Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (TAHUN 2) Subjek Kelas Tarikh Masa Bilangan Murid Tema Bidang pembelajaran Standard Kandungan

: Dunia Sains dan Teknologi : 2 Maju : 3 September 2013 : 7.30 8.30 pagi ( 60 minit ) : 23 orang : Sains Fizikal : Bayang-bayang : 4. 2 Mengaplikasi pengetahuan tentang pembentukan bayang-bayang.

Standard Pembelajaran : Murid boleh:4.2.1 Mencipta permainan bayang-bayang seperti wayang kulit..

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat: Menyatakan cara bayang-bayang dihasilkan Menjalankan . permainan bayang-bayang seperti wayang kulit..

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid dapat memahami perbezaan terang dengan gelap Kemahiran proses sains :

Kemahiran berfikir Kaedah Nilai murni Bahan Bantu Mengajar : : :

Isi Pengajaran Fasa Orientasi (10 minit) Penggunaan bayang-bayang untuk menarik perhatian murid Sesi bersoal jawab dengan murid

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

1. Guru

menunjukkan

bayang-bayang

BBM: Kad hitam Lampu suluh

kepada murid 2. Guru menyuruh murid-murid memerhati bayang-bayang tersebut. 3. Guru menjalankan soal jawab secara lisan dengan murid. Soalan: 1. Ini adalah apa? (bayang-bayang) 2. Bagaimana bayang? (Terdapat sumber cahaya dan objek legap, baru bayang-bayang dapat dihasilkan) 5. Guru memperkenalkan tajuk pengajaran menghasilkan bayang-

KPS: Memerhati,

K. berfikir: membuat inferens

hari ini. Pencetusan idea (10 minit) Sesi soal jawab dengan murid 1. Guru menanya soalan: 2. Kelas, kamu pernah tengok wayang kulit? (Ya/tidak) 3. Adakah wayang kulit sangat menarik? (Ya) 4. Bagaimana wayang kulit dihasilkan (menggunakan bayang-bayang) BBM: gambar rajah KBKK: Menjana idea

Penstrukturan semula idea (10 minit)

Penggunaan powerpoint untuk memperkenalkan cara menghasilkan wayang kulit.

1. Guru menunjukkan powerpoint kepada murid 2. Guru menjelaskan cara-cara wayang kulit dihasilkan.

BBM : powerpoint

Aplikasi idea (20 minit)

Aktiviti menghasilkan wayang kulit.

. 1. Guru menunjukkan gambar rama-rama kepada murid. 2. Guru memancarkan cahaya lampu suluh ke arah gambar rajah. 3. Guru menyuruh murid melukis gambar rajah haiwan yang disukai . 4. Guru menyuruh murid menggunting gambar rajah yang dilukis oleh mereka 5. Guru memberi peluang kepada murid untuk mempersembah wayang kulit yang Nilai: bekerjasama KPS: memerhati.

terdiri daripada gambar rajah mereka. . Refleksi (15 minit) -Aktiviti soal jawab untuk merumuskan isi 1. Guru membimbing murid untuk mengimbas kembali topik yang telah dipelajari. Soalan: a) Apa yang telah kami belajar pada hari ini?

pengajaran

Guru mengarah murid menyiapkan lembaran kerja dalam buku PBS
