Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Kelas Bil Murid Masa Tarikh Tema Tajuk

: Kajian Tempatan : 5 Ehsan : / 39 orang : 10.00 pagi 11.00 pagi (1 jam) : 6 Februari 2014 : Mengenal Negara Kita : Unit 2 Geografi Fizikal (A. Bentuk Muka Bumi) tanah tinggi dan tanah pamah

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat : 1. Melabel sekurang-kurangnya 4 daripada 6 bentuk muka bumi dengan betul berdasarkan kad jawapan pada gambar 2. Menyuai padankan sekurang-kurangnya 3 ciri-ciri setiap bentuk muka bumi yang terdiri daripada tanah tinggi dan 3. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3

hubungkaitan bentuk muka bumi dengan kepentingan mengikut kepelbagaian sektor di Malayia.

Isi Pelajaran

: 1. Melabel bentuk muka bumi berdasarkan kad jawapan 2. Suai padan ciri-ciri setiap bentuk muka bumi yang terdiri daripada tanah pamah dan tanah tinggi 3. Hubungkaitkan bentuk muka bumi dengan kepentingan mengikut kepelbagaian sektor di Malaysia.

Penerapan Nilai Murni

: Bekerjasama, berani , bersungguh-sungguh, keberanian tampil ke hadapan serta berbangga dan bersyukur dengan bentuk muka bumi di Malaysia

Unsur-unsur Patriotisme

: Sayang dan bersyukur dengan bentuk muka bumi serta sektor yang ada di Malaysia

Pengetahuan sedia ada

: Murid tahu beberapa keistimewaan tempat dan sektor yang ada di Malaysia

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:

Bahan Marker ilmu Gambar beserta kad perkataan kertas sebak Lembaran kerja

Jumlah 1 1 set 1
40 set

Prosedur Pelaksanaan Alam Sekitar/ Unsur Patriotisme/ Sumber P&P/Isi Pelajaran

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/ Kemahiran Generik

Catatan (Penerapan Nilai Murni/ Nilai Alam Sekitar/ Unsur Patriotisme/ Sumber P&P/Isi Pelajaran

Set Induksi (5 Minit) 1. Murid diarahkan melihat keadaan sekeliing mereka dan memberitahu apakah yang mereka nampak. 2. Kemudian, guru mengarahkan murid membayangkan keadaan di Cameron Highlands pula. 3. Murid ditanya apakah perbezaan bentuk muka bumi bandar Rawang dengan Cameron Highlands. 4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik yang akan diajar pada hari ini iaitu Bentuk Muka Bumi Strategi : - berfikir, melihat dan mendengar Kecerdasan Pelbagai: - Verbal Linguistik

KBKK : - Memberikan maklum balas,

Soalan guru: 1) Apakah yang kamu

dapat lihat bentuk muka bumi di sekeliling kamu? 2) Apakah Kuala perbezaan Lumpur dan

Cameron Highlands?

Langkah 1 (15 Minit)

1. Murid

ditayangkan

dengan KBKK :

Isi pelajaran: -Melabel bentuk muka bumi di negara kita

gambar rajah bentuk muka - mengelaskan bumi di negara kita di papan putih. 2. Murid dipilih aktiviti permainan marker ilmu di mana lagu akan dimainkan Strategi : sambil marker ilmu tersebut - berpusatkan murid diedarkan ke seluruh kelas. 3. Murid memegang terakhir marker yang tersebut Kecerdasan Pelbagai: berdasarkan - Verbal Linguistik

BSPP: marker ilmu, gambar bentuk muka bumi. kad perkataan

Nilai: -Berani

apabila lagu dihentikan diminta untuk melabelkan gambar

bentuk muka bumi denga kad perkataan yang disediakan. 4. Murid berbincang dengan guru dan jawapan yang betul akan diberikan token.

Langkah 2 (15 minit)

1. Guru membahagikan murid kepada 8 buah kumpulan. 2. Setiap kumpulan akan mewakili bentuk muka bumi iaitu : -Kumpulan 1,3,5,7 : tanah tinggi -Kumpulan 2,4,6,8 : tanah pamah 3. Berdasarkan buku teks, muka surat 10 -13, murid diminta untuk menyenaraikan ciri-ciri

KBKK : -Mengenal pasti - membaca dan memperoleh maklumat

Isi pelajaran: -ciri-ciri bentuk muka bumi di negara kita

BSPP: Kecerdasan Pelbagai : - Kinestatik - Linguistik Nilai murni: kerjasama, yakin -kertas sebak -lembaran kerja

bentuk muka bumi bagi setiap kumpulan. 4. Wakil murid diminta untuk membentangkan hasil perbincangan. 5. Murid berbincang dengan guru dan murid diminta untuk mengisi jawapan pada lembaran kerja yang disediakan.

Strategi : berpusatkan koperatif

Langkah 3 (20 minit)

1. Murid diberikan lembaran kerja. 2. Murid berbincang dengan guru tentang keistimewaan kawasan tanah tinggi dan kawasan tanah pamah. 3. Murid diminta untuk menghubungkaitkan sektor yang ada di Malaysia berdasarkan jenis bentuk muka bumi. 4. Murid secara rawak dipilih untuk menjalankan aktiviti berbincang dengan guru dan murid diminta untuk menulis jawapan di lembaran kerja yang disediakan.

KBKK : -Mengenalpasti -Mengaplikasi Kecerdasan pelbagai: -visual -kinestetik

Isi pelajaran: - Menghubungkaitkan bentuk muka bumi dengan kepentingan sektor mengikut bentuk muka bumi

BSPP: - lembaran kerja Nilai: menghargai bentuk muka bumi

Penutup (5 minit)

1. Murid disoal secara rawak tentang nama bentuk muka bumi di negara kita, 2. Murid diminta untuk memberikan sekurangkurangnya 2 ciri-ciri bagi setiap bentuk muka bumi. 3. Murid secara rawak diminta untuk menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kepentingan kawasan tanah tinggi dan tanah pamah. 4. Guru menerapkan perasaan bersyukur dan berbangga dengan bentuk muka bumi di Malaysia yang pelbagai. 5. Guru menyimpulkan pembelajaran pada hari ini.

KBKK : Menghubungkait

Nilai : Bersyukur, patriotisme Soalan guru :

Kecerdasan pelbagai : -interpersonal -verbal linguistik

1. Apakah ciri-ciri bentuk muka bumi tanah tinggi? 2. Adakah keistimewaan tanah pamah,? Unsur Patriotisme: -Berbangga dengan bentuk muka bumi di Malaysia
