Anda di halaman 1dari 15

ALBANIAN UNIVERSITY

FAKULTETI I SHKENCAVE SHOQRORE DEPARTAMENTI I EDUKIMIT

MASTER PROFESIONAL N PEDAGOGJI PROFILI: MENAXHIM ARSIMI

METODAT DHE TEKNIKAT E DISKUTIMIT DHE PUNS ME GRUPE

PUNOI Anjola Kurti

UDHHEQSI SHKENCOR Dr. Prparim Fakaj

TIRAN, 2013

Objektivi:
Njohja dhe aplikimi i metodave dhe teknikave t diskutimit dhe puns me grupe

Qllimi:
N kt punim ne trajtuam shtjen e metodave t diskutimit dhe puns me grupe q po aplikohen gjersisht n msimdhnien e sotme. Ky punim fokusohet tek metodat dhe teknikat me n qendr nxnsin duke u nisur nga fakti se: prdorimi i metodave dhe teknikave t ndryshme n msimdhnie sht shum i rndsishm n mnyrn sesi nxnsi nx. Shtys pr realizimin e ksaj teme ka shrbyer interesi im pr prdorimin e ktyre metodave n msimdhnien q do t zhvilloj n vitet n vijim, n funksion t msimdhnies efektive dhe socializimit t nxnsve.

N procesin kompleks t msimdhnies, sht dhe mbetet problem edhe n t ardhmen prdorimi i metodave sa m efikase t puns me nxnsit. Msimdhnia duhet t jet e menduar mir por dhe e planifikuar drejt. Metodat dhe teknikat e diskutimit dhe t puns me grupe shrbejn pr zhvillimin e aftsive organizuese, pr asimilimin e informacionit nprmjet sitelve t ndryshme t t msuarit, pr prforcimin e vlersimit ndaj grupit dhe ndaj vetes, pr qartsimin e vlerave, besimeve, prespektivave. Metodat e diskutimit dhe t puns me grupe krijojn nj mjedis msimor n t cilin mbshtetet t nxnit aktiv. Gjithashtu prdorimi i metodave efikase ndikojn n rritjen e cilsis n arsim

METODAT NOVATORE T DISKUTIMIT N MSIMDHNIE

Historikisht metodat msimore kan evoluar, kan ndryshuar, jan prsosur e modernizuar n prputhje me zhvillimet shoqrore, ekonomike dhe politike. N kushtet e sotme t zhvillimit t vrullshm t shoqris shqiptare dhe rritjes me ritme t shpejta t informacionit, metodat tradicionale t msimdhnies me n qendr msuesin nuk mund ti prgjigjeshin m zhvillimeve t reja. Prandaj, sot n t gjitha ciklet e shkollimit, po aplikohet msimdhnia bashkohore. Me msimdhnie bashkohore duhet t kuptojm at lloj msimdhnie, e cila lehtson me forma, metoda, teknika dhe strategji t prshtatshme n procesin e t nxnit t nxnsve. Kjo lloj msimdhnie lejon q nxnsit t marrin pjes n nj shumllojshmri aktivitetesh, ku ata mund t msojn nga njeri-tjetri, mund t diskutojn e ndajn idet e tyre , dhe t punojn n ifte apo grupe t vogla. Msuesi prdor eksperiencat e vet nxnsve dhe ngrihet mbi ato duke shtuar njohurit dhe duke zhvilluar m tej aftsit e nxnsve. Metodat novatore t diskutimit n msimdhnie jan: Diskutimi me t gjith klasn Diskutimi problemzgjidhs Diskutimi i udhhequr Diskutimi formal Biseda

Prse sht i rndsishm organizimi i diskutimit?


Diskutimi rrezikon q klasa t kthehet n nj stadium dhe secili nxns t jet tifoz pr hipotezn apo mendimin e tij. Organizimi i procesit t diskutimit sht nj element kritik sepse i orienton nxnsit se si duhet t rrjedh puna q do zhvillohet. Organizimi i procesit i ndihmon nxnsit se si t menaxhojn rrjedhjen e diskutimit, por nuk prcakton konceptet q do t prdoren aty. Nse ky proces nuk sht i organizuar, nxnsit rrezikojn q t devijojn nga prshkrimi i nj shtje n dhnien e nj prgjigje t menjhershme. Organizimi sht elementi kryesor pr rrjedhjen e diskutimit dhe pr t arritur rezultatet e dshiruara.

