Anda di halaman 1dari 16

BEST OF...

DHJETOR 2011

I N O I C I ED SPECIAL
DHUROI 53 LITRA GJAK
PERSONI M I VJETR N MITROVIC 106 VJE
INTERVIST ME KOLONEL PHILIPPE ESPIE, SHEF I NJSIS S XHANDARMRIS N MITROVIC
ME KNAQSI DO T KTHEHEM N MITROVIC, NGASE ME T M LIDHIN KUJTIME T MIRA

MODA 2011 N MITROVIC

TORT E NDRRIMIT T MOTMOTEVE

EDICIONI SPeCIAL

Dhuroi 53 litra gjak


Mitrovic 2011 - Bilall Neziri, tani 57 vjeqar , njihet si njeriu me zemr t madhe humane. Ka mbi tri dekada q ai ka filluar t dhuroj gjak n mnyr vullnetare, pr t gjith ata q kan nevoj. Hera e fundit q M-Magazine e takoi ishte 6.dhjetori ku ai dhuroj gjak pr nj paciente anemike, q i doli n ndihm pr t shptuar jetn. Deri m tani ai ka dhuruar 53 litra e gjak, apo rreth 125 her, ndrsa grupi i tij i gjakut sht zero pozitiv. Zemra e madhe humane e tij pr dhurim t gjakut kishte filluar qysh n vitin 1971 kur ai ishte n shkolln e mesme . N at koh kur iu kishte bashkangjitur pr ti dal n ndhm nj bashkqyetari i cili kishte psuar nj aksident. Q nga ather ai i mbeti besnik humanizmit dhe vullnetit t tij t mir duke ndihmuar me qindra njerz n nevoj, duke filluar nga kolegt e tij minator n Stantrg, nevojtar n Mitrovic, Prishtin , qyetete tjera t Kosovs, Shkup, Beograd si dhe pr bashkatdhetar n vende t ndryshme evropiane, e deri n SHBA nga t cilt doher ka respekt. Ai thot se kt pun humane e bn vetm pr t i dal n ndihm njerzve q kan nevoj. Dhe siq thot ai prderisa mjekt konstatojn se ai sht n gjendje t mir shndetsore. Un do jap gjak sa t m fal zoti shndetin dhe mundsin tha ai pr M-Magazine. Sipas tij Transfuzioni i gjakut t Ksosovs, dhe Shoqata e dhuruesve t gjakut ku edhe ai sht antar , ka gjithmon nevoj pr gjak. Ngase sipas tij aty gjithqka sht transparente dhe ai sht i bindur se gjaku gjithmon shkon tek ai q ka nevoj n mnyr humane. Un bj thirrje gjithnj q sidomos t rinjt t i bashkangjiten aksioneve pr dhurim t gjakut. do dit ka njerz q kan nevoj pr njerz q dhurojn gjak. Andaj dhuroni sa m shum q mundeni tha ai. Dhuruesi i gjakut Nezit Bilalli, sht shprblyer dhe ka marr mirnjohje disa her pr kontribut t jashtzakonshm pr dhurim gjaku si nga : Shoqata e dhuruesve t gjakut, nga menagjmenti i kompleksit Trepa ,Kryqi Kuq nga Komuna e Mitrovics si dhe nga Institutit Albanologjik i Kosovs , si dhe mirnjohjen ku sht shpallur Kampion i Kosvs pr dhurim t gjakut. Prveq, ktyre ai thot se ai gzohet faktit ku pas shum vitesh vijn persona q i falenderohen dhe i jan mirnjohs pr dhurim gjaku, e q sipas tij krijohen raporte miqsore me ta. Ndodh q vijn njerz mas disa viteve e m falenderohen. E kjo pr mua sht mjaft prekse. sht ndjenj e mir, prandaj po them q duhet t e provojn t gjith pr t dhuruar gjak tha Bilalli. Duke shtuar se prveq tij n familjen e tij kan filluar t dhurojn gjak edhe dy djemt e tij dhe vllezrit e tij. Ai ka lindur m 11.10.1954 n fshatin Trsten t Mitrovics, dhe tani jeton n lagjen Vaganic t Mitrovics. sht i martuar dhe ka 5 fmij. Ka punuar pr disa vite n miniern e Treps,.ndrsa aktualisht punon n kuzhinn e miniers me flotacion n Stantrg.

DHJETOR 2011 2

EDICIONI SPeCIAL

Bahria & Hajria t famshmet e rrugs


Mitrovic 2011 - N bot do njeri dshiron t bj fam. Ka ndr ata q famn e bjn prmes arteve t ndryshme apo prmes ndonj aktiviteti t caktuar e n raste t rralla bhen t famshm edhe nga rasti. N Mitrovic jan dy personazhe t cilat nuk ka njeri q nuk i njeh. Por, fatkeqsisht ato tashm jan t njohura n nj form tjetr. E n rastin konkret ne do t flasim pr Bahrijen dhe Hajrien dy personazhe q jan t njohura n qytetin e Mitrovics. Por, ato famn e kan br duke bredhur rrugve apo n shum raste duke krkuar lmosh. Pr t ditur m shum rreth biografis s tyre, M-Magazine ka kontaktuar me personazhet n fjal dhe me familjar t tyre. Fahrie Jashari me pseudonimin, Bahria ose Fjolla, familja e saj e ka prejardhjen nga Kutllovci, ndrsa Bahria ka lindur n Mitrovic. Ajo sht rritur nga prindr jo biologjik. Bahria ka qen nj nxnse e shklqyer si n shkolln fillore ashtu edhe n at t mesmen. Ajo tani sht 50 vjeare. Nuk ka shtpi t vetn por nn streha e saj vazhdon t mbeten korridoret apo qoshet e objekteve publike si p.sh . Shtpia e Shndetit. Pr m tej Bahrija ka qen e martuar dhe sht nn e dy vajzave. Ajo thot se njra vajz jeton s bashku me babin e vet, kurse vajza tjetr gjendet diku n Beograd pasi q autoritetet serb pas prfundimit t lufts i morn fmijt q ishin nn prkujdesjen e nj qendre pr fmij pa prkujdesje n Mitrovic dhe i drguan n Serbi. Bahrija thot se nuk ka as nj prkrahje institucionale nga askush. Kujdesin m t madh deri m tani e kam pasur nga arsimtarja ime Ferdane Mesini, dikur drejtoresh e shkolls Andon Zako ajupi por, tani ajo sht n nj mosh, q nuk ka mundsi t prkujdeset m pr mua thot ajo. Bahria thot se ka mbetur n mes t rrugve ndrsa, ushqehet npr esnafet e qytetit e zn nata npr lokale t ndryshme, por m s shumti ajo thot se natn e kalon npr korridoret e shtpis s shndetit. Bahria nuk krkon asgj tjetr n kt jet vetm nj dhom pr t banuar, dhe ta ndjej veten t sigurt. Edhe personazhi tjetr q do t flasim sht shum i njohur n Mitrovic dhe i takon gjinis femrore. Ajo sht Hajrie Rama 42 vjeare dhe sht nga fshati Stantrg, Ndryshe, nga Bahria, Hajria nuk deshi t bisedoje me M- Magazinn por, ne biseduam me vllain e saj Shaban Rama. Shabani tregon lidhur me jetn e motrs s tij dhe thot se ajo nuk ka lindur e smur por n mosh 13 vjeare sht rrzuar nga pema. Q nga ajo dit ajo ka mbetur e smur, thot ai.

Bahrija thot se nuk ka as nj prkrahje institucionale nga askush


- Bahrije

Shabani tregon se Hajria ndihmohet nga shteti vetm me asistenc sociale. Po,r q ajo ka nj prkujdesje nga familja. Ndryshe nga Bahrija, - Hajria vitin e ri e feston n gjirin e familjes.

