Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI Mata Pelajaran: Pendidikan Jasmani Tarikh:18.03.2014 Masa :7.45 8.

.45 Tahun : 4 Saathanai Bilangan Murid : /23 Tunjang Kemahiran : Kemahiran Tajuk : Hoki Sub Tajuk : Menggelecek (Dribbling) Standard Kandungan : 1.6 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 2.6 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran asas permainan 5.1 Berkebolehan mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan. Standard Pembelajarn : 1.6.3 Mengelecek bola dalam ruang yang ditentukan. 2.6.3 Mengenal pasti ruang yang sesuai untuk bergerak dengan bola. 5.1.5 Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti. Pengalaman sedia ada : Murid pernah menonton perlawanan hoki di televisyen

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : Psikomotor : 1) Melakukan kemahiran asas menggelecekrapat (golekan)secara lurus sekurangkurangnya 10 meter dengan betul dan selamat. 2) Melakukan kemahiran asas menggelecek rapat (golekan)secara zig-zag sekurangkurangnya 10 meter dengan betul dan selamat. Kognitif : 1) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 aspek keselamatan yang terlibat
1

semasa melakukan aktiviti menggelecek dengan betul dan tepat. 2) Menyatakan teknik kemahiran menggelecek bola hoki dengan betul dan tepat. Afektif : 1) Mempamerkan perasaan bertanggungjawab dengan menggunakan kayu hoki dengan cermat dan menyusun alatan dengan baik selepas tamat pengajaran dan pembelajaran. Strategi utama KBKK Kesepaduan Nilai Murni : Teori kecerdasan Pelbagai. :Kebolehan menaakul : Matematik (Jarak yang ditetapkan untuk melakukan aktiviti) : mematuhi arahan guru dan semangat berpasukan. Perincian Kuantiti 34 12 2 24 1 1

Bahan bantu mengajar : Perkara 1.. Kayu hoki 2. Skital piring 3. Kad imbasan 4. Gegelung span 5. Wisel 6. Portable Boards Pelaksanaan :

Fasa

Strategi / Aktiviti

Organisasi

Fokus Pembelajaran

Catatan

Set Induksi (3-5 minit)

KKE

Kemahiran Memanaskan badan Murid-muriddibahagikan kepada 6 kumpulan Murid-murid melakukan aktiviti memanaskan badan dalam barisan mengikut arahan guru 1. Mobiliti a) Memanaskan badan Jogging Lari kanan Lari
10 meter

sosial komunikasi. Strategi Utama : Kecergasan Kinestatik Kehadiran Kesihatan Pakaian Memanaskan badan 1.Mobiliti a) badan Memanaskan

sisi

sisi

kiri Regangan Jogging

BBM : Skital piring -8

Organisasi memanaskan badan : murid : jarak : kon

Mata pandang hadapan Lari anak atau jogging Lutut diangkat sedikit semasa berlari

Regangan Menggapai bintang

Tangan diayunkan Badan condong sedikit Lari menggunakan bebola kaki Lari sisi Badan menghadap ke arah kanan Mata menghadap hadapan Menggelongsor ke sisi kanak sehingga garisan hadapan Tukar arah sisi kiri

2. Regangan Menggapai bintang Menggapai bintang

2. Regangan Menggapai bintang Perlakuan menggapai bintang :Berdiri tegak dan kaki buka seluas bahu Mata pandang hadapan dan tangan di sisi Melompat
4

menggunakan bebola kaki dan kaki dibuka semasa melompat Tangan diayunkan di sisi dan tepuk tangan di atas kepala Fleksi lutut semasa mendarat Mendarat menggunakan dua belah kaki Perkemban KKE : Ingin tahu gan (10 minit)
Langkah 1

TKP : interpersonal, intrapersonal

10 meter

Guru menerangkan tajuk pengajaran yang diajar. Tajuk pengajaran: Hoki Subtajuk :kemahiran menggelecek (golekan)

Organisasi kemahiran Kemahiran Asas menggelecek secara sisi Demonstrasi guru


5

rapat

Kemahiran Asas menggelecek secara sisi

Murid duduk dalam BBM: kumpulan yang sama seperti set

Murid dibahagikan kepada 6 induksi kumpulan Berbaris memanjang dan mengadap guru untuk Kemahiran Asas penerangan menggelecek secara Penerangan guru diikuti rapat (golekan) perlakuan murid secara simulasi dan dengan Guru memberi menggunakan bola getah penerangan Jarak ditambah sebagai ansur berkaitan tajuk maju pengajaran. Guru menerangkan aspek keselamatan semasa menggunakan kayu dan bola hoki Aspek keselamatan :Menggelecek sisi
Pastikan kayu hoki dalam keadaan baik Tidak mengangk at kayu hoki dengan tinggi melebihi aras kepala Pastikan

