Anda di halaman 1dari 13

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS TAWAU

TAJUK TUGASAN: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

NAMA PELAJAR

: HAIRUNIZA BINTI HAMDI : HAMIZAH BINTI ZAINOL ABEDIN : AGNES ALICE JOHN : 900104-13-5238 : 900326-60-5012 : 900912-12-6444 : 2010051340060 : 2010051340061 : 2010051340055 : PISMP P.SOSIAL AMBILAN 2010 : PJM 3110 ( KURIKULUM DAN PEDAGOGI PENDIDIKAN JASMANI : PN. NOORYATIH BT. AHMAD SHAH

NO KAD PENGENALAN

NO ANGKA GILIRAN

KUMPULAN/UNIT NAMA KURSUS

PENSYARAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4

Matapelajaran Tunjang Tajuk Sub Tajuk Tarikh Masa Tahun Bilangan Murid

: Pendidikan Jasmani : Kecergasan : Ketangkasan : Lari zig-zag mengikut tanda skital : 25 April 2011 : 7.30 8.30 pagi (60 minit) : 4 Cergas : 12 orang murid

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid - murid dapat: Psikomotor : Melakukan pergerakan zig-zag yang betul dan selamat dengan mengikut 6 daripada 8 tanda skital yang telah ditetapkan dengan jarak 1 meter setiap skital dengan betul Kognitif : Murid dapat membezakan pergerakan badan dan kaki yang betul semasa melakukan pergerakan zig-zag. Afektif : Murid dapat bekerjasama dengan menggunakan kemahiran ketangkasan dalam permainan.

Pengalaman sedia ada

: Murid telah mempelajari lari ulang alik 10 meter pada kelas Pendidikan Jasmani yang lepas.

Penerapan nilai KBKK

: Keyakinan, keberanian dan kerjasama. : Murid dapat menganalisis pergerakan yang betul dan pergerakan yang salah.

Penggabungjalinan

: Penggabungjalinan subjek Matematik dan Bahasa Inggeris ( mengira dalam bahasa Inggeris)

Kesepaduan Alatan

: Koordinasi Larian. : Skital, wisel, bib, botol, surat khabar

Bahagian/ Masa

Aktiviti

Fokus Pembelajaran/ Butir-butir Mengajar

Organisasi Pengurusan Kelas

Alatan / Catatan

Permulaan ( 10 minit )

Set Induksi Lirik lagu: Saya tangkas, hei hei hei, Saya tangkas, hoi hoi hoi, Saya tangkas hoi hoi hei hei, Saya bergerak pantas, Gerak sini sana, tukar posisi dan arah dimanamana.

1. Guru mengedarkan lirik lagu kepada murid. 2. Murid dan guru sama-sama menyanyikan lagu tersebut. 3. Guru mengaitkan lirik lagu dengan konsep ketangkasan G

BBM: Surat khabar Skital

Strategi : Berpusatkan murid dan guru

Nilai : Kerjasama. Semangat.

Pemanasan Badan Permainan curi ekor.

1. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan 2. Kumpulan 1 akan menyelitkan surat khabar yang telah dilipat di belakang pinggang seluar sebagai ekor. 3. Kumpulan 2 akan mencabut ekor rakan. 4. Pihak yang berjaya mencabut ekor dikira berjaya. Kumpulan 2 Kumpulan 1

Regangan

1. Secara berkumpulan membentuk separuh bulatan. 2. Guru mengarahkan murid untuk: berlari sederhana laju setempat mendongak ke langit tunduk dan

pandang ke arah rumput memandang ke sebelah kiri dan kanan mereka. menggaru belakang dengan tangan bersilang membongkokkan badan dan menyentuh kasut masing-masing. melentikkan badan ke belakang, ke kanan dan ke kiri cangkung dan naik sedikit demi sedikit. merenjis keduadua belah tangan mula dengan ke hadapan, ke atas, mendepakan tangan dan merenjis ke bawah menghayunkan kaki ke kanan dan ke kiri.

1. Guru Perkembang Aktiviti 1 Berlari an Langkah 1 (9 min) membahagikan murid kepada 3 kumpulan ( 4 orang 1 kumpulan 2. Terdapat 3 stesen. 3. Guru akan mengarahkan murid supaya melihat perlakuan yang dilakukan oleh guru terlebih dahulu. 4. Murid dibahagikan kepada bahagian 1 dan bahagian 2. 5. Guru mengarahkan murid pertama di bahagian 1 untuk berlari dari titik A ke titik B dan seterusnya ke titik C dan berakhir di titik D. 6. Apabila tiba di titik D, murid dikehendaki mencuit rakan. Bahagian 2 D B C A Bahagian 1 Nilai: Kerjasama Keyakinan Keberanian Strategi: Gaya Arahan Teknik: Demontrasi ABM: Skitel Wisel