DHJETOR 2011 3

EDICIONI SPeCIAL

Pasqyra e pastrt e

policis
Besim Hoti emr dhe figur e njohur tashm brenda dhe jasht Kosovs, n t gjitha vendet ku dgjohen dhe shiqohen mediumet elektorinike (radio dhe Tv ), dhe lexohen mediumet e shkruara. Me nj pauz prej nj viti (2004-2005), qe shtat vite kryen detyrn e zdhnsit t policis pr rajonin e Mitrovics. Situata e prgjithshme e siguris n kt rajon dhe specifikat e tij pr shkak t ndarjes s vendit n baza etnike, ka br q Hoti t jet ndr personat e uniformuar m t krkuar dhe ndr ftyrat m t shpeshta n ekranet televizive dhe faqet e gazetave. Ndonse puna e tij me kontrat fillon n ora 08:00 e mngjesit dhe prfundon n orn 16:00, pr pes dit pune gjat javs, ky orar nuk respektohet asnjher. Natyra e tij e puns ka br q ai t jet online 24 or n dit dhe t punoj shtat dit n jav. Marrja dhe dhnja e informatave, kontakti me gazetar me qllim t informimit t opinionit lidhur me ngjarjet duke u prpjekur q t jet sa m transparent, karakterizojn aktivitetet e tij m t shpeshta. Kur ktyre i shtojm edhe takimet me personalitete t tjera dhe debatet e tubimet n t cilat ai merr pjes, si dhe telefonatat e shumta q kryen gjat dits n tre numrat e tij t telefonit q jan publik, kalojn qindshin e kontakteve brenda 24 orve. Duke marr pr baz Mitrovicn me specifikat e saj, me dy komunitete (shqiptar dhe serb) q kan interesime shpeshher t kundrta mbi ngjarjet, ku diqka q I interson gazetarve t nj komuniteti nuk sht interesant pr gazetart e komunitetit tjetr, paraqet ngarkes pr t. Ai vet deklarohet se puna q kryen do t ishte shum m e leht nse do t mirrej vetm me dhnjen e informatave vetm nga karakteri policor, por duke pas parasysh situaten n shum raste duhet t dal jasht ktyre kornizave dhe ti referohet nj dite m pas pr gjra q nuk mund t

parashikohen. Interpretimi i ktyre informatave q jo rrall marrin karakter politik shton presionin e puns s tij. Mirpo, deri m tani nuk ka ndodh q t demantohet apo t akuzohet nga ndonj medium i cils pal qoft. Panvarsisht ngarkess s madhe n pun, kohs s palimituar n kryerjen e detyrs s tij edhe jasht orarit t prcaktuar pr t, kt pun thot se e bn me shum vullnet dhe ndihet krenar n raport me publikun, ku qytetart e rndomt e njohin dhe vlersojn punn e tij, por nuk ndihet mir n rastet kur disa e ngatrrojn karakterin e tij personal me at zyrtar, gj q ndodh shpesh npr takime. Puna si zdhns i policis n nj rajon q vazhdon t jet m i ndijshm, m ndryshe nga rajonet tjera t Kosovs, pa dyshim

se reflekton edhe n jetn e tij private, ku duhet t jet i kufizuar, por respekti q ka n shoqri e mbulon kt zbraztir. Prveq puns si zyrtar pr informim, ai njihet edhe si njeri mjaft human. Pr kt flasin edhe vet veprat e tij. N vitin 2009 ka nxjerr nga shtypi librin e tij t par t titulluar ka nse. Nj mij ekzemplart e ktij libri i cili u dedikoht policve, i jan dorzuar sindikats s policis pr shitje n mnyr q t hollat e fituara nga shitja tu ndahen familjarve t policve t rn n detyr. Ndrkaq, libri i tij i dyt titulluar Edhe shiu ka goj, i sapodal nga botimi, n 700 ekzemplar, 600 sosh u jan dorzuar grupit t t rriturve q funksionon n kuadr t shoqats Handikos n Mitrovic, nga shitja e t cilave do t prfitoj vetm ky komunitet.

DHJETOR 2011 4

EDICIONI SPeCIAL

U riatdhetsuan 77 familje
Mitrovic 2011 Kohs s migrimit si duket po i vije fundi. Ata t cilt migruan dhe kan qndrim t prkohshm veq kan filluar t i rikthejn n Kosov. N Kosov ka filluar prgaditja e riatdhetsimit , e n kt kuadr t projektit t riatdhetsimit ka filluar t prgaditet edhe komuna e Mitrovics. T gjith ata q ri-atdhetsohen apo kthehen prsri n vendin e tyre nga autoritete prkatse t vendit q kan krkuar azil, tani iu ofrohet mbshtetje nga zyra pr integrime n komunn e Mitrovics e cila merret me procesin e riatdhesimit dhe mbshtetjes s tyre, duke iu atyre q kan nevoj strehim dhe ndihm n ushqime. Drejtori pr Integrime Evropiane n Mitrovic , Kastriot Jashari tha se n Mitrovic deri tani jan lajmruar qindra familje t cilat bjn krkes pr integrim T gjith t kthyerit deklarojn se nuk kan pron t veten, ose q kan nevoj pr ndihm financiare Dhe, se kjo paraqet problem n lidhje me mundsin pr mbshtetjen e tyre pr ndrtimin e shtpive pr rastet m ekstreme tha ai. Ai tha se enkas pr t riatdhesuarit sht formuar nj grup punues q drejtohet prej nnkryetarit t komuns. Prej t kthyerve nuk ka probleme pr integrim n procesin arsimor dhe as pr regjistrin civiltha ai. Ndrsa n zyrn e riintegrimeve e cila funksionon n kuadr t Drejtoris s Integrimeve n komunn e Mitrovics, pr t pranuar krkesat e t riathetsuarve, dhe evidentimin e t gjith atyre q jan kthyer nga shtetet evropiane , gjendet personeli i cili pranon krkesat e bashk qytetarve t rikthyer n Mitrovic. Fehmi Fejza , kordinator pr kthim , sqaron se gjat ktij viti n kt zyr jan regjistruar 77 familje, me gjithsej 208 antar t familjes. Sipas tij n kt zyr merren t dhnat dhe krkesat e t paraqiturve e m pas ato drgohen n n Zyrn pr Kthim n Prishtin e cila funksionon n kuadr t Ministris s Punve t Brendshme. Deri tani jan 77 familje, t regjistruara q ne i kemi drguar pr shqyrtim e m pas sipas vlersimeve atyre iu kthehet lnda me prgjigje positive apo negative. Q nnkupton q nse iu kthehet positive atyre do iu paguhet qeraja dhe ushimi apo vetm ushqimi tha Fejza. Sipas tij nga gjithsej 77 familje sa jan t evidentuara pr ndihm riatdhetsimi, jan shqyrtuar gjithsej 64 lnd prej tyre 45 jan prfitues . Prej tyre 14 familje iu paguhet strehimi dhe ushqimi, ndrsa t tjert ndihmohen vetm me ushqim pasi q komisioni ka vlersuar se nuk kan nevoj pr strehim. Ndrsa, 19 t prej tyre iu sht refuzuar krkesa pr mbshtetje. Sipas, rregullores e cila cakton shumn e mbshtetjes pagesa e qeras mujore pr familjet prfituese bhet nga 100 120 euro, ndrsa pr antar t familjes iu ipet ushqimi mujor n vler prej rreth 70 euro . Ndrsa, nga gjith ky numr i regjistruar n kt zyr , shumica drmuese jan shqiptar por, ka edhe nga komunitetet tjera si boshnjak, ashkali apo RAE.

N lidhje me procesin e riatdhesimit n komunn e Mitrovics, Ministrja e Integrimeve Evropiane , Vlora itaku, sht shprehur e knaqur me punn q sht br n Komunn e Mitrovics. Kto vlersime ajo i ka br gjat nj takimi q ka pasur n Mitrovic, me kryetarin e komuns, Avni Kastratin, dhe auturitetet komunale q jan t angazhuar n kt process. Ne jemi shum t knaqur me punn q sht br n Mitrovic sa i prket riatdhesimit, por krkojm q t mbahet ky standard. Ministrja itaku, ka cekur edhe fushatn q ka nisur sa i prket vetdijesimit t qytetarve pr rrezikun nga krkesat pr azil. Tha se krkesa pr azil dmton m s rndi procesin pr liberalizimin e vizave dhe rrezikon jetn e qytetarve, duke pasur parasysh se ata dalin n mnyr ilegale n shtetet perndimore. Theksoi se duhet t jen t gjith t vetdijshm se azili m nuk sht zgjidhje, prandaj qytetart duhet t heqin dor prej ktij opsioni. Nga shkurti 2008 t gjith ata q kan krkuar azil jan refuzuar dhe jan kthyer brenda nj kohe t shkurtr ka thn ajo gjat vizits n Mitrovic.
DHJETOR 2011 5

EDICIONI SPeCIAL

Personi m i vjetr n Mitrovic 106 vje


Zyla Shala e lindur m 23. 09. 1905 n fashatin Vidishiq t Shals si fmiu i vetm i familjes Hasan dhe Hamide Shala sht personi m i vjetr q figuron n zyrn e regjistrimit civil n komunn e Mitrovics q ende sht gjall. Zyla sht rritur jetime me q prindrit i kishin vdekur kur ajo ishte shum e vogl dhe kujdesin pr t e kishin marr tezet dhe hallat e saj. N moshn e pjekuris ishte martuar me Brahim Ibishin nga fshati Trsten t Mitrovics. Ishte gruaja e dyt e Brahimit pasi q ai ishte i martuar m par edhe me nj grua tjetr dhe kishte br 6 fmij Brahimi burri i Zyls kishte vdekur kur ajo kishte qen 71 vjeqare. Zyla kujton me dashuri koht e vjetra q kishte kaluar dhe se ishte shum e lumtur me burrin e saj Brahimin.Tash t rejat tona kan mundsi shum t mira ku hyn edhe zgjedhja e fatit t jets tha Zyla. Deri n moshn 105 vjeqare Zyla na tha se ishte shum mir me shndet dhe se nuk kishte pasur asnj problem , derisa para nj viti kishte humbur t pamurit. Zyla na tha se edhe pse nuk arrita t kem fmij t mi, pr mua kujdeset nusja e djalit t burrit. N rinin e saj edhe pse sht rritur jetim Zyla na tha se ushqimi i saj i preferuar apo ndoshta edhe i vetmi ishin produktet e qumshtit.,pemt ,perimet dhe fasulja. Sa i prket ushqimit q tash konsumon rinia jon Zyla tha tash ushqimi q e konsumon rinia nuk sht i frytshm pr shkak se po hudhet shum koncentratsipas saj.

