Anda di halaman 1dari 10

MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SLOT PENGAJ ARAN : PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFI K
Kelas : 4Inovasi
Tarikh : 22 Oktober 2012
Masa : 8.00 pagi -9.20 pagi ( 1 jam 20 minit)
Bilangan Pelajar : 25 (13 lelaki, 12 perempuan)
Tajuk/Bidang Pelajaran : Pengenalan Kepada Rekabentuk Grafik
Topik : Elemen Rekabentuk
Sub Topik : Dominan
Standard Kandungan : Mendengar dengan penuh perhatian
Standard Pembelajaran :
1. Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan
2. Mengemukakansoalan yang sesuaidanmudahdifahami

Objektif Pembelajaran :
MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :
1. Menghuraikanelemenrekabentuk
Hasil Pembelajaran : Mencipta karya grafik mengikut jenis
Pengetahuan sedia ada :
1. Pengetahuan melalui persekitaran contohnya daripada keluarga, kawan-kawan dan sekolah
2. Pelajar-pelajartelahmempelajariteknikmenghasilkangrafiksemasa di Tingkatan 1, 2, 3
Kemahiran Berfikir :Menjana idea, mencirikan, mengenal pasti, mengkategori, menilai sikap positif dan negatif
Penerapan nilai : Bekerjasama, tolong menolong, tidak mudah berputus asa, berani mencuba
AlatBantuanMengajar :
1. KomputerSekolah
2. Projektor
3. Printer
4. Board
Bahan Bantuan Mengajar :
1. Powerpoint
2. Bahanbacaan: Majalah, suratkhabar
MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

3. Perisian Adobe Photoshop
4. Poster
5. EnjinCarian Google

LangkahPengajaran:

Masa /
Langka
h

Isi Pelajaran

AktivitiPengajarandanPembelajaran
Catatan
(BBM,
Kesepadu
an,
Kemahira
nBerfikir,
Nilai)
Aktiviti Guru AktivitiPelajar
Permul
aan
Set
I nduksi
( 3 - 5
minit)
Pengenalankepadarekabentukgrafik
(Keseimbangan)

Melihathasilgrafik (poster)
yangtelahsiapdihasilkan

Guru
memberipeneranganterperincikepada
pelajar

Guru menunjukkanposter yang
telahsiapdihasilkan
Pelajarmendengardanmengambilcatatan
Pelajarmemberirespondengancubamenjawa
bsoalan guru
Teknik
:Syarahan

BBM :
1.Bahan
bacaan
MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Guru
bertanyakansoalankepadapelajar :
1. Siapa yang pernahlihatapayang
cikgutunjukni?
2. Apakahciri-ciri poster ini?
3. Di
manakahkitabolehmendapatkansum
ber-sumberuntukmenghasilkannya?


Guru menerangkantentangciri-
ciridan
elemengrafikyangdiperlukanbagime
nghasilkan poster

Gurumenerangkandimanaperlumend
apatkansumber-
sumberbagimenghasilkan poster

( majalah,
suratkhab
ar )
2. Board


Kemahira
nBerfikir :
1.
Menjana
idea
2.Menciri
kan

Kemahira
nBelajar :
1.Mencata
t

Nilai :
MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1.
Mengikut
giliran
2.
Beranime
ncuba
[Perke
mbang
an
P & P]

Langka
h 1
( 10
minit )
Guru memberikansatutemaiaitu
MercuTanda
Malaysiasebagaigarispanduanbagi
pelajarmenghasilkan poster

Guru
membahagikanpelajarkepadabebera
pakumpulankecilmengikutsenaraina
ma yang dibaca.
Setiapkumpulanterdiridaripada5ora
ngpelajar
Guru menyatakantemayang
perludihasilkanadalahtema
MercuTanda DiMalaysia dan
poster yang
ingindihasilkanmestilahmengikutkre
ativitisetiapkumpulan

Guru menyuruhpelajarmasuk di
dalamkumpulanmasing-masing yang
telahditetapkan

Pelajarbergerakkekumpulanmasing-masing Kemahira
nBerfikir :
1.
Menjana
idea

Nilai :
1.
Mengikut
arahan
2.
Bekerjasa
ma
Setiapkumpulanperlumenyuntingba
han yang diperolehidari
Guru memberikan Salah BBM :
MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Langka
h 2
(15
minit)
internetmenggunakanperisian
AdobePhotoshop

sekeping board,
suratkhabar,
koleksimajalahdangambarkepadaseti
apkumpulan

Guru
memberitahupelajarjugabolehmencar
igambarberdasarkantemadarisumber
lain ( internet )
seorangwakildarikumpulanpergimengambil
bahan yangtelahdisediakanoleh guru

Pelajarmencarigambarmenggunakan
mediaelektronik ( internet
)berdasarkantema yangtelahditetapkan

Bahandari internet perisian Adobe
Photoshop
1.
Bahanbac
aan(
majalah,
suratkhab
ar )
2.
Board

Kemahira
nBerfikir :
1.
Menjana
idea
2.
Mengkate
gori

Kemahira
nBelajar :
MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1.
Mengump
ulmaklum
at

Nilai :
1.
Bekerjasa
ma
2.
Bertanggu
ngjawab
Langka
h 3
(15
minit)
Menyuntingdanmerekaletak Guru
membimbingpelajarmencarigambarg
ambar yang sesuaimengikuttema
poster yang ingindihasilkan

Guru
menyuruhpelajarmenyuntinggambar
mengikutkreativitimenggunakanperi
Pelajarmemilihgambar
gambar yang sesuaidariinternet
mengikuttema

Pelajarmenyuntinggambar yang
dipilihmenggunakanperisian
Adobe Photoshop
mengikutkreativitimasing-masing
BBM :
1.
Komputer
2. Gambar

Kemahira
nBerfikir :
1.
MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

sian
Adobe Photoshop

Guru
menyuruhpelajarmenyimpangambar
didalamsatu fail
danmencