Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun Bil.Murid Tarikh Masa Tema Tajuk : 4 Cemerlang : 44 Orang : 9 Ogos 2012 : 7.30-8.30 pagi : Keselamatan Berbasikal : Topi Keledar

HASIL PEMBELAJARAN FOKUS UTAMA: 3.3 menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam aktiviti yang terancang. Aras 2 (i) mengemukakan idea tentang sesuatu tema dengan wacana yang sesuai FOKUS SAMPINGAN: 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Aras 1 (i) membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk PKJR 6.3 Penggunaan topi keledar.

OBJEKTIF:

Pada akhi rpelajaran ini, murid dapat: 1. Menyampaikan maklumat tentang kebaikan memakai topi keledar. 2. Menulis tiga kepentingan memakai topi keledar menggunakan ayat yang betul 3. Menyenaraikan langkah-langkah pemakaian topi keledar yang betul

SISTEM BAHASA: 1. Sistem bahasa ayat tunggal,ayat majmuk 2. Kosa kata penunggang,hentakan

PENGISIAN KURIKULUM: 1. Ilmu PKJR dan sivik 2. Nilai Berdikari dan berdisiplin 3. KemahiranBernilaiTambah -Mengklasifikasi -Mencatat

BAHAN BANTU MENGAJAR: Telur rebus, polisterin, masking tape dan topi keledar

PENGETAHUAN SEDIA ADA: Murid pernah menaiki basikal dan motosikal

LANGKAH/ MASA Set Induksi (5 minit)

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 1. Guru menjatuhkan sebijik telur rebus ke lantai 2. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran.

CATATAN BBM: Telur Rebus Poster BBM: Telur rebus, masking tape, polisterin Nilai kerjasama tolongmenolong

Langkah 1 (25 minit)

Eksperimen Telur Rebus

1. Murid melakukan ujikaji berdasarkan arahan guru 2. Guru membekalkan bahan-bahan kepada murid 3. Murid mendengar arahan dari guru 4. Murid melakukan ujikaji 5. Murid dan guru bersoaljawab berkaitan ujikaji. -kepentingan topi keledar. -kesan tidak memakai topi keledar. -bagaimana topi keledar melindungi kepala -Mengapa sesetengah penunggang tidak memakai topi keledar. 1. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan topi keledar. 2. Guru bertanyakan kepentingan topi keledar kepada murid. 3. Guru mempamerkan cara pemakaian topi keledar. 1. Guru meminta murid menulis 3 ayat di dalam buku kepentingan memakai topi keledar. 2. Guru meminta murid menulis 3 ayat di dalam buku kesan tidak memakai topi keledar. 1. Guru dan murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini. 2. Guru dan murid merumuskan nilai

Langkah 2 (10 minit)

Kepentingan topi keledar

BBM Topi keledar dan poster

Langkah 3 (15minit)

Sistem Bahasa

Buku latihan

Penutup (5 minit)

1. Kognitif 2. Sosial

murni

REFLEKSI:

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING ...