DHJETOR 2011

Tash ushqimi q e konsumon rinia nuk sht i frytshm pr shkak se po hudhet shum koncentrat
- Zyla Shala

Kur ekipi yn e vizitoi familjen ku jeton Zyla aty pran saj e gjetm nusen e djalit t burrit t saj Zarifen , edhe ajo nj plak 71 vjeqare e smur q ankohej.

EDICIONI SPeCIAL
Intervist me Kolonel Philippe Espie, shef i njsis s xhandarmris n Mitrovic

ndrroja t bhesha shofer i lokomotivs s trenit


Mitrovic 2011 - Philippe Espie sht shef i njsis s xhandarmris franceze, e cila vepron n rajonin e Mitrovics, n kuadr t EULEX-it. Ai erdhi n Kosov para nj viti dhe udhheq njsin e xhandarmris, njsi kjo e cila ka nj reputacion shum t mir n mesin e qytetarve nga t gjitha komunitetet. M Magazine bri nj intervist me Kolonel Philippe Espie dhe fillimisht e pyetm? M-Magazin: Zoti kolonel, a mund t na thoni me pak fjal se kush sht kolonel Philippe ESPIE? Kolonel Espie: Po, far t them. Jeta ime q nga mosha 17 vjeare ka qen regjim ushtarak. Mbasi mbarova shkolln e mesme t marins, u regjistrova n Akademin Ushtarake t Xhandarmris. Nga akademia dola me gradn kapiten, pastaj kam shrbyer n poste dhe pozicione t ndryshme n kuadr t xhandarmris franceze, si brenda ashtu dhe jasht territorit evropian t Francs, si n Martinik, Guian, Bregu i Fildisht etj. Jami martuar dhe kam dy fmij. Familja ime sht gjithka pr mua. M-Magazin: Pr ju sht hera e par q vini n nj mision n Kosov. Si e keni menduar dhe far prshtypjesh keni pr Kosovn, n veantipr Mitrovicn? Kolonel Espie: Po, sht e vrtet se n Kosov vij pr her t par. M plqen shum Kosova dhe njerzit ktu. Ata jan shum mikprits dhe t respektueshm. E njjta gj vlen edhe pr Mitrovicn dhe njerzit e Mitrovics, pa marr parasysh origjinn etnike t tyre. M-Magazin: Duke pasur parasysh se jukomandoninj njsi t xhandarmris franceze, njsi e cila tash 12 vite ka krijuar nj reputacion shum t mir n popullatn e Mitrovics, a e keni pasur m t leht dhe a jeni ndier krenar pr kt? Kolonel Espie: Po, shiko. Puna e tyre dhe reputacioni i mir q ata kan, pra xhandart, mund t them me bindje t plot se ma kan lehtsuar shum punn, kur dihet q ne operojm n nj zon ku akoma situata nuk sht stabile. Pikrisht n kt zon e vazhdojn punn xhandart e njsis q un e udhheq. Dhe pr kt jam krenar. M-Magzine: Si e konsideroni punn tuaj deri tani? Kolonel Espie: Eksperienca e tr ktyre viteve n xhandarmri t krijon komoditetin q nga ana profesionale t dish ti zgjidhsh situatat, por gjithmon duhet punuar me durim dhe gjakftohtsi. M-Magazin: Tashm ju jeni n Kosov pr gati nj vit dhe e njihni situatn ktu. Ju keni qen edhe m par n misione t tilla. A mendoni se pr ta arritur paqen duhet vetm vullnetii miri palve dhe respektii ndrsjell? Kolonel Espie: sht e vrtet. Po un mendoj gjithmon se zgjidhjet e urta me vullnetin e mir t palve dhe respekt t ndrsjell jan m t suksesshme dhe japin rezultate. M-Magazin: Kur jemi fmij gjith secili ndrron t ndjek rrugn n nj profesion q shpesh nuk realizohet. Sikur t kishit pasur mundsi t zgjidhnit, a do ta kishit ndryshuar profesionin? Kolonel Espie: Kur kam qen fmij sht e vrtet q kam menduar t bhem dika tjetr. Shofer i lokomotivs s trenit dshiroja t bhesha. Po tani pas 33 viteve karrier n xhandarmri, nuk besoj, nuk do t kisha ndrruar asgj. M-Magazin: Nse keni pasur rast ta vizitoni sadopak Kosovn, apo kenishijuar specialitete tradicionale vendore, far do t kishit veuar? Kolonel Espie: E kam vizituar jo pak Kosovn. M plqen shum Gryka e

Rugovs. Qyteti i Prizrenit, po edhe Mitrovica m plqen. Se nganjher qytetet dhe vendet nuk i bjn t bukur vetm ndrtimet apo peizazhet, por njerzit, ata e zbukurojn do gj. Sa pr specialitete, me plqen bakllavaja. M-Magazin: Mbas mbarimit t misionit n Kosov, me ka do t merret kolonel Espie? Kolonel Espie: Mbasi ta mbaroj kt mision, do t pensionohem. Do te rri m shum me familjen time dhe do t merrem me pun bujqsie, sepse un n Franc banoj n fshat. M-Magazin: Cili do t ishte mesazhi juaj pr Mitrovicn dhe mitrovicasit? Kolonel Espie: Po. Do tu thosha lexuesve tuaj dhe nprmjet tyre t gjith kosovarve: Shfrytzojeni jetn q Zoti ua ka dhn pr ta jetuar s bashku me urtsi e n paqe. Thojini jo veprimeve t dhuns dhe bhuni sa m shum tolerant n jet.

DHJETOR 2011 7

EDICIONI SPeCIAL

Filloni t flisni pr vizione t reja


Pr edicionin special t M-Magazins pr Vitin e Ri 2012, ne bm nj intervist ekskluzive me Ambasadorin Francez n Kosov, Jean-Franois Fitou, i cili foli pr pritjet e tija n vitin 2012, pr ushqimin e tij t preferuar tradicional dhe i dha disa porosi pr lexuesit e M-Magazins. 1. Si e vlersoni situatn aktuale n Kosov, posarisht n Mitrovic Kto jan shtje t ndryshme. Kur flitni pr Kosovn n veanti, ekzistojn shum gjra t mira, dhe m me rndsi sht se BE i drgon porosi shum pozitive Kosovs, q paraqet nj mundsi t mir pr marrdhnie kontraktuale me BE pr vitin e ardhshm, si dhe dialogu pr viza. Do t thoja se n perspektiv ekzistojn hapat konkrete dhe pozitive pr Kosovn n trsi. Pr Mitrovicn si qytet i ndar, parashikimi im pr kt vit sht se mund t ket prmirsime. Por para se t prfundojm, ne t gjith, s bashku, duhet t japim porosi t drejta, se duhet koh t ulemi n tavolin dhe seriozisht t bisedojm pr t gjitha shtjet e mundshme. 2. Raporti i Progresit pr vitin 2011 ka theksuar nj shtje specifike, q nevojitet nj casje tjetr e institucioneve kosovare ndaj Veriut. Do t thot kjo se strategjia aktuale pr veriun ka dshtuar, dhe si duhet Institucionet e Kosovs t veprojne lidhur me kt shtje? Mendoj se at q e ka thn BE sht ajo, si e ka shpjeguar shum mir Z. Mirel ne Raportin e Progresit: neve na duhet nj vizion. N vend t qasjes, n vend t problemeve, n vend t planit, le ta quajm at nj vizion q sht m pozitiv, q nuk sht kriter i sakt pr tu arritur. sht pr tu thn njerzve n veri, cilitdo komunitet q u takojn: ju njerz i takoni ktij vendi. Ky sht vendi ku do ta ndrtoni t ardhmen e juaj. Kjo krkon ndryshimin e mnyrs s t menduarit, nga t gjith q jetojn ktu. Dhe mendoj se at q Mirel e ka quajtur vizion, vrtet sht dika pr t mirpritur, m prfshirs, m shum se nj program ose qasje si sht shkruar n Raportin e Progresit. Un kt do ta quaja vizion. Jan disa hapa, disa sinjale t para, se institucionet e Kosovs, Qeveria jan t gatshm t angazhohen n kt rol. Ky

sht vetm fillimi dhe pr kt them se do t jet nj rrug e gjat. 3. N lidhje me kt, si i shihni zhvillimet konkrete t mtutjeshme n vitin 2012? Nse ekziston ndonj person q do ta dinte, do t dshiroja ta njoftoj at person (qesh). Mendoj se nse jan drguar disa sinjale pozitive ather sht e mundshme q t ulemi n tavolin, dhe s pari t shikohet pakoja gjithprfshirse e Ahtisarit q t kemi nj vizion t prbashkt pr at se pr far sht plani. ka mundson plani dhe si e kuptojn aktort e ndryshm t mundshm at. N kt mnyr ata mund t shohin se far n t vrtet do t thot plani dhe ka i mungon atij. Mund t jet nj hap i madh. Nse ata mund t fillojn t bisedojn pr far sht plani i Ahtisarit, prfundimisht ky mund t jet nj hap pozitiv. 4. A do t thot se plani i Ahtisarit ndoshta mund t hapet pr bisedime t mtutjeshme? Nuk do t doja t them asgj me tepr, do t thosha q t fillojn bisedimet. Populli me t vrtet nuk e di se far prmban ai. Do t ishte e mundur q ta kemi Ahtisarin n xhepsi doracak, q n nj mnyr sht nj shpjegim i thjesht i planit, n gjuhn e popullit. Dhe kjo sht me rndsi. Por po ashtu pr shkak se plani i Ahtisarit sht i komplikuar, q sht normale, sht nj plan q sht br me kujdes t madh dhe n mnyr t sofistikuar. N t njjtn koh disa njerz mund ta interpretojn n nj mnyr,

ndrsa disa t tjer n nj mnyr tjetr. Le ta marrim nj shembull: kur njerzit flasin pr strukturat paralele. Askush nuk e mendon t njjtn gj. Gjja e par q do t bisedonim sht se far mendoni ju dhe far un mendoj pr strukturat paralele. ka sht ajo q ju e quani, dhe un q e quaj, struktur paralele? 5. Pyetja ime e radhs ka t bj me dy momente n Kuvendin e Kosovs. Njra sht aprovimi i mocionit pr reciprocitet ndaj Serbis, dhe tjetra sht nj rregullore interesante pr qasjen e medieve n Kuvendin e Kosovs: far sht komenti juaj? T fillojm me t fundit. Un nuk jam ktu q t jap dikujt leksione, as medieve e as Kuvendit. Puna n Kuvend duhet t jet transparente dhe q t mos pengohet pr shkak t disa njerzve me kamera dhe mikrofona, etj. Gjja m e mir sht q t formohet nj grup punues me njerz nga mediat dhe t thuhet: ka ju krkoni dhe ka ne krkojm, t provojm q s bashku ta zgjidhim kt shtje. Ata duhet t bisedojn s bashku, t mundohen pr t arritur nj mirkuptim. 6. E sa i perket mocionit. Ate e kane mbshtetur shumica n Kuvend , dmth. shumica e 90% t popullsis s Kosovs. E di. sht aprovuar nga m shum se 40 delegat t Kuvendit. Kuvendi ka t drejtn pr t aprovuar mocionet. Kshtu

DHJETOR 2011 8

EDICIONI SPeCIAL
q nuk sht e imja t bj komente pr punn e Kuvendit. 7. A sht kjo vrtet pjes e vizionit t ri, qasjes s re? Sa do ti kontribuonte kjo qasjes s re? Un e kuptoj ndjenjn e juaj pr t thn at q ju mendoni, dhe pr t trhequr disa vija t kuqe. Mendoj se n vitin 2011 Kosova ka br progres t rndsishm pr n BE dhe mnyra m e mir q Kosova t arrij qllimet veta dhe standardet evropiane sht q t angazhohet n dialog. Gjja m e rndsishme pr Kosovn kt vit, prve shtjes s liberalizimit t vizave, ka qen ajo kur BE i ka dhn 4 mundsi t rndsishme. Kshtu q mocioni nuk sht balancuar n krahasim me ka BE i jep Kosovs. Nuk sht n t njjtin nivel. 8. Kur mendoni se Kosovart mund t udhtojn pa viza n Franc? Sa m par q sht e mundshme. Un nuk jam ekspert n kt lmi dhe me siguri si diplomat q jam nuk mund ta z vendin e ekspertve. Shpresoj se sistemi m mir i integruar i vizave mund t jet mnyr, pr shembull, e luftimit t krimit t organizuar. Un e mbshtes iden se sa m t integruar t jen kufijt aq m mir sht, sa m hert aq m mir. 9. ka kan t ngjashme dhe n ka dallojn Kosova dhe Franca? Kan shum ngjashmri. Natyrisht se dallojn pr nga gjuha, gjeografia, madhsia por shum gjra dallojn n mes Francs dhe Gjermanis, Francs dhe Italis , ose Spanjs apo Mbretris s Bashkuar. Dallojm n shum gjra, por m e rndsishme sht ajo q na bn t ngjashm. Ka rastis t jetoj larg BE dhe nse e shikoni kt nga Azia qendrore ose Afrika, mund ta shihni se kjo sht e njjta struktur. 10. Ti kthehemi situats. A mendoni se situata aktuale n veri do t tejkalohet? Dhe cili sht elsi i ksaj? Shpresoj se kjo do t tejkalohet dhe e besoj kt. Prgjigja ime sht po, besoj dhe shpresoj se do t tejkalohet, dhe natyrisht elsi i zgjidhjes sht BE. Mendoj se t punuarit bashk sht elsi, natyrisht n shum zona, e jo vetm n Mitrovic 11. A do t hiqen barrikadat n vitin 2012? Njerzit nga veriu duhet sa m par t fillojn t punojn pr t tejkaluar situatn. T negociojn dhe t bisedojn, por jo t bllokojn, sepse bllokimi nuk sht situat q on ndokund. Mendoj se sa m par q i heqin barrikadat, aq m mir do t jet pr t filluar bisedimet pr nj vizion. 12. Ju si Ambasad, a do t konsideroni bashkpunimin-njohjen e strukturave aktuale n veri n vitin 2012? Mnyra m e mir sht q njerzit t votojn pr komunat e tyre sipas Ligjit t Kosovs, e jo t legalizohet dika ilegale si e till. Transformimi do t jet m i mir nse fillohet m hert. 13. Procesi i pajtimit etnik sht n vazhd e sipr n komunn e Mitrovics. Si e vlersoni at dhe cili sht roli i Ambasads franceze n kt? E para, ne duam t jemi sa m afr njerzve dhe t bisedojm me ta dhe ta themi saktsisht t njjtn gj si n veri dhe n jug t Ibrit. E dyta, ne mund t mbshtesim disa lmi, p.sh. disa aktivitete kulturore n veri. Ne nuk do t gjykojm, ne do t mbshtesim. 14. far mendoni pr rolin e OJQ-ve n Mitrovic? sht shum i rndsishm sepse ky vend sht nj vend ku OJQ-t me dekada kan pasur rolin kryesor. Nganjher ato kan zvendsuar strukturat publike. OJQ-t kan fituar besueshmrin n syt e popullit dhe kta u kan dhn mundsin OJQ-ve t veprojn n jetn publike. - Dhe cilat jan kontributet konkrete pr t ndihmuar OJQ-t n punn e tyre. Kontributi im sht q t punoj s bashku me OJQ-t dhe ti ndihmoj me disa projekte. Duhet t pranojm se ne nuk kemi edhe aq mundsi ti ndihmojm shum ato. Franca sht ktu nprmjet KFOR-it, EULEX-it dhe ambasada i ka t limituara mundsit dhe do t ndihmoj n fushn kulturs dhe integrimit. Ideja sht q t punohet si partner dhe sipas mundsive ti shtojm vlerat n aktivitete t ndryshme, dhe s paku ti kontribuojm komunitetit. 15. Kur bisedojm pr Mitrovicn jemi t vetdijshm pr detajet aktuale politike dhe ekonomike. Cilat do t ishin fushat ose zonat ku do t mund t zhvillohej Mitrovica? Ndoshta Trepca. Nuk jam ekspert n kt lmi. Ndoshta Trepca do t mund t prdorej si nj aset q do ti sillte qytetit dika t re. Shpresoj tregtia n mes Kosovs dhe Serbis n kt regjion, p.sh. zonat e liruara nga tatimi n Mitrovic si platform. Kshtu q do t ishte me shum rndsi pr tregtin n mes qytetarve dhe natyrisht , komuniteti ndrkombtar do duhej t mbshteste bizneset e vogla. Kto jan vetm disa ide. 16. A mund t vlersoni bashkpunimi aktual me institucionet lokale n Mitrovic? Ne punojm me disa OJQ lokale n veri dhe n jug t Mitrovics. Ne punojm me komunn. Kemi vendosur disa kontakte n mes ksaj komune dhe nj komune n Franc, Angoulme, kshtu q do t mund t bashkpunojn. Ne jemi t kyqur n kt. Kam pasur nj takim me kryetarin e Mitrovics dhe kemi biseduar pr nj zhvillim m t madh t ktij bashkpunimi. 17. Dua tju bj nj pyetje personale. far sht Fitou jasht obligimeve t prditshme? Nuk ndryshon nga ai gjat tr dits (qesh). Plotsisht i sinqert, ky vend t ngrthen t trin dhe n fund t dits nuk mbetet asgj nga ju. I kam vetm dy minuta n mngjes pr ti kryer obligimet e mia dhe t shkoj n pun. Prve ksaj, kam koh t lexoj romane kriminalistike. - Dhe cili sht romani m i preferuar i juaji? A taste for death (Shija e vdekjes) - A e keni provuar ushqimin ton tradicional. Cili sht ushqimi i preferuar i juaji? Shum leht pr tu prgjigjur, Elbasan Tava, dhe nuk prish pun nse sht me mish qengji apo pule. 18. Cila sht porosia e juaj pr lexuesit e M-Magazins? Ky ka qen qytet i bukur n Jugosllavi dhe n Evrop. Tash sht qytet i lnduar. Qytet me vrag. Uroj q nga ky qytet i lnduar, Mitrovica n 2012 t bhet qytet magjepss pr tr Kosovn. Ktij qyteti i uroj nj vit me shpresa, pr nj vit q nuk do t jet leht. Dhe urimi im i dyt sht q qytetart e Mitrovics, n veri dhe jug t mund t fillojn t punojn n fusha specifike.

DHJETOR 2011 9

EDICIONI SPeCIAL

Gjasht mij euro kushtojjeta e 355qenve!

Mitrovic 2011 - B.Kajtazi sht nxns i klass fillore. Ai banon n fshatin Vaganic t Mitrovics. N mngjeset e hershme ai qdo her ka nevoj pr prcjellje nga familjart e tij . Ngase siq thot ai, ai sikurse edhe moshatar t tjer kan qen disa her n rrezik nga qent endacak, prej t cilve fmijt jan frikssuar. Ka ndodh disa her q jam friku , prej qenve. Ata vijn grupe grupe dhe ne kemi frik. Po tash m prcjell ose babi ose vllau thot ai. Meq kjo dukuri e qenve endacak rrezikon qytetart , dhe ngase ka qytetar q ankohen, ngase kan frik, komuna gjat ktij viti ka marr disa aksione duke i eliminuar kta qen. Shqetsimi kryesor i qytetarve mitrovicas mbetet krcnimi nga qent endacak pr fmijt e tyre, t cilt ndjekin msimet n shkolla q jan larg shtpive dhe q duhet udhtojn kmb, ka th pr M-Magazine Drejtori i Drejtoris pr Mbrojtje dhe Shptim n Komunn e Mitrovics, Be-

hxhet Bala. Vetm gjat ktij viti komuna ka organizuar tri aksione pr eliminimin e qenve endacak, duke kontraktuar Shoqatn e Gjuetarve t Mitrovics pr eliminim t tyre, duke shpenzuar kshtu mijra euro pr kto aksione. Shefqet Aliu, Kryesuesi i komisionit t projektit nga Kuvendi Komunal sqaron se aksionet e marra n kuadr t drejtoris , kan ardh si pasoj e ankesave t qytetarve t cilt ndihen t rrezikuar. Ne, s bashku me shoqatne gjuetarve gjat ktij viti kemi marr tri aksione pr eliminimin e qenve endacak, ngase pr momentin kjo ka qen zgjedhja dhe mnyra e vetme pr t vepruar tha Aliu. Sipas tij, n aksionin e marr gjat muajit Mars t ktij viti, jan eliminuar 168 qen q komuns i ka kushtuar 2.688 euro. M pas n muajin Maj, jan eliminuar 62 qen e q komuns i ka kushtuar rreth 1000 euro. Ndrsa, gjat aksionit t fund-

vitit n Nntor jan eliminuar 125 qen e q ka kushtuar 2.000 euro. Nj gjuetar pr eliminimin e nj qeni endacak merr 16 euro, duke llogaritur dezinfektimin, transportin deri n deponin e mbeturinave rajonale q gjendet n Koshtov. Marrveshja jon me shoqatn e gjuetarve, vetm gjat ktij viti ka kushtuar rreth 6.000 euro. Duke llogaritur eliminim, dezinfektimin e vendit si dhe transportin pr n vendin e hudhjes tha ai. Ndrsa, se sa sht e drejt dhe humane q kto kafsh t eliminohen n kt form , kryesuesi i komisionit Shefqet Aliu thot se komuna sht duke br nj plan q n t ardhmen kto lloj aksionesh t marrin fund, n mnyr q kjo t zgjidhet n mnyr m humane. Ne jemi duke u munduar q t bjm n plan q kjo t bhet n mnyr m humane. T bhet nj projekt pr kastrim apo vaksionim t qenve endacak tha Aliu.

DHJETOR 2011 10

EDICIONI SPeCIAL
msimit n klasn e 10-11 shum profesor sidomos kujdestari i klass e ka vrejtur se kjo vajz ka kapacitet q t avancohet. Kshtu q kujdestari i saj bisedoi me t dhe e shtyri at q t kaloj nga klasa e 11 n faklulltet . Pr kt Igballja ishte konsultuar edhe me disa psikolog dhe me shum profesor t angazhuar nga ministria e arsimit. Tani ajo studion n kolegjin International Business College ( IBCM ) n Mitrovic Ktu ndihem, shum mir , mirpo prap se prap m mungon ajo shoqria e shkolls s mesme. Ndrsa, shoqria e re m mirpritn si do shoqri tjetr ndrsa profesort m kan muar shum tha Igballe Islami. Kujdestari i Igballs, Miftar Kurti pr Mi2 Magazine na tha se Pr mua sht knaqsi dhe nder i veant t isha msimdhns i nj nxnse si Igballe Islami ,aq me tepr kur je edhe kujdestar i klass . Kurti u shpreh pr nxnsen e tij se ajo sht nj nxnse sjellshme e disiplinuar e pasionuar pas leximit, e aft e prkushtuar thjesht nj shembull se si duhet t jet nj gjimnazist Msohet se Igballja me prkushtimin , angazhimin , sjellje dhe suksesin e saj u ka rn n sy edhe profesorve t tjer. Pr fat t mir t gjitha procedurat q duhet t kaloj nj nxns pr tu avancuar , i ka kaluar me suksese.

Nga klasa e 11-t drejt e n fakultet


Mitrovic 2011 - Nxnsja Igballe Islami e lindur m e 20.10.1993, shkolln fillore e kishte nisur n moshn 6 vjeare , vajz e cila pr shkak t kapacitetit dhe inteligjencs s lart u avancua nga shkolla e mesme n fakultet. Q nga shkolla fillore iu kuptua inteligjenca e lart e saj , mori pjes n shum gara shkollore, komunale e seminare t ndryshme . Nj ndr garat n t cilat mori pjes ishte gara e dituris 1,2,3 Fillo ,ku ajo zuri vendin e dyt. Pas prfundimit t shkolls fillore ajo vazhdoj msimet n shkolln e mesme t lart Gjimnazi Frang Bardhi. Gjat vijimit t

Vjosa q po shklqen n The voice of Albania


Mitrovic 2011 - Vjosa Selmani nxnse e Rock Shchooll-s n Mitrovic, sht njra ndr m t suksesshmet e spektakli garues n Shqipri, The voice of Albania q ka filluar para 8 javsh dhe pritt t zgjas edhe 9 jav t tjera. Ishte festa e nnave ajo q e nxori Vjosn n skenn e vogl t qytetit t saj buz ibrit pr t knduar, derisa muzika ishte pasioni i saj q n moshn 4 vjecare kur edhe kndoi pr her t par. Q nga ajo dit dshira pr t marr pjes n nj talent-sho t prmasave t tilla nuk ka reshtur s ekzistuari. Shkolln fillore e ka mbaruar pr piano n shkolln e muziks Tefta Tashko, n Mitrovic. Aktualisht ndjek msimet n gjimnazin Frang Bardhi, po ashtu n Mitrovic n degn e shkencave shoqerore. N nj bised pr m-magazinen, duke folur pr spektaklin The voice of Albania, ajo shpreh mendimin e saj se kjo sht mnyra m e mir dhe m e drejt q artistt dhe ata q e dojn kngn ta shprehin talentin e tyre duke vlersuar przgjedhjen korrekte q sht br deri m tani. Mendoj q sht nj mundsi shum e mire ku prveq deprtimit n media un jam shum e lumtur dhe pr eksperiencen time atje dhe jam e bindur q do t m ndihmoj shum n rrugtimin tim si nj kngtare e ardhshme. Tet javt e kaluara t spektaklit, ajo sht shoqruar nga emocionet e shumta, por mikpritja dhe duartrokitjete e publikut, i kan dhn forc dhe besim se do t mund tia dal. Ajo shprehet e knaqur me przgjedhjen e saj t Miriam Canit pr trajnuese, n mesin e katr trajnerve t propozuar. Duke u radhitur n mesin e m t mirve q do t vazhdojn garn, Vjosa thot se q nga fillimi nuk ka pas pretendim pr qmimin e par, por dshiron t dij se ku sht Vjosa, prveq fitimit t eksperiencs.

Ajo pret nga spektakli aq sa do t mund t jap nga vetja e saj, ndrkaq mesazhi i saj pr moshatart e saj sht q n qdo rrug q nisin t ken besim tek vetja dhe vlerat e tyre, duke inkurajuar ata se nse japin maksimumin e tyre nuk do tju shkoj dm dhe nj dit ajo do t shprblehet. Prveq Vjoss, garn n kt spektakl e vazhdon edhe mitrovicasi tjetr, Visar Kasa, i cili poashtu sht nxns i Rock Shchoolsn Mitrovic, q sht produkt i organizats joqeveritare Community Building Mitrovica (CBM).

