Mikro Makro KT
Mikro Makro KT
2.
3.
4.
5.
6.
7.
PEMARKAHAN
RAKAMAN 1
REFLEKSI 1
RAKAMAN 2
REFLEKSI 2
RPH
LAPORAN KT
FORUM
JUMLAH
KERJA KURSUS
DAN FORUM
KUMPULAN
EL-SO3
DISEDIAKAN OLEH
NAMA
MASLAN BIN MASUARI
NO. ID
D20102041207
ISI KANDUNGAN
NO. TELEFON
019-8934399
Halaman
1.0
2.0
3.0
3-7
4.0
8-19
Himpunan Forum
Bibliografi
Lampiran : CD Rakaman Mikropengajaran
CD Rakaman Makropengajaran
Setelah sesi pengajaran dan pembelajaran dalam sesi Mikropengajaran dijalankan, didapati
bahawa hasil pembelajaran yang disasarkan tidak tercapai sepenuhnya. Punca utama yang
dapat dikenal pasti adalah penumpuan murid tidak sepenuhnya ke atas pengajaran guru. Ini
mungkin sekali disebabkan oleh pendekatan yang dibuat oleh guru kurang menarik iaitu
mengajar dengan cara berpusatkan guru sahaja, sepatutnya lebih banyak menggunakan
teknik hands-on dan minds-on. Selain itu masalah seperti bilik darjah yang kurang kondusif
juga memainkan peranan dalam menarik minat murid, bilik darjah yang tidak selesa dan
panas akan menimbulkan rasa kurang selesa seterusnya menyebabkan murid cepat bosan.
Oleh itu guru perlulah mempelbagaikan strategi dan kemahiran mengajar untuk menangani
situasi sebegini seperti melaksanakan pengajaran di luar bilik darjah mengikut suasana dan
kesesuaian semasa.
1
2.0 REFLEKSI PEMBELAJARAN MAKROPENGAJARAN
Setelah pengajaran dan pembelajaran dijalankan dan setelah melihat serta menilai hasil
kerja murid secara berkumpulan dan individu, didapati bahawa 10 daripada 20 orang murid
dapat menguasai hasil pembelajaran yang disasarkan. Penglibatan murid dalam
pembelajaran secara keseluruhannya masih kurang memberangsangkan yang mana hanya
dalam empat atau lima orang sahaja yang sentiasa memberi respon terhadap pengajaran
guru dan aktif dalam kerja kumpulan ya ng diberikan. Semasa sesi pengajaran dan
pembelajaran berlaku guru terpaksa mengubah rancangan pengajaran kerana cuba untuk
merangsang seterusnya menarik minat murid untuk kekal dalam pembelajaran
memandangkan suasana kelas yang panas dan masa mengajar ialah pada waktu pertama
selepas rehat. Untuk mempertingkatkan lagi pelajaran ini, guru bolehlah menggunakan
persembahan power point agar pengajaran lebih menrik selain memperbanyakkan lagi alat
bantu agar setiap murid boleh merasa sendiri aktiviti yang dilakukan berbanding hanya
melakukan secara berkumpulan. Di samping itu, aktiviti bercorak pertandingan antara
kumpulan boleh diselitkan untuk membuatkan pengajaran lebih menarik dan dapat
mengekalkan perhatian murid. Jika berpeluang mengajar pelajaran ini sekali lagi kepada
kumpulan murid yang sama, perbezaan yang saya akan lakukan adalah dengan
memulakan set induksi yang lebih baik menggunakan air yang berwarna untuk diisi ke
dalam gelas dan menggunakan gelas yang lebih banyak agar setiap murid dapat seorang
satu gelas supaya mereka dapat peluang melakukan sendiri aktiviti berkaitan topik isipadu
cecair kerana pengalaman melakukan sendiri adalah sangat realistik dan seronok untuk
dilakukan murid selain akan mudah faham dan kekal dalam ingatan mereka.
2
3.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1.0
Tujuan Unit
Unit ini bertujuan untuk membina kefahaman murid tentang:
1) Penggunaan perbendaharaan kata yang berkaitan dengan isipadu dalam konteks
amalan.
Signifikan tema:
Memahami maksud kosong, separuh penuh, penuh, sedikit dan banyak dalam
konteks isipadu cecair.
2.0
3.0
Kesukaran yang mungkin timbul ialah tidak semua murid boleh membaca
dengan lancar.
ii)
5.0
HASIL PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i)
6.0
Perkaitan
Topik ini berkaitan dengan pengalaman kehidupan harian murid
murid terutama berkaitan penggunan alat untuk cecair dan
kuantitinya seperti :
i.)
ii.)
4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK
TAHUN DUA A
Tarikh
Masa
Tajuk
Tahun
Bil. Murid
:
:
:
:
:
:
Hasil Pembelajaran
:
*Kemahiran bernilai tambah:
Pengisian Kurikulum
: Kemahiran Berfikir
*Penggabungjalinan :
Penekanan Konsep
5P
*Penyerapan :
Bahasa Melayu, Sains dan Matematik.
*Penilaian :
Formatif
Bahan Sumber
Pengajaran dan
Buku Teks, lembaran kerja, kad manila gelas dan minuman tin.
Pembelajaran (BSPP)
Pengetahuan perlu ada
Nilai-nilai murni
6
PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
TAHUN 2 A
Murid Linus
Set Induksi
3 Minit
Aktiviti
Murid Perdana
Catatan
pendapat masing-masing
murid menyebut
dan menyebut
perkataan penuh,
Teacher-Led)
Langkah 1
perkataan.
7 Minit
berdikari.(Individual
kad perkataan.
Independent)
Langkah 2
7 Minit
Murid menjawab
soalan berdasarkan
yang disediakan.
diberikan.
Langkah 4
3 Minit
Penutup
3 Minit
7
4.0 LAPORAN KAJIAN TINDAKAN
Gagasan guru sebagai penyelidik (teacher as researcher) yang dipelopori oleh Lawrence
Stenhouse pada tahun-tahun 70 an di United Kingdom adalah merupakan satu usaha ke arah
pembangunan profesionalisme guru. Gagasan ini menonjolkan kepentingan penyelidikan dalam
tugas guru bagi meningkatkan amalan dan profesionalisme mereka. Dengan ertikata lain, tugas
guru bukan sahaja tertumpu kepada tugas rutin mengajar, tetapi juga bertindak menjadikan
tugas mengajar itu menarik dan mendatangkan kepuasan. Gagasan ini juga menekankan yang
sesuatu perubahan dan peningkatan amalan dan profesionalisme guru itu perlu digerakkan dari
dalam kelompok itu sendiri. Dicetus dan dikembangkan oleh kelompok itu sendiri. Salah satu
usaha yang boleh dijalankan adalah melalui kajian tindakan.
Budaya menyelidik memerlukan bukan sahaja guru terlibat dalam inkuiri, tetapi juga guru
serta lain-lain pihak secara kolaboratif mencari kefahaman yang lebih baik tentang pendidikan
dan persekolahan bagi meningkatkan kualiti pengalaman persekolahan. Bagi mempastikan
budaya menyelidik terus wujud dan dikekalkan di sekolah, memerlukan komitmen dan
penghargaan yang berterusan terhadap usaha inkuiri, saling menghormati, serta saling sokong
menyokong di antara guru dan pihak pentadbir, kesanggupan untuk mencuba idea dan amalan
baru serta sentiasa bersikap terbuka kepada perkara-perkara yang tidak dijangka.
Bilik darjah adalah merupakan makmal yang ideal untuk menguji teori-teori pendidikan.
Guru sebenarnya di kelilingi oleh sumber-sumber yang kaya yang boleh dijadikan bahan
penyelidikan. Stenhouse (1975) berpendapat bahawa jika guru hendak merealisasikan aspirasi
pedagogi mereka, adalah perlu mereka menganggap peranan mereka sebagai penyelidik.
Schon (1983) mengemukakan konsep reflection-in-action dan knowing-in-action sebagai
proses penyelidikan yang menjadi saluran untuk perkembangan ilmu profesional dan
peningkatan praktis profesional. Elliott (1993) pula menekankan betapa perlunya refleksi yang
sistematik sebagai cara untuk mempertingkatkan mutu keputusan dan tindakan profesional
yang dibuat oleh seseorang guru.
8
Kajian tindakan dan perkembangan profesionalisme
Hubungan kajian tindakan dan perkembangan profesionalisme guru mungkin berkembang
dalam ruang pemikiran yang melihat guru sebagai seorang profesional yang mempunyai
tanggungjawab dan jangkaan seperti berikut:
Profesional melakukan kerja yang bukan rutin dan melakukannya secara kreatif.
Melalui kajian tindakan guru akan dapat melihat bahawa kerja mengajar adalah bukan
sesuatu yang rutin. Ini memandangkan bahawa setiap strategi yang digunakan adalah
bergantung kepada situasi dan konteks. Tidak ada satu strategi yang sesuai digunakan
untuk semua kelas, murid atau konteks. Oleh itu, melalui kajian tindakan guru dapat melihat
strategi mana yang sesuai digunakan dalam situasi dan keadaan yang bagaimana. Ini
menjadikan kerja mengajar itu bukan sesuatu yang rutin dan sama sahaja sepanjang masa.
b)
c)
d)
e)
Sebagai seorang guru yang berhadapan dengan situasi pengajaran sebenar di dalam bilik
darjah, sudah tentu menemui pelbagai masalah dalam pengajaran. Kalau begitu, bagaimana
guru mengenal pasti isu yang akan dijadikan kajian tindakan? Garis panduan berikut mungkin
boleh membantu:
10
Skop kajian:
bolehkah saya melakukan perubahan ini bersendirian atau memerlukan bantuan rakan
guru lain?
Kerelavanan isu/masalah:
apa tindakan sebenar yang boleh saya lakukan untuk mengatasi isu tersebut?
apakah usaha yang akan saya lakukan nanti sememangnya saya sentiasa lakukan?
bolehkah kerja-kerja kajian tindakan ini saya gabungkan dengan kerja mengajar saya
seharian?
dengan merancang pengajaran bezanya merancang sesuatu aktiviti kecil dan fokus kepada isu
tersebut sahaja. Cumanya sebagai guru yang bertanggungjawab hanya menentukan sama ada
aktiviti tersebut hendak dilaksanakan semasa proses pengajaran ataupun memperuntukan
sedikit masa berinteraksi dengan murid berkenaan selepas waktu mengajar.
11
Langkah langkah Dalam Kajian Tindakan
Untuk melaksanakan kajian tindakan di sekolah, seorang guru perlulah mengambil kira
beberap aspek penting bagi memastikan kajian tindakan yang dijalankan menepati matlamat
yang hendak dicapai. Antara aspek penting yang perlu diberi perhatian ialah langkah-langkah
umum kajian tindakan seperti Tinjauan Awal, Merancang Tindakan, Melaksanakan Tindakan,
Pemerhatian dan Analisis Data serta Refleksi dan Penilaian.
Langkah 1
Mengenalpasti masalah yang akan dikaji
1. Pemerhatian
Untuk meninjau masalah murid, saya telah membuat pemerhatian semasa proses pengajaran
dan pembelajaran di dalam kelas dan melalui respon murid kepada soalan - soalan yang
diajukan.
2. Temubual
Kaedah lain yang saya gunakan adalah temu bual yang mana dilakukan secara tidak formal
terhadap murid-murid yang telah dikenal pasti tidak dapat menguasai nilai tempat dan nombor.
Temu bual ini secara tidak langsung dapat mengetahui punca sebenar masalah mereka. Sesi
temu bual ini dilakukan bersama murid di sekolah dan bersama ibu bapa atau penjaga dalam
sesi pertemuan bersama antara ibu bapa dan pihak pentadbir serta guru pemulihan.
3. Ujian Pra
Ujian pra telah dijalankan bagi menguji tahap sebenar pencapaian.
