotekat shkollore n masn 30 milion lek dhe Pajisje laboratorike t arsimit t mesm (CBA) n masn 50 milion lek. Rialokohen shpenzimet, si m posht: Paksohen shpenzimet pr shkencn n MASH n shumn 270 milion lek, t cilat i kalojn Agjencis s Krkimit, Teknologjis dhe Inovacionit pran Kshillit t Ministrave. 10. Reduktohen shpenzimet korrente n t gjitha ministrit dhe institucionet buxhetore n shumn 1062.4 miliona lek, nga t cilat 500 milion lek jan shpenzime operative t aparateve t ministrive dhe institucioneve dhe 562.4 milion lek jan kursime nga zbatimi i ligjit nr. 10160, dat 15.10.2009 Pr rregullimin e shrbimit t transportit pr funksionart publik dhe npunsit civil dhe i vendimit t Kshillit t Ministrave n zbatim t tij. Komisioni, prve reduktimit t propozuar nga Kshilli i Ministrave pr numrin e punonjsve t ZABGJ-s, n kuadr t miradministrimit t fondeve publike, propozon q t reduktohen edhe 19 punonjs, duke e uar numrin e punonjsve t reduktuar n kt institucion n 64. Kjo mas do t shoqrohet me kursimin e 70 milion lekve. Detajimi i reduktimeve t ktyre shpenzimeve, sipas ministrive dhe institucioneve, sht sipas tabels bashklidhur.

10

11. Shkurtohet numri i punonjsve t institucioneve t pavarura me 236 punonjs, si dhe reduktohen shpenzimet e tyre n shumn 92.6 milion lek, n zbatim t ligjit dhe t vendimit t Kshillit t Ministrave t siprcituar. Detajimi i buxheteve t ktyre institucioneve pas shkurtimeve, sht sipas tabels 1.1 bashklidhur. S fundi, n tabeln fiskale bashklidhur projektligjit, Fondi i Zhvillimit t Rajoneve, korrigjohet nga 13 550 milion lek n 8 074 milion lek. Falemnderit! Ardian Turku Falemnderit, zoti Spaho! Po, zoti Shehu, urdhroni! Tritan Shehu Falemnderit, zoti drejtues i seancs! Komisioni i Shndetsis e ka diskutuar projektbuxhetin nen pr nen dhe vrejtjet tona i kemi uar edhe n Komisionin e Ekonomis. Pr nenet 5 dhe 15 kemi dy vrejtje, t cilat nuk jan marr parasysh nga Komisioni i Ekonomis. Ndaj, krkoj q komisioni ti shqyrtoj e ti sjell pr diskutim n seanc plenare. Kur t arrijm te dy nenet prkatse, ju lutem m lejoni t marr fjaln, n emr t komisionit, pr t paraqitur vrejtjet q jan krejtsisht n prputhje me mendimin q ka edhe Ministria e Shndetsis. Falemnderit! Ardian Turku Po, zoti Bode, urdhroni! Ridvan Bode Propozimet e bra nga Komisioni i Shndetsis jan analizuar dhe konsideruar edhe n Komisionin e Ekonomis, bashk me prfaqsuesit e Ministris s Financave. S pari, nj nga krkesat ka t bj me uljen e nivelit t granteve konkurruese t Ministris s Shndetsis (t fondeve pr ndrtimin e ambulancave n zonat rurale), me ka ne nuk mund t jemi dakord, sepse