Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh Masa Tahun Tema Tajuk

: : : : :

20 September 2013 11.05 pagi 12.05 tengahari ( 60 minit ) 4 Brilliant ( 30 murid : 18 lelaki dan 12 perempuan) Hargai Warisan Kita Alat Muzik Tradisional Malaysia Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis. 1.5 memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat.

Pakej/ Modul : Fokus Utama :

Aras 1 i. Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan.

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3 i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Fokus Sampingan

: 9.2 Mengenalpasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar dan dibaca. : Aras 2 i. Mencatat nota dalam bentuk grafik.

Objektif

: Pada akhir pelajaran murid dapat; 1. Menyebut enam jenis alat muzik tradisional di Malaysia. 2. Membaca petikan yang diberikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. 3. Menulis jenis-jenis alat muzik tradisional Malaysia berdasarkan kaum dalam bentuk jadual.

Kemahiran Bahasa

: i. Bacaan ii. Lisan

Sistem Bahasa

: i. Sebutan dan intonasi : membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul. ii. Kosa kata : getaran, dipalu, bergema iii. Tatabahasa : Ayat penyata

Pengisian Kurikulum : i. Ilmu : Pendidikan Muzik ii. Nilai Murni : Menghargai warisan Negara, kerjasama, berani mencuba Kemahiran Bernilai Tambah i. ii. iii. iv. Kecerdasan Pelbagai Kemahiran Berfikir Kajian Masa Depan Pembelajaran kontekstual : Linguistik, Interpersonal, Muzik : mengesan, mengkategori

Strategi Pengajaran Kemahiran generik

dan Pembelajaran

: Pendekatan Berpusatkan Murid

: Kemahiran Belajar

Penekanan Konsep 5P i) ii) iii) iv) v) Penggabungjalinan Penyerapan ilmu Pemulihan Pengayaan Penilaian : : kemahiran bertutur, membaca, menulis : Pendidikan Muzik; Nilai murni : baik hati : Membaca kosa kata secara latih tubi : membuat buku skrap alat-alat muzik tradisional : Membuat jadual jenis alat muzik

Pengetahuan Sedia Ada i)

Murid pernah melihat alat-alat muzik seperti serunai, kompang dan lain-lain.

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran i) ii) iii) Bahan Multimedia Bahan Bercetak Bahan Maujud : LCD, CD : poster

: kompang, serunai

Langkah dan Masa Set Induksi (5 minit)

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Alat-alat muzik: Kompang serunai

Guru kompang

membawa dan serunai

dan meminta 2 orang Kemahiran murid memalu kompang belajar(mentafsir dan meniup serunai maklumat)

Soalan : a) Apakah nama alat muzik yang ditunjukkan? b) Bagaimanakah alat ini dimainkan? c) Di manakah alat ini selalu dimainkan?

tersebut. Bersoal jawab dengan murid mengenai

kegunaan kompang. Guru dengan hari ini. isi mengaitkan pelajaran

Langkah 1 (10 minit)

Petikan teks: Alat-alat Malaysia. (Lampiran A) 1.Membranofon Muzik Tradisional

Murid diberikan petikan. Murid membaca petikan dengan intonasi dalam senyap.. gaya yang dan betul

SP:Koperatif

keadaan

Guru meminta beberapa orang murid membaca PP(Berpusatkan petikan dengan kuat. murid)

Murid lain mendengar dan memberi komen

mengenai intonasi dan 2. Kordofon nada.

Langkah 2 (10 minit)

Alat-alat Muzik mengecam dan

Guru

membahagikan PP(Berpusatkan

murid kepada beberapa murid) kumpulan. Murid berbincang jenis dikehendaki mengenai SP:Koperatif muzik Kolaboratif dan

menyebut nama alatalat muzik.

alat-alat

daripada setiap kaum. Wakil murid dikehendaki KBT ke hadapan kelas dan menyebut nama alatNilai: kerjasama -Verbal linguistik

alat muzik tersebut.