Analisis Tinjauan Masalah
Pemerhatian
Berdasarkan kepada pemerhatian yang dibuat sepanjang pengajaran dan pembelajaran yang
12
lalu, saya mendapati murid murid lemah dalam mengenalpasti nilai tempat dan nilai digit bagi
nombor hingga seratus. Kelemahan ini dapat dikenalpasti melalui cara mereka menulis nombor
dan menyelesaikan 4 operasi asas iaitu tambah, tolak, darab dan bahagi.
Contoh :
123
543
+ 31
-147
12 X 5 =____
20 10 =_____
Temubual
Hasil daripada temubual yang saya jalankan dengan dua orang murid.
Temubual 1
Guru
: Apa perasaan kamu apabila kamu tidak boleh menulis nombor dengan betul?
Murid : Saya rasa malu dengan cikgu dan rakan rakan yang lain.
Guru
Murid : Masalah nak tulis dalam bentuk lazim, tak tahu nilai tempat dan nilai digit.
Guru
Murid : Tidak.
Guru
Murid : Ayah dan ibu tak suruh pun, lagi pula tidak ada siapa nak tunjuk.
Temubual 2
Guru
: Kenapa pula?
ii.
iii.
Ujian saringan ke atas setiap orang murid dalam kumpulan sasaran ini.
Jadual 1 menunjukkan dapatan dari ujian pra yang telah saya jalankan.
Jadua 1 : Tahap Penguasaan Murid Dalam Aspek Nilai Tempat dan Nilai Nombor
Perkara / Aspek
Penguasaan Nombor
Penguasaan Nilai Tempat
Penguasaan Nilai Digit
Penguasaan Operasi Tambah
Penguasaan Operasi Tolak
Penguasaan Operasi Darab
Penguasaan Operasi Bahagi
Langkah 2
Merancang Tindakan
Tumpuan kajian kitaran pertama ini adalah untuk menangani masalah pembelajaran yang
berkaitan dengan penggunaan nilai tempat dan nilai digit yang betul supaya tidak timbul
kekeliruan dalam menggunakannya. Fokus kajian ini adalah terhadap amalan pengajaran guru.
Berdasarkan tinjauan awal yang telah saya lakukan, saya membuat perancangan kajian
tindakan untuk mengatasi masalah yang dihadapi oleh murid dalam penggunaan nilai tempat
dan nilai digit. Oleh itu, saya telah merancang mengadakan sesi pengajaran yang khusus
memberi tumpuan kepada aspek-aspek tersebut. Pengajaran bagi kedua-dua unsur dalam
nombor ini perlu dijalankan secara khusus. Sebelum melaksanakan pengajaran tersebut,
14
rancangan pelajaran perlu disediakan dengan teliti supaya pengajaran yang akan dilaksanakan
akan mencapai objektifnya. Sesi pengajaran yang akan dijalankan adalah sebanyak dua kali.
Berikut ialah Rancangan Pelajaran yang telah disediakan untuk pengajaran tersebut.
Set A
Mata Pelajaran
: Matematik
Tarikh
: 12/10/2011
Masa
Kelas
: 2A
Bilangan Pelajar
: 25 Orang
Tajuk
Hasil Pembelajaran
3. Edarkan satu set kad angka yang berbeza kepada setiap kumpulan. Setiap murid
diminta memilih satu kad.
4. Aktiviti bermula apabila wisel ditiup. Murid perlu menggantungkan kadnya sepanjang tali
tadi mengikut tertib menaik.
5. Semak jawapan bersama sama. Kumpulan yang paling awal memberikan jawapan
yang betul adalah pemenang.
6. Minta kumpulan bertukar tukar set nombor mereka. Ulangi aktiviti di atas bagi tertib
menurun.
7. Latihan Pengukuhan.
15
Set B
Mata Pelajaran
: Matematik
Tarikh
: 14/10/2011
Masa
Kelas
: 2A
Bilangan Pelajar
: 25 Orang
Tajuk
Hasil Pembelajaran
5. Minta kumpulan bertukar tukar set nombor mereka. Ulangi aktiviti di atas bagi tertib
menurun.
