Anda di halaman 1dari 8

KUMPULAN : RENEWED ENERGY

Nama :
1.OTHMAN 2.RAHMAT 3.HAIRURAZI 4.BASAR 5.NORHAN 6.ZUHAIRI 7.MOHAMMAD EZRI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP (Pengajaran Makro) Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Kelas Umur Bil. Murid Topik : 4 Bestari : 10 tahun : 28 orang : Kreativiti dan Reka Cipta (pengenalan kepada bentuk asas reka cipta ) Tarik Masa : 24 Februari 2014 : 9.00 pagi 10.00 pagi

Pengetahuan Sedia Ada :

I.

Mengetahui objek-objek yang berada di sekeliling.

Objektif Pengajaran :

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat ;

i. ii.

Menamakan 4 daripada enam bentuk asas reka bentuk. Mengenalpasti objek di persekitaran yang mempunyai persamaan dengan bentuk asas.

KBKK Penerapan Nilai BBM

: menjana idea. : Teliti, Bekerjasama, yakin dan berani : Bahan maujud yang menyamai bentuk asas.

Langkah / Masa Set induksi (5 minit)

Isi Pelajaran Pengenalan kepada bentuk-bentuk asas reka bentuk.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Guru memulakan dengan menunjukkan beberapa objek yang menyerupai bentuk asas dan meminta murid melihat dengan teliti.. (sebelum menunjukkan objek tersebut, guru menerangkan terlebih dahulu cara menjawab pertanyaan guru di mana guru akan mengajukan soalan kemudian murid diminta berfikir dahulu dan menjawab soalan setelah guru memilih seseorang secara rawak untuk menjawab pertanyaan.) Murid diberi beberapa saat untuk meneliti dan mengingat kembali apakah bentuk asas yang menyerupai objek seperti yang ditunjukkan. Guru menyoal secara rawak apakah bentuk yang menyerupai objek seperti yang ditunjukkan. Murid diminta berdiri dan menjawab soalan secara lisan seperti yang telah diajukan. Guru memberikan pujian bagi jawapan yang betul dan jika jawapan salah, guru memberi peluang kepada murid yang lain untuk menjawab. Jika jawapan yang diberikan salah guru akan membetulkan dan bagi yang betul guru meneruskan dengan soalan seterusnya.

Catatan
ABM/BBM Objek yang menyerupai bentuk asas. KBKK Menjana idea.

NILAI Teliti.

KAEDAH Soal jawab

Perkembangan Langkah 1 (10 minit)

Mengenal bentuk dan nama-nama betuk asas reka bentuk. Bentuk asas: 1. Kuboid. 2. Kiub. 3. Silinder. 4. Bulat. 5. Kon.

Guru menyenaraikan nama bentuk- KAEDAH Penerangan bentuk asas berserta gambar di Soal jawab papan putih kemudian guru menjelaskan bentuk-bentuk tersebut. Murid melihat dan mendengar dengan teliti semasa guru menjelaskan setiap satu bentukbentuk asas tersebut.
NILAI Teliti. ABM/BBM

Guru memadamkan nama bentukPapan putih bentuk asas di papan putih kemudiannya guru menanyakan murid secara rawak nama bentukbentuk asas seperti yang ditunjukkan oleh guru. Murid menjawab secara lisan.

Langkah 2 (5 minit)

Menyenaraikan objekobjek yang ada di persekitaran berdasarkan bentuk-bentuk asas yang telah dipelajari.

Guru meminta murid-murid membentuk 5 orang dalam satu kumpulan dan setiap kumpulan akan dilantik seorang ketua. Murid diminta bergerak mengikut kumpulan masing-masing dalam keadaan senyap. Guru menerangkan aktiviti yang hendak dijalankan kemudian kertas edaran diberikan kepada setiap kumpulan untuk menyenaraikan objek-objek yang telah ditemui. Dalam kumpulan, murid-murid dikehendaki berbincang dan menyenaraikan di atas edaran yang diberikan berdasarkan objek-objek yang menyerupai bentuk-bentuk asas yang terdapat di dalam kelas. Guru memantau dari kumpulan ke kumpulan yang lain.

KAEDAH Perbincangan. NILAI Bekerjasama. Yakin. Berani. ABM/BBM

Kertas edaran

Murid boleh mengajukan sebarang pertanyaan dan persoalan kepada guru ketika sesi perbincangan dalam kumpulan. Guru menamatkan sesi kerja berkumpulan dan meminta muridmurid berhenti berbincang. Kemudiannya guru meminta ketua kumpulan datang ke hadapan untuk membentangkan hasil kerja yang dibuat. Ketua kumpulan datang ke hadapan dan membentangkan hasil kerja yang dibuat. Guru memberi komen. Penilaian Penilaian Menamakan bentukbentuk asas. Suaikan objek dengan bentuk-bentuk asa yang menyerupai objek. Guru menerangkan kehendak soalan ABM/BBM Kertas dalam lembaran kerja berikutnya kemudian lembaran kerja diedarkan. edaran/lembaran kerja Murid dikehendaki menjawab tanpa merujuk sebarang buku. Guru menyuruh murid menukar lembaran kerja dengan rakan sebelah dan jawapan disemak bersama. Guru menanyakan kepada murid berapakah jumlah jawapan yang dijawab dengan betul. Penutup (5 minit) Rumusan Merumuskan isi pelajaran Guru merumuskan isi pelajaran dengan menyoal kepada semua murid apakah yang telah murid pelajari pada hari ini.

REFLEKSI : Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjaya. Murid-murid tertarik dengan hasil pembelajaran kerana bahan maujud yang mampu menarik perhatian mereka. Ingatan akan lebih kukuh sekiranya pembelajaran menghiburkan. Penglibatan murid untuk tampil ke hadapan juga perlu untuk memastikan setiap input yang cuba disampaikan dapat diterima

Cari dan senaraikan objek-objek yang ditemui di dalam jadual kemudian tandakan ( / ) bagi bentuk-bentuk asas yang menyerupai objek yang ada di sekeliling anda.

OBJEK

Bentuk-bentuk asas

BULAT 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

KIUB

KUBOID

KON

BUJUR

NAMA :....................................................................

KELAS :.......................

Isikan tempat kosong dengan nama-nama bentuk asas yang betul.

1.

2.

:.

:.

3.

4.

:.

:.

4.

:.

Suaikan objek-objek di bawah dengan bentuk asas reka bentuk yang betul.

1.

1.

2.

2.

3.

3.

4. 4.

5.

5.
