Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

KELAS TARIKH MASA TAJUK KEMAHIRAN

: PPKI Harapan : 23 Februari 2013 : 9.00 pagi 10.00 pagi (1 jam) : Mari belajar memakai kemeja : Kognitif : Murid dapat menyatakan perbezaan baju kemeja yang

mempunyai butang dengan baju biasa yang tidak berbutang Psikomotor : Murid dapat membuka dan memasang butang baju kemeja dengan betul Afektif : Murid dapat memakai kemeja dengan betul dan kemas.

BILANGAN MURID

: 5 orang

Kumpulan 1 Nama Pelajar 1. Nur Fathin Nabila Bt. Md. Hashim 2. Muhd. Ikhwan Shafiq B. Ismail 3. Abdul Majeed B. Zainuddin Kategori Slow learner Slow Learner Slow Learner

Kumpulan 2 Nama Pelajar 1. Muhd. Idham B. Abdullah 2. Nurfazreen Nabihah Bt. Zakaria Autisme Sindrom Down Kategori

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid-murid telah mempelajari jenis pakaian dan ciri-cirinya.

OBJEKTIF/ HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : i) Kumpulan 1 : Menyatakan langkah memakai kemeja dengan betul : Menunjukkan cara memakai kemeja dengan betul

ii)

Kumpulan 2 : Menunjukkan cara memakai kemeja dengan betul

PERENTASAN KURIKULUM : Pengurusan Diri dan Pendidikan Seni

PENYERAPAN NILAI : Yakin, Sistematik, teliti dan sabar.

UNSUR TERAPI : Fisio

BAHAN BANTU MENGAJAR : Baju kemeja,cermin

TEORI YANG DIGUNAKAN : Teori Pemodelan Bandura

PROSES P&P :

LANGKAH / MASA Set Induksi ( 5 minit) Soalan : 1.

ISI PELAJARAN Soal jawab bersama murid

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

1. Guru bersoal jawab dengan murid. 2. Guru menyatakan tajuk pelajaran. 3.

Nilai : Yakin

Siapa yang tahu pakai kemeja ?

Langkah 1 (10 minit)

Ciri baju kemeja Berkolar Butang & lubang Lengan

1. Guru memaparkan sehelai baju kemeja di papan tulis 2. Guru melabelkan bahagianbahagian baju kemeja.

Nilai:Teliti

Unsur terapi: Fisio

BBM: Kemeja

Perentasan kurikulum: Pendidikan Seni

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Langkah 2 (15 minit)

Cara memakai kemeja.

1. Guru menunjuk cara memakai

Nilai : Sabar

1. Letakkan baju di atas meja, baju kemeja. hadapan baju menghadap ke atas. 2. Pegang kolar baju dengan kedua tangan. 3. Masukkan tangan kanan ke lubang lengan baju bahagian kanan. 4. Kemudian masukkan tangan kiri ke lubang baju bahagian kiri. 5. Bermula dari bawah, Perentasan kurikulum : Pengurusan diri BBM :Kemeja Unsur terapi : Pertuturan

masukkan butang baju ke dalam lubangnya dengan

berhati-hati. 6. Setelah siap, tarik baju ke bawah supaya kemas. 7. Berdiri di hadapan cermin untuk melihat hasilnya.

Langkah 3 ( 15 minit)

Langkah2 memakai baju kemeja ( Rujuk langkah 2)

1. Guru meminta murid menunjukkan cara memakai kemeja. 2. Guru menilai semasa murid memakai kemeja dan bagi peneguhan kepada murid.

Nilai : Sistematik

Unsur terapi : Fisio

BBM :Kemeja

Perentasan kurikulum : Pengurusan diri Nilai :Teliti Langkah 4 (10 minit) Amali memakai kemeja 1. Guru membahagikan kepada dua kumpulan. 2. Guru minta murid memilih salah seorang ahli kumpulan sebagai model untuk aktiviti memakai kemeja. 3. Guru memberi penerangan tentang aktiviti yang akan dilakukan. Perentasan kurikulum: Pengurusan Diri BBM: Kemeja Carta cara memakai kemeja Unsur terapi :Fisio

Penutup (5 minit)

Soal jawab bersama murid Soalan : 1. Penting atau tidak kita membutang baju dengan betul ? 1. Guru bersoal jawab dengan murid

Nilai : Yakin

Unsur terapi :Fisio, pertuturan

Perentasan kurikulum : Pengurusan diri