fondet pr grantet konkurruese n kt buxhet rriten me rreth 30% dhe ne krkojm q ato t vazhdojm t rriten n mnyr t vazhdueshme, pr t br prmirsimin e shrbimit shndetsor parsor n t gjith territorin e vendit. Ndrkoh, ne kemi krkesa t depozituara si n Ministrin e Shndetsis, ashtu edhe n Ministrin e Financave, pr nj numr qendrash shndetsore, t cilat kan nevoj t ndrtohen. S dyti, krkesa q ka br Komisioni i Shndetsis lidhet me mnyrn e akordimit dhe shprndarjes s fondeve nga ISKSH-ja. Ne kemi br nj prcaktim n ligj, sikurse edhe vitin e kaluar, i cili konsiston n faktin q instituti duhet t detajoj buxhetin dhe ky buxhet t miratohet me nj vendim t Kshillit t Ministrave, pr t mnjanuar do problematik q mund t vij nga prdorimi i fondeve t ISKSH-s, sepse skema e financimit t shrbimit n spitale nuk bazohet ende mbi koston e protokollove, por bazohet mbi metodn q ne kemi pasur. Prandaj ne jemi n nj faz t ndrmjetme. Deri sa t filloj implementimi i plot i skems s financimit t kujdesit shndetsor npr spitale, sht e domosdoshme q t mbajm kt skem, e cila merr n konsiderat edhe nevojn e nj ndarjeje t balancuar t fondeve midis spitaleve, pasi kto fonde sot nuk akordohen mbi numrin e pacientve dhe nuk financohet dit-qndrimi i pacientit, por ndahen si shuma lam sam. Pr kt arsye, sht e nevojshme q t ket nj kontroll mbi mnyrn e ndarjes s fondeve, kur skema ende nuk sht funksionale. Me tu br skema funksionale, me t ndodhur momenti i financimit t shrbimit shndetsor mbi bazn e kostos, pra, financimi i pacientit pr ditt e qndrimit t tij n spitale, ne do t bjm trheqjen e ksaj praktike dhe do t lejojm q Instituti, kundrejt krkess s spitaleve pr shrbimin e pacientve (pra, kundrejt financimit t pacientve), t bj financimin e spitaleve. Falemnderit! Ardian Turku Falemnderit, zoti Bode! Zoti Vasili, urdhroni! Petrit Vasili (Ministr i Shndetsis) Falemnderit! Pr dy vrejtjet e paraqitura nga ne, n mnyr t veant pr grantin konkurrues, propozimi yn ka qen konstruktiv. N buxhetin e paraqitur ne kemi propozuar nj vler prej 100 milion leksh. Jemi njohur me nj shtim t saj n vlern e 400 milion lekve. Kemi pranuar q t ket nj shtes prej 66 milion leksh, mbi at q ne kishim parashikuar, lidhur me kujdesin parsor. Duke qen ministr, por njkohsisht edhe drejtues i ktij shrbimi pr shum koh, nuk e gjej me vend nj transferim t till. Ecja kapilare n to ka nj logjik t caktuar. Ky grant nuk ndihmon n kt mnyr dhe nuk e ka at impakt, q kan dy shrbimet kombtare apo tri t tjerat, t cilat ndrpriten n mes n Qendrn Spitalore Universitare, si sht shrbimi i neurokirurgjis dhe i pediatris, t cilat jan shrbime unikale.