DHJETOR 2011 11

EDICIONI SPeCIAL

Libri Enver Hoxha m i shituri


Mitrovic 2011 - Libri Enver Hoxha i autorit Blendi Fevziu sht m i shituri n Mitrovic ndonse ky libr vetm sa ka dal nga botimi. Prmes polemikash t mdha mes personaliteteve t ndryshme kosovare ku kritikuan autorin pr promovimin e librit n Prishtin e jo n Tiran megjithat autori duket se e ka nuhatur mir tregun kosovar pr librin mbi biografin e diktatorit m t egr t gjysm shekullit t XX. Shitsit thon se ky libr ishte m i shitur pr arsye se lexuesit i ka shtyr kureshtja t msojn m shum pr biografin e diktatorit Enver Hoxha. N ann tjetr pr sa i prket lakueshmris s librit n bibliotekn e Mitrovics pr kt vit, n t gjith sektort, ka pasur afrsisht 4000 lexues, duke prfshir edhe bibliotekat n fshatin Bare dhe n Tunelin e pare. Drejtori i biblioteks, Murteza Berisha pr MMagazine thot se lakueshmria n bibliotekn e qytetit sht e lart. Penges pr t ofruar edhe me shum lexues sht mos funksionimi i ashensorit q pengon ardhjen e lexuesve t kategoris s hendikapuarve dhe pensionistve. Berisha thekson se: n radh t pare nj lexues i mire duhet t shfletoj shtypin ditor pastaj t arrij deri tek leximi i librave me autor t ndryshm. Shefja e biblioteks, Violeta Isufi pr MMagazine thot se biblioteka jon sht e ndar n sektor t ndryshm, dhe mosha t ndryshme dhe pr secilin sektor sht veuar libri m i lexuar i vitit. Nga sektori i t rriturve libri m i lexuar kt vit sht Darka e gabuar me autor Ismail Kadare. N sektorin e t rinjve veanrisht studentve lejueshmrie me t madhe ka pasur libri Psikologjia e Suksesit 1, 2 dhe 3 e autorit Dale Kornegie. N sektorin e fmijve, libri m i lexuar ishte Mery Poup Ozbon (Prkthimi: Sonte mbi Titanik), me autor Rexhep Hoxha.

Msoni dhe shfrytzoni do mundsi t mir


Vushtrri 2011 - Gloriosa Dobra (16 vjeare), nxnse e shkolls s mesme n Gjimnazin, Eqrem Qabej, n Vushtrri shpallet pr vite me radh si nxnsja m e mir e ksaj shkolle si dhe fituese e shum mimeve duke marr pjes npr aktivitete t shumta shkollore e po ashtu edhe n nivel t Komuns, e s fundi duke qen edhe moderatore e suksesshme n mediumin publik t Radio Televizionit t Kosovs (RTK), si prezantuese e emisionit pr fmij Kutia Magjike. sht nj nder pr shkolln ton q kemi nj nxnse si sht Gloriosa Dobra, e cila zgjedhet pr vite me radh si nxnsja m e mir e shkolls. Gloriosa Dobra prve sukseseve t shklqyeshme t cilat ajo tregon n shkoll dhe q sht nj shembull i shklqyeshme pr t gjith moshatart e saj, thot zvends drejtori i ksaj shkolle Hajdin Hajdini. Edhe pse vetm 16 vjeare, iu plotsua dshira e kamotshme pr t qen moderatore televizioni. N nj intervist ekskluzive pr M-magazinen, ajo na shpalosi dhe foli m gjersisht pr sukseset e saja t njpasnjshme. Fal puns dhe vullnetit t madh pr t punuar un prve sukseseve t shklqyeshme q kam arritur n shkoll, un kam marr pjes edhe npr aktivitete t shumta n nivel lokal npr kuizet e shumta t dituris t organizuara nga shkolla si dhe nga vet Komuna e Vushtrris, ku kam marr shprblime t shumta duke zn shum her vendin e dyte e t tret, kurse n vitin 2008 edhe duke zn vendin a par si recituesja m e mir n nivel t komuns thot ajo. Me rastin e przgjedhjes s 3 nxnsve m t dalluar n komunn e Vushtrris isha edhe un njra ndr ta ajo q u zgjodha, pr t prfaqsuar komunn n garat e organizuara n gjith Kosovn pr ti shfaqur vlerat dhe aftsit n mesine shum fmijve t dalluar t t gjitha komunave tjera t Kosovs, przgjedhje kjo q u b nga Drejtori i i Drejtoris s Arsimit t komuns s Vushtrris Qerim Selimi. Ku n mesin e ktyre fmijve zhvilloheshin aktivitete t shumta arrita t marr postin e nnkryetares s rrjetit rinor t OJQ-s Aureola n Prishtin.

Un gjithashtu fal puns dhe vullnetit t madh arrita ta realizoj edhe dshirn time t kamotshme pr t qen nj modratore e suksesshme n nj televizion si sht Radio Televizioni i Kosovs (RTK). N mesin e shum takimeve t organizuara pata fatin q njri ndr takimet e mija ta kem edhe me redaktoren pr fmij n RTK, zonjn Shqipe Halili e cila pa aftsit e mija komunikuese dhe m bri ftesn ose m mir t them m mundsoi q aftsit e mija ti shfaqi n emisioni, KUTIA MAGJIKE emision ky t cilin e prezantoj q nga viti 2010, ku kam nj bashkpunim shum t mir me gjith stafin e emisionit realizues ku shpresoj q t vazhdoj edhe me emisione tjera. Moderimi sht ajo q m knaq n shpirt dhe q e bj m knaqsi dhe shpresoj q nuk do t ndalem m kaq e krejt pr krah ksaj t zgjedh edhe nj profesion tjetr e se i cili sht ai nuk jam ende e sigurt,thot Dobra. E gjat jets sime une e sfidova vetn edhe si aktore ku n qershor t ktij viti fitova edhe mimin e aktores q premton shum n Komedin Mirmngjesi Interesi, q u organizua n Qendrn e Kulturs Hasan Prishtina n Vushtrri. E normalisht se t gjitha kto suksese m bjn t ndjehem e lumtur dhe m japin force dhe vullnet t vazhdoj normalisht gjithmon duke ju falim nderuar familjes e cila m prkrah n do hap t jets. Dhe krejt pr fund t ksaj interviste ajo la nj mesazh pr t gjith moshatart e saj, moshatar t mi un kam nj mesazh pr t gjith ju t msoni dhe t shfrytzoni do mundsi t mir q ju vije sepse vetm duk msuar dhe duke marr pjes npr aktivitete t shumta ju do t arrini ti realizoni dshirat e juaja. Faleminderit M-magazins q shpalosi sukseset e mija.

DHJETOR 2011 12

EDICIONI SPeCIAL

Me knaqsi do t kthehem n Mitrovic, ngase me t m lidhin kujtime t mira


Zakonisht n bot mbretron nj disponim shum negativ pr gati t gjitha rajonet postkonfliktuoze. Ndodh shpesh q njerzit ta ken nj qasje t till madje edhe 10 vjet pas konfliktit. N kt drejtim kontribuojn dukshm edhe mjetet e informimit, t cilat mjaft shpesh raportojn n mnyr selektive nga kto rajone, e madje ekzison nj praktik q t plasohen edhe informata t paverifikuara pr at territor, gj q krijon fotografi t gabueshme tek njerzit. Megjithat, se gjithka nuk duhet q detyrimisht t jet keq, se ka njerz q jan t gatshm q t vijn dhe t binden vet n kualitetin e jets dhe arsimimin n nj rajon t till, dshmon rasti i nj amerikani, i cili erdhi n pjesn veriore t Mitrovics pr t studiuar. Ai quhet Timoti dhe sht student i semestrit t par n Kolegjin Ndrkombtar t Biznesit n pjesn veriore t Mitrovics. Se cili ishte motivi shtyts pr t ardhur nga Amerika pr t studiuar n Mitrovic, ai pr M-Magazine thot: Pr Kosovn kam dgjuar vetm nga mediat amerikane, kur raportonin pr luftn dhe krizn ktu. Nuk kam pasur ide se ku gjendet dhe se kush me k sht n konflikt. Kshtu ka qen gjithnj derisa nuk e kam njohur nj vajz, e cila erdhi nga Mitrovica n qytetin tim, si kmbim studentsh. M von ajo u b vajza ime, kshtu q vendosa t vij bashk me t n Kosov. IBCM ishte nj rast i mir pr mua, ngase studimet jan n gjuhn angleze dhe se lshon diploma t njohura ndrkombtarisht. M duhet ta pranoj se jam befasuar shum pr t mir kur erdha n Mitrovic dhe kur ia fillova fakultetit. Kushtet n IBCM jan krejtsisht korrekte pr nj sdudim normal. Kam zn shum miq ktu. Madje edhe sistemi i shkollimit n IBCM sht i ngjashm me at amerikan. Shuma q m duhet ta paguaj pr shkollim sht simbolike, ngase kemi bursa t larta, kshtu q ne paguajm vetm nga 38 euro n muaj. Kam siguruar edhe strehim pa pages ktu n Mitrovic. N qytetin tim kjo as q vjen n shprehje. E kam kuptuar se shum gjra ktu jan ndryshe nga sa kam pasur njohuri pr kt vend nga mediat prpara se t vija n Kosov, sqaron Timoti. Ai na i zbulon edhe planet e tij t mtejme lidhur me shkollimin e tij n Mitrovic: Planifikoj q ktu ti mbaroj tre semestra dhe q semestrin e katrt, si edhe obligojn rregullat e fakultetit, ta kryej si stazhist. Ende nuk kam vendosur se a do ta kryej stazhin ktu n Kosov, apo do t shkoj n Amerik. Sido q t jet, prher do t kthehem me knaqsi ktu n Mitrovic, ngase ktu kam kujtime t mira dhe shton se sht i fascionuar me njerzit ktu, t cilt, si shprehet ai, jan shum-shum mikprits dhe t dashur. T gjith shpresojm se n t ardhmen shum njerz do ta ndjekin shembullin e Timotit dhe se do t kemi rast q ti presim si miq studentt nga jasht dhe tu tregojm atyre se edhe ktu ka kushte pr jet dhe shkollim kualitativ.

M t shtrenjtit e 2011 nga tri ligat m t forta europiane

Transferet e mendura
Premier Liga Angleze - konsiderohet si liga m e fort e futbollit n mbarr rruzullin toksor dhe si e till sht nj magnet pr tifozt e futbollit. Chelsea, Manchester United, Liverpool gjithnj luftojn pr titull n do sezon, dhe klubet si Tottenham dhe Manchester City u shkaktojn telashe t mdha katrshes s madhe. do kampionat n Premier Lign Angleze sht m interesant se kampionati i kaluar. N vijim, do ti paraqesim disa nga transferet m t shtrenjta t ksaj lige, asnj transfer nuk sht nn shifrn 20 milion: Pozita 1: Si transferi m i qlluar i takon argjentinasit Sergio Aguero, q prforcoi sulmin e skuadrs s Manchester City pr shumn 45 milion euro. Aguero zbarkoi n City nga radht e skuadrs spanjolle Atletico Madrid. Pozita 2: sht transferi m i shtrenjt pr lojtar anglez n histori t Premier Ligs, q u cilsua. Bhet fjal pr sulmuesin shtatlart Andy Carrol, i cili nga radht e Necastle prfundoi tek skuadra e Liverpool pr shumn 35 milion euro. (Sot e ksaj dite, ky mbetet nj ndr transferet m t uditshme n kt lig, mirpo edhe kjo shum nuk llogaritet e sakt, pasi ky transfer mund t arrin shum edhe pr 5 milion m shum) Pozita 3: Mesfushori ofanziv nga skuadra spanjolle Valencia, Juan Manuel Mata ishte cak i qlluar pr klubin londinez, Chelsea. Sipas, zyrtarve t Chelsea, Mata vlen 27 milion euro. Pozita 4: Transferi m i prfolur n ishull, ishte kalimi i Samir Nasri nga Arsenal tek Manchester City. Ky transfer kushtoi jo m pak se 26 milion euro. (Nasri nuk ishte i knaqur tek Arsenal, pasi ky klub nuk po arrinte suksese kohve t fundit n fitimin e trofeve) Pozita 5: N kt pozit zn vend dy transferet e skuadrs s Liverpool. Q t dy jan paguar me shumn e njejt; 22.5 milion. Bhet fjal pr dy anglezt, mesfushor ofanziv, Jordan Henderson vazhdon
DHJETOR 2011 13

EDICIONI SPeCIAL
(q erdhi nga Sunderland) dhe Steart Doning (i cili erdhi nga Aston Villa). Pozita 6: Talenti me nnshtetsi Belge, por me prejardhje nga Bregu i Fildisht, Romeu Lukaku prforcoi sulmin e skuadrs londineze Chelsea. Lukaku erdhi nga Anderlecht tek Chelsea pr shumn 20 milion euro. Kto ishin disa nga transferet me shumat m t larta t cilat u bn gjat vitit 2011 n lign angleze. Mirpo, edhe transferet si: Fernando Torres (Nga Liverpool tek Chelsea, David De Gea nga Atletico Madrid tek Man.Utd. 19 milion, Ashley Young nga Aston Villa tek Man.Utd. pr 18 milion dhe Phil Jones nga Blackburn tek Man. Utd pr 18.7 milion etj) La Liga Spanjolle vlersohet si nj nga ligat m interesante n Europ. Kjo lig sht trheqse nga turmat e mdha, dashamirs t futbollit si n Spanj, ashtu edh n mbar botn. Me skuadrn si Barcelona, q dominon n lig, n garat pr titull nuk mund t lihet anash mosprcjellja e ksaj lige. Megjithat, edhe krijimi i skuadrs s re t galaktikve n radht e Real Madrid gjasat pr titull mund t jen t ndryshueshme nga sezoni i kaluar. Duke pas parasysh edhe ambiciet e skuadrave tjera si Villarreal, Valencia, Atletico Madrid, Sevilla gjithashtu edhe Athletic Bilbao pretendojn nj gar interesante n lig, pr kualifikimet n Lign e Kampionve dhe Kupr e Europs. N Spanj kemi hasur gjat vitit n disa transfere bombastike: Pozita 1: Sulmuesi m i mir i skuadrs Porto (fituese e Europa League) kap shumn marramendse prej 40 milion euro pr tu transferuar n klubin madrilen, Atletico Madrid. Kjo e fundit prishi marrveshjen me sulmuesin Diego Forlan (q e transferoi tek Inter, pr nj shum q nuk u b e ditur), dhe sollin n radht e tyre golashnuesin m t mir t ligs portugeze dhe Kups s Europs, kolumbianin Radamel Falcao. Pozita 2: Bhet fjal pr spanjollin Cesc Fabregas, pr t cilin u fol shum. Pas shum tentative t viteve t fundit, m n fund Barcelona arriti marrveshje me klubin Arsenal pr ta transferuar Fabregas n skuadrn katalunase pr shumn 39.7 milion euro. (Fabregas shkolln e futbollit e kishte prfunduar tek Barcelona, kurse pas shum vitesh kthehet n klubin am). Pozita 3: Prsri nj portugez ia msyen kryeqytetit spanjoll, Madridit. Ksaj radhe nga radht e Benfica, Fabio Coentrao iu bashkua skuadrs s mbretrve, Real Madrid. Ky

transfer kushtoi, as m pak e as m shum se 30 milion euro. (Ky transfer erdhi pas krkss s menagjerit t skuadrs, Jose Mourinho). Pozita 4: Nse prmirsohet performanca e tij n fush, ather Alexis Sanchez do t jet transferi m i shtrenjt n La Liga kt kampionat. Sanchez u transferua nga Udinese pr shumn 26 milion euro, mirpo n baz t nj neni t veant t marrveshjes s dy klubeve (Barcelona dhe Udinese), ksaj shume i shtohen edhe 14 milion tjera. (Me kt rast, Udinese do t prfitonte hiq m pak se 39 milion euro, Pasi, kt lojtar e bleu pr vetm 1 milion) Pozita 5: Do t ishte e pamundur t mos ceket ndonj transfer nga skuadra m e prforcuar n La Liga. Malaga ka sjell n rradht e veta shum lojtar nga pothuaj se nga t gjitha ligat e forta. Kjo pozit i takon mesfushorit spanjoll, i cili pr 19 milion euro, braktisi skuadrn Villareal pr tu bashkuar skuadrs s Malaga-s. Liga Italiane Serie A Prkundr skandaleve t cilat prcolln futbollin Italian n 10 vitet e fundit, Seria A mbetet nj prej Top Ligave m t prcjellura. Ndoshta nuk mund t jet e nivelit me lign angleze ose spanjolle pr nga atmosfera n arena, por Serie A karakterizohet me kalkulime t shumta pr fitimin e trofeut t ksaj lige. Palermo dhe Udinese m par as ndr nuk mund t shihin se rradhiteshin n maje t tabeles, por kjo koh mbetet e kaluar. Si palernitant ashtu edhe friuliant, gjithashtu edhe skuadrat tjera t vogla, lirisht mund t themi se i prishin planet e skuadrave t mdha si Inter, Milan dhe Juventus, dhe kan nj rivalitet t madh pr Lign e Kampionve. Prveq transferit t sulmuesit Forlan, n radht e Inter, me marrveshje t klubit Italian dhe Atletico Madrid, shuma nuk sht zbuluar ende. Megjithat besohet t jet mbi 20

