Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Kelas Bil.

Murid Masa Tarikh Tema : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan : 4 Bestari : 30 orang : 0835 0935 pagi (satu jam) : 05 Februari 2013 : 2. Sayangi Keluarga Mengenali keluarga sendiri

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir aktiviti ini, murid dapat :

1. Menyatakan 2 anggota dalam keluarga asas. 2. Menyatakan perasaan kasih sayang terhadap anggota keluarga melalui penghasilan bahan kreatif.

Isi Kandungan : 1. Carta salasilah keluarga asas dan keluarga kembangan murid. 2. Mengetahui perbezaan antara keluarga asas dengan keluarga kembangan. 3. Kata-kata yang boleh menunjukkan kasih sayang terhadap keluarga. Penerapan Nilai : - Kasih sayang - Menghargai Unsur Patriotisme : - Berbangga dengan ahli keluarga - Bersyukur

Pengetahuan perlu ada

: - Murid mempunyai keluarga sendiri dan mengetahui perasaan setiap ahli keluarga.

Bahan Sumber P&P kertas A4 Alat tulis Kad manila Borang akur janji

: 12 keping 2 kotak 2 keping 30 keping

Prosedur Perlaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/ Kemahiran Generik KB : berfikir, mendengar KBF : menjana idea

Catatan

Set induksi ( 5 minit ) Guru meminta seorang murid membaca sebuah sajak nasihat berkaitan sayangi ibu bapa. Murid diminta untuk memberi pendapat mengenai sajak tadi. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

Nilai murni: - Kasih sayang BSPP: - Keratan sajak

Langkah 1 ( 15 minit ) 1. Guru menunjukkan carta salasilah keluarga asas. 2. Murid menyebut 2 angggota keluarga asas. 3. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai keluarga asas.

TKP : Visual ruang, Matematik, Kinestatik Strategi : Generatif, Direktif KB : berfikir, mendapatkan maklumat, menyampaikan maklumat

Nilai murni: - Menghormati - Berbangga BSPP: - Kad imbasan

Langkah 2 ( 35 minit ) 1. Guru menunjukkan contoh kad ucapan untuk anggota keluarga. 2. Murid diberikan sehelai kertas A4 untuk membuat kad ucapan untuk ahli keluarga masing-masing. 3. Murid perlu menyiapkan tugasan yang diberikan oleh guru pada masa yang telah ditetapkan.

TKP : Intrapersonal, muzik, spiritual, kinestatik, linguistik Strategi : Generatif, Direktif KB : menyusun maklumat, melakar grafik, menyampaikan maklumat

Nilai murni: - Kasih sayang dan menghargai BSPP: - Alat tulis - Kertas A4

Penutup ( 5 minit ) Guru membuat rumusan dan mengedarkan keratan ikrar akur janji kepada murid untuk menjaga ahli keluarga mereka apabila mereka telah dewasa dan berjaya. Guru meminta murid untuk membaca ikrar akur janji secara beramai-ramai.

Nilai murni : - Kasih sayang BSPP : - borang akur janji

Refleksi :
