Anda di halaman 1dari 20

SHKOLLA 9-VJECARE DESHMORET E LIRISE PLANI EDUKATIV KLASA 5 A

2013-2014

MESUESJA KUJDESTARE: SANTA ROQI

Nj ndr qllimet e arsimimit sht q t formoj mendje q t mund t jen kritike, q t mund t verifikojn dhe jo t pranojn do gj q ju jepet.
Simboli:

Lulet e jets

1. ORGANIZIMI I KLASS 2. PUNA ME PARTNERT 3. PRMBAJTJA E PLANIT 4. PLANI ANALITIK

5. T NDRYSHME

I . ORGANIZIMI I KLASS
Motoja e puns edukative

Prgatitja e qytetarit t ardhshm evropian ,duke krijuar mundsi dhe shanse t barabarta pr t gjith.
Qllimi:

T aftsohen nxnsit pr tu integruar n familjen e madhe Evropiane

Prbrja e klass statistika, lista emrore NR EMER ATESIA MBIEMER NR. AMZA 5760 5761 6092 5762 5763 5765 5765 6183 5769 5768 5770
3

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

ALISIA ARSELONA DANIELA DHIMITRI EMILIA ENIO FABION FJORDI FRANCESKO HENRI HENRI IMELDA IMELDA

PETRIT MAKSIM ILIA LULZIM HAZHI DRITAN TAULANT ADLEI DIAMANT ARTUR

PEMA PETI NDINA SAMARXHI SINA KOSTA BRARI KAZIU IBRO NAQELLARI ALI KOSHI PINARI

14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

IRIS IRIS KEIDI KIARA KLAUS KLEDI KRISTI KRISTIANA MARINA MATIAS ORINDA RETILDA SAIMIR SARA SARA STIVI TEA XHENISA XHOANA YGI ZENEL ZOJE XHORXHI

BEDRI PETRIT NDUE LORANC NIKOLLAQ ALFRED MYSLYM VIKTOR VALMIR ARDIAN EDMOND GENTIAN SULEJMAN ALDI ALTIN SAIMIR GEZIM MEXHIT HAJRI ARIAN DASHAMIR BEXHET TEFIK

BLLOSHMI MUCA TUSHA HASHORVA TEREZI VAKA SINA LALOLLARI LILA POSHNJARI PETI MUSA BULQIZA LULJA MUCA VAKA SINA SHAMETI LALA SHERIFI PINARI STAFA SEFERI

5771 5772 5774 5798 5800 5775 5776 5775 6185 5777 5778 5815 5656 5780 5783 5781 5782 5784 5785 5787 5829 5788

Gjendja sociale e klass dhe karakteristikat


Nxs. Prind te divorcuar PROBLEMI Nxs. jetim Nxs. me 1 prind Nxs me veshtiresi ne te nxene Nxs. me prapambetje mendore Nxs. me prob.edukat Nxs. me te meta fizike Nxs me prob ekonomike ne familje Nxs. te dalluar Nx. qe kane tendence te perdorin duhan/droge NR. NXENESVE Nxs qe kane tendence te bragtisin shkollen Nxs te dobet ne mesime Nxs qe kane nevoje te psikologes

Zgjedhjet n klas : Senatori Zv/senatori (sipas grupeve t edukimit, ose sipas problematikave t klass Kordinatori I klases Kordinatori I qeverise se nxenesve

Rregullorja e klass ( vendoset n prputhje me at t shkolls & interesave t klass)

Msimi fillon n orn 08.00. Nxnsi duhet t jet n shkoll n orn 07.40. Hyrja n shkoll realizohet n rresht. Nxnsi sht i detyruar t vij n shkoll i pajisur me libra, ant e mjete t nevojshme. Nxnsi duhet t vesh uniformn shkollore do dit. Ndalohet prdorimi i alkoolit,duhanit dhe drogs n ambientet e klass. Ndalohet mbajtja e armve t ftohta dhe t zjarrit n ambientet e klass. Ndalohet lvizja e nxnsve n oraret e msimit, si dhe hyrja me vones n klas. Ndalohet shprdorimi i objekteve n klas dhe pr do dmtim t tyre do t ket dhe zhdmtim. Justifikimi i mungesave bhet nga prindrit e nxnsve tek msuesja kujdestare jo m von se 5 dit. Pas ktij afati kohor mungesa konsiderohet e pa arsyeshme. Nxnsi ka t drejtn e cilsis s ors s msimit dhe t puns edukative. Ktyre pikave u shtohen dhe ato q prcakton n Dispozitat Normative. Do te marr ne konsiderate dhe do te mbeshtes e realizoj kerkesat dhe deshirat e nxenesve per cdo veprimtari joshkollore Te zhvilloj personalitetin e tyre duke respektuar te drejtat ne perputhje me aktet themelore nderkombetare. te ndergjegjsohen se ndjenja e atdhedashurise lind se bashku me mua. Nje veper arti, nje muze do te jete ne vemendjen e gjthsecilit e ndjere dhe e perkoheshme. te zhvilloj edukimin estetik qe te duam dhe te respektojme te bukuren.Ndergjegjesim per nje mjedis te paster, te respektuar e te gjelberuar ne klase. Ndergjegjesim I prinderve per te bashkpunuar ngushte me shkollen, si hallka kyce e suksesit te edukimit te femijes se tij. Krijimi I marrdhenieve te mira me to, ne te mire te punes.

