Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Kelas Tarikh Hari Masa Bilangan Murid Tema Tajuk Hasil Pembelajaran:

: Bahasa Melayu : 2 Intan : 23 Oktober 2012 : Selasa : 11.00- 11.30 pagi (30 minit) : 33 orang : Negara Kita : Bunga Raya

2.3.2Membaca kuat pelbagai jenis ayat dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul mengikut tanda baca. 3.5.2Mencatat maklumat penting dengan betul daripada pelbagai sumber. 3.8.1 Mengedit perkataan dalam ayat daripada aspek ejaan dan tanda baca 4.41 Melafazkan dan memahami pantun empat kerat dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas secara didik hibur. 5.3.2Memahami dan membina ayat penyata dengan menggunakan tanda baca yang betul dalam pelbagai konteks.

Objektif:

Pada akhir pelajaran murid dapat: 1. Menjelaskan isi-isi penting berkaitan bahan rangsangan atau tajuk. 2. Membina ayat yang gramatis dan ayat penyata. 3. Menyatakan nilai atau pengajaran yang terdapat di dalam teks dan membina ulasan. 4. Mengesan dan mengedit kesalahan ejaan dan tanda baca. 5. Menulis perkataan yang dieja dengan betul dan tulisan yang kemas.

Bahan Bantu Mengajar: Lembaran Kerja, Kertas sebak, Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun2

Nilai Murni : Patuh, hormat, semangat patriotik Ilmu KBT : Pendidikan Islam, Pendidikan Moral , Kajian Tempatan :KB- menghubungkaitkan BCB- bacaan intensif, perbincangan Kontekstual- menghubungkaitkan KP- verbal-linguistik EMK :Kreativiti dan Inovasi TMK - belajar melalui TMK

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui dan mengenal bunga raya, bunga kebangsaan negara kita Malaysia.

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Fasa Kandung an Permul a -an Set induksi (5 minit) 1.Nilainilai murni 2.Gamba r bunga raya 3.Bersoal jawab 1. Guru bertanyakan tentang nilai-nilai murni yang patut diamalkan oleh murid-murid. 2.Guru menunjukkan gambar bunga raya yang boleh kita lihat di dalam RM 50 dan RM 1.Guru menyoal murid-murid serta memberikan bimbingan. 3.Guru mengajak murid-murid bersama-sama membaca pantun berkaitan bunga raya dengan tujuan menimbulkan rasa seronok murid-murid untuk belajar berkaitan dengan tajuk pada hari itu. Guru menulis serangkap pantun di papan putih kelas. 3.Murid membaca pantun berkaitan dengan bunga sambil mengayakan membaca pantun dengan nada dan intonasi yang betul. Murid yang Berjaya menulis jawapan pantun di papan putih diberi ganjaran. 2.Murid mengangkat tangan cuba menjawab soalan berkaitan dengan gambar yang ditunjukkan oleh guru. Gambar bunga raya Kontekstua l 1.Murid menyebutkan nilai murni yang mereka tahu. Strategi/t eknik Aktiviti Guru Aktiviti Murid Nota

Langka h2 (10 minit)

Petikan di dalam Buku Teks Bahasa Malaysia Tajuk: Bunga Raya

1. Guru meminta murid mengikuti bacaan guru petikan di dalam buku teks Bahasa Malaysia muka surat 134. 2.Guru meminta seorang murid membaca petikan teks bertajuk Bunga Raya. Guru memberi arahan supaya murid yang lain menyemak ayat yang dibaca dan mengikut bacaan beramai-ramai. 3.Murid diminta mengenal pasti nilainilai murni yang terdapat di dalam petikan. Guru cuba mencungkil idea murid-murid.

1.Murid mengikut bacaan guru dengan nada dan intonasi yang betul secara beramai-ramai petikan di dalam buku teks Bahasa Malaysia muka surat 134.

Strategi/t eknik mensintesi s menganalis is BBM Petikan (Lampiran 1) Buku Teks Bahasa Malaysia

2.Murid-murid mengikut bacaan kawan , membaca kuat dengan nada dan intonasi yang betul serta lancar. murid-murid juga menyemak ayat dan perkataan di dalam petikan.

3.Murid-murid menyatakan nilainilai murni yang terdapat di dalam petikan. Murid-murid memberi pendapat dan mengeluarkan idea masingmasing dengan bimbingan guru.