Grupet e diskutimit
Diskutimi me t gjith klasn Grupet e mdha t diskutimit Grupet e vogla t diskutimit Diskutimi me ifte me przgjedhje t rastsishme

SPECIFIKAT E METODS S PUNS ME GRUPE


Kjo metod u jep mundsi nxnsve q t marrin pjes n procesin e msimit dhe t bashkpunojn me njri-tjetrin. Fmijt gjat prdorimit t ksaj metode e ndiejn veten t barabart. Metoda e puns me grupe ka qllim kryesor bashkpunimin. Bashkpunimi sht kriteri kryesor pr suksesin. Grupet formohen: N baz t nivelit t aftsive msimore N baz t interesave N baz t karakteristikave t personalitetit
Inkurajimi n prfshirjen e procesit t t msuarit dhe prgjegjsin pr t nxn Zhvillimi i aftsive vepruese Zhvillimi i aftsive organizuese Qartsimi i vlerave, besimeve, prespektivave

Krijimi i nj mjedisi ku t jetohet bashkrisht

Gjat puns me grupe bhet e mundur


Prforcimi i vlersimit ndaj grupit dhe ndaj vetes

Asimilimi i informacionit

Nxitja e ndienjave, ideve personale

Zhvillimi i mirkuptimit

Grupet n form karoseli - Valle fshati Grupet n form prej topash bore Grupet n form zigzage Grupet n form ylberi Grupet n form akuariumi

Strukturat e grupeve
Grupet n form ylberi Grupet n form karoseli

Grupet n form topash bore

Grupet n form akuariumi

Grupet n form zigzage

Teknikat e diskutimit dhe t puns me grupe


TEKNIKAT E DISKUTIMIT Simpoziumi Debati formal Brainstorming Rrjeti i diskutimit Diskutime vlerqartsuese Kllasteri Simulimi Pyetjet Diagrami i venit Rrethi Tabela e koncepteve TEKNIKAT E PUNS ME GRUPE Loja me role Kubimi Pesvargshi INSERT Mendo, puno n dyshe, thuaja grupit Grupet e ekspertve Pro e kundr Gumzhitja Seanca gjyqsore Harta e tregimit Tavolina e rrumbullakt Gushkuqi rrethor Votimit

Pse prdoren kto teknika?


Nxnsit raportojn mbi mbi informacionet apo zgjidhjet e nxjera nga krkimet. Aftsohen pr t br prezantime, apo diskutime. Nxisin bashkpunimin dhe socializimin e nxnsit

Roli i msuesit dhe i nxnsit


Udhheqs Kshillues Menaxhues Vlersues Planifikues Menaxhues

Drejtues Motivues Organizues

Gjykues

Argumentues
Veprues

Partner n komunikim dhe ndrveprim

Organizues, Vlersues

Msuesi

Nxnsi

Socializimi
Msuesi duhet t trheqi n mnyr t vazhdueshme nxnsit n prvoja t prshtatshme, t cilat mbshtesin zhvillimin e tyre intelektual, social dhe personal. Sipas Vigotskit, zhvillimi dhe msimi nnkuptohen si aktivitete sociale t pandrprera. Zhvillimi krijohet n relacionet sociale. Nxnsi gjat aktiviteteve q realizohen n klas fiton hapsir dhe mundsi t luaj, t mendoj, t krahasoj, t parashtroj pyetje, t transformoj, t performoj, t prezantoj. Zhvillimi social dhe emocional i fmijve ndikohet nga suksesi i tyre n t nxn. Kjo i adresohet shpesh efektivitetit t t nxnit kur klima e nj shkolle sht e karakterizuar nga kujdesi, marrdhnia ndrvepruese. Dimensioni social dhe emocional e v theksin n edukimin shoqror, personal dhe shndetsor t nxnsve duke u mundsuar atyre nj prvoj t suksesshme dhe pozitive n shkoll, duke stimuluar zhvillimin individual, aftsit bashkpunuese t tyre, ose duke zhvilluar aftsit e komunikimit, motivimin e vetvlersimit.

Rekomandime :
Metodat dhe teknikat e diskutimit dhe puns me grupe jan: Akt bashkveprimi Dinamike Fleksible M shum msimdhnie e hapur Prdorimi i ktyre metodave jo do her kan sukses Problemet q mund t shfaqen: Ogranizimi i klass Menaxhimi i grupeve Probleme te zgjidhjes se detyrs Kujdes ka nxns q: Duan t dominojn Jan t trhequr Kan nivel t ult njohurish

Puna me grupe mundson gjithprfshirjen e nxnsve

Prdorimi i metodave t diskutimit dhe puns n grup sht i rndsishm pr kto asrye: Zhvillon ndienjn e prgjegjsis Zhvillon ndienjn pr bashkpunim dhe bashksi Zhvillon vendimarrjen Zhvillon shkathtsit shoqrore, mendimin kritik dhe kreativ Respektimin pr njeri-tjetrin Zhvillon vetbesimin Kto metoda: Mundsojn pjesmarrje aktive t nxnsve Bashkpunim efektiv Nxisin t menduarit kritik Prmirsojn cilsin e rezultateve t puns Krijohet klim mbshtetse reciproke Zhvillimi i koncepteve bhet bashkarisht n mnyr q t shmanget msimnxnia e individualizuar

Realizoni veprimtari n t ciln prdorni metodn e puns me grupe? shpesh her - 19


msues ndonjher - 8 msues

Cilat nga metodat ju duken m efikase?


