Anda di halaman 1dari 3

RPH PENDIDIKAN KESIHATAN (KSSR TAHUN 2 )

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN


TAHUN 2

Modul 1 : Kesihatan Fizikal

Tajuk : Kesihatan Diri Dan Reproduktif

Standard Kandungan :
1.2 Mendemontrasi keupayaan dan kemahiran untuk
menangani pengaruh dalaman dan luaran yang
mempengaruhi kesihatan diri dan reproduktif

Standard Pembelajaran :
1.2.3 Mengenalpasti individu yang mungkin melakukan sentuhan
tidak selamat

EMK : Keusahawanan (sifat peka)

BBM : Gambar, lembaran kerja
Aktiviti :

1) Murid melihat guru menunjukkan gambar beberapa individu.
2) Murid menyatakan pendapat mereka tentang individu yang boleh
dipercayai.
3) Murid menunjukkan gambar individu yang berkemungkinan melakukan
sentuhan tidak selamat.
4) Murid mendengar penerangan guru.
5) Murid membuat latihan lembaran kerja.












CONTOH RPH KSSR PENDIDIKAN KESIHATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan
Standard Kandungan : 3.1
Standard Pembelajaran: 3.1.5
Kemahiran : c) Pengurusan Kesihatan Diri
Tarikh : 18 Mac 2012
Masa : 8.00a.m 8.30 a.m
Tahun : 1 Mawar
Bil. Murid : 32 orang
Pengalaman Sedia ada murid : Murid pernah membersihkan diri dengan mandi setiap hari,
membersihkan kuku dan mengubati kudis.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P murid dapat
Psikomotor : Murid boleh menulis dengan betul dan kemas.
Kognitif :1. Menerangkan cara menjaga kulit bagi menjauhi kudis, kutu dan
kelemumur.
2. Menerangkan akibat kecuaian menjaga kebersihan diri.

Afektif : Merasa selesa dengan kebersihan diri dan merasa gembira kerana
bersih daripada sebarang penyakit kulit.

Penerapan nilai : Tanggungjawap terhadap diri sendiri, kebersihan diri dan kasih
sayang.
KBKK : Menjana idea (bagaimana menjaga kebersihan diri).
Pengabungjalinan : Mengira waktu dan kekerapan membersihkan diri Matematik.
BBM : Buku Teks, power point dan kad manila.








Bahagian/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran &
Pembelajaran
Catatan/Alat/
Strategi

Set Induksi

(5 minit)


Komunikasi dengan
murid-murid dan
pengenalan kepada
tajuk pelajaran.



Murid akan ditanya secara
spontan soalan-soalan
seperti apa khabar, murid
sihat, ada mandi sebelum
pergi ke sekolah?


Kemahiran
komunikasi dan
visual ruang



Perkembangan
Langkah 1
(7 minit)

Memaparkan gambar
menggunakan power
point berkaitan dengan

1. Murid akan diberikan
kebebasan menjawab.


Kemahiran
menjawab









tajuk.

Murid akan ditanya
secara bebas mengenai
gambar yang mereka
lihat.




*Beri pujian dengan
jawapan yang betul dan
betulkan jawapan yang
kurang tepat.

2. Murid akan diterangkan
mengenai apa yang
terdapat di dalam gambar.

3. Murid akan diterangkan
kesan yang terjadi
sekiranya murid tidak
menjaga kebersihan.

Startegi
menyoal dan
menerangkan.

Nilai :
Kebersihan Diri
dan yakin pada
diri sendiri.




SPPI: Tutorial

Langkah 2
(13 minit)


Mewarna kertas lukisan
yang berkaitan dengan
kebersihan.


1. Murid akan diberikan
kertas lukisan.

2. Murid akan diberikan
pensil warna.

3. Murid akan menghantar
lukisan apabila sudah siap.


Kertas Lukisan

Nilai :
Ketekunan,
kerajinan

Pembelajaran
Kontekstual
dan Visual
ruang

SPPI: Latih
tubi

Penutup
(5 minit)


Guru akan membuat
rumusan dan
peneguhan.



1. Murid akan diberikan
peneguhan daripada guru.
2. Cara-cara menjaga
kebersihan. Apakah yang
berlaku sekiranya badan
kita tidak bersih?
3. Murid akan diberikan
tugasan kerja rumah
berkaitan dengan tajuk.



Kemahiran
mendengar



SPPI: Latih
tubi