Portable Boards Kayu hoki - 34 Bola hoki 7

Langkah 2

Kemahiran menggelecek secara bebas Demonstrasi guru Kemahiran menggelecek secara bebas

kawasan permainan selamat digunakan Bermain dalam pemerhatia n guru Tidak bergaduh dengan rakan

BBM: Kayu hoki 34 Bola hoki 7 Gelung span - 24

Murid diberi penerangan berkaitan kemahiran asas menggelecek

Menggelecek secara zigzag Petunjuk : - skital piring - Gelung span - Arah laluan - Murid Kemahiran menggelecek sisi dan menggelecek secara bebas Organisasi murid dalam

Kemahiran menggelecek sisi dan menggelecek secara bebas Perlakuan murid

Menggelecek rapat (golekan) - lurus Buka kaki dalam keadaan selesa Letakkan permukaan rata kayu hoki di belakang bola Kedudukan kayu hoki dan bola berada di sisi murid Bola dan kayu hoki sentiasa rapat Tolak bola dengan

kumpulan yang sama seperti penerangan guru

perlahan dan bawa bola secara lurus ke hadapan. Mata mengadap arah tolakkan Pusing balik dan beri bola kepada rakan dalam kumpulan yang sama

Kemahiran menggelecek secara bebas

Menggelecek rapat (golekan)- zigzag Buka kaki dalam keadaan selesa Letakkan permukaan rata kayu hoki di belakang bola Kedudukan kayu hoki dan bola berada di sisi murid Bola dan kayu hoki
8

sentiasa rapat Tolak bola dengan perlahan dan bawa bola secara zigzag melepasi gelung span. Mata mengadap arah tolakkan Pusing balik dan beri bola kepada rakan dalam kumpulan yang sama

Kemahiran menggelecek sisi dan menggelecek secara bebas Murid mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari Guru memperbaiki kelemahan murid
9

Kemuncak

(5 minit)

Strategi Utama : TKP Kecergasan kinestatik Teori konstruktivisme Permainan kecil dan bersyarat

Peraturanpermainan 1. Dalam kumpulan yang sama, murid dikehendaki mengaplikasikan kemahiran menggelecek rapat secara lurus dan zig-zag 2. Menggelecek sehingga garisan penamat dan patah balik semula ke barisan asal 3. Tukar peranan 4. Masa diambil sepanjang

BBM :Skital piring 10 Kayu hoki 34 Bola hoki - 1

Permainan kecil Petunjuk : Kumpulan B Skital piring arah pergerakan

10

permainan 5. Kumpulan yang paling banyak melakukan kemahiran dan teknik yang betul dikira sebagai pemenang

Penutup (3-5 minit)

Strategi Utama : Teori Kecergasan Pelbagai Kinestatit pergerakan .

1) Gerak Kendur a) Bunga kembang dan kuncup

Organisasi gerak kendur Gerak Kendur Gerak Kendur Lunges Berdiri dengan lutut sebelah kaki di hadapan dibenggokkan dan belakang diluruskan. Rendahkan
11

BBM : -

badan dan keduadua belah tangan menahan lutut kanan. Tukar kaki.

Lunges

Regangan Triseps

Regangan Triseps. Tangan capai tulang belakang. Tarik siku kanan dengan tangan bebas. Tukar tangan. Tarik siku kiri dengan tangan bebas. Kira dalam 8 kiraan

2) Rumusan
Soal Jawab :Apakah aktiviti yang dijalankan? Apakah aspek keselamatan yang perlu diutamakan
12

semasa hoki?

bermain

Jawapan :Kemahiran menggelecek sisi dan bebas Aspek keselamatan : Pastikan kayu hoki dalam keadaan baik Tidak mengangkat kayu hoki dengan tinggi melebihi aras kepala Pastikan kawasan permainan selamat digunakan Bermain dalam pemerhatian guru Tidak bergaduh dengan rakan Guru
13

membuat

refleksi apa yang diajar. Guru mengedarkan lembaran kerja sebagai pengukuhan.

Ulasan Pensyarah / Guru Pembimbing :______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________
14

______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________

TANDATANGAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :-

15
