Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI MATAPELAJARAN TUNJANG PEMBELAJARAN KEMAHIRAN TAJUK TARIKH MASA TAHUN BILANGAN MURID

HASIL PEMBELAJARAN : Pendidikan Jasmani : Kecergasan : Kecergasan Fizikal : Kelenturan : 28 Ogos 2011 : 8.30 pagi hingga 9.00 pagi : 4 Cemerlang : 29 Orang ( 11 Lelaki, 18 Perempuan ) :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat : 1. Psikomotor : 2. Kognitif : Melakukan aktiviti mengilas ke kiri dan kanan dengan bola sebanyak 3 kali daripada 5 percubaan Melakukan aktiviti mengilas ke belakang dan depan menggunakan bola sebanyak 3 kali daripada 5 percubaan Melakukan aktiviti mengilas secara berpasangan sebanyak 3 kali daripada 5 percubaan

Menyatakan aspek-aspek keselamatan yang perlu diambil kira dalam melakukan aktiviti kelenturan Menyenaraikan 2 daripada 3 otot-otot utama yang terlibat semasa melakukan aktiviti kelenturan

3. Afektif : Menunjukkan sikap bekerjasama dengan ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti Menunjukkan semangat kesukanan dengan memberi tepukan semasa rakan melakukan aktiviti permainan kecil.

Pengalaman sedia ada : Murid-murid pernah melakukan aktiviti kelenturan dengan bantuan guru Penggabungjalinan : Sains dan Pendidikan muzik. Penerapan nilai : Kerjasama, keyakinan dan kebudayaan KBKK : mengaplikasikan , menyenaraikan Bahan bantu mengajar : Bil 1 2 Alatan Bola Skitel Jumlah 6 10

3 4 5 6 7

Kapur Penanda MP3 Speaker Kad Kelenturan Bakul

1 1 1 1 set 6 buah

FASA/ MASA

STRATEGI P&P/ AKTIVITI

BUTIR MENGAJAR / FOKUS PEMBELAJARAN

ORGANISASI

ALATAN/ CATATAN

Permulaan (10 minit)

1. Memeriksa kehadiran dan pemakaian murid-murid.

Guru memeriksa kehadiran murid. Guru memeriksa pemakaian murid untuk melakukan aktiviti pada hari itu.

x x x

x x x

x x x

x x x

x x x

(8.30-8.33 pagi) 3 minit

2. Aktiviti Memanaskan badan belalang belatuk

Murid mendengar arahan daripada guru Murid berada dalam keadaan sedia Belalang belatuk Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan mengikut jantina masing-masing. Kumpulan tersebut diberi nama belalang dan belatuk. Apabila guru menyebut belalang, kumpulan belatuk akan mengejar kumpulan belalang. Kumpulan belatuk

Kepentingan regangan sebelum melakukan aktiviti Mengurangkan kecederaan otot dan tingkatkan keupayaan
belatuk

4 skitel

TPK : Kecerdasan Kinestetatik Kecerdasan visual-ruang Kecerdasan

haruslah menangkap sekurang-kurangnya 2 orang pemangsa sebelum wisel ditiup untuk berhenti. Permainan diulang dengan menukar kumpulan belatuk pula.

interpersonal. Gaya Pembelajaran : Kaedah arahan

Guru

x murid

Berbaris dalam kawasan yang ditandakan. menghadap ketika guru melakukan demonstrasi dan murid melakukan aktiviti mengikut demonstrasi guru. Regangan statik (8.33 8.38 pagi) Regangan tengkuk 5 minit Regangan tangan Berdiri lurus dengan kaki di buka seluas bahu. Tangan di bawah dagu menolak ke atas. Kedua-dua tangan di atas kepala menekan ke bawah. Ketiga tangan di kiri dagu menolak ke kanan. Akhir sekali tangan ke kanan dagu menolak ke kiri. TKP :
X X X X

Kecerdasan Kinestetatik Kecerdasan visual-ruang Kecerdasan interpersonal.

