Anda di halaman 1dari 19

Rancangan Mengajar Tahunan 2003

Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara


Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
1
RANCANGAN MENGAJAR TAHUNAN 2003

FIZIK TINGKATAN 5

PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN

1/1





1/2






1/3





1/3






1.10





1.11








1.12






1.13


GELOMBANG
Getaran





Amplitud, Frekuensi,
Tempoh







Frekuensi Asli






Resonans



a) menamakan jenis-jenis gelombang dan
perbezaan di antaranya.
b) menjelaskan erti getaran, jenis-jenis
getaran dan bagaimana getaran
menghasilkan gelombang-gelombang.

a) menjelaskan maksud amplitud, frekuensi,
tempoh dan kaitan di antaranya melalui
pemerhatian
b) menggunakan rumus f = 1/T untuk
menentukan tempoh, amplitud dan
frekuensi bagi sistem bergetar contohnya,
(i) ayunan bandul dan (ii) ayunan spring
berbeban.

a) menerangkan maksud frekuensi asli dan
bagaimana ia terjadi dan contoh-contoh
kejadian .
b) menyatakan faktor-faktor yang
mempengaruhi frekuensi asli sesuatu
sistem yang berayun.

a) memberikan maksud resonans dan
menjelaskan bagaimana resonans
berlaku.

1.0





1.1








1.2






1.3



Membuat pemerhatian
ke atas sistem bergetar




Uji kaji ringkas,
pemerhatian dan
perbincangan






Perbincangan






Eksperimen (Tunjukajar)
Fenomena resonans.

Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
2
1/4




1.14
1.15
1.16



Gelombang
Jenis gelombng
Perambatan
gelombang
b) menyatakan kebaikan dan keburukan
fenomena resonans.

a) menjelaskan apa yang dimaksudkan
dengan
gelombang dan bagaimana ia terhasil.
b) menamakan jenis-jenis gelombang dan
perbezaan di antaranya.
c) memberikan contoh-contoh model
penghasilan gelombang bujur dan
melintang secara mekanikal. Menjelaskan
maksud perambatan gelombang




1.4



Memerhati model
gelombang melintang
dan membujur.
Perbincangan



1/5








1/5




1/6





1.17









1.18


1.19

1.20




Amplitud, Halaju,
Frekuensi, Panjang
Gelombang.







Gelombang sebagai
pembawa tenaga

Fenomena
gelombang
Pantulan




a) menjelaskan maksud amplitud, halaju
frekuensi, panjang gelombang dan
muka gelombang.
b) menyelesaikan masalah berdasarkan
rumus
v = f
c) bagaimana stroboskop boleh
memegunkan perambatan sesuatu
gelombang.

a) menjelaskan bagaimana gelombang
bertindak sebagai pembawa tenaga.

a) Dapat melukiskan bentuk gelombang
pantulan
i ) satah ii) melengkung untuk
i) gelombang satah gelombang
membulat pada sudut berbeza-
beza

1.5









1.6


1.7






Uji kaji ringkas dan
perbincangan








Perbincangan


Eksperimen (tunjuk
cara) : Mengkaji
fenomena pantulan
gelombang


Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
3

1.21


Pembiasan

a) menjelaskan fenomena pembiasan dari
segi perubahan halaju dan panjang,
frekuensi gelombang
bagi gelombang yang merambat dari
kedalaman yang berbeza
b) melukis bentuk gelombang semasa
dalam pembiasan
c) menyelesaikan masalah berkaitan
pembiasan.


1.8

Eksperimen : Mengkaji
fenomena pembiasan
gelombang

PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN


1/8

















1.24












1.25




Gelombang bunyi
- pantulan
- pembiasan
- pembelauan
- interferens








Kenyaringan dan
kelangsingan bunyi



a) menyatakan bagaimana gelombang
bunyi dihasilkan , dirambatkan
b) menjelaskan sifat gelombang bunyi
setelah mengalami proses pantulan,
pembiasan, pembelauan dan
interferens
c) menamakan beberapa jenis alat yang
menggunakan gelombang bunyi dan
bagaimana peralatan ini dapat
membantu manusia dalam kehidupan
hariannya .


a) menyatakan erti kenyaringan,
kelansingan dan perbezaan di
antaranya.