6. Kumpulkan semula set kad angka tadi.
7. Ulangi langkah 2 hingga 6 dengan menggunakan set kad angka ganjil pula.
8. Latihan pengukuhan.
16
Langkah 3
Menjalankan Tindakan
Semasa proses tindakan ini dijalankan saya telah berbincang dengan ketua panitia Matematik,
guru-guru matematik dan guru pemulihan untuk meminta jasa baik dan kerjasama untuk
membantu saya dari segi keperluan bahan, dokumen dan nasihat serta tunjuk ajar. Kajian yang
dimulakan pada 15 September ini berakhir pada 15 November. Sepanjang proses kajian
tindakan ini berjalan, saya menggunakan latihan dan kerja rumah murid sebagai instrument
untuk penilaian dan analisis berkenaan keberkesanan projek yang telah saya jalankan.
Langkah 4
Pemerhatian dan Data Analisis
Melalui pemerhatian dalam kelas iaitu semasa pengajaran dan pembelajaran saya dapati ada
perubahan yang berlaku pada setiap minggu terhadap masalah murid. Mereka mula
menunjukkan minat yang lebih dan perubahan dan peningkatan juga boleh dilihat berdasarkan
latihan, kerja rumah, ujian bulanan dan ujian saringan yang diberikan. Meskipun peningkatan ini
tidaklah setinggi mana namun, bilangan murid yang lemah semakin berkurangan. Selain itu,
temubual terkini yang saya jalankan terhadap murid yang ditemubual sebelum kajian dijalankan
juga memberikan respon perubahan yang positif.
Langkah 5
Melakukan Refleksi
Selepas kajian tindakan dilaksanakan saya mendapati bahawa murid sebenarnya memiliki
berbagai masalah yang boleh mempengaruhi pembelajaran mereka. Daripada hasil kajian juga
didapati bahawa penumpuan yang lebih perlu diberikan untuk mencapai satu satu objektif
selain kepelbagaian teknik mengajar, aktiviti, bahan bantu dan pendekatan yang bersesuaian.
Kekangan sukatan pelajaran selalunya akan menganggu fokus dan penekanan
seseorang guru terhadap objektif yang hendak dicapai menyebabkan adanya murid yang cicir
atau ketinggalan. Tetapi dengan kajian tindakan, di mana guru boleh memilih kumpulan sasaran
yang bertujuan untuk diperbaiki, masalah ini boleh diatasi.
17
Hubungan yang baik di antara sesama rakan sekerja juga adalah di antara aspek yang
boleh membantu dalam pelaksanaan kajian tindakan. Komen, maklum balas dan bimbingan
mereka ialah antara faktor yang dapat membantu dalam kajian ini. Data dan dokumentasi
berkaitan boleh dirujuk kepada rakan sekerja yang berkenaan.
Walaupun tindakan dan intervensi yang dilaksanakan masih belum mencukupi dan perlu
diperbaiki lagi, sekurangnya kurangnya kajian pertama ini telah menunjukkan satu penanda
arasnya yang tersendiri sekiranya ia dilaksanakan dengan lebih terancang dan sebaik mungkin
khususnya dalam menangani isu murid bermasalah.
Isu yang pada mulanya saya anggap sebagai masalah murid yang memang tidak mahu
belajar samata mata rupanya adalah silap setelah menjalankan kajian tindakan. Masalah
pwerlu dikenal pasti dan dialami sebelum mencari jalan penyelesaian yang bersesuaian dan
tidak boleh hanya sekadar membuat kesimpulan awal dan berpegang kepada kesimpulan itu
tanp melakukan apa apa usaha menangani masalah murid.
Anggapan bahawa murid tidak mahu belajar, tidak akan jadi pandai atau memang
keturunannya begitu adalah tidak benar sama sekali. Ibarat kata pepatah jika tidak dipecahkan
ruyung manakan dapat sagunya . Inilah sebenarnya fungsi guru iaitu mengkaji dan
menganalisis masalah murid untuk mencungkil segala yang terpendam bagi digilap dan diasah
dalam usaha melahirkan modal insan bertaraf dunia.