Gaya Pembelajaran: Kaedah arahan

Regangan pinggang lalang angin

Angkat tangan ke belakang. Cangkukkan jari-jari tangan di belakang. Angkat tangan perlahan-lahan setinggi yang boleh, kemudian turun dan ulang.

x x x

x x x

x x x

x x x

x x x

Berdiri tegak, kaki dibuka seluas bahu. Kedua-dua tangan diangkat ke atas. Apabila guru memberikan arahan ke kanan, maka muridmurid mestilah bergerak seperti lalang yang ditiup angin ke sebelah kanan. Ulang pergerakan ke sebelah kiri pula.

x x x

x x x

x x x

x x x

x x x

Regangan kaki Kedua-dua tangan menekan lutut. Lunjur kaki kanan ke depan, kemudian tahan dalam kiraan 1- 8. Ulang pergerakan dengan kaki kiri dalam kiraan 18.

Set induksi : (8.38 - 8.40 pagi) Guru melakukan tunjuk cara melakukan lenturan. Guru bertanya apakah aktiviti yang dilakukan sebentar tadi. Apakah yang x dimaksudkan dengan x kelenturan? - Kelenturan ialah x keupayaan pergerakan meregang otot beserta kebebasan sendi bergerak dengan sepenuhnya.

2 minit

x x x

x x x

x x x

x x x

Perkembangan Mengilas ke kiri dan kanan sebanyak 5 kali Langkah 1 (5 minit) (8.40 8.45 pagi)

Aspek keselamatan : Apakah aspek keselamatan yang perlu semasa melentur badan? Jawapan : - Melentur badan semampu boleh. - Tidak boleh memaksa badan melentur jika tidak mampu. - Ini akan menyebabkan kesakitan otot. BBM Skitel Bola -

(20 minit)

Berdiri tegak dengan kaki seluas bahu dan tangan disisi Bengkokkan badan ke sebelah kiri dengan merendahkan bahu kiri, Tangan kiri dibebaskan ke bawah, Tangan kanan diangkat atas kepala, Tahan dalam 8 saat. Perlahan-lahan tegakkan badan kembali Ulang kembali dengan membengkokkan badan ke sebelah kanan. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan sama banyak dan berdiri dalam bulatan Apabila wisel ditiup, murid dikehendaki mengilas secara individu Pastikan ruang diri mencukupi untuk setiap individu

BCB: Kemahiran mendengar Kemahiran mengingat

Gaya Pembelajaran: Gaya timbalbalik guru Mengilas ke depan dan belakang dengan bola sebanyak 5 kali Langkah 2 (5 minit) (8.45 8.50 pagi ) x murid

Berdiri tegak dengan kaki dibuka seluas bahu. Tangan dan bola dibawa ke belakang badan. Lutut dibengkokkan sedikit, dan badan dilentikkan kebelakang Kira dalam kiraan 5. Perlahan-lahan tegakkan badan kembali dan tangan berada disisi. Ulang kembali pergerakan dengan membengkokkan badan ke hadapan.

BCB : x x x x Kemahiran mendengar Kemahiran mengingat

x Gaya Pembelajaran: Gaya timbalx balik

BCB : Mengilas sambil memegang bola secara berpasangan Guru memberikan arahan : Berdiri dengan pasangan masing-masing dalam keadaan sedia, kaki dibuka seluas bahu. Berdiri membelakangi pasangan. Melangkah satu langkah kehadapan. x x x x x x Gaya Pembelajaran: Gaya timbalbalik Kemahiran mendengar Kemahiran mengingat

Langkah 3 (10 minit) (8.50 9.00 pagi)

Salah seorang memegang bola. Pemegang bola memberikan arahan UP semasa mengilas badan ke kanan dan menyerahkan bola kepada pasangan Pasangan mestilah mengilas ke kiri dan mengambil bola (berlawanan) Ulang pergerakan sebanyak 5 kali Kemudian ulang pergerakan yang sama dengan melangkah dua langkah ke hadapan dan tiga langkah ke hadapan sebanyak 5 kali.

x x

x x

guru

x murid berpasangan

Kemuncak (20 minit) (9.00 9.20 pagi)

Permainan kecil Bebola piring terbang sakti.

