Anda di halaman 1dari 3

KUMPULAN 2 : PKP PADANG BESAR TAJUK : ZAMAN AIR BATU

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran dan Kelas Tema/Tajuk Masa Fokus

Sejarah Tahun 4 Excellent ZAMAN AIR BATU 8.45 9.15 pagi Standard Kandungan: 2.1 Zaman Air Batu Standard Pembelajaran: 2.1.3 Menamakan benua dan lautan di dunia selepas pencairan air batu K.2.1.4 Menyatakan keperluan menghargai alam sekitar

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat; i.Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 nama benua dan lautan di dunia selepas pencairan. ii. Menyatakan 2 kepentingan menghargai alam sekitar. 1. Menunjukkan gambar zaman air batu . (TMK) 2. Menunjukkan gambar benua selepas berlakunya zaman pencairan air batu. 3. Bersoal-jawab dengan murid tentang situasi dan perbezaan gambar pertama dan kedua. 4. Murid-murid menyebut nama benua berdasarkan gambar yang di tunjukkan dan kepentingan alam sekitar dalam kehidupan. 5. Murid membuat aktiviti melorek dan menamakan benua dan lautan di dunia selepas pencairan air batu bersih dan bersyukur di atas nikmat yang di rasai. KPS - Isu dan masalah masa lalu Dimensi Kewarganegaraan menghargai alam sekitar TMK belajar melalui TMK Nilai Murni slaid powerpoint, lembaran kerja, alat tulis

Aktiviti

EMK

Bahan Bantu Belajar

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran Refleksi

Menamakan benua-benua dan lautan di dunia selepas zaman pencairan air batu dan kepentingan menghargai alam sekitar.

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI Permulaan (5 minit) Menunjukkan tayangan slaid zaman air batu dan slaid selepas pencairan. 1. Murid memerhatikan gambar yang ditunjukkan. 2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan gambar yang ditunjukkan. a) Apa yang kamu nampak dalam gambar ini? Murid menjawab soalan guru secara lisan b) Banding beza antara 2 situasi yang di tayangkan. 3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini. Aktiviti 1 (10 minit) 1. Guru bercerita tentang zaman pencairan air batu. 2. Murid-murid menyebut nama-nama benua dan lautan selepas pencairan air batu yang di EMK

EMK Nilai Murni - cintakan alam sekitar

CATATAN BBM -Komputer riba, LCD

EMK -TKP -TMK KB -Menjana Idea -menghubung kait

kesetiaan Nilai patriotisme KB

tunjukkan oleh guru satu persatu. 3. Murid menyatakan kepentingan menghargai alam sekitar kepada kehidupan kita.

menjana idea

Aktiviti 2 (10 minit) 1. Guru menunjukkan dan mengedarkan lembaran kerja. 2. Murid diminta menama dan melorekkan benua dan lautan selepas zaman pencairan air batu secara berkumpulan.

Nilai keberanian

EMK ICT

KB memberi sebab Penutup (5 minit) 1. Murid diminta membentangkan hasil kerja Yang di lakukan. 3. Guru membuat rumusan tajuk pelajaran hari ini. Nilai Patriotisme, kekitaan emosi kepada negara
