Anda di halaman 1dari 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 7 mai 2011 UNITATEA DE NVMNT: Gradinita PP nr 33 Timisoara GRUPA: mic Fluturasilor EDUCATOARE: Amza Ana-Maria TEMA ANUAL: Ce i cum vreau s fiu TEMA SPTMNAL: Meserii ndrgite de copii TEMA ZILEI: Aleea meseriilor TIPUL DE ACTIVITATE: predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi) FORME DE REALIZARE : activitate integrata FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri SCOPUL ACTIVITII: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a meseriilor indragite de copii,stimularea curiozitatii pentru investigarea acestora Formarea unor deprinderi motrice si abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare DURATA :1 zi ACTIVITATI DE INVATARE ADP: ntlnirea de diminea: Buna dimineata dragi meseriasi! Te salut meserias ......! Mesajul zilei : Ce vreau sa fiu cand voi fi mare? Rutine : salutul, calendarul naturii; meseriasi politicosi (deprinderea de a se comporta civilizat prin activitati ce se desfasoara in cursul zilei) Tranziii: Buctari sau doctorie/Constructori si frizerite/ Hai s mergem la msue /Frumos s ne aezm / i la centre s lucrm! ALA: Joc de mas: Caut i potrivete! Art : Atelier de creatie Rochite pentru doamna educatoare Joc de rol : De-a constructorii Tranziii: 1,2,1,2 / Mergem toi n pas vioi / Minile s le splm /La mas s ne-aezm / Pe hol noi nu alergm / Ca s nu ne-accidentm .

ADE: DS-(Domeniul stiinte) Observare : Meseria preferata ALA 2 Joc de miscare: Buchetele floraresei OBIECTIVE OPERATIONALE: ARTA: -sa execute corect tehnica de lucru lipire -sa lipeasca pe rochita diferite forme respectand conturul dat din materiale variate in spatiul limitat JOC DE ROL: s-si aleaga un rol folosindu-se de experienta proprie, s comunice cu partenerii de joc; JOC DE MASA: -s mbine piesele de puzzle pentru a forma imaginea ntreag; -s numeasc meseriile descoperite; -s aleaga instrumentul/unealta potrivit meseriei alease; ADE s observe meseriile de doctor,cofetar, bucatar; frizer s numeasca mbrcmintea i uneltele/instrumentele de lucru corespunzatoare fiecarei meserie; ALA 2 - sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se grupeze dupa culoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda data STRATEGII DIDACTICE : a) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiul b) Material didactic :planse ilustrate, jocul meseriilori.seturi de meserii fise de lucru, creioane colorate, lipici.hartie glace, panouri, linguri de lemn, flori, cuburi. Abtipilduri, plic recompense Elemente de joc : aplauze, miscarea, surpriza Bibliografie: 1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru nvmntul precolar, Ed.DPH, Bucureti, 2008; 2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactic din grdinia, DPH, Bucureti,2008; 3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului n nvmnt precolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureti, 2008;

4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul prscolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureti, 2009; ***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves, ***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea n maniera integrat a activitilor din grdinita, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2005;

SCENARIUL ZILEI
Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea. Dup salut (Bun dimineaa, mici meseriai!), prezenta i completarea calendarului naturii, copiii sunt invitai la ntlnirea de grup. La usa bate cineva si acesta este postasul, care ne spune ca el merge prin tot orasul si ne aduce vesti de tor felul. In plic se afl ntrebarea zilei: Ce vreau sa fiu cand voi fi mare? Copiii rspund pe rnd la aceast ntrebare. Apoi, doi copii vor povesti de ce vor s devin meseria respectica cnd vor fi mari (mprtirea cu ceilali).La finalul ntlnirii, copiii vor fi anunai c, pe parcursul zilei vor nva despre meserii si vom face o plimbare pe Aleea meseriilor deoarece meseriile sunt foarte importante in viata si trebuie sa fim atenti la ce vom fi cand vom fi mari.. Tranziia de la ntlnirea de diminea la activitile liber alese, se va face cu ajutorul versurilor: Buctari i doctorie / Constructori si frizerite/Hai s mergem la msue / Frumos s ne aezm / i la centre s lucrm! n cadrul jocurilor i activitilor alese (ALA), copiii vor fi grupai pe trei arii de stimulare. La sectorul Joc de rol vor construi gradinita. La sectorul Joc de mas, copiii vor primi jocul Caut i potrivete meserii i unelte. La sectorul Art, copiii vor fi ndrumai s decoreze rochia pentru educatoarea lor (lipire). Activitatea pe domenii experieniale va avea elementul-surpriz plimbarea pe alee pe rand (cu trenul.cu autobuzul, vom fi la trecerea de pietoni) pn ajung n faa altei cldiri i plicul aflat lng fiecare atelier pe care educatoarea l va deschide i va citi cerinele ce trebuie ndeplinite de copii.Parada meseriilor va consta n observarea a trei meserii/profesii i a uneltelor/instrumentelor aferente. (n sala de grup vor fi asezate panouri vu meseriile iar copiii denumesc meseria/profesia i instrumentele fiecreia). Activitatea liber alaesa 2 consta in Buchetele floraresei -un joc de miscare in care copiii vor purta la mana cate o floare de diferite culori care se vor misca in functie de comenzile mele.Activitatea se incheie cu aprecieri asupra lectiei si voi recompensa copiii cu cate o prajitura Barni.