Murid mengikut peraturan yang ditetapkan oleh guru Murid dipecahkan kepada 4 kumpulan yang x sama banyak. x Murid dikehendaki berbaris di dalam satu x barisan.

x x x

x x x

Alatan : Bakul Bola Friesbee Skitel Wisel

x BCB : Kemahiran x mendengar

Bakul yang diisi bola dan x friesbee berada di x hadapan barisan, dan bakul kosong dibelakang barisan. Bola dan friesbee diberikan kepada setiap pemain di hadapan barisan Apabila wisel ditiup, murid melakukan pergerakan mengilas ke belakang untuk menghantar bola atau friesbee kepada pemain belakang. Pemain paling hujung akan berlari ke bakul belakang dan membaling bola atau friesbee ke dalam bakul Kemudian , murid tersebut terus berlari kehadapan sekali Pemain tersebut akan mengambil bola atau friesbee lain dibakul hadapan dan menghantar bola atau friesbee ke belakang Ulang kembali pergerakan sehingga wisel berhenti ditiup. Kumpulan yang mengumpul bola atau

x x

x x

x x

Kemahiran mengingat

Gaya Pembelajaran Gaya Semak Kendiri guru x murid

friesbee terbanyak di kira sebagai pemenang. Markah dikira berdasarkan kepada markah yang terdapat pada bola dan friesbee. Bagi bola markahnya ialah 2 markah, manakala bagi friesbee markahnya ialah 3 markah.

Penutup (10 minit)

Penerangan guru mengenai :

5 minit (9.20 9.25 pagi)

Aktiviti penyejukan badan.

Guru menerangkan tentang : Mengendurkan anggota badan dari bahagian bawah iaitu kaki untuk proses menyejukkan badan. Murid berselerak dihadapan guru Pastikan ruang diri mencukupi untuk setiap individu Kaki buka kaki seluas bahu dan tegakkan badan bongkokkan badan serendah yang mungkin sambil kedua-dua tangan diluruskan ke depan x x x x x x x x

BCB Kemahiran mendengar Kemahiran mengingat

Gaya Pembelajaran Gaya Arahan x x x x x

kira dengan kiraan lapan ulang aktiviti sebanyak 3 kali Menggoyangkan badan berdiri di dalam keadaan sedia. Goyangkan tangan, kaki agar otot dapat dikendurkan. Tarik Nafas Berdiri dengan selesa. Sambil tariknafas, angkat tangan ke sisidan ke atas. Hembuskan nafas perlahan-lahan habishabisan. Ulang sebanyak 3 kali. Perbincangan dan 5 minit (9.25 9.30 pagi) rumusan secara lisan.

BCB Kemahiran mendengar Kemahiran mengingat Kemahiran berfikir

Murid duduk dalam separa bulatan dihadapan guru Guru mengemukakan soalan dan murid menjawab

x Apakah yang kamu faham tentang kelenturan? x x

Apakah aspek-aspek keselamatan yang perlu semasa melakukan aktiviti kelenturan?

Ramalan jawapan murid: Kelenturan ialah keupayaan pergerakan meregang otot beserta kebebasan sendi bergerak dengan sepenuhnya. Melentur badan semampu boleh. Tidak boleh memaksa badan melentur jika tidak mampu. Ini akan menyebabkan kesakitan otot. Kepentingan regangan sebelum melakukan aktiviti

Ramalan jawapan murid : Mengurangkan kecederaan otot dan tingkatkan keupayaan

Penerapan nilai Bekerjasama keyakinan diri