8 msues 30%

27 msues

19 msues 70%

anjher - asnj msues

8 msues - metoda tradicionale 19 msues - metodat novatore( metodat e diskutimit dhe puns me grupe)

Ju plqen metoda e diskutimit dhe e puns me grupe?


shum - 97 nxns pak - 3 nxns aspak - asnj nxns 3% 0% 97%

A ju zhvillon msuesi veprimtari t puns me grupe?


shpeshher - 84 nxns

100 nxns

ndonjher - 24 nxns asnjher - asnj nxns 24% 0%

70 prindr Fmija juaj:


70 60 50 40 30

76%

luan me shokt/shoqet n lagje? Gjithmon 63 ndonjher 7 asnjher 0 U bn ftesa shokve/shoqeve pr t luajtur n shtpi? Gjithmon 25 ndonjher 41 asnjher 4 konsultohet me shokt/shoqet pr detyrat q msuesi u jep? Gjithmon 27 ndonjher 37 asnjher 6

20
10 0 gjithmon ndonjher asnjher

BIBLIOGRAFI
QTKA, Msimdhnia me n qendr nxnsin, Tiran, Dhjetor, 2005 Kraja, M, Pedagogji e prgjithshme, Tiran, 2009 Kraja, M, Pedagogji e zbatuar, Geer, Tiran, 2008 Musai, B, Meteodologji e msimdhnies, Albgraf, Tiran, 2003 Musai, B, Psikologji e edukimit, Tiran, 1999 Gjokutaj, M, Sula, G, Roli i msuesit dhe stilet e t nxnit n klasat me n qendr nxnsin , Tiran, 2009 Instituti i Kurrikulave dhe i Standardeve, Psikologjia individuale n shkoll dhe psikologjia e edukimit , Tiran, 2005 Instituti i Studimeve Pedagogjike, Probleme psiko-pedagogjike n shkoll, Tiran, 2004 Mrkuri, N, Probleme t msimdhnies, Europrint, 2004 Gjokutaj, M, Mrkuri, N, Modele te suksesshme msimdhnieje, Europrint, 2004 Dedja, B, omo, B, Vuji, M, Gae, O, Temo, S, Sh, Osmani, Sh, Xhaxho, T, Didaktika, Mihal Duri, Tiran, 1986 McNamara, S, Moreton, G, T kuptuarit e t qenit ndryshe, David Fulton Publishers, Londr Zwiers, J, Zhvillimi i shprehive t t menduarit n shkoll, CDE Trndafili, G, Karaguni, M, Metodika e gjeografis, Erik Tamo, A, Karaj, Th, Rapti, E, Msimdhnia dhe t nxnit, Mora Pettijohn T, F, Psikologjia, Lilo, Tiran, 1996 Intereactivity Foundation, Guid pr diskutimet me n qendr studentin, Nntor, 2012 Instituti i Studimeve Pedagogjike, Administrimi dhe Menaxhimi i Arsimit, Nn Tereza, Vllimi 1, Nr 1, Dhjetor,200 Instituti i Studimeve Pedagogjike, Administrimi dhe Menaxhimi i Arsimit, Nn Tereza, Nr 4, 2003 MASH, Revista Msuesi, Nr 9 (2567), Nntor, 2011 Instituti i Studimeve Pedagogjike, Revista Pedagogjike, Edlor, Nr 1, 1999 Instituti i Studimeve Pedagogjike, Revista Pedagogjike, Edlor, Nr 2, 1998 Instituti i Studimeve Pedagogjike, Revista Pedagogjike, Edlor, Nr 4, 1999 Instituti i Kurrikulave dhe i Standardeve, Udhzues pr zhvillimin e kurrikuls, Tiran, 2006

MIRNJOHJE
N prfundim t ktij punimi akademik dshiroj t shpreh mirnjohje t veant pr t gjith stafin e Departamentit t Edukimit, Filiali Berat, pr punn e palodhur dhe njohurit q kan transmetuar tek un duke br t mundur thellimin dhe prmirsimin e njohurive. Falenderoj gjithashtu familjen time pr mbshtetjen morale dhe financiare q m mundsuan vazhdimin e studimeve n master. Falenderoj z. Kadri Plyku, inspektor n Drejtorin Arsimore Rajonale t Beratit pr ndihmesn me an t orfimit t bazs material burimore. S fundi, mirnjohje dhe falenderim t vecant shpreh pr udhheqsin tim shkencor Dr. Prparim Fakaj, pr konsulencn e nevojshme, kohn, inkurajimin q i ka br puns sime, vmendjen e kushtuar si dhe pr profesionalizmin n trajtimin e ksaj tematike.