11

Duhet t mos harrojm se n kto shrbime, ku ne po investojm kt vit, nuk sht investuar pr nj periudhe 20-vjeare, ndrkoh q problemi i shrbimit parsor n qendrat e komunave sht zgjidhur dhe n ambulancat e nivelit m t ult sht nj proces q do t vazhdoj gjat. N kt moment ky sht nj investim q nuk shkon n sinkron me at q sistemi krkon t realizoj. Pra, ky sht momenti i par n t ciln ne kemi nj sinkron me Komisionin e Shndetsis. Edhe shtimi prej 400 milion leksh nuk sht br me nj konsultim t prbashkt, sepse, n fund t fundit, ne arsyetojm qart sesi ekuilibrohet sistemi dhe si ta realizojm at reform q kemi npr duar, tashm e munguar gjersisht. S dyti, pr sa i takon autonomis spitalore jam dakord dhe nuk ndaj t njjtin mendim me zotin Bode q mungon hartimi i protokolleve. Nuk sht ky elementi, i cili zgjidh problemin apo ecurin e reforms n t. Problemi sht se edhe ajo autonomi e pjesshme q kan spitalet nuk ushtrohet deri n fund, n qoft se kto mekanizma nuk shkojn drejt lehtsimit. N qoft se autonomia do t vazhdoj t qndroj dhe do t ket kmbngulje, kjo nuk do ta ndihmoj situatn, prkundrazi do ta shtoj m shum at lloj pasiviteti nga i cili ne vuajm dhe me t cilin prplasemi prdit, ndrkoh q e kundrta do t na ndihmonte shum m tepr. E them publikisht se procesi i protokollit do t krkoj nj koh t nevojshme, sepse sht nj proces i cili nuk ka ndodhur prej kohsh, sht i lidhur me shum mekanizma t tjer teknik, ndrkoh ecuria e pjess s par t reforms s aplikuar n 2 muajt e fundit, do t ndihmohej, n qoft se kjo shkall autonomie, do t ndihmohej me kto dy veprime. Falemnderit! Ardian Turku Falemnderit, zoti Vasili! Zoti Astrit Patozi, urdhroni! Astrit Patozi Falemnderit, zoti drejtues i seancs! Meqense ne kemi pasur nj diskutim maraton, n parim, t projektligjit Pr buxhetin e shtetit, un do tju ftoja q t fillonim shqyrtimin e tij nen pr nen. N rast se ka vrejte, diskutime apo sugjerime, t bhen pas do neni t veant. Falemnderit! Ardian Turku Falemnderit! Ather, kalojm n shqyrtimin nen pr nen t projektligjit Pr buxhetin e shtetit t vitit 2010. Sekretaret t thrrasin deputett, sepse do t kalojm n votimin e prezencs. (Ndrkoh, drejtimin e seancs e ka marr zonja Jozefina Topalli.) Jozefina Topalli Hapim votimin me elektronik pr prezencn. Mbyllet votimi. Jan 74 deputet prezent. Fillojm votimin nen pr nen, me karton, bashk me sugjerimet e Komisionit t Ekonomis. Kush sht dakord me nenin 1? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 2? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 3? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 4? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 5? Urdhroni, zoti Shehu! Tritan Shehu Pr nenin 5 komisioni yn ka br nj vrejtje q ia ka kaluar Komisionit t Ekonomis dhe q nuk sht marr parasysh. Kjo sht nj vrejtje, e cila ka ardhur realisht nga Ministria e Shndetsis dhe nga Instituti i Sigurimeve Shndetsore, t ciln ne e konsiderojm t rndsishme n drejtim t shtyrjes prpara t reforms n sistemin shndetsor dhe t rolit t Institutit t Sigurimeve Shndetsore. sht e vrtet ajo q u tha nga ministri i Financave, q nuk e kaluam ashtu. Nuk e kaluam, sepse vjet nuk ishte akoma ligji Pr ca shtesa dhe ndryshime n ligjin nr. 8770 Pr sigurimin shndetsor n Republikn e Shqipris, t ndryshuar, ndryshime q ne i miratuam m 29.12.2008, pikrisht pr ti hapur rrug heqjes s asaj fraze q dje ram dakord s bashku se pr kt vit nuk do ta vinim m. Realisht, sht nj penges pr reformn, sht nj penges n autonomin e sigurimeve shndetsore, sht nj penges n manovrimin q do t bj Instituti i Sigurimeve Shndetsore. N lidhje me problemet e kostos un jam dakord me at q that ju, sepse ne ende nuk i kemi indekset e vrteta t kostos, por duhet s paku nj katrvjear pr t futur sistemin e ri n Shqipri. Ndrkaq, ne i kemi sistemet e ndrmjetme t kostos, me t cilat punon Instituti i Sigurimeve Shndetsore dhe spitalet. Ndaj, mua nuk m duket penges ajo. Ju, si Ministri Financash keni t drejt t kontrolloni, por un mendoj se, duke hequr kt vinkr q sht vn pr Institutin e Sigurimeve Shndetsore, ju keni mundsin dhe mekanizmat t kontrolloni realizimin e buxhetit dhe t kontrolloni t gjith elementet q lidhen me prdorimin racional t tij.