milion euro. Kurse n vijim, mund t shihen disa transfere t cilat nuk jan as pr s afrmi nga shumat e transfereve t Ligs Angleze ose asaj Spanjolle. Pozita 1. Nga skuadra argjentinase River Plate, mesfushori i talentuari Erik Lamela erdhi n radht skuadrs s kryeqytetit Italian, Roma pr shumn 20 milion euro. Pozita 2: Zonja e vjetr kt kampionat e vlersoi t arsyeshme transferimin e disa lojtarve n radht e tyre. Si shnjestr e par ishte Alessandro Matri, i cili nga Cagliali erdhi tek Juventus pr shumn 15.5 milion euro. Pozita 3: Malazezi, Mirko Vucinic ateroi tek skuadra m e famshme italiane Juventus pr shumn 15 milion euro. Sulmuesi Vucinic, erdhi tek Juve nga Roma. Pozita 4: Barcelona pas blerjes s Sanchez dhe David Villa, t cilt nuk lejuan hapsir t mjaftueshme pr sulmuesin serb, Bojan Krkic, vendosn ta transferojn tek skuadra Roma pr shumn 12 milion euro. Pozita 5: E njejta shum si e pozits paraprake, 12 milion euro u inkasuan nga skuadra friuliane Udinese. Napoli ishte skuadra blerse e mesfushorit kreativ, turkozviceranin Gokhan Inler. Transferime tjera bombastike cilsohen edhe blerja e kamerunasit Samuel Etoo nga skuadra ruse Anzhi. Inter arktoi 25 milion euro nga skuadra ruse pr kt transfer. Kjo nuk sht e tra sa i prket shumave t mendura t transferimeve. E filluam me transferin marramends n lign angleze, po e prfundojm me shumn marramendse t transferit nga skuadra Paris Saing Germen nga Franca. 40 milion euro ishte vlersuar sulmuesi argjentinas Javier Pastore. Argjentinasi tregoi form shum t lart paraprakisht n skuadrn italiane Palermo, nga e cila pastaj morri rrugtimin drejt kryeqytetit francez, n skuadrn e PSG.

DHJETOR 2011 14

EDICIONI SPeCIAL

Moda 2011 n Mitrovic


N dy vitet e fundit ekziston nj e drejt q lejohen t prdoren lloj lloj kreacionesh. Thelbi i krejt ksaj qndron tek mnyra se si din ti prdorsh kto kreacione. Pra, kjo sht nj liri e zgjedhjes se far do t veshsh apo mbathsh. Veshjet nga pambuku kryesojn n przgjedhjen e blersve, duke vazhduar m pas me materialet nga poliesteri. N vijim do ti shpalosim se cilat ishin veshjet (si pr femra ashtu edhe pr meshkuj), m t prdorura t vitit 2011 n Mitrovic.. Stina Pranver Femrat: N kt stin m t krkuarat ishin maicat me figura t ndryshme dha me ngjyra vezulluese, duke mos ln anash ngjyrn e bardh dhe at t zez. Gjithashtu, ishin shum t krkuara edhe setrat pa dallime n ngjyra. Si dhe gjat mbrmjeve bluzat vezulluese ishin shum t przgjedhura. Meshkujt: Farmerakat mbajn pozitn e par tek krkimet e meshkujve si przgjedhje m e preferuar e tyre, duke pasuar nga pantolonat e holl. Kurse, kmishat e prvjelura deri tek brryli ishin m t prshtatshme pr tu kombinuar me farmerka ose pantolona. Zakonisht, kmishat me ngjyr t bardh ose t zez, q jan gjithnj me t favorizuara. Megjithat, xhempert e pambukut zn dshirn e meshkujve pr tu prdorur n kt stin. Kurse, pr ditt m t nxehta t pranvers, maicat me figura t ndryshme ishin m t preferuarat. Stina Ver Femrat: Top maicat dhe Top fustanet krkoheshin m shum n kt stin t nxeht. Sidomos fustanet me nj krah t mbuluar. Gjithashtu, kombinimet e nj-ngjyrshme edhe ato t shum-ngjyrshme dhe vezulluese ishin preferencat e gjinis femrore, duke mos i ln anash as fustant dhe pantolonat e shkurtr. Meshkujt: Pambuku edhe nj her vrteton faktin, se sht materiali m i prdorur. Bermudet nga pambuku ishin m t krkuarat e madhe. Xhempert dhe kmishat e pambukut ishin t shnjestruara nga meshkujt.

__________________________

Kjo ishte sa i prket veshjeve, kurse pr mbathje do t shohim preferencat e femrave dhe meshkujve pr vitin q po e lm pas. tek meshkujt n kt stin. Natyrish, pr koh m t freskt farmerkat dhe pantolonat e holl prkujdeseshin pr dshirn e meshkujve, n kombinim me kmisha me mng t shkurtra dhe maica me figura t ndryshme. Stina Vjesht Femrat: N stinn m t bukur t vitit, femrat ishin shum t interesuara pas xhemperve me pulla. M pas vinin n radh jaknet nga lkura dhe palltot e shkurtra n kombinim me ndonj shall me ngjyra dhe me pantolona t ngusht dhe t thell. Meshkujt: Primatin e veshjeve m t kruara e kan farmerkat. Mirpo, xhempert nga pambuku dhe kmishat ishin shum t preferuara pr kt stin, duk mos i ln anash as bluzat dhe duksat e pambukut. Sa i prket veshjeve sportive, prap materiali i pambukut ishe m i krkuari pr sportistt. Stina Dimr Femrat: Dimri i ftoht natyrisht se nuk do ishte e kuptimt t prdoret dika tjetr, pos jakneve me pak shklqim dhe t lesht. Kurse, si opcion tjetr mbeten palltot me ngjyra t kombinuara. Megjithat, edhe farmerkat zn nj vend t veant n przgjedhjen e femrave pr veshje, si dhe fustanet nga materiali m i krkuar pambuku. Meshkujt: Pallto nj ngjyrshe, zakonisht ngjyra e zez me kapel t lesht shte e prshtatshme n dit dimri. Varsisht prej stilit, n kombinim prshtateshin farmerkat klasike. Pr tipat elegant n vend t farmerkave zvendsohej me pantolona t llojit keper. Sikurse edhe n stint tjera, edhe n kt stin materiali i pambukut ishte preferenc Pranver Femrat: Interesim t madh u shfaq pas kpucve ortopedike (me shtres t dyfisht). Meshkujt: Pranvera nuk ka kuptim pa patika pr kt stin. Duke, vazhduar m pas me kpuc nga lkura. Vera Femrat: Sandalet ishin t przgjedhurat pr ditt e nxehta, kurse pr mbrmjet radha u vinte izmeve verore. Meshkujt: Edhe tek meshkujt prdoreshin mjaft sandalet verore s bashku me patika verore si dhe kpuc t lehta. Vjeshta Femrat: N ditt e vjeshts, femrat preferonin izme t materialit antilop (t shkurta dhe t gjata) Meshkujt: Krkesn pr kt stin e prmbushn me zgjedhjen e modelit t kpucve t thella. Varsisht prej kohs, si przgjedhje e radhs vinin patikat. Dimri Femrat: N kt stin, krkesat e famrave pr mbathje ishin izmet e thella ortopedike dhe t leshta. Meshkujt Preferenc mbetn kpuct e thella. Kpuct cater pilar ishin t krkuara nga t dy gjinit, pr arsye t prshtatshmris dhe nxehtsis. N vendin ton, n koht e fundit mimet ishin shum t larta. Megjithat, ekzistonin shits t cilt n radht e tyre ofronin veshmbathje me mime m t ulta, pr tu prshtatur me xhepin e nj blersi nga Kosova. Kshtu q, blersit m shum preferonin mimet m t lira. Mirpo, mos t harrojm se ekzistojn blers t cilt nuk u intereson fare mimi i lart i vesh-mbathjeve.

DHJETOR 2011 15

EDICIONI SPeCIAL

Tort e ndrrimit t motmoteve


Prbrsit pr brumin: 12 vez 12 lug sheqer 1\4 kg arra 8 lug miell Lvore limoni Sheqer vanillje Kremi: 1\22 lit. qumsht 4 lug sheqer pluhur 1\4 arra t bluara 400 gr qokollat 4 lug rum Prgatitja
Gatuhen dy kore patishpani:Tunden 6 t verdha vezsh me 4 lug sheqer. Shtohen gjysma e arrave t dedikuara pr patishpan,4 lug miell dhe lvorja e limonit.6 t bardhat e vezve tunden n bor t dendur me dy lug sheqer .Bora shtohet me lug dhe przihet me masn e vezve t tundura m par.Pasi t krijohet nj mas e njllojt ,derdhet n tepsi t shtruar me letr dhe piqet n furr me temperatur 200 grad C.Njlloj gatuhet edeh piqet edhe korja e dyt. Ajka tundet gjersa t trashet .Hidhet sheqer pluhur.Shtohen arrat e bluara ,cokollada e shkrir e ftohur ,rumi dhe t gjitha przihen me kujdes n krem t njllojt. Patishpant priten prgjysm vertikalisht.Me kremin e prgaditur lyhen t gjitha koret.Torta lyhet edhe mbi edhe anash me t njejtin krem.Zbukurohet n mnyra t ndryshme sipas rastit me brum marcipani.Pasi t ftohet mir pritet prgjysm vertikalisht dhe pastaj n pjes t holla dhe servohet. Marr nga libri i Ceks :Njmij e nj receta.

DHJETOR 2011 16