Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN MENGAJAR

1. Tema Pelajaran / Topik Perihal Setempat a) Perayaan dan Sambutan Masyarakat Setempat Di akhir pengajaran pelajar dapat :I. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima jenis perayaan dan sambutan masyarakat setempat II. Mengkategorikan perayaan dan sambutan mengikut agama, bangsa dan etnik III. Menyatakan bilakah dan bagaimanakah sesuatu perayaan diraikan Murid dapat:Aras 1 a) Menyenaraikan pelbagai perayaaan dan sambutan masyarakat setempat b) Menyatakan bilakah perayaan setempat diadakan Aras 2 a) Menceritakan bagaimana sesuatu perayaan dan sambutan diraikan 1. Adakah pilihan topik dibuat selaras dan sesuai dengan keperluan pengintegrasian TMK? 2. Adakah guru benar-benar telah memahami isi kandungan topik yang dan telah menyampaikan dengan berkesan? 3. Adakah murid merasa gembira semasa pengajaran dan pembelajaran? 4. Adakah guru berpuas hati dengan hasil laporan tugasan murid serta pilihan pengintegrasian TMK yang dirancang? 60 minit

2. Objektif Pembelajaran

3. Hasil Pembelajaran ( Learning Outcomes )

4. Penilaian / Refleksi (Evaluation / Reflection)

5. Peruntukan Masa 6. Ciri-Ciri Kelas 1. Tahun 2. Pengetahuan Sedia Ada 7. Liputan Kurikulum

Tahun 4 Pelajar pernah merayakan perayaan dan sambutan Masyarakat Setempat.

Topik ini meliputi Perayaan dan Sambutan Masyarakat Setempat yang terdiri pelbagai kaum.

8.

Persediaan Guru

9.

Penerapan TMK Persediaan TMK

1. 2. 3. 4. 5. 1. 2. a) b) c) 1. 2. 3.

10.

Menyediakan set slaid berkenaan tajuk Persediaan alatan tayang LCD projektor Menyediakan disket Menyediakan lembaran kerja Menyediakan kalendar Pengintegrasian MS Word, MS PowerPoint dan MS Excel Pelajar dapat pengetahuan tentang persembahan MS PowerPoint. Menyediakan set slaid menggunakan perisian MS PowerPoint Menempahkan bilik serta peralatanTMK yang berkaitan Menyediakan disket untuk murid meyimpan maklumat Sebagai set induksi, guru menunjukkan beberapa bahan yang berkaitan dengan perayaan pelbagai kaum melalui MS PowerPoint Guru mengemukakan soalan untuk mengaitkan bahan dengan nama-nama perayaan Tayangan gambar-gambar perayaan dan sambutan dalam bentuk Persembahan MS PowerPoint Membincangkan tentang perayaan dan sambutan yang diraikan oleh Masyarakat Setempat Menggunakan kalendar untuk mencari bilakah perayaan dan sambutan diraikan. Murid Mencetak Nota dan membuat Latihan Pengukuhan Murid menghantar Tugasan Interaktif 1 dengan menggunakan disket. Menyanyi lagu pelbagai perayaan sebagai penutup. 13. Aktiviti Murid ( Students Activities )

11. Aktiviti Pelajaran ( Learning Activities )

3. 5. 6. 7. 8.

12. Aktiviti Guru ( Teachers Activities )

1. Menayangkan slaid BBM yang mengandungi gambar-gambar perayaan dan sambutan Masyarakat Setempat dalam persembahan MS PowerPoint 1. Menjelaskan tentang perayaan dan sambutan yang diraikan oleh Masyarakat Setempat 2. Menggunakan kalendar untuk mencari bilakah perayaan dan sambutan diraikan. 3. Menilai tugasan yang dihantar oleh murid melalui cetakan .

1. 2. 3. 4. 6. 7. 8.

Murid memerhatikan, memahami fakta dan mesej melalui gambar perayaan yang ditayangkan. Murid akan berbincang bersama guru bilakah serta bagaimana sesuatu perayaan dan sambutan diraikan Murid Mencetak Nota yang guru berikan melalui MS Word Murid akan menyenaraikan perayaan dan sambutan mengikut agama,bangsa dan etnik melalui MS Word Murid menghantar latihan interaktif 1 yang guru berikan dengan menggunakan disket. Murid akan menghantar latihan pengukuhan menerusi cetakan. Murid bersama guru menyanyikan lagu Perayaan

14. Keperluan Khusus 15. Laman Web ( Web Sites ) Literasi

Tidak berkenaan

16.

Murid membaca nota yang terdapat di dalam Ms Word.

17. 18.

Numerasi Bahan Rujukan TMK dan bukan TMK

Tidak berkenaan -Slaid persembahan -Audio -Buku Teks Pelajaran -Kalender 1. Menghormati upacara perayaan dan sambutan untuk mewujudkan masyarakat harmoni 1. Mentafsir 2. Mengkategorikan

19. Penerapan Nilai Murni 20. Kemahiran Berfikir

NOTA: Jika anda membina Rancangan Mengajar dalam Bahasa Inggeris, sila gunakan Ciri-ciri yang ada di dalam tanda kurungan ( )