12

Pra, un mendoj se kt vit ne duhet t miratojm heqjen e ksaj fjalie krejtsisht nga neni 5, duke lehtsuar autonomin e Institutit t Sigurimeve Shndetsore dhe duke br nj hap tjetr n drejtim t reforms shndetsore dhe t rolit t institutit n drejtimin spitalor dhe t bashkpunimit midis spitaleve dhe institutit. Un nuk shoh asgj t keqe, prkundrazi, gjith komisioni sht dakord me Ministrin e Shndetsis dhe me institutin, se ky do t jet nj hap prpara n drejtim t reforms spitalore n vendin ton. Ne duhet t realizojm edhe at q tham vjet, q pr kt vit nuk do ta lem kt vinkr, pasi e them me bindje q jo vetm nuk prish pun, por bn nj hap prpara n zhdrvjelltsimin e institutit dhe n bashkpunimin e tij me spitalet, duke hequr pengesat burokratike q lidhen me ndrhyrjet q mund t bj instituti n momente t ndryshme n lidhje me financimin e spitaleve. sht nj element q nuk ka pse t na tremb, sepse t gjitha mekanizmat e kontrollit jan, edhe nse ne heqim kt fraz, pasi ajo pengon bashkpunimin mes dy sektorve. Falemnderit! Jozefina Topalli Zoti Ministr, urdhroni! Ridvan Bode - sht nj debat i br edhe vitin e kaluar dhe ligji q prmend zoti Shehu, nuk sjell ndonj gj n zbatimin praktik t tij, pasi ende ISKSH-ja sht nj institucion q ka n misionin e tij blerjen e shrbimeve nga spitalet. Pra, sht financues i pacientit dhe financimet duhet ti bj n prputhje me protokollet e kostove, ditt e qndrimit dhe mnyrn e administrimit t spitalit. Nj gj e till, edhe nse do t shnohet n kt buxhet, nuk do t jet pr tu realizuar, pasi ende nuk jemi gati. Jan disa procese q duhen br paraprakisht: procesi i informatizimit t t gjitha atributeve pr sigurimin shndetsor, si dhe evidentimi i protokolleve t smundjeve dhe marrja me list e smundjeve q do t financohen prmes ktij instituti, pasi kostoja mund t jet shum e madhe dhe mund t dal jasht kontrollit. Ajo q propozoni ju sht q instituti t marr atributet e ndarsit t fondeve midis spitaleve, pr paga, shpenzime operative dhe investime. Kjo sht nj e drejt q deri m sot sht ushtruar nga Ministria e Shndetsis. Ministria e Financave nuk ka nevoj pr ndonj kontroll specifik, ne e kemi t drejtn e kontrollit. Shqetsimi yn sht nevoja e nj ndarjeje t harmonizuar kundrejt nj eksperience t viteve t kaluara, t shpenzimeve q bn secili prej spitaleve, n mnyr q t mos ndodhemi n situata t papritura dhe t krkojm n mnyr emergjente ndrhyrjen e fondeve buxhetore shtes. Ky sht shqetsimi yn, pasi ka nj shkputje mes misionit t institutit dhe funksionit q ju krkoni ti atribuoni institutit prmes ktij ndryshimi. Le ta msojm institutin t bj punn e tij, n funksion t interesit t pacientit, ta financoj pacientin e mos ta shndrrojm n distributor fondesh dhe organikash t spitaleve apo t shrbimeve t tjera. Ai ka nj marzh t mjaftueshm vetadministrimi, pasi t gjitha t ardhurat q krijon dhe q mund t zn 20% t buxhetit t institutit, me vendim t bordit t tij, mund ti disponoj pr shprblime, paga etj., por t mos lejojm q t gjitha fondet, ende pa pasur nj skem funksionale, t prdoren pr kto qllime. Ky sht shqetsimi yn. Prderisa e kemi mekanizmin funksional, le ti japim nj atribut Ministris s Shndetsis dhe Kshillit t Ministrave, pr t br nj programim t ndarjes s fondeve sipas zrave dhe destinacioneve, n mnyr m t kontrolluar. Falemnderit! Jozefina Topalli - Kush sht dakord me nenin 5? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 6? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 7? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 8? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 9? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 10? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 11? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 12? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 13? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 14? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenim? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 15? Urdhroni, zoti Shehu! Tritan Shehu - Edhe pr nenin 15, me propozimin e Ministris s Shndetsis dhe me miratimin e komisionit, kemi nj tjetr objeksion. sht fjala pr nj lvizje t brendshme t buxhetit t Ministris s Shndetsis, pa ndryshuar n trsi buxhetin e saj, lvizje nga granti konkurrues drejt mbshtetjes s investimeve t huaja, pikrisht n uljen nga 400 milion, q sht vn granti konkurrues, n 166 milion dhe kalimin e ksaj shume si shtes, drejt mbshtetjes pr nxitjen e investimeve t huaja. sht nj