Langkah 3 (15 minit)

Tayangan slaid (gambar) : Alat muzik tradisional Melayu Alat muzik tradisional Cina Alat muzik tradisional India

Guru

menayangkan KB kaum maklumat) SP:Kontek luar

slaid gambar alat muzik (mentafsir tradisional dari

Melayu, Cina dan India. Guru turut memberi

penerangan

mengenai BBM: LCD, laptop Nilai: dikehendaki mencuba berani

asal usul sesuatu alat muzik. Murid

menyebut semula jenis alat-alat berdasarkan kaum. muzik sesuatu

Langkah 4 ( 15 minit)

Latihan 3 Membuat jadual: Jenis alat muzik kaum cina dan

Murid

dikehendaki KB(menyatakan

membuat jadual serta sebab dan alasan) menulis jenis alat muzik tradisional. Lampiran 2 Murid diminta mengisi pengurusan grafik jadual tersebut dengan menulis jenis alat muzik dari kaum Melayu, Cina dan India. jadual alat jenis muzik

tradisional Melayu, India.

tradisional pelbagai kaum.

Guru

berbincang

dengan murid jawapan yang tepat. Penutup ( 5 minit ) Penutup Kognitif a. Apakah yang telah kamu pelajari pada hari ini? Murid diperdengarkan

dengan lagu-lagu etnik TMK kreatif rakaman. daripada pita memaklumkan BBM: pita

Nilai Murni: menghargai warisan Negara

Guru

kepada murid mengenai rakaman alat muzik yang Lagu etnik kreatif.

Penutup sosial a) Nyanyian lagu etnik kreatif.

digunakan dalam lagu tersebut. Guru dan murid

merumuskan pengajaran pembelajaran menekankan aspek nilai dan serta kepada yang

terdapat semasa aktiviti hari ini.

Refleksi :

Kekuatan :

Kelemahan:

Cadangan mengatasi kelemahan :

Ulasan Pensyarah :

Lampiran A
ALAT MUZIK TRADISIONAL MALAYSIA Di negara kita terdapat pelbagai jenis alat muzik tradisional. Alat muzik tradisional itu digunakan dalam majlis tertentu mengikut kaum. Antara alat muzik tradisional yang popular dalam kalangan orang Melayu ialah kompang. Kompang dipalu dengan sebelah tapak tangan untuk menghasilkan bunyi. Selain kompang, gambus, gendang dan seruling juga dimainkan dalam sesuatu majlis. Gambus merupakan alat muzik bertali manakala seruling pula mempunyai beberapa lubang kecil. Selain kaum Melayu, orang Cina di negara kita juga mempunyai alat muzik tradisional tersendiri. Antaranya seperti liu qin dan pipa yang dipetik menggunakan hujung jari. Erhu pula alat muzik yang digesel dengan batang logam untuk menghasilkan bunyi. Alat muzik tradisional Cina yang lain ialah gong dan serunai Cina iaitu dizi. Dizi mempunyai beberapa lubang kecil dan ditiup untuk mengeluarkan bunyi. Jika kaum Cina menggunakan alat muzik pipa yang dipetik, masyarakat India pula menggunakan sitar. Sitar dan sarod ialah sejenis alat muzik bertali. Alat muzik kaum India yang lain seperti nadaswaran, tabla dan sarangi. Nadaswaran ditiup untuk menghasilkan laras nada. Tabla pula dipalu dengan kedua-dua belah tapak tangan. Sarangi ialah alat muzik seperti biola. Sebenarnya terdapat berbagai-bagai jenis alat muzik tradisional yang lain di Malaysia. Misalnya sape, sompoton, rebana ubi, nakara dan rebab. Justeru, kita sebagai rakyat Malaysia hendaklah menghargai alat muzik tradisional tersebut agar tidak lenyap ditelan zaman.

LAMPIRAN 2 LEMBARAN KERJA Perhatikan gambar alat-alat muzik di bawah, kemudian buat aktiviti yang berikut.

Kompang

Dizi

Erhu

Tabla

Gendang

Sitar

Aktiviti 1 Lengkapkan jadual di bawah. KAUM Melayu Cina ALAT MUZIK CARA PENGGUNAAN Dipalu dengan sebelah tapak tangan Dipalu dengan kedua belah tapak tangan

dizi tabla gendang erhu

India

dipetik
