Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

Literasi Teknologi Maklumat dan Komunikasi ( ICTL )

Tingkatan

1 Elit 1

Tarikh

21 Februari 2013

Hari

Khamis

Masa

12.10 1.30 tgh

Jumlah pelajar

29 orang

Bidang Pembelajaran

5.0 Perisian Pemprosesan Perkataan ( MS Office Word )

Topik
Hasil pembelajaran

5.4 Memasukkan Gambar


:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :


1. Memasukkan clip art ke dalam dokumen MS
Word
2. Memasukkan objek autoshape ke dalam
dokumen MS Word
3. Menjawab semua soalan latihan kendiri dengan
betul

Pengetahuan sedia ada

Pelajar telah mengetahui dan mahir :


1. Membuka dokumen baru
2. Menggunakan toolbar-toolbar di dalam
perisian MS Word

Penyerapan nilai

1. Tekun
2. Teliti
3. Daya usaha
4. Kerjasama
5. Rasional
6. Yakin diri

Kemahiran Berfikir

1. Menyusun atur

Kecerdasan Pelbagai

1. Kecerdasan Visual-Ruang

Bahan Bantu Mengajar

1. Gambar di dalam sebuah kedai buku


2. Dokumen panduan membina jadual
3. Lembaran kerja berkumpulan
4. Latihan kendiri

Langkah-langkah pengajaran
LANGKAH

ISI PELAJARAN

Set Induksi

Susunan buku di
perpustakaan
dan kedai buku

( 5 minit )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
1. Guru memaparkan gambar suasana
dikedai buku dan perpustakaan
2. Guru mengajukan beberapa soalan
kepada pelajar
Soalan :
a. Di manakah biasanya kamu
akan temui suasana seperti
dalam gambar ini?
b. Pernahkah kamu pergi ke kedai
buku atau perpustakaan?
c. Bagaimanakah buku-buku di
susun di dalam sebuah
perpustakaan atau kedai buku?
d. Pada pendapat kamu,
mengapakahbuku-buku
tersebut di susun sedemikian?

CATATAN

Nilai :
1. Rasional
2. Yakin diri

BBM :
Gambar suasana di
dalam
1. Kedai buku
2. Perpustakaan

3. Pelajar menjawab soalan guru


4. Guru memberi maklum balas
terhadap jawapan pelajar dan
menyatakan hasil pembelajaran
yang perlu dicapai pada hari
tersebut

Langkah 1
( 25 minit )

Langkah-langkah
i. Membina
jadual
ii. Memasukkan
teks ke dalam
jadual
iii. Memasukkan
bullets dan
senarai
nombor

1. Guru dan pelajar membuka


perisian aplikasi MS Word
pada komputer masingmasing
2. Guru menerangkan dan
menunjukkan cara kepada
pelajar langkah demi langkah
untuk:
a. Membuka dokumen baru
b. Memasukkan jadual ke
dalam dokumen
c. Mengisi dialog box
dengan bilangan lajur dan
baris yang dikehendaki
d. Melakukan merge cells
3. Pelajar memerhatikan

Nilai :
1. Teliti
2. Daya usaha
BBM :
1. Perisian Aplikasi
MS Word
2. Dokumen
panduan
membina jadual

tindakan guru melalui


paparan skrin dan membina
jadual mengikutsetiap
langkah yang ditunjukkan
oleh guru
4. Guru menerangkan dan
menunjukkan cara kepada
pelajar langkah demi langkah
untuk:
e. Memasukkan sebahagian
daripada teks ke dalam
jadual
f. Menukar format teks
g. Memasukkan bullets dan
senarai nombor
5. Guru memaparkan dokumen
panduan membina jadual
6. Pelajar mencatat nota dalam
buku catatan.

Langkah 2
( 25 minit )

Langkah3
(20 minit )

Penutup
( 5 minit )

Langkah-langkah
i. Membina
jadual
ii. Memasukkan
teks ke dalam
jadual
iii. Memasukkan
bullets dan
senarai
nombor

1. Pelajar secara berpasangan


membina
jadual
dalam
dokumen MS Word mengikut
contoh dalam lembaran kerja
berkumpulan.
2. Guru
membimbing
pelajarmenyiapkan tugasan
3. Pelajar menyimpan fail yang
dihasilkan
dalam
folder
kumpulan masing-masing.
4. Guru menyemak hasil kerja
setiap kumpulan.

Nilai :

Langkah-langkah
i. Membina
jadual
ii. Memasukkan
teks ke dalam
jadual
iii. Memasukkan
bullets dan
senarai
nombor

1. Pelajar menjawab latihan


kendiri
2. Guru dan pelajar berbincang
jawapan latihan

Nilai :
1. Teliti
2. Rasional

Rumusan

1. Guru membuat rumusan


terhadap keseluruhan isi
pelajaran pada hari tersebut

1. Kerjasama
2. Rasional
3. Teliti
BBM :
Lembaran Kerja
Berkumpulan
KBKK : Menyusun atur

BBM :
Latihan Kendiri

Nilai :
1. Tekun

Refleksi:
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