Organizimi i sipas grupeve t interesit ( emrtimet e grupimeve i vendosni vet sipas interesave dhe veprimtarive , t prfshihen t gjithe nxnsit n veprimtari)

N 1.-

Shkencat Sara Muca

Disiplina & prparimi Alicia Pema

Veprimtarit jasht klase Saimir Bulqiza

Edukimi qytetar Daniela Ndina

Artet Kristi Sina

Sport Enio Koshi

Teatri Imelda Koshi

Dhimitri Samarxhi

Matias Poshnjari

Klaus Terezi

Sara Lulja

Stivi Vaka

Emilia Sina

Xhenisa Shameti

Kiara Hashorva

Ygi Sherifi

Kristiana Lalollari

Francesko Ibro

Marina Lila

Keidi Tusha

Daniela Ndina

Iris Muca

Zenel Pinari

Orinda Peti

Fabion Brari

Henri Naqellari

Fjordi Kaziu

Orinda Peti

Xhoana Lala

Zoje Stafa

Tea Sina

Retilda Musa

Klaus Terezi

Kristi Sina

Emilia Sina

KSHILLI I PRINDRVE

BORDI I KLASS

N 1 2 3 4 5

EMRI MBIEMRI

DETYRA Kryetare Antare Antare Antar Antar

N 1 2 3 4 5

EMRI MBIEMRI Msuesja kujdestare Kryetari i komitetit t prindrve Psikologja Mjeku Miku i klass

DETYRA Kryetare Nnkryetar Antar Antar Antare

Komisionet e prindrve (grupimet mund ti vendosni sipas veprimtaris q ju kryeni)


N Veprimtarit Fondet Baza materiale Msimdhnie Koordinimi me OJF Mbrojtja e fmijve

1 2 3

( puna me prindr organizohet 1 her n muaj)

Nr TEMA
1 2 3 4

KU
Ne klase Ne klase Ne klase Ne klase

KUR
Java e trete (shtator) Java e trete tetor Java e trete nentor Java e trete dhjetor Java e trete janar Java e trete shkurt Java e dyte mars Java e trete prill Java e trete maj

KUSH
Mesuasja kujdestare Mesuasja kujdestare Mesuasja kujdestare Mesuasja kujdestare Mesuasja kujdestare Mesuasja kujdestare Mesuasja kujdestare Mesuasja kujdestare Mesuasja kujdestar

N BASHKPUNIM
Prindrit Prindrit Prindr-nxns Prindrit

5 6 7 8 9

Zgjedhjet e organizmave ndihmes ne shkolle.(Kshilli i prindrve) Partneriteti prindr-msues-nxns. Rrjeti koordinator. Tryeze e rrumbullaket per mbarvajtjen e kartes Peet. Analize perparimi dhe masat qe duhen marre per mbarevajtjen per nxenesit qe kane nevoj per ndihme. Tryeze e rrumbullaket Si te ndihmojme femijet per nje mbyllje te sukseshme te semestrit te pare. Ballafaqim me rezultatet e arritura. Analize prparimi dhe vijimi. Gzuar Festn e 7-8 marsit! Menaxhimi i stresit Analize e punes e vitit shkollor 2013-2014 ceshte bere mire dhe cduhet permiresuar.