13

ndryshim q bhet brenda buxhetit, i cili synon t rris dhe t prmirsoj nivelin e kujdesit terciar n sistemin shndetsor shqiptar, duke menduar dhe gjykuar se n kt mnyr i shrbehet gjith republiks. Gjithashtu, mendohet se kjo nuk prek cilsin e kujdesit parsor, i cili sht i financuar dhe i strukturuar mir gjat ksaj periudhe, duke mundsuar realizimin e funksioneve t tij n shrbim t popullats. Ky sht nj vendim q komisioni e diskutoi s bashku me Ministrin e Shndetsis, si pasoj e propozimit q ka br ajo. Ndaj, ne menduam ta hapim diskutimin n seanc plenare, pr t gjykuar n lidhje me propozimin pr nj lvizje t brendshme t fondeve t ministris. Ne e gjykojm t drejt mendimin e Ministris s Shndetsis. Falemnderit! Jozefina Topalli Zoti Bode, urdhroni! Ridvan Bode N fakt, propozimi q vjen nga Komisioni i Shndetsis bie ndesh me frymn e prgjithshme q ka ligji i buxhetit, i cili synon ndrtimin dhe konsolidimin e nj programi t ri n buxhet, q ka t bj me fondin e zhvillimit t rajoneve, nj fond, i cili do t mundsoj investimet publike n territoret lokale n mnyr t integruar, duke prfshir t gjitha llojet e investimeve q zhvillohen n territoret e komunave dhe bashkive, si jan ato t infrastrukturs rrugore, t ujsjells-kanalizimeve, t qendrave shndetsore, t shrbimit pyjor, t vaditjes dhe t kullimit, t ndrtimit t shkollave etj. Pra, n kt kuadr, ne mendojm q rritja dhe krijimi i nj fondi t mjaftueshm n mbshtetje t ktyre investimeve sht n funksion t ides pr prmirsimin e shrbimit n komunitetetet lokale dhe nj shenj konkrete e partneritetit q dshmon Qeveria ndaj njsive t qeverisjes vendore, pr ti mbshtetur ato me investime, prmes projekteve konkurruese. E till sht edhe shndetsia. Un mendoj se ka nj frym dikasteriale q sundon n hartimin e buxhetit dhe kt e kam jo vetm pr Ministrin e Shndetsis, por edhe pr ministrit e tjera, t cilat kan nj prirje pr t ulur grantet q u adresohen komunave dhe bashkive dhe pr t rritur fondet q jan n politikat q zhvillon ministria n administratn qendrore. Kjo nuk sht gj e mir dhe ne prandaj kemi ndrhyr edhe pr rastet e ministrive t tjera, si ajo e Punve Publike etj., t cilat bjn ulje t granteve sipas destinacionit q kemi prdorur ne. Kjo gj ka uar q n vitin 2009, buxheti q po mbyllim, investimet pr sektorin shndetsor t komunave dhe t bashkive t jen zero. Viti 2009 nuk ka investime me kt titull, sepse ministria i ka rialokuar fondet drejt zrave t tjer. Madje shuma q ne kemi caktuar edhe n programin e vitit 2010, sht menduar nga Ministria e Shndetsis t jet zero, pra, t mos financohen kto qendra shndetsore komunale dhe bashkiake. Ne mendojm se kemi krkesa konkrete, se sht i nevojshm nj fond n at nivel q e kemi ln ne: 400 milion, pr zhvillimin e infrastrukturs shndetsore e lokale dhe pr t financuar ato krkesa q kan ardhur nga bashkit dhe komunat. Un mendoj se kto fonde duhet t vijn duke u rritur, sigurisht, duke i trajtuar krkesat n mnyr t balancuar dhe n raport me nevojat e tjera. N kt kuadr Ministria e Financave ka propozuar ndryshimin nga zero lek, q ishte m par, n nj fond prej 400 milion leksh. Nuk m duket se veprojm n drejtimin e duhur duke e ln prsri zero kt fond. Ne kemi krkesa pr t financuar punimet e kryera nga disa bashki lidhur me investime t disa viteve m par. Nuk m duket se sht nj propozim shum i argumentuar pr t rn dakord ktu n Kuvend. Megjithat, deputett jan ktu, le ta mendojn. Un them q mbshtetja e shrbimit shndetsor t komunave dhe bashkive me investime sht nj gj e dobishme. N nenin 15, n fund t aneksit 3 t ktij neni, shtohet pika 13 me kt prmbajtje: Ngarkohet Kshilli i Ministrave pr vendosjen e kritereve pr shprndarjen e fondeve midis rajoneve. Pra, sht fjala pr fondin e zhvillimit t rajoneve. Jozefina Topalli Falemnderit, zoti Bode! E kam kt propozim. Urdhroni, zoti Vasili! Petrit Vasili Un u prpoqa t jepja nj argumentim pse nuk sht normal ky lloj financimi, n mnyr t veant pr grantin q jepet pr pushtetin lokal. Dua ta korrigjoj zotin Bode, se parashikimi yn nuk ka qen zero lek, por ka qen 100 milion lek. (Ndrhyn zoti Bode.) Un po flas pr tabeln e buxhetit. Edhe zonjat q jan ktu e kan t qart, ka qen 100 milion lek. Pr sa u takon qendrave shndetsore q ndrtohen, pr t qen i qart dhe Parlamenti, jan gati 100 qendra shndetsore t tipit t par dhe 50 t tipit t dyt. N nj kujdes parsor, i cili ka n hartn sanitare t tij rreth 400 qendra n nivel komune, rreth 1000 e ca qendra n nivel fshatrash, t cilat si infrastruktur zn mbi 80% t ktij shrbimi, duke pasur parasysh edhe krizn apo problematikn shum t veant t sistemin spitalor, propozimi ka qen shum konkret. Reflektuam n drejtim t rajonalizimit, duke shtuar 66 milion lek t tjera, pra n nj mas rritjeje prej 60%.