Tahun 2 halaman 134

4.Murid berbincang dengan guru dan menjawab soalan guru. Murid fokus dan menunjukkan minat

4.Guru bersoal-jawab dengan anak murid berkaitan dengan isi pelajaran. Guru sentiasa bergerak ke belakang dan di sekeliling kelas agar murid terkawal dan fokus terhadap isi pelajaran cikgu sampaikan. 5.Guru menampal kertas sebak di papan putih.

untuk belajar.

5.Murid melihat isi pelajaran yang cikgu paparkan di atas kertas sebak.

Langka h3 (10 minit)

Ejaan Yang Betul dan Tanda Baca Tajuk: Bunga Raya Arahan Mari Betulka n

1.Guru meminta murid mengeluarkan buku Teks dan meminta murid terlebih dahulu mengesan dan mengedit kesalahan dan tanda baca petikan cerita bunga raya . 2.Guru memberi masa selama 3 minit kepada murid untuk membaca sekali lalu dan mengesan kesalahan ejaan dan tanda baca dengan menggariskan kesalahan ejaan dan tanda baca. 3. Setelah itu guru meminta murid menulis kesalahan ejaan dan tanda baca di papan putih.Guru membimbing murid mencari jawapan yang betul dan tepat di atas kertas majong yang ditampal di papan putih.

1.Murid mengeluarkan buku Teks muka surat 134.Murid cuba mengesan dan mengedit kesalahan dan tanda baca dengan bimbingan guru, petikan cerita bunga raya.

Strategi/t eknik -menjana idea

2.Murid membaca sekali lalu dan mencuba mengesan kesalahan ejaan dan tanda baca didalam petikan teks bertajuk Bunga Raya dengan menggaris kesalahan ejaan dan tanda baca menggunakan sebatang pembaris. BBM Buku Teks

3.Murid cuba mengesan, mencari kesalahan ejaan dan tanda baca di kertas majong.Murid menulis kesalahan ejaan dan tanda baca di papan putih.Guru membimbing murid-murid dan memberi klu kepada murid yang kurang tepat jawapannya.

4.Murid mendengar arahan guru menulis kesalahan ejaan dan

tanda baca yang sudah 4. Guru meminta murid menulis perkataanyang telah dieja dan tanda baca yang sudah dibetulkan di dalam buku latihan Tatabahasa. 5. Guru memberikan contoh dan sentiasa memberi bantuan kepada murid Tahun Dua Intan.Guru meminta murid melukis gambar bunga raya dan mewarnakan dengan cantik selepas habis (menyudahkan) membuat latihan tatabahasa. 5.Murid mendengar arahan guru, melukis gambar bunga raya dan mewarnakan dengan cantik bagi yang sudah menyiapkan latihan di dalam buku latihan tatabahasa.Guru menampal gambar bunga raya murid yang cantik dan kemas di papan kenyataan sebagai satu ganjaran dan peneguhan untuk anak murid. diperbetulkan di dalam buku latihan Tatabahasa.

Gambar bunga raya di papan putih

Langka

Nilai

1. Guru meminta

1. Murid merumuskan pelajaran

Strategi/t

h4 Penutu p (5 minit)

Murni Kesimpul an Bersoal jawab

murid merumuskan pengajaran daripada petikan. 2. Guru menerangkan penyerapkan nilai murni 3. Guru memberikan kerja rumah di dalam buku aktiviti Bahasa Malaysia Tahun 2 (Jilid 2) membina ayat yang berkaitan dengan bunga raya.

dengan menyatakan pengajaran daripada petikan. 2. Mendengar penerangan guru mengenai penyerapan nilai murni.

eknik -merumus

3. Murid menyelesaikan tugasan yang diberi oleh guru di dalam buku aktiviti Bahasa Malaysia Tahun 2 (Jilid 2) iaitu membina ayat yang berkaitan dengan bunga raya.

BBM (lampiran ) Nilai murni Rajin berusaha Semangat Patriotik

4.Murid-murid dengan penuh bersemangat bertepuk tangan 4. Guru mengucapkan terima kasih kepada murid kerana rajin belajar, guru meminta murid tepuk semangat beramai-ramai sebelum guru menyudahkan pengajaran dan pembelajaran pada hari itu. dan mengucapkan terima kasih kepada guru, sebelum guru keluar kelas 2 Intan.

LAMPIRAN

PETIKAN DARIPADA BUKU TEKS BAHASA MALAYSIA

TAHUN 2 HALAMAN 134 DAN BUKU AKTIVITI BAHASA MALAYSIA ( JILID 2)
