Anda di halaman 1dari 5

Jead|d|0aa J:|am e-eata: Sempadaa

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


(PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4)

Hari : Isnin Tarikh : 10 Januari 2011
Darjah : 4 Bilangan Pelajar: 30 Orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Masa : 30 minit.
Bidang : Ibadah
Tajuk : Bersuci daripada najis
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar dapat :
1. Menyatakan jenis-jenis najis dan alat-alat bersuci daripada najis mukhaIIaIah, mutawassitoh dan mughallazah dengan betul.
2. Menerangkan cara bersuci daripada najis mukhaIIaIah, mutawassitoh dan mughallazah dengan betul.
3. Menyenaraikan 3 hikmah bersuci daripada najis dengan betul.
Kaedah Pembelajaran : 1) Penerangan
2) Bersoal jawab
3) Sumbangsaran
4) Perbincangan

Jead|d|0aa J:|am e-eata: Sempadaa


Pengetahuan Sedia Ada Murid : Murid telah dapat membezakan benda-benda yang bersih dan kotor
Alat Bantu Mengajar : Bola, radio, CD(muzik), MS PowerPoint, Persembahan power point. Kad-kad (mengandungi nama-nama najis dan maksudnya),
lembaran yang mengandungi contoh-contoh najis, kad manila dan pen marker.
Nilai : 1) Istiqamah menjaga kebersihan dan melaksanakan cara bersuci yang betul.
2) Bekerjasama.
KBKK : 1) Menjana idea- menyebut kebaikan menjaga kebersihan.
2) Bandingbeza cara menyucikan najis mukhaIIaIah, mutawassitah dan mughallazah
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran catatan
Aktiviti guru Aktiviti murid
Set Induksi
-3 minit
Benda-benda bersih
dan kotor di
sekeliling murid


1.Guru menerangkan aktiviti yang akan
dilaksanakan.
Arahan :
- Apabila muzik dibunyikan , bola akan
diedarkan ,sebaik sahaja muzik
dihentikan murid yang memegang bola
perlu menyebut benda- benda bersih
dan kotor di sekitar mereka.
1. Mengedarkan bola sebaik sahaja
muzik di bunyikan.

2. Menyebut benda- benda bersih dan
kotor sebaik sahaja muzik dihentikan.

ABM : radio , CD (muzik)
dan bola.

2. kaitkan dengan isi pelajaran





Jead|d|0aa J:|am e-eata: Sempadaa


Langkah 1
8 minit


Jenis-jenis najis:
1.Najis MukhaIIaIah
2.Najis mutawassitoh
3.Najis mughallazah









1. Guru memberi penerangan tentang
maksud najis-najis berikut :
1. Najis MukhaIIaIah
2.Najis mutawassitoh
3.Najis mughallazah

1. Mendengar penerangan




BBM : Persembahan power
point. Kad-kad (mengandungi
nama-nama najis dan
maksudnya),


2. Guru meminta murid menyebut
kembali maksud najis.
2. Latih tubi menyebut maksud najis.
3. Memanggil murid secara rawak
untuk memadankan kad nama-nama
najis dengan pengertiannya pada white
board.

3. Memadankan nama najis dengan
pengertiannya
Langkah 2
8 minit

Alat-alat bersuci
daripada najis
mukhaIIaIah,
mutawassitoh dan
mughallazah:
1.Air Mutlak
2. Tanah

1. Murid diminta menceritakan
pengalaman mereka membersihkan
pakaian yang terkena najis, serta
menamakan bahan yang mereka
gunakan untuk membersihkannya


1. Murid menceritakan pengalaman
mereka dan menyebut bahan yang
mereka gunakan



Cara membersihkan
najis :1.Najis
MukhaIIaIah 2.Najis
mutawassitoh 3.Najis
mughallazah
1. Menunjukkan video - cara
membersihkan najis najis tersebut.
BBM : Video
Jead|d|0aa J:|am e-eata: Sempadaa


2. Murid diminta menyebut kembali
langkah-langkah membersihkan najis
yang dipelajari dan bahan yang
digunakan untuk membersihkan najis.
3. Meminta murid membuat banding
beza cara membersihkan najis-najis
tersebut.

2. Menyebut langkah dan bahan yang
digunakan untuk membersihkan
setiap najis .

3. Murid membuat banding beza cara
membersihkan najis-najis tersebut
KBKK : membanding beza.
Langkah 3
8 minit

Mengkelaskan contoh-
contoh najis mengikut
kategorinya.


Menyenaraikan
kebaikan menjaga
kebersihan.

1. Membahagikan murid kepada 5
kumpulan


2.Mengedarkan lembaran yang
mengandungi contoh-contoh najis, kad
manila dan pen marker kepada setiap
kumpulan

3. Murid diminta mengkelaskan contoh
najis mengikut kategori dan
menyenaraikan 3 kebaikan menjaga
kebersihan.

1. Murid berada dalam kumpulan
masing- masing


2. Mengkelaskan contoh- contoh
najis yang diberi mengikut kelasnya
serta membincangkan dan
mencatatkan 3 kebaikan menjaga
kebersihan pada kad manila yang
diberi.

BBM : lembaran yang
mengandungi contoh-contoh
najis, kad manila dan pen
marker.

KBKK : Mengkelas dan
membanding beza.

Nilai : Bekerjasama.
3. Membantu murid membuat
rumusan.
3. Membentangkan hasil
perbincangan.




Jead|d|0aa J:|am e-eata: Sempadaa



Penutup
3 minit
Peneguhan isi
pelajaran
Membimbing murid menyebut kembali
isi pelajaran


Guru menasihati murid supaya sentiasa
menjaga kebersihan diri.
Murid menyebut kembali maksud
najis-najis ,bahan yang digunakan dan
langkah-langkah membersihkan najis
mukhaIIaIah, mutawassitah dan
mughallazah.