2.2












2.3




Pemerhatian dan
perbincangan











Eksperimen : Mengkaji
kesan frekuensi,
amplitud terhadap
Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
4







1/9

















1.26










Gelombang cahaya
Pantulan cahaya

b) menyatakan faktor-faktor yang
mempengaruhi kelangsingan dan
kenyaringan bunyi
c) menjelaskan maksud ultrasonik, gema
dan hal-hal berkaitan dengannya
d) menerangkan maksud bentuk
gelombang bunyi, frekuensi asas,
nada kalian dan perkaitannya bagi
menghasilkan bunyi berkualiti.

a) menyatakan perbezaan antara
gelombang cahaya dengan
gelombang bunyi
b) menjelaskan maksud Hukum Pantulan
dan menerangkan bagaimana hendak
membuktikan Hukum Pantulan










2.4
kenyaringan dan
kelangsingan bunyi








Pemerhatian dan
perbincangan

PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN


1/9












1.28





1.29






Pembiasan cahaya





Pembelauan cahaya






a) menjelaskan bagaimana pembiasan
cahaya berlaku dan kesan pembiasan
ke atas arah dan kelajuan cahaya
yang bergerak dari medium berbeza
ketumpatannya.

a) melakar corak gelombang cahaya
yang terbelau dalam berbagai
keadaan.
b) menjelaskan bagaimana pembelauan
cahaya berlaku dan faktor-faktor yang


2.5





2.6






Eksperimen : Mengkaji
pembiasan cahaya




Eksperimen : Mengkaji
pembelauan cahaya



Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
5





1/10





















1.30









1.31







Interferens cahaya









Gelombang
elektromagnet
mempengaruhi kesan pembelauan,
contoh kelebaran bukaan atau saiz
halangan
c) melakar kesan corak gelombang
terbelau dalam keadaan berbagai-
bagai.

a) melakarkan corak gelombang cahaya
kesan interferens dua gelombang
koheren
b) menggunakn rumus = ax/D
c) menyatakan erti tertib sifar, tertib
pertama, tertib kedua dan
menggunakan rumus d sin = n
untuk mencari panjang gelombang di
dalam sesuatu proses pembelauan.

a) menyatakan maksud gelombang
elektromagnet
b) memberikan contoh-contoh
gelombang elektromagnet
c) memberikan beberapa contoh
peralatan yang menggunakan
gelombang elektromagnet







2.7


2.8






2.9







Eksperimen : Mengkaji
interferens cahaya

Eksperimen :
Menentukan panjang
gelombang
menggunakan parutan
belauan


Pemerhatian dan
perbincangan







PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN

1/10

1.32

Jenis gelombang

a) menyatakan jenis-jenis gelombang

3.0

Pemerhatian dan
Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
6




1/11






























1.33







1.34




1.35
dalam spektrum
Elektromagnet

OPTIK
Pembiasan cahaya







Hukum Snell




Indeks Biasan
elektromagnet dan ciri-ciri gelomnamg
berkaitan


a) menyatakan erti pembiasan cahaya
b) melakar, melabel rajah sinar yang
melibatkan sinar tuju , garis normal,
sudut biasan, sinar biasan bagi satu
alur cahaya yang bergerak dari satu
medium ke medium lain yang
berlainan ketumpatan dan sudut tuju

a) mentahkik Hukum Snell
b) menggunakan rumus Hukum Snell
untuk menyelesaikan masalah yang
berkaitan

a) menyatakan erti indeks biasan,
hubungan indeks biasan dengan laju
cahaya dalam sesuatu medium,
dalam nyata serta dalam ketara
sesuatu objek di dalam cecair.
b) menggunakan rumus indeks biasan
untuk menyelesaikan masalah yang
berangka.
c) menjelaskan bagaimana indeks
biasan di tentukan




3.1



3.2




3.3




3.4



3.5


3.6
perbincangan



Mengkaji kesan
perambatan cahaya
melalui bongkah

Perbincangan
fenomena pensel
kelihatan bengkok
dalam air

Eksperimen :
Mentahkikkan Hukum
Snell


Pemerhatian dan
perbincangan


Penyelesaian masalah
yang berkaitan dengan
rumus indeks biasan
Eksperimen :
menentukan indeks
biasan pelbagai bahan



Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
7
PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN

1/12
















1/13



1.36
1.37





1.38


1.39






1.40







1.41

Sudut Genting
Pantulan Dalam
Penuh




Kanta Nipis


Penumpuan
Pencapahan cahaya





Panjang Fokus dan
Kuasa Kanta
Penumpu dan Kanta
Pencapah




Ciri imej kanta
penumpu dan kanta
pencapah


a) menyatakan erti sudut genting dan
menjelaskan fenomena pantulan
dalam penuh
b) melakarkan satu rajah sinar yang
menunjukkan berlakunya sudut
genting.

a) menyatakan dan melakarkan
beberapa kanta cembung

a) memberikan perbezaan sinar cahaya
yang keluar dari kanta yang berbeza
jenisnya
b) melakarkan sinar-sinar yang keluar
dari kanta-kanta yang berbeza
jenisnya.

a) menyatakan erti panjang fokus, titik
fokus , kuasa kanta .
b) memberikan hubungan antara
ketebalan kanta dengan titik fokus ,
kuasa kanta , unit kuasa kanta
c) menjelaskan bagaimana titik fokus ,
kuasa suatu kanta ditentukan

a) menjelaskan maksud objek , imeh
sahih, imej maya
b) melukism , melabel rajah sinar yang
melalui kanta i) yang berlainan jenis

3.7






3.8




3.9




4.0



4.1



4.2

Perbincangan
mengenai logamaya,
periskop, binokular




Eksperimen : mengkaji
beberapa jenis kanta
dari segi bentuk dan
ketebalan

Eksperimen: mengkaji
penumpuan dan
pencapahan cahaya
oleh kanta nipis.

Eksperimen:
menentukan panjang
fokus kanta cembung

Penyelesaian masalah:
guna rumus kuasa
kanta = 1 / panjang
focus
Eksperimen: mengkaji
hubungan antara jarak
objek, imej, panjang
fokus.
Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
8
dan tebal (ii)kedudukan objek berbeza











1/14
















1/15













1.42










1.43





2.0
2.11












Kanta dan alat optik










Penggunaan kanta
dalam binaan alat
optik




KEELEKTRIKAN
Elektrik



c) memberikan hubungan antara jarak
objek dengan jarak imej secara
bergraf dan mengaitkannya dengan
panjang focus sesuatu kanta
d) menyelesaikan masalah melibatkan
rumus 1/f = 1/u + 1/v


a) memberikan beberapa jenis alat yang
menggunakan kanta contohnya :
kamera, projektor slaid, teleskop
astronomi, mikroskop majmuk.
b) melakar rajah sinar yang melalui
kanta di dalam peralatan yang
digunakan
c) menyatakan ciri-ciri imej yang
terbentuk di dalam peralatan optik
berkenaan.

a) memberikan beberapa sumbangan
peralatan optik di dalam berbagai
bidang contohnya i) sains ii)
perubatan iii) astronomi iv) hiburan
dan rekreasi



a) menyatakan rumus Q = It
b) menyelesaikan masalah dengan
menggunakan rumus Q = It

4.3







4.4





4.5



4.6






4.7





Penyelesaian masalah
guna rumus 1/u + 1/v =
1/f (untuk satu kanta
sahaja)




Perbincangan:
pennggunaan kanta
dalam kamera,
projector alaid,
teleskop, mikroskop

Melakar rajah sinar
melalui peralatan di
atas

Perbincangan dan
pembelajaran secara
kooperatif





Perbincangan



Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
9




2.12


Cas dan Arus


a) menghuraikan satu eksperimen untuk
menunjukkan kehadiran medan
elektrik

4.8
Perbincangan




PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN
















1/16







2.13




2.14




2.15




2.16







Medan Elektrik




Beza keupayaan




Hukum Ohm




Daya Gerak Elektrik
dan rintangan dalam






a) menjelaskan maksud keupayaan
elektrik, beza keupayaan elektrik dan
perbezaan di antaranya.