DESFURAREA ACTIVITII EVENIMENTELE INSTRUIRII STRATEGII DIDACTICE METODE EVALUAREA MIJLOACE FORME DE I DIDACTICE ORGANIZARE PROCEDEE - scunele - frontal -corectarea inutei - materialele de la fiecare centru

CONINUT TIINIFIC Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii: Aerisirea slii de grup Aranjarea materialelor pe centrele de activitate Aezarea scunelelor pentru ntlnirea de diminea Se va realiza n cadrul ntlnirii de diminea, prin venirea a unei scrisori din partea postasului, prezentarea Salutului, completarea Calendarului naturii

Moment organizatoric

-conversaia -explicaia

Captarea ateniei

-panoul Intlnirea de diminea, scrisoarea plicul Linguri de lemn Cuburi paiete creioane colorate lipici jocul meseriilor

- frontal - individual

-observarea comportamentului copiilor -observarea capacitii de meninere a ateniei

Vom pleca intr-o calatorie pe Aleea Meseriilor si vom descoperi cat mai multe meserii -la sectorul joc de rol vor construi gradinitapentru sectorul arta vor avea rochita lipita pe o Anunarea temei i lingura de lemn si v-a trebui sa o decoreze a obiectivelor Iar pentru sectorul Joc de masa vor avea un joc in care trbuie sa imbine meseriile

-conversaia -explicaia -conversatia demonstratia

Pe grupuri mici individual

Observarea comportamentului copiilor

Dirijarea nvrii

Copii lucreaza la sectoarele alese unde vor rezolva sarcinile lasate de ursulet, rotatia se face de 3ori. Se trece la lucrul pe sectoare la revenirea n sala de grup. Se demonstreaza copiilor ce au de facut la fiecare centru de activitate. Apoi i voi invita s se aeze pe sectoare in functie de ce isi doresc. Joc de rol Copiii de la setorul acesta, vor framanta coca si o vor modela astfel incat sa obtia o forma prajiturii Barni ART Copiii de la sectorul art, lipesc pe rochita din hartia glasata paiete au primit explicaiile pentru ndeplinirea sarcinilor i s-a demonstrat modul de lucru. Evaluarea consta in turul galeriei. Ne vom invarti in jurul unei mese si copii vor spune ce lucrare le place si ce ar schimba la alta Joc de masa Aici copii vor suprapunele piesele jocului pentru a descoperi fiecarei meserie ce unelte ii trebuie Pentru a-si desfasura meseria Tranzitie: La revenirea n sala de grup, copiii se vor aseza pe scunele, cu faa la panouri .voi descoperi panourile si vom merge cu autobuzul cu trenul sa vizitam meseriile expuse de fiecare panou. Voi citi cate o ghicitoare despre fiecare meserie si pe masura ce se v-a ghici vom descoperi impreuna meseria.voi pune fiecare copil sa spuna despre

individual

-oral -observarea comportamentului copiilor -observarea comportamentului copiilor i execuia artistic

Cuburi Instrumente -exerciiul pentru -demonstraia constructori -explicaia Rochita lipita Turul pe lingura de Galeriei lemn Lipici Paiete Hartie glasata Jocul meseriilor -explicaia -exerciiul Panouri cu Planse ilustrate Instrumente Ghicitori onomatopee

-individual

-individual

explicatia

-individual

-individual frontal

Obinerea performanei Asigurarea feedback-ului Evaluarea Incheierea activitii

meserii care ii place si ce foloase ne aduce fiecare meserie, apoi vom invata impreuna uneltele necesare fiecarei meserii O voi realiza prin cteva ntrebri adresate copiilor referitoare la poveste si voi spune diverse intrebari referitoare la diferite meserii -Cine face injectii ? -Cine ne face parul frumos ? -Bucatarul prinde hotii ? Fiecare copil v-a aseza jetoane in functie de meseria extrasa din saculet si o v-a aseza in functie de unde se potriveste. Se va desfura jocul de micare Buchetele Floraresei: unde copiii vor avea flori la mana si se vor misca in functie de comenzile date. Ziua se incheie cu aprecierile despre lectie, Se mpart recompense dulci.

-conversaia orala -conversaia -explicaia -conversaia -explicaia - exerciiul Jetoane saculet -individual -frontal

-evaluarea -observarea comportamentului copiilor

Flori la mana

-frontal