14

Njkohsisht, me kto para, q jan lvizje brenda t njjtit buxhet, sigurojm shrbime t nivelit kombtar, si sht prfundimi i neurokirurgjis dhe i pediatris n Qendrn Spitalore Universitare Nn Tereza. Askush nuk mund ta zvendsoj kt prioritet. Kt shkall prioritetesh n nivelin ku ndodhet reforma e vlerson Ministria e Shndetsis dhe mendoj se nuk sht me vend ndrhyrja e Ministris s Financave, e cila, normalisht, mbshtetet n strategjit e saj, ashtu sikurse edhe shndetsia ka t sajat dhe vlerson ka ndodhur me parsorin deri n kt moment dhe ndodh me shrbimin n trsi n momentin tjetr. Sigurisht, ekuilibrat brenda sistemit shndetsor Ministria e Shndetsis i vlerson n mnyr kritike. Pr vitin q kaloi ka pasur nj problematik, t ciln nuk mendoj se sht vendi pr ta diskutuar, pr vet vitin kur ndodhi dhe pr ekzigjencat q ka pasur ai vit zgjedhor. Jozefina Topalli Zoti Bode, urdhroni! Ridvan Bode Un mendoj se propozimi i Ministris s Financave nuk ka prekur programet q ju prmendt, pra nuk ka hequr fonde as nga Qendra Spitalore Universitare, as nga spitalet q ju prmendni. Ato 200 milion lek i ka nxjerr nga buxheti, duke hequr pikrisht riparime, meremetime dhe ikrrima brenda programit t madh t investimeve q keni sjell ju. N qoft se i kishit prioritet kto q jeni duke m thn, duhet ti programonit ju n buxhet. Ne nuk kemi prekur as spitalet, as Qendrn Spitalore Universitare. Ne e kemi nxjerr kt fond nga nj numr shum i madh projektesh t vogla q ka pasur ministria dhe i kemi kaluar te grantet konkurruese. Tani q ne i kemi nxjerr fondet prej tyre, ju krkoni ti ktheni n nj projekt tjetr, n nj program tjetr. Buxhetin e keni br ju, nuk e ka br Ministria e Financave. Ne kemi br oponencn dhe, sigurisht, nuk mund t pranojm q Ministria e Shndetsis t ket 800 projekte. I kemi hequr nj numr projektesh t vogla, duke i konsoliduar pr grantet konkurruese t pushtetit lokal, pr ndrtimin e qendrave shndetsore. Ky ka qen operacioni q kemi br ne. Megjithat, n qoft se ju thoni se e keni t nevojshme t shtoni ktu apo aty, kto jan propozime q vijn tani, vijn m von. Un mendoj q grantet pr pushtetin lokal n nivelin 100 mij apo 160 mij lek jan t vogla. Ne kemi pasur edhe 400 milion lek dhe nuk kan qen t mjaftueshme. Ju thoni jan t mjaftueshme 100 milion lek. Mua nuk m duket se jan t mjaftueshme 100 milion lek, kur n vitin 2009 nuk ka pasur asnj financim t shrbimit parsor. Prandaj, n qoft se do t krkohet nj kompromis, mund t krkohet ndarja e barabart, 200 me 200 milion lek, por jo q t mbetet 100 milion lek granti i pushtetit lokal. Pr mua sht jokorrekte. Jozefina Topalli Falemnderit! Ather, do t votojm propozimin e Komisionit t Ekonomis me ndryshimin q u b. Kush sht dakord? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenime? Nuk ka. Miratohet me ndryshimin e numrit rendor, si e keni te propozimi bashkngjitur. Kush sht dakord me nenin 16? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenime? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 17? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenime? Nuk ka. Miratohet. Kush sht dakord me nenin 18? Falemnderit! Kundr? Nuk ka. Abstenime? Nuk ka. Miratohet me t gjith tabelat fiskale. Kalojm n votimin n trsi t projektligjit Pr buxhetin e shtetit t vitit 2010. Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 75 vota pro. Ska kundr. Ska abstenime. Kuvendi miraton n trsi projektligjin Pr buxhetin e shtetit t vitit 2010. Falemnderit! Ky sht nj ndr ligjet m t rndsishm q Parlamenti kalon gjat vitit. Kalojm n pikn e tret t rendit t dits, n propozimin e Kuvendit t Republiks s Shqipris pr lirimin nga detyra t antarve t Kshillit Drejtues t Entit Rregullator t Telekomunikacioneve dhe emrimin n detyr t antarve t Kshillit Drejtues t Autoritetit t Komunikimeve Elektronike dhe Postare. Votimi sht i fsheht. Do t fillojm me votimin pr largimin nga detyra t bordit ekzistues. Ather, kush sht dakord pr lirimin nga detyra t zonjs Edlira Kasaj? Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 75 vota pro. Ska kundr. Ska abstenime. Kuvendi miraton propozimin. Kush sht dakord pr lirimin nga detyra t zotit Ilir Zela? Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi.