a) menjelaskan hubungan di antara beza
keupayaan elektrik dengan arus,
seterusnya kaitan di antara rintangan,
beza keupayaan dan arus

a) menyatakan Hukum Ohm
b) menyelesaikan masalah yang
melibatkan formula V = IR


a) menghuraikan faktorfaktor yang
mempengaruhi rinrangan sesuatu
konduktor
b) menyelesaikan masalah yang
melibatkan rintangan dalam
c) melakar rajah litar selari , sesiri dan
menyelesaikan masalah yang

4.9




5.0









5.1







Perbincangan




Eksperimen: Mengkaji
hubungan antara beza
keupayaan dengan
arus






Eksperimen: mengenal
pasti faktor-faktor
yang mempengaruhi
rintangan konduktor



Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
10











2.17


Tenaga dan Kuasa
Elektrik
berkaitan dengan litar berkenaan

a) menjelaskan maksud tenaga, kerja
dan kuasa
b) menerbitkan formula tenaga elektrik,
kuasa elektrik daripada takrif beza
keupayaan dan kerja
c) menyelesaikan masalah yang
berkaitan dengan tenaga, kuasa, kerja






5.2


Perbincangan


PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN








1/17







2.18






2.19
2.20






Alat Pemanasan
Elektrik






KEELEKTROMAGNE
TAN
Kesan Magnet oleh
konduktor berarus



a) memberikan contoh-contoh alat yang
menggunakan kesan pemanasan
elektrik
b) melukis, melabel bahagian-bahagian
alat yang menggunakan kesan
pemanasan elekatrik dan menjelaskan
bagaimana ia berfungsi


a) melukis corak-corak medan magnet
yang
yang dihasilkan oleh satu konduktor
yang membawa arus
i) dawai lurus ii) gegelung bulat

5.3







5.4






Perbincangan







Eksperimen: memeta
corak medan magnet
oleh konduktor
membawa arus


Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
11








1/17












2.21







2.22



Faktor yang
mempengaruhi
kekuatan medan
magnet solenoid




Struktur binaan dan
fungsi alat guna
kesan elektromagnet
iii) solenoid


a) menghuraikan faktor-faktor yang
mempengaruhi kekuatan medan
magnet sesuatu konduktor
terutamanya solenoid




a) melakar , melabel struktur binaan
beberapa alatan yang menggunakan
kesan elektromagnet
b) menjelaskan bagaimana bahagian-
bahagian dalam struktur berkenaan
menggunakan kesan elektromagnet





5.5






5.6


Eksperimen: Mengkaji
faktor-faktor yang
mempengaruhi
kekuatan medan
magnet suatu solenoid



perbincangan


PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN


1/17






2.23






Daya saling tindak
antara konduktor
berarus dengan
medan magnet



a) menjelaskan kesan arah pengaliran
arus di dalam sesuatu medan magnet
b) memberikan hubungan di antara arah
daya saling tindak dengan arah arus
dan arah medan magnet


5.7






Eksperimen: Mengkaji
saling tindak antara
konduktor yang
membawa arus
dengan medan magnet
Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
12

1/18






















2.24

2.25





2.26







2.27

Motor Elektrik

Motor Arus Terus





Motor Arus Ulangalik






Hukum Lenz dan
Hukum Faraday

a) menjelaskan maksud motor elektrik,
contoh-contoh motor
a) menjelaskan maksud motor arus terus
b) melukis rajah mudah satu motor arus
terus dan menjelaskan bagaimana
motor tersebut berfungsi


a) menjelaskan maksud motor arus
ulang alik dan menjelaskan
bagaimana motor tersebut berfungsi
b) memberikan perbezaan dan fungsi
antara binaan satu motor arus terus
dengan arus ulangalik


a) menjelaskan Hukum Lenz dan Hukum
Faraday





5.8




5.9












6.0

Perbincangan:
Pembinaan motor arus
terus dan motor arus
ulangalik

Eksperimen:
Menggunakan radas
eksperimen untuk
melihat dengan lebih
jelas lagi perbezaan
antara motor a.t
dengan a.u






Perbincangan


PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN






2.28




Aruhan elektro
magnet



a) menghuraikan bagaimana arus
aruhan dihasilkan relatif antara
gegelung dengan magnet.
b) menjelaskan bagaimana arus dan