7. Ulang aktiviti sehingga kesemua murid telah melakukannya.

1. Guru Langkah 2 (10 min) Aktiviti 2 Berlari sambil membawa dan meletakkan botol membahagikan murid kepada 3 kumpulan ( 4 orang 1 kumpulan 2. Terdapat 3 stesen. 3. Guru akan mengarahkan murid supaya melihat perlakuan yang dilakukan oleh guru terlebih dahulu. 4. Murid dibahagikan kepada bahagian 1 dan bahagian 2. 5. Guru mengarahkan murid pertama di bahagian 1 untuk berlari dari titik A ke titik B. 6. Apabila tiba di E Bahagian 2 C D A B Bahagian 1 Bahagian 2 C D A B Bahagian 1 ABM: Skitel Botol Wisel Teknik: Demonstrasi Nilai: Kerjasama Berkeyakinan Keberanian Strategi: Gaya Arahan

titik B, murid dikehendaki mengambil botol dan terus berlari ke titik C. 7. Kemudian, letak botol di titik C dan terus berlari ke titik D dan cuit rakan di bahagian 2. 8. Rakan di bahagian 2 akan terus berlari dari titik D ke titik C dan mengambil botol. 9. Kemudian, lari ke titik B dan meletakkan botol dan terus lari ke titik A dan cuit rakan. 10. Ulang aktiviti sehingga kesemua murid telah melakukannya.

Langkah 3 (15 min)

Aktiviti 3. Lari zig zag

1) Guru mengarahkan murid supaya kekal dalam

ABM: Skitel Wisel

kumpulan masing-masing 2) Guru mengarahkan murid pertama di bahagian 1 untuk lari zig zag bermula di titik A hinggalah berakhir di titik E. 3) Setiap murid yang melakukan hendaklah menyentuh setiap sketel yang berbentuk zig zag (A,B,C,D,dan E). 4) Apabila murid pertama di bahagian A telah sampai di titik E, segera cuit murid pertama di bahagian 2. 5) Murid pertama di bahagian 2 akan meneruskan larian zig zag sehingga akhir dan berterusan sehingga semua murid melakukannya. E Bahagian 2 C D B A Bahagian 1 Nilai: Kerjasama Strategi: Gaya Latihan

Kemuncak ( 10 minit ) Permaianan Kecil

Menyelamatk an Raja yang dikepung.

1) Guru mengarahkan murid untuk membentuk 2 pasukan 2) Guru akan mengarahkan pasukan yang memakai Bib melawan pasukan yang tidak memakai Bib. 3) Setiap pasukan perlu mempunyai seorang raja. 4) Raja perlu dilindungi daripada terkena bola dari pihak lawan. 5) Guru mengarahkan supaya murid bermain hanya di dalam kawasan yang bertanda skital sahaja. 6) Bola pertama dimulakan di tengah selepas undian dibuat. 7) Setiap ahli perlu Kumpulan 2 ____________________ Kumpulan 1 Nilai: Kerjasama ABM: Bib Skitel Bola

melindungi raja bagi pasukannya. 8) Apabila manamana ahli mendapat bola, ahli tersebut boleh membuat serangan kepada raja pihak lawan ataupun membuat hantaran kepada ahlinya sendiri. 9) Serangan hendaklah dibuat di bahagian bawah badan raja sahaja. 10) Jika raja telah diserang sebanyak 3 kali,seluruh kumpulan kalah. 11) Hantaran yang dilakukan mestilah menggunakan hantaran aras dada sahaja. 12) Permainan tamat apabila menerima

arahan daripada guru.

Penutup ( 6 minit )

Penyejuk Badan kejutan elektrik

1) Murid-murid membentuk separuh bulatan dan menghadap guru. 2) Murid-murid dikehendaki menggerakkan semua anggota badan seperti terkena kejutan elektrik bermula dari bahagian kepala hingga ke kaki. 3) Tarik nafas : - Tarik nafas sambil membongkokkan badan dan melepaskan nafas apabila tangan didepakan sebanyak 2 kali. - Guru mengarahkan murid untuk menarik nafas sambil mencangkung dan mengecilkan badan sekecil yang boleh Nilai: Kerjasama Keyakinan ABM: Skitel Lembaran Kerja

dan kemudian melompat dan menjerit Boleh! sambil menghembus nafas

Rumusan

1. Kemahiran apa yang diajar kepada murid pada hari ini? 2. Menerangkan koordinasi tubuh memainkan peranan penting pada pergerakan murid. 3. Guru memberikan lembaran kerja kepada murid
