Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SEKOLAH KEBANGSAAN SIMPANG PULAI TAHUN 4 GEMILANG

Tarikh

: 15 April 2013

Masa

: 9.10 pagi 10.10 pagi

Kelas

: 4 Gemilang

Bilangan murid

: 27 orang

Umur

: 10 tahun

Mata pelajaran

: Bahasa Melayu

Tema

: Rakyat Cergas Negara Maju

Tajuk

: Pertandingan Perahu Layar

Fokus Utama
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami
perkara yang dibaca.
Aras 3(i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik
Fokus Sampingan
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk
Aras 1(i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan
Objektif Pelajaran: Pada akhir pelajaran ini, murid akan dapat;
i)

Murid dapat membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan menarik

ii)

Murid dapat menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik
yang diberikan

Kemahiran bahasa : Membaca dan menulis


Sistem Bahasa : Tatabahasa imbuhan apitan, ayat tunggal, kata terbitan
Pengisian kurikulum :
1. Ilmu : geografi, sains, pendidikan jasmani
2. Nilai : semangat kesukanan, berani, bekerjasama.
Kemahiran

bernilai

tambah:

kemahiran

berfikir

mencirikan,

menghubungkaitkan

mengkategorikan, membanding dan membezakan


Kemahiran membaca bacaan intensif
Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik , intrerpersonal, kinestetik
Bahan bantu mengajar :papan putih, buku teks, potongan gambar, kad perkataan, kad
imbuhan, kad kata terbitan, peti ajaib, kertas mahjung, pelekat
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui mengenai jenis-jenis imbuhan

Langkah/
Masa
Set
Induksi
3 minit

Isi Pelajaran
(i)Murid menyusun potonganpotongan gambar hingga
lengkap

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
(i)Guru menunjukkan kepada
murid potongan-potongan
gambar yang perlu disusun.

Catatan
BBM:
Potongan gambar
kapal layar, kertas
mahjung, pelekat

(ii)Guru memilih murid secara


rawak untuk menyusun
potongan-potongan gambar

KBT:
KB- mencirikan

(iii)Guru mengaitkan potongan


gambar yang disusun dengan
tajuk pembelajaran

Ilmu:
Sains, Pendidikan
Jasmani
Nilai:
Semangat
kesukanan

Langkah 1
15 minit

Langkah 2
15 minit

(i)Membaca teks berkaitan


syarat pertandingan perahu
layar

(i)Guru
menyuruh
murid
membaca teks beramai-ramai
berkaitan syarat Pertandingan
Perahu Layar dengan sebutan
*Buku teks BM Tahun 4 m/s yang betul.
103
(ii)Guru memilih secara rawak
murid untuk membaca teks

BBM:
Buku teks

(i)Murid menjawab soalan


pemahaman berdasarkan
teks yang dibaca

(i)Guru menyuruh murid


menjawab soalan pemahaman
dalam buku latihan

BBM:
Buku teks

*Rakan kamu ingin menyertai


pertandingan perahu layar.
Apakah peraturan yang perlu
dipatuhi oleh rakan kamu?
*Mengapakah setiap peserta
diminta mematuhi peraturan
keselamatan yang
disenaraikan?

(ii)Guru memilih murid untuk


menjawab soalan pemahaman
yang diberi
(iii)Guru berbincang bersama
murid jawapan yang betul bagi
soalan pemahaman.

Kemahiran
membaca:
intensif

KP:
Verbal linguistik dan
interpersonal
KBT:
Kemahiran berfikir,
menjana idea,
membuat inferens

Langkah 3
25 minit

(ii)Murid
melengkapkan (i)Guru memberikan arahan
jadual tentang kata terbitan kepada murid untuk melakukan
dan imbuhan apitan
aktiviti
*Lampiran

(ii)Guru mengedarkan peti ajaib


kepada murid yang mengandungi
perkataan kata dasar, imbuhan
dan kata terbitan
(iii)Murid yang mendapat kata
dasar dikehendaki memilih rakan
yang mendapat kata terbitan atau
imbuhan yang betul untuk
melengkapkan jadual

BBM:
Kad perkataan, kad
imbuhan, kad kata
terbitan, peti ajaib,
kertas mahjung,
pelekat
KBT:
Menganalisis,
menghubungkaitkan
Sistem bahasa:
Kata terbitan,
imbuhan apitan

(iv)Setelah selesai, murid


dikehendaki menyalin jadual
tersebut dalam buku latihan
(v)Murid dikehendaki membina
ayat dengan menggunakan kata
terbitan.
Penutup
2 minit

(i)Rumusan
pembelajaran

nilai

(ii)Rumusan isi
pembelajaran

murni (i)Guru bersoal jawab dengan


murid tentang apa yang telah
dipelajari
kandungan
(ii)Guru menerangkan nilai murni
yang terkandung dalam tajuk
pembelajaran
(iii)Guru menyatakan rumusan isi
pelajaran

KB:
Membuat kesimpulan
KP:
Verbal-linguistik

LAMPIRAN
Kata dasar
tanding
jalan
sekutu
layar
atur
ingat
lengkap
patuh
selamat
letak
beri
guna
lulus

Imbuhan awalan
perdiperpeperperdimekemedimengke-

Imbuhan akhiran
-an
-kan
-an
-an
-an
-an
-i
-i
-an
-kan
-an
-kan
-an

Kata terbitan
pertandingan
dijalankan
persekutuan
pelayaran
peraturan
peringatan
dilengkapi
mematuhi
keselamatan
meletakkan
diberikan
menggunakan
kelulusan

Kata dasar
tanding
jalan
sekutu
layar
atur
ingat
lengkap
patuh
selamat
letak
beri
guna
lulus

Imbuhan awalan
per-

Imbuhan akhiran
-an

Kata terbitan

perpeper-

kemedimengke-

dijalankan
persekutuan
-an
-an
-an
-i
-i

peraturan
dilengkapi
mematuhi
keselamatan

-kan
diberikan
-kan
kelulusan

REFLEKSI:
...........................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................

ULASAN PENSYARAH/GURU PEMBIMBING:


...........................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
