Anda di halaman 1dari 3

Plan ditar

Lnda: Histori e Qytetrimit Botror (brtham)1 Klasa: 11A Tema: Nazistt n pushtet. Ecuria drejt lufts Objektiva: N fund t ors nxnsi/ja do t jet e aft t 1. Identifikojn tiparet e qeverisjes naziste deri n prag t Lufts Dyt Botrore 2. Nxjerrin n pah bazat e ideologjis nacional socialiste 3. Tregojn t prbashktat me Dikaturat e vendosura n Evrop n periudhn midis dy luftrave botrore 4. T identifikojn tek diktaturat (pavarsisht nga orientimi ideologjik) t njjtat tipare t organizimit Metoda: PNP Koncepte Baz: Rajhu III, Repartet e Sulmit (SA Sturmabteilung), Repartet e Mbrojtjes (SS Schutzstaffel), Fyrer (Fhrer), Raca Superiore (Ariane), pastrtia e racs, hapsira jetike etj Mjete dhe literatur: Projektor, pamje nga Gjermania e viteve 30, Poulton Richard, A history of the modern orld, Oxford University Press, reprinted 1998 fq. 145 158, handouts t ndryshm

A. Organizimi i ors msimore 1. Parashikimi, pun n grupe2, diskutim pr zgjidhjen e problemit 2. Ndrtimi i njohurive: pun n grupe (lexim i orientuar, Insert dhe/ose rrjeta e merimangs) 3. Prforcim: strukturimi shkak pasoj i njohurive

I. Nxnsit do t njihen me objektivat msimor dhe me temn e msimit q do t zhvillohet. Bhet ndarja e klasave n grupe dhe ngarkohet me detyrat specifike. Grupet do t prbhen nga 4 6 individ me nivel t njjt t arritjes. a. I (niveli i ult i arritjes). Nxnsit paisen me pjes t ndryshme leximi t cilat flasin pr bazat e qeverisjes s nazistve n periudhn 1933 1939 nxnsve do tu krkohhet t veojn informacionin q din tashm, at q u duket e pabesueshme, at q e hasin pr

her t par dhe e cilsojn si t besueshm dhe n fund informacion i ri pr t cilin duan t din m shum. V + ? N krye t nazistve ishte Zhvilloheshin shkencat U eliminuan partit Shteti u vu n postin e A. Hitleri raciale politike dhe sidikatat pundhnsit Cilsonin hebrejt si Nazistt nxirrnin fitime U fuqizuan SS dhe Rajhu III fajtor pr gjendjen personale Gestapo ekonomike t Gjermanis Ngritn kampe Hebrejve ju mohuan t SS, SA, Gestapo prqndrimi drejtat me ligje t veanta Nazistt adhuronin Militarizmi Hitlerin b. II (niveli ult dhe mesatar). Nxnsit do t paisen me handouts t cilat tregojn pr elementt ideologjik t partis naziste. Ata duhet t ndajn n grupe elementt ideologjik me sfond ultranacionalist, ekonomik, racist dhe politik Ultranacionalist Ekonomik Racist Politik Raca ariane Zhvillimi i ekonomis Bastardt e kombit Mposhtja e Ligjet pr pastrtin e Zhdukja e papunsis Hebrejt makutr komunizmit racs Konfiskimet e Krystallnacht Djegia e Rajhshtagut Hapsira Jetike pasuris Ligjet e Nurenbergut Nata e Thikave t Rishikimi i Versajs Ekonomia e Lufts Zgjidhja Gjata Rajhu 1000 vjear Mein Kampf Prfundimtare Hitlerjugend Rac inferior Kampe Prqndrimi Pakti Antikomintern Mein Kampf Mein Kampf Kulti i Udhheqsit Riarmatimi Rajhu III c. III do t (nivel mesatar) nxnsit do t plotsojn nj tabel ku do t tregohen nprmjet shenjave plus dhe minus t prbashktat mes tipareve t qeverises n BRSS dhe n Italin Fashiste t Musolinit (nxnsit instruktohen t len nj kolon bosh pr t plotsuar elementt e Rajhut III3 Rajhu III + + + + + +

BRSS + + + + + +

Nr. 1. 2. 3. 4. 5. 6.

Fenomeni Kulti i udhheqsit Eliminimi i papunsis Ekonomia e Komanduar Spastrimet brenda partis shtet Qndrim agresiv ndaj shteteve liberale Prndiqeshin individ sipas bindjeve

Italia + + + +

etj.

politike

II. Ndrtimi i kuptimit 1. Do t nnvizohen elementt q i dhan mundsi Nazistve q t ken popullaritet t madh n Gjermani Faktort ekonomik Papunsia Krizat e vazhdueshme ekonomike Faktort politik Rreziku komunist Paaftsia e partive liberale Propaganda naziste Faktort ndrkombtar Rreziku Sovjetik Fundi i LIB Faktort social Papunsia Prirjet anti-Semite

Tolerimi i planeve t Shoqria Hitlerit nga Fuqit konservatore Perndimore 2. Do t jepen elementt baz t ideologjis naziste A) Ringjallja e kombit gjerman, hedhja posht e traktatit t Versajs, riarmatimi, bashkimi i territoreve gjermanisht folse spastrimi i kombit nga tradhtart B) Rivendosja e stabilitetit ekonomik, ulja e papunsis, rritja e investimeve, prmirsimi i infrastrukturs, etj C) Spastrimi i vendit nga inferiort, hebrejt, homoseksualt, handikapatt, cigant 3. Do t prshkruhen elementt e mposhtm A) Me t arhdhur n pushtet n rafshin politik, u nxorn jasht ligji partit politike, u kufizuan t drejtat e hebrejve, paria nacional socialiste e vetmja parti e ligjshme B) U hapn vende t reja pune u fuqizua industria e lufts dhe e ndrtimit Etj Prforcimi prsritje e strukturuar e pikave kye sipas objektivave

III.

Vlersimi i nxnsve Detyrat pr orn pasardhse


1 2

Teksti Histori e Qytetrimit Botror Botimet Ideart Pr kt or msimi sygjerohet q grupet t organizohen n mnyr homogjene pr sa i prket nivelit t objektivit q synohet t arrihet 3 Pjesa e Gjermanis plotsohet gjat fazs s dyt