Ne klase Ne klase Ne klase Ne klase Ne klase

Prindrit Mes lndve+Prindrit Nnat e nxnsve Prindrit Prindrit

Kujdesi pr fmijt q priren t braktisin shkollat Kujdesi pr nxnsit e talentuar Kujdesi pr nxnsit me gjendje ekonomike t vshtir, kontributi i nxnsve t shkolls (ndihma) Probleme t siguris (e t tjera sipas problemeve q u dalin)

Lidhjet me OJF realizohen sipas interesave duke u mbshtetur n adresarin e OJF

10

N Drejtimi
1 Edukimi atdhetar

Objektivat
- t identifikoj ndryshimet kulturore, ti krahasoj ato me grupin - t bashkpunojn dhe t orgnizojn organizata - t marr pjes n veprimtarit n komunitet - t kt konceptin e qytetaruit global - t njoh organizmat e qeverisjes vendore

Nncshtjet
-Kultura individi koha -Pushteti dhe qeverisja -Mjedisi -Bashkpunimi dhe pjesmarrja -Prodhimi dhe konsumi -T drejtat e njeriut -Zhvillimi teknologjik

Veprimtaria
-Mjedisi yn -T njohim ata q na drejtojn -T krijojm nj organizat pr fmijt jetim -Takim m drejtues t minibashkis, policis -Peticioni yn pr sigurin n shkoll

KUR

Edukimi pr T menaxhoj veten zhvillimin e - Zhvillimi i konfidencs dhe personalitetit t prgjegjsis nxnsit - T njohin shkaqet dhe simptomat e stresit dhe t merren masa pr mbrojte - T aftsohen pr t marr kshilla n mnyr konfidenciale - T ken aftsi pr t vepruar n situata emergjent Edukimi pr -T aftsohen pr zgjidhjen e paqen dhe konflikteve qndrime -T aftsohen pr t komunikuar me t toleruese e tjert

Aftsit komunikuese Veprimtarit mund t dhe intrapersonale nderthuren me kapitujt e Vendimarrja dhe aftsit tjer.. t mendimit kritik Aftsi vetmenaxhuese dhe prballuese

-Parandalimi i konfliktit Analiza e konfliktit -Menaxhimi prms institucioneve

-Piknikn vende turistike, parqe, seanca kshillimi n grup apo individuale 11

mirkuptim

-T aftsohen pr t shqyrtuar problemet nga knvshtirme t ndryshme -T aftsohen pr t mirkuptuar pozicionin e tjetrit

Edukimi prmasa evropiane

Edukimi mbrojtjen mjedisit

Edukimi shndetsor

t merret informacion mbi komunitetin e vendeve t BE - t rrit vlerat dhe besiminin n t ardhmen - t prfshihet n veprimtati pr zbatimin e ktyre vlerave dhe njohurive pr nj jets dinjitoze n kt komunitet pr 1- T nxitimi nxnsin t njoh e mjedisin n kndvshtrime t ndryshme 2- Ti sigurohen shance nxnsit pr t fituar njohuri vlera dhe qndrime t nevojshme pr mbrojtjen dhe prmirsimin e mjedisit 3- t krijoj nj model t ri sjelljeje t individit ndaj problemeve t mjedisit -T tregojm rndsin e nj diete t balancuar pr nj jet t shndetshme -T marrin vendimin e duhur pr tu mbrojtur nga substancat e rrezikshme

me

-Zhvillimi i strategjive organizimi I mbrmjeve Prpjekjet pr pajtim festive -Ndrtimi I veprimtari n kujtim t mardhnieve pozitive dshmorve ndihm njrzve pafat organizimi I dits s paqes n shkollH -Dimensioni social -Konkurse -Sturkturat e organizimit -Biseda me t ftuar -BE n nj stad global -Binjakzime me shkolla -Nj Evrop n shrbim homologe t shtetasve t saj -Letrkmbime me njerz -Liria , siguria dhe t shquar, nxns , me drejtsia fmijt shqiptar q jetojn -Edukimi global n kto vende etj Mjedisi n shkolln ton T kemi nj qytet t gjelbr T kujdesemi pr t ushqyerit ton

-Rndsia e nj diete t balancuar -Rezistenca ndaj presionit t bashkmoshatarve -Njohurit teorike pr substancat dhe SST

Dramatizime, Debat Veprimtati pr nj t ushqyer t shndetshm. Gatim n shkoll, n nj restorant etj Bised me nj dietolog, me nj fij q vuan nga bulimia ose anoreksia etj..

