Anda di halaman 1dari 2

PROGRAMI I KURSIT: LETRSIA PR FMIJ DHE T RINJ VITI AKADEMIK 2011-2012; SEMESTRI II 1.

Informacion i prgjithshm:
Lektori: Telefon: E-mail: Zyra: Konsultimet: Sipas grafikut t lektorit Dega: Seksioni: Salla:

Kursi i parakrkuar:

nuk ka

Literatur e detyruar: 1. Bishqemi, Astrit. Histori e letrsis botrore pr fmij. Sejko, Elbasan, 2006. 2. Bishqemi, Astrit. Histori e letrsis shqiptare pr fmij. ShB Dy lindje & perndime, Tiran, 2008. 3. Gjokutaj, Tasim. Letrsia pr fmij. Botimet Toena, Tiran, 2007. Literatur e kshilluar: 1. Gae, Bardhosh. Letrsia shqipe pr fmij. Triptik, Vlor, 2005. Prshkrimi i kursit: N kursin Letrsi pr fmij do t jepet nj ide e prgjithshme e kronologjis s letrsis botrore pr fmij, jo pr ta spikatur parimin e historis, por veprat si entitete artistike t autorve m t shquar t saj. Kjo krkon si prfilljen e letrsis s huaj, ashtu edhe t letrsis kombtare pr fmij, q nga fillimet e deri n ditt e sotme. Pr nj pamje m t plot t larmis s tipologjive t teksteve kemi mbishtresuar edhe parimin gjinor e at tematik. Pr nevoja t paraqitjes, do t trajtohen edhe disa koncepte teorike t domosdoshme, duke filluar me nj prpjekje pr prkufizimin e veorive t letrsis pr fmij. Objektivat e kursit: N prfundim t lnds studentt e msuesis pr ciklin e ult do t jen t qart pr zhvillimin kronologjik dhe do t njohin mir autort e veprat m t spikatura t letrsis pr fmij, t huaj e kombtare. Ata do t njohin mir specifikat artistike, psikologjike e moshore t letrsis pr fmij; ata do t ken nj prvoj t mir teorike e praktike pr njohjen dhe deprtimin me pavarsi n tekstet n fjal; gjithka n funksion t msimdhnies s lndve t leximit n shkoll. Mnyra e vlersimit: Mnyra e vlersimit bhet nprmjet dy provime t ndrmjetme (secili nga kto provime ka 270 pik), provimi prfundimtar (i cili ka 360 pik) dhe detyra e kursit (e cila ka 100 pik). N total studenti/ja mund t prfitoj 1000 pik t mundshme. Vlersimi prfundimtar do t bhet mbi bazn e pikve t grumbulluara dhe prqindjeve prkatse si m posht: Nota 4 5 6 7 8 9 10 Prqindjet 0-59% 60-66 67-73 74-80 81-87 88-94 95-100

Kalendari msimor paraprak:


JAVT JAVA I TEMAT KAPITUJT

JAVA II JAVA III JAVA IV JAVA V JAVA VI

JAVA VII

JAVA VIII

JAVA IX JAVA X JAVA XI JAVA XII

JAVA XIII

JAVA XIV JAVA XV

- Paraqitja e programit dhe e burimeve t literaturs etj. Prkufizimi dhe objekti i LF; dallimet e saj nga letrsia pr t rritur. - Letrsia e lexueshme nga fmijt dhe t rinjt. Nga fabulat e Ezopit deri tek La Fonteni. - Sharl Per si themelues i prralls letrare pr fmij; analiz Hirushja, Ksulkuqja, Maoku me izme, Gishtua, E bukura dhe bisha etj. - Vllezrit Jakob & Vilhelm Grim; analiz e vllimit me prralla Na ishte nj her. - LBF n shekullin XIX. Veprat e para t mirfillta pr fmij e t rinj. - Ljuis Kerl dhe romani i tij Liza n botn e udirave. E mrekullishmja dhe fantastikja. - Hans K. Anderseni dhe vepra e tij letrare; analiz e prrallave: Sirena e vogl, Rrobat e reja t mbretit, Trndafili dhe krmilli, Rosaku i vogl i shmtuar, Hija. - Karlo Kolodi dhe meritat e tij n letrsin botrore pr fmij. - Analiz e romanit Pinoku. - Mark Tueni pikpamjet dhe veprat e tij letrare pr t rinj. - Analiz e romanit Aventuart e Tom Sojerit. - Zhyl Verni si themelues i letrsis fantastiko-shkencore pr fmij; - Analiz e romanit Dy vjet pushime. - PROVIMI NDRMJETS I LNDS - James M. Barrie dhe vepra e tij; analiz e romanit Piter Pan. - Xhani Rodari - prralltar i kohve moderne; elementi shkencor n krijimin e fantastikes. - Analiz e novels Xhipi n televizor. - LF e Rilindjes Kombtare. Naim Frashri, analiz e vllimit T vegjlit. - K. Kristoforidhi: Gjahu i malsorve. P. K. Negovani: I vogli Donat Argjendi. - LF e viteve 30; revistat dhe antologjit pr fmij; prkthimet nga LBF. - LF e Paslufts. Petro Marko dhe romanet e tij pr t rinj. - Analiza e romanit Shpella e piratve. - M. Kuteli dhe analiz e prshtatjes pr fmij: Tregime t mome shqiptare. - Odise Grillo dhe krijimtaria e tij; vllimi poetik Pse ashtu e pse kshtu. - Gaqo Bushaka dhe seria e romaneve pr ufon. - Analiz e romanit ufoja dhe Bubi Kaurrel. - Ismail Kadare; poema Princesha Argjiro. - Tasim Gjokutaj si lvrues t poezis dhe poems pr fmij; analiza e prmbledhjes Kush e hngri akulloren. - LF pas vitit 1990. Zhvillimi i poezis, prozs, fabuls dhe prralls. Krijuesit: A. Deva, F. Lamaj, A . Bishqemi, A. Hurgulica, K. Mahila, Xh. Spahiu, G. Xhafolli. - Proza pr t rinj nn prfaqsimin e Viktor Canosinaj; analiz e romanit Meriyll. - Prsritje dhe konsultime pr provimin prfundimtar. - PROVIMI PRFUNDIMTAR I LNDS

Sipas titujve n literatur

Provimi prfundimtar: Ky provim prfshin pyetje nga e gjith lnda (pra pyetje pr materialin e dhn gjat 15 javve t msimit). Provimi prfundimtar do t zhvillohet n ditn dhe orn q do t miratohen dhe do t njoftohen javn e 15-t. Materiali i provimit t fundit duhet t prfshij 40% (20%+20%) nga materiali i lnds s 5 javve t para dhe t dyta, t zhvilluara m par dhe 60% nga materiali i 5 javve t fundit. (Lejohet +/ - 10% devijim nga formula e vendosur.) Suksese!