6.1




Eksperimen:
Penghasilan arus
aruhan akibat gerakan
relatif gegelung dengan
Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
13




2/1/6229
























2.29




2.30






2.31




Transformer




Prinsip transformer






Kecekapan
transformer
daya gerak elektrik aruhan
bergantung kepada kadar perubahan
fluks magnet.

a) menjelaskan maksud transformer,
jenis-jenisnya, prinsip kerja , melakar,
melabel simbol sebuah transformer


a) menjelaskan prinsip kerja sebuah
transformer
b) memberikan hubungan antara beza
keupayaan input dengan beza
keupayaan output sebuah transformer


a) menjelaskan maksud kecekapan
sesebuah transformer
b) mengenalpasti faktor-faktor yang
menyebabkan kehilangan tenaga dan
cara meningkatkan kecekapan
sesebuah transformer
c) menyelesaikan masalah melibatkan
kecekapan transformer.





6.2




6.3






6.4
magnet



Perbincangan




Mengkaji hubungan
antara beza keupayaan
input dengan beza
keupayaan output
transformer


Perbincangan
Penyelesaian masalah
berkaitan kecekapan
transformer


PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN




2.32


Penjana Elektrik


a) menjelaskan maksud sebuah penjana
elektrik dan prinsip kerjanya

6.5


Perbincangan

Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
14

2/2

















2/3










2.33

















2.34

Arus terus dan arus
ulangalik











Alat pengukur arus
terus dan arus ulang
alik


ELEKTRONIK
Osiloskop Sinar
Katod


Struktur utama
osiloskop

a) menjelaskan maksud arus terus, arus
ulangalik dan perbezaan antaranya.
b) dapat melukiskan bentuk isyarat arus
dan voltan arus terus dan arus
ulangalik apabila dilihat dengan
menggunakan osiloskop sinar katod
c) menjelaskan maksud nilai min punca
kuasa dua
d) menjelaskan sebab arus ulangalik
digunakan dalam penghantaran
bekalan elektrik


a) memberikan beberapa contoh alat
pengukur arus antaranya meter
gegelung bergerak, meter dawai
panas dan meter besi bergerak


a) menjelaskan maksud osiloskop sinar
katod


a) melakar, melabel struktur utama
sebuah osiloskop sinar katod
b) menjelaskan prinsip kerja OSK

6.6

6.7










6.8





6.9



7.0

Perbincangan

Eksperimen:
Menunjukkan perbezaan
antara arus terus
dengan arus ulangalik








Perbincangan




Perbincangan



Perbincangan

Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
15
PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN


2/3




2/4




2/4


2/4



2/4



2/4








2.35




2.34




2.35



2.36




2.37



2.38


Penggunaan dan
Kendalian osiloskop



Semikonduktor




Semikonduktor jenis-
p dan jenis-n


Simpang p-n




Diod



Diod sebagai rektifier


a) mempamerkan bentuk-bentuk
gelombang pada OSK untuk voltan,
sela masa berlainan


a) menjelaskan maksud semikonduktor,
lohong dan elektron
b) melukiskan simbol satu konduktor


a) menjelaskan maksud semikonduktor
jenis-n
dan jenis-p


a) menjelaskan maksud simpangan p-n
b) melukiskan simbol bagi setiap jenis
konduktor

a) menyatakan maksud diod
b) melukiskan satu simbol bagi diod


a) menjelaskan maksud rektifikasi dan
bagaimana sebuah diod boleh
digunakan sebagai rektifier
b) melukiskan satu litar untuk
menunjukkan bagaimana rektifikasi


7.1




7.2




7.3



7.4




7.5



7.6


Tunjukcara :
Menggunakan osiloskop
untuk mengukur beza
keupayaan

Perbincangan




Perbincangan



Perbincangan




Perbincangan



Mengkaji fungsi diod
sebagai rektifier
Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
16
setengah atau penuh
sesuatu gelombang


PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN

2/5

















2/6







2.39


2.40





2.41








2.42







Transistor


Transistor jenis npn
dan pnp




Transistor sebagai
amplifier dan suis







Gelombang dalam
komunikasi






(a) menjelaskan maksud transistor


(a) melukiskan simbol bagi transistor
jenis npn, npn
(b) menjelaskan bagaimana jenis-jenis
transistor tadi berfungsi


(a) melukis satu litar mudah untuk
menunjukkan bagaimana sebuah
transistor digunakan sebagai (i)
amplifier (ii) suis
(b) menjelaskan bagaimana transistor
tadi dapat berfungsi sebagai amplifier
atau suis


(a) menjelaskan bagaimana jenis-jenis
gelombang , kepentingan dan
kelebihan sesuatu gelombang yang
digunakan ddalam komunikasi




7.7








7.8








7.9







Perbincangan








Mengkaji fungsi
transistor sebagai suis
dan amplifier






Perbincangan






Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
17








2.43






Penghasilan dan
Pemancaran
gelombang radio




(a) menghuraikan bagaimana
gelombang radio dihasilkan dan
dipancarkan





8.0


Perbincangan


PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN


2/6





2/7













2.44





2.45





2.46







Modulasi Amplitud
dan Modulasi
Frekuensi



Radio dan Televisyen
- Binaan penerima
radio ringkas


Penghasilan dan
penghantaran isyarat
Audio dan Video di
stesen pemancar





(a) menjelaskan maksud modulasi ,
gelombang termodulasi , modulasi
frekuensi, modulasi aamplitud,
kelebihan sesuatu jenis pemodulasian.


(a) melakar, melabel satu litar radio
penerima ringkas
(b) menjelaskan fungsi setiap bahagian


(a) menghuraikan prinsip asas televisyen
dari aspek penghantaran dan
penerimaan maklumat dalam bentuk
isyarat audio dan video melalui
gelombang
(b) melakar, melabelkan rajah blok sistem
pemancaran televisyen


8.1





8.2





8.3







Perbincangan (a)
menjelaskan
Maksud (b) melukiskan
simbol


Perbincangan





Perbincangan (a)
menjelaskan
Maksud (b) melukiskan
simbol


Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
18














2.47



Struktur Utama
Penerima Televisyen


(a) melakar, melabelkan , blok-blok asas
sistem penerimaan televisyen
(b) menerangkan fungsi blok-blok asas
sistem penerimaan televisyen



8.4


Perbincangan

PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN


2/8








2/8







2.48








2.49







Penghasilan Isyarat
Audio-Video
berwarna


PENGENALAN
SISTEM KOMPUTER

Get logic DAN, ATAU
dan TAK




Jadual Kebenaran


(a) menghuraikan bagaimana isyarat
audio- video berwarna dihasilkan







(a) melukiskan, melabelkan get-get logic
(b) (i) DAN (ii) ATAU (iii) TAK
(iv) TAKDAN (v) TAKATAU





8.5








8.6







Perbincangan








Perbincangan





Rancangan Mengajar Tahunan 2003
Portal Pendidikan Utusan 200 Hak Cipta Terpelihara
Utusan Melayu (M) Berhad, Kuala Lumpur
E-mel:pendidik@utusan.com.my
19
2/8








2/9

2.50








2.51









Sistem Digital dan
sistem Analog
(a) menjelaskan maksud dan membina
Jadual Kebenaaran untuk get-get logic
DAN, ATAU, TAK, TAKDAN dan
TAKATAU
(b) menjelaskan bagaimana kombinasi
get-get dapat bertindak sebagai litar
penambah separa, pengurang
separuh dan flip-flop

(a) menjelaskan maksud sistem analog,
digital dan perbezaan antaranya.

8.7








8.8
Perbincangan








Perbincangan




PENGGAL
MINGGU
TAJUK/BIDANG
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF/
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN


2/9





2.52




2.53


Struktur asas sistem
komputer digital dan
fungsinya


Komputer dan
masyarakat


(a) melukis, melabel satu rajah asas
sebuah sistem komputer
(b) menjelaskan fungsi blok-blok dalam
rajah asas sebuah sistem komputer

(a) menyatakan perkembangan
penggunaan komputer di Malaysia
(b) memberikan faedah-faedah
penggunaan komputer kepada
masyarakat dan dalam perkembangan
teknologi komunikasi



8.9




9.0


Perbincangan




Perbincangan