15

74 vota pro. Ska kundr. Ska abstenime. Kuvendi miraton propozimin. Kush sht dakord pr lirimin nga detyra t zotit Ilir Shehu? Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 72 vota pro. 2 kundr. 1 abstenim. Kuvendi miraton propozimin. Kush sht dakord pr largimin nga detyra t zotit Afrim Tonuzi? Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 74 vota pro. Ska kundr. Ska abstenime. Kuvendi miraton propozimin. Kush sht dakord pr largimin nga detyra t zotit Jetmir Karini? Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 73 vota pro. Ska kundr. 1 abstenim. Kuvendi miraton propozimin. Kalojm te votimi i antarve t rinj, t ardhur prmes propozimeve t grupeve parlamentare. Zoti Alket Mukavelati emrohet antar i Kshillit Drejtues t Autoritetit t Komunikimeve Elektronike dhe Postare. Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 75 vota pro. Ska kundr. Ska abstenime. Kuvendi miraton propozimin. Zonja Zamira Nure emrohet antare e Kshillit Drejtues t Autoritetit t Komunikimeve Elektronike dhe Postare. Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 73 vota pro. Ska kundr. 1abstenim. Kuvendi miraton propozimin.

Sekretari pr Procedurat dhe Votimin Viktor Gumi

16

Zoti Benon Paloka emrohet antar i Kshillit Drejtues t Autoritetit t Komunikimeve Elektronike dhe Postare. Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 74 vota pro. 1 kundr. Ska abstenime. Kuvendi miraton propozimin. Zoti Pirro Xhixho emrohet antar i Kshillit Drejtues t Autoritetit t Komunikimeve Elektronike dhe Postare. Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 74 vota pro. Ska kundr. 1 abstenim. Kuvendi miraton propozimin. Zoti Ksen Elezi emrohet antar i Kshillit Drejtues t Autoritetit t Komunikimeve Elektronike dhe Postare. Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 75 vota pro. Ska kundr. Ska abstenime. Kuvendi miraton propozimin. Me propozimin e grupit t deputetve, zoti Pirro Xhixho emrohet kryetar i Kshillit Drejtues t Autoritetit t Komunikimeve Elektronike dhe Postare. Hapet votimi me elektronik. Mbyllet votimi. 75 vota pro. Ska kundr. Ska abstenime. Kuvendi miraton propozimin. Me kaq mbyllet seanca e sotme. Falemnderit pr bashkpunimin dhe natn e mir! (Seanca u mbyll n orn 20:00.)

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli (oba)

17

18

19

20