Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Tahun Bil.

Murid Masa Tarikh Tema Tajuk : Bahasa Melayu : 3 Tiger : 38 orang : 7.40 pagi 8.40 pagi : 6/ 1 / 2013 : Panduan Keselamatan : Panduan Keselamatan Untuk Murid STANDARD PEMBELAJARAN 3.4.1 Menulis imlak perkataan berimbuhan dengan tepat.

STANDARD KANDUNGAN 3.4 Menulis imlak dengan tepat.

Objektif i. ii. iii.

: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:

Menulis imlak secara tepat berdasarkan bacaan guru dengan ejaan dan tanda baca yang betul. Menulis karangan pendek dengan menggunakan bahasa yang betul.. Mengenal pasti isi penting yang terdapat dalam lirik lagu.

Sistem Bahasa Kosa kata : Undang-undang, jenayah, diberkas, keamanan,

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum Ilmu Nilai murni Kreativiti : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan : Bekerjasama, berdisiplin : Imaginasi dan visualisasi.

Strategi Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman. Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, intrerpersonal dan kinestatik. Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat mengenai kes jenayah di tempat awam. Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan keselamatan di tempat awam.

Bahan Bantu Belajar Bil 1 2 3 4 5 Jenis Lirik lagu Kertas sebak (petikan) Buku latihan Kertas sebak Pen marker Bilangan 38 1 38 6 6

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat kenderaan kecemasan dan mengetahui nombor telefon kecemasan.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

- Paparan kenderaan kecemasan. i. ii. iii. Kereta polis Ambulans Kereta bomba

-Murid-murid dipamerkan dengan gambar kenderaan kecemasan. -Murid disoal mengenai nama-nama kereta tersebut. -tiga orang murid diminta memadankan kenderaan yang dipamerkan dengan nombor telefon kecemasan yang betul. -Murid disoal mengenai fungsi nombor telefon itu. -Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran.

BBB: -Gambar kenderaan kecemasan -Kad nombor telefon.

Induksi set ( 5 minit)

Nilai: -Rasional -Berani

TKP: -Verbal linguistik -Kinestatik -Ruang

KBT:

-Menghubung kait

Soalan cadangan: 1. Pernahkah kamu melihat kereta seperti ini di jalan raya? 2. Apakah nombor telefon kecemasan bagi kenderaan ini? -Nyanyian lagu.
Negara kita ada undang-undang Perbuatan jenayah amatlah dilarang Rakyat selamat perkara utama Untuk keamanan negara Malaysia

KB: -Mengelaskan

-Guru mengagihkan lirik lagu kepada murid-murid. -Lirik lagu tersebut berkaitan dengan panduan keselamatan. -Guru menyanyikan lagu itu terlebih dahulu sebelum meminta murid-murid menyanyikannya. -Murid-murid menyanyikan lagu tersebut dengan iringan muzik.

BBB: -Lirik lagu. -Komputer riba -Pembesar suara

Nilai: -Berani

Langkah 1 (15 minit)

999 nombor kecemasan Dail sahaja pihak polis sampai Pencuri diberkas penjahat ditahan Pihak polis hebat, cekap dan berjasa Jangan salah guna nombor kecemasan Panggilan palsu jangan dilakukan Jaga keselamatan tanggungjawab semua Moga sejahtera, aman dan bahagia

KBT: -Menghubung kait

TKP:

-Murid diminta mengeluarkan -Verbal linguistik isi penting daripada lagu tersebut dan -Muzik

Kosa kata: -Undang-undang -Jenayah -Diberkas -Keamanan

mencatatkannya dalam buku latihan.

Kaedah: -Linguistik

-Aktiviti imlak petikan bertajuk Hero Jiran.

-Guru membacakan petikan pendek mengenai panduan

BBB: -Petikan Hero Jiran.

Langkah 2 (15 minit)

Pada suatu malam, saya dan abang sedang menonton televisyen di rumah. Tiba-tiba, satu jeritan yang kuat kedengaran dari arah luar rumah. Rupa-rupanya, jiran di hadapan rumah saya telah dirompak. Saya dan abang cepat-cepat menghubungi polis. Polis datang dan berjaya menangkap perompak tersebut. Saya dan abang berasa amat gembira kerana dapat membantu jiran saya.

keselamatan. -Murid-murid diminta mengimlak bacaan guru dalam buku latihan. -Setelah siap, muridmurid diminta menukar buku latihan dengan rakan untuk diperiksa. -Guru memaparkan petikan yang betul menggunakan kertas sebak pada papan putih. -Murid-murid diminta menyemak dan membetulkan kesalahan ejaan dan tanda baca. -Murid yang tiada kesalahan ejaan dan tanda baca akan diberikan ganjaran oleh guru. KBT: -Menyelesaikan masalah TKP: -Interpersonal. Nilai: -Berdisiplin

-Karangan pendek tentang tugas polis, bomba atau doktor.

-Guru menulis arahan pada papan putih.

BBB: -Kertas sebak

-Murid-murid diminta menulis -Pen marker satu karangan pendek berdasarkan arahan guru. -Sampul tugasan

Langkah 3 (10 minit)

Andaikan kamu seorang polis,

-Murid-murid diberikan masa selama tujuh minit untuk menulis karangan pendek. -Karangan pendek tersebut dimulakan dengan ayat Jika saya seorang polis, saya akan. -Beberapa orang murid dipilih untuk membacakan karangan tersebut. -Guru menyemak ejaan dan tanda baca murid-murid.

Nilai: -Bekerjasama

ceritakan tugastugas polis yang dapat membantu menghindari kejadian jenayah.

Kaedah: -Sumbang saran

KB: -Menyelesaikan masalah.

Rumusan kognitif: -Rumusan isi pelajaran.

-Murid disoal mengenai isi pembelajaran pada hari ini. -Murid disoal mengenai cara

Nilai: -Berdisiplin

Penutup (5 minit)
Rumusan sosial: -Nilai murni.

menjaga panduan keselamatan untuk murid. -Murid diterapkan dengan

KBT: -kemahiran merumus.

Soalan: 1.Apakah yang telah kita pelajari pada hari ini?

nilai-nilai murni oleh guru. -Guru merumuskan isi pelajaran.