12

35jav x 1 or = 35or edukative n vit


Nr TEMA 1 Rregullorja e shkolls dhe ligjet qe duhet te zbatojme. Pjisja e nx. Me libra dhe diskutimi per uniformen. OBJEKTIVI KU Ne klase KUR 16 shtator KUSH Mesuesja kujdestare N BASHKPUNIM Senati klases

2 3

Te miratojme dhe te zbatojme Rr.B.Sh Te evidentohen mangesite dhe shkaqet e mungesave te tekseve Arredimi I ambjentit te klass. Te krijojme ambjent nxites e te kulturuar. Zgjedhjet e senatit te klass. Te zgjedhim Hartimi I objektivave. perfaqesuesit dinjitoz e te hartojme objektiva te arritshme. 17 tetori dita kunder varferise. Te edukojme vlera qytetarie si barazia pavaresisht pasurise qe disponojme. Nn Tereza,NNA jon e Te edukojme ndjenjen e MADHE. dashurise njerzore.dhe te vleresimit te figurave te shquara te kombit tone. Perparesite mangesite rolet dhe Te diskutojme per marredheniet gjinore. ndryshimet gjinore ne mentalitetin dhe jeten e perditshme.

Ne klase Ne klase

23 shtator 30 shtator

Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare

Senati klases Senati klases

Ne klase

7 tetor

Mesuesja kujdestare

Senati klases

Ne klase

14 tetor

Mesuesja kujdestare

Senati klases

Ne klase

21 tetor

Mesuesja kujdestare

Senati klases

13

Miqte e ujit .Java e ujit

104 vjetori Manastirit.

kongresit

te

Dita e luftes kunder SIDE-s

10

Analize perparimi frekuentimi

dhe

11

68 vjetori i Clirimit te vendit. 100-vjetori i Shpalljes s Pav.

12

Dita e te Drejtave te Njeriut

13

Dita e personave me aftsi te kufizuara Te gezojme se bashku festat e fund vitit Zhvillimi psiko-soc ne moshen e adoleshences Diskutim:Cfare jemi dukelexuar. Secili nga ne mbartim vlerat e krahines nga vijme.

14

15 16

17

18

Secili nga ne mbartim vlerat e

Te njohim rolin e ujit ne te drejten e njeriut per te mbijetuar. Te vlersojne perpjekjet e patrioteve shqiptar per gjuhen shqipe Te njohin semundjen,pasojat dhe masat mbrojtese. Te njohim arritjet dhe mangesite e shfaqura nga nx. Te nderojme dhe te respektojme ngjarjrt historike e fig. e kombit ton Te njohin nenet e DUDNJ dhe te reflektojme sjellje te kulturuar Te identifikojm shkaqet e problemeve qe hasim ne shkolle. Te shkembejne urimet me rastin e festive mes nj-tjetrit. Te njohin karrakterin e identitetin e tyre. Te nxitet deshira per te lexuar dhe per te shkembyer informacion Shkaqet dhe arsyet e migrimit.Te vlersojme kulturat e krahinave te vendit tone Shkaqet dhe arsyet e

Ne klase

28 tetor

Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare

Senati klases

Ne klase

4 nentor

Senati klases

Ne klase

11 nentor

Senati klases

Ne klase

18 nentor

Senati klases

Ne klase

25 nentor

Senati klases

Ne klase

2 dhjetor

Mesuesja kujdestare

Senati klases

Ne klase

9 dhjetor

Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare

Senati klases

Ne klase

16 dhjetor

Senati klases

Ne klase Ne klase

6 janar 13 janar

Senati klases Senati klases

Ne klase

20 janar

Senati klases

Ne klase

27 janar

Mesuesja

Senati klases 14

krahines nga vijme.

19 20

Kush jam un Sfid ndaj rrezikut

21

Analize perparimi frekuentimi dhe disipline N kinema Roli i msuesit n shkoll dhe n shoqri T festojm s bashku

22 23 24

25

Eskursion n ditn e vers

26

Analize perparimi frekuentimi dhe disipline Dita e Romeve.

27

28

Prfshirja e adoleshentve n

29

Diskutim pr jet shkenctarsh n muajin e shkencs

migrimit.Te vlersojme kulturat e krahinave te vendit tone T njohin mangsit dhe aftsit e vhtes sone. T njohin influencat, presionet dhe burimet e ndihms, duke u prgjigjur ndaj tyre n mnyr t prshtatshme T identifikojm shkaqet e problemeve qe hasim ne shkolle. T forcojm miqsit me njri-tjetrin. T kuptohet dhe t vlersohet roli I msuesit T forcojme besimin dhe respektin tek msuesja kujdestare T njohim menyrat e ndyshme si festohet kjo dite ne Shqiperi T identifikojme shkaqet e problemeve qe hasim ne shkolle. T njohim e t vlersojm pakicat kombetare T njohin dhe t prmirsojn adoleshentt sjelljet e tyre T diskutojn pr nj shoqri t zhvilluar q smund t ec pa