Pengalaman menjalankan kajian ini telah menunjukkan kepada saya bahawa
pencapaian murid banyak dipengaruhi oleh amalan mengajar yang ada pada jangkaan guru
tidak mempengaruhi proses pengajaran. Amalan-amalan guru termasuklah bercakap terlalu
cepat, bentuk soalan, hubungan guru-murid, dan beberapa amalan lain. Melalui pengalaman ini,
saya mendapati amalan-amalan demikian adalah antara faktor yang membuatkan murid
menjadi bosan dan tidak memberikan tumpuan kepada pelajaran. Amalan ini apabila berlaku
berulang kali akan menjejaskan proses pembelajaran murid.
Kajian ini juga menunjukkan bahawa pencapaian tiap-tiap murid boleh dipertingkatkan
apabila masalah sebenar yang dihadapi oleh mereka dalam proses pembelajaran dapat diatasi.
Bagi memahami masalah murid, guru perlu sentiasa peka terhadap perubahan perlakuan
mereka dalam sesuatu pelajaran seperti mengantuk, berbual-bual ketika guru mengajar, tidak
aktif dan sebagainya. Perlakuan-perlakuan itu adalah petunjuk kepada keberkesanan
pengajaran guru.
18
Walaupun begitu, segala kelemahan yang timbul ini mungkin disebabkan oleh beberapa
faktor antaranya ialah guru terlalu terikat dengan beban sukatan pelajaran yang ketat. Guru
kadangkala terpaksa berkejar untuk menghabiskan sukatan tanpa mengambil kira prestasi
murid. Selain itu, wujud juga masalah tumpuan pengajaran yang terlalu cenderung kepada
peperiksaan.
Jelas menunjukkan bahawa kajian tindakan bermula dengan masalah atau prihatin yang
dikenalpasti oleh pengamal sendiri dalam kerja-kerja seharian mereka. Masalah dan
keprihatinan itu perlu dijelaskan dengan membuat refleksi ke atas apa yang telah dilakukan di
samping mengumpulkan bukti-bukti yang relevan bagi menjelaskan lagi permasalahan yang
ingin dikaji. Selaras dengan perkembangan tradisi kajian tindakan ini, proses dan prosedurnya
juga berkembang dan berbeza mengikut bidang serta orientasi penyelidik yang terlibat dalam
kajian tindakan. Dari proses dan prosedur awal kajian tindakan yang dikemukakan oleh Lewin,
ianya terus berkembang dari segi pendekatan dan paradigmanya oleh penyelidik-penyelidik
kemudiannya seperti Kemmis, Elliott, Ebbutt, Somekh, Stringer dan lain-lain. Faedah yang
utama mengenai kajian tindakan adalah peningkatan amalan, peningkatan pemahaman ke atas
amalan oleh pengamalnya serta peningkatan situasi di mana amalan berlaku. Ciri-ciri utama
kajian tindakan adalah penglibatan dan kolaborasi, berorientasikan tindakan, kritikal serta
proses gelungan yang melibatkan secara ringkasnya sebagai perancangan, tindakan,
pemerhatian dan refleksi.
19
Himpunan Forum
Forum 1
Forum 2
Forum 3
Forum 4
Forum 5
Bibliografi
Carr, W. & Kemmis, S., (1986) Becoming Critical: Education, Knowledge and Action Research,
London:Falmer Press.
Elliott, J., (1991) Action Research for Educational Change, Buckingham:Open University Press
Othman Lebar., (2011). Kajian Tindakan Dalam Pendidikan: Teori dan Amalan, Tanjong Malim:
Penerbit UPSI
Stringer, E., (2004) Action Research in Education, New Jersey:Pearson Prentice Hal
Bhasah Abu Bakar (2007). Kaedah analisis data penyelidikan ilmiah. Siri Pengajian dan
Pendidikan Utusan. Utusan Publications & Distributors Sd. Bhd. Kuala Lumpur.
Bogdan, R.C. & Biklen, S.K., (1998) Qualitative Research for Education, An Introduction to
Theory and Methods, 3rd Ed., Boston:Allyn & Bacon