kujdestare

Ne klase Ne klase

3 shkurt 10 shkurt

Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare

Senati klases Senati klases

Ne klase

17 shkurt

Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare

Senati klases

Ne klase Ne klase Ne klase

24 shkurt 3 mars 10 mars

Senati klases Senati klases Senati klases

Ne klase

17 mars

Senati klases

Ne klase

24 mars

Senati klases

Ne klase

31 mars

Senati klases

Ne klase

7 prill

Senati klases

Ne klase

14 prill

Mesuesja kujdestare

Senati klases

15

30

Analize perparimi frekuentimi dhe disipline 5 Maji-Dita e Deshmoreve te kombit Ndotja e mjedisit problemi m I madh I globit

31

32

33

Patinazh artistic.

34

Prfundimisht, rezultatet?

ku

jemi

me

35

Gezuar festen moshatari im

shkencn T identifikojme shkaqet e problemeve qe hasim ne shkolle. Te nderojme heronjte e vendit tone dhe sakrificat e tyre per atdheun T edukojm tek nxnsit detyrat si qytetar per nje mjedis te paster T argtohemi t gjith s bashku para provimeve T njihemi me konkluzionet prfundimtare Te argetohemi ne festen e 1 Qersorit

Ne klase

21 prill

Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare

Senati klases

Ne klase

28 prill

Senati klases

Ne klase

5 maj

Senati klases

Ne klase

12 maj

Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare Mesuesja kujdestare

Senati klases

Ne klase

19 maj

Senati klases

Ne klase

26 maj

Senati klases

16

KALENDAR I AKTIVITETEVE

DATA 8 Shtator 1 Tetor 1 Tetor 5 Tetor 10 Tetor 17 Tetor 24 Tetor 3 Nntor 11 Nntor 16 Nntor 20 Nntor 25 Nntor 1 Dhjetor

FESTA Dita Ndrkombtare e Shkrimit dhe Leximit (UNESCO) Dita Ndrkombtare e t Moshuarve Dita Ndrkombtare e Muziks Dita Botrore e Msuesve (UNESCO) Dita Botrore e Shndetit Mendor Dita Ndrkombtare pr Zhdukjen e Varfris Dita Botrore e Zhvillimit t Informacionit Dita Botrore e Burrit Dita Ndrkombtare e Shkencs dhe Paqes Dita Ndrkombtare e Tolerancs (UNESCO) Dita Universale e Fmijve Dita Ndrkombtare pr Eliminimin e Dhuns kundr Gruas Dita Botrore e Lufts Kundr SIDA-s (OBSH)

AKTIVITETI

do z le t dgjohet Sporti pr t gjith

Heroina dhe heronjt

Dhuna n jetn time T drejtat e fmijve

17

3 Dhjetor 5 Dhjetor 10 Dhjetor 8 Janar 21 Shkurt 8 Mars 21 Mars 7 Prill 8 Prill 23 Prill 3 Maj 8 Maj 15 Maj 17 Maj 31 Maj 4 Qershor 5 Qershor 20 Qershor

Dita Ndrkombtare e Personave t Paaft Dita Ndrkombtare e Vullnetarizmit pr Zhvillimin Ekonomik dhe Social Dita e t Drejtave t Njeriut (1948) Dita Botrore e Shkrimit dhe Leximit Dita Ndrkombtare e Nns (UNESCO) Dita Ndrkombtare e Gruas Dita Botrore e Poezis (UNESCO) Dita Botrore e Shndetit (OBSH) Dita Botrore e Romve Dita Botrore e Librit dhe e t Drejts s Autorit (UNESCO) Dita Botrore e Liris s Shtypit (UNESCO) Dita Botrore e Kryqit t Kuq dhe Gjysmhns s Kuqe Dita Botrore e Familjes Dita Botrore e Telekomunikacionit Dita Botrore e Duhanit (OBSH) Dita Ndrkombtare e Fmijve t Pafajshm, Viktima t Agresionit Dita Botrore e Mjedisit Dita Botrore e Refugjatve A kemi ne alternativa? Puna dhe foshnjat Ndikimi i internetit Faqe e par Edukimi pr t gjith Barrierat e gjuhs Heroina dhe heronj Piktura lojra Vetm nj minut Bj nj hap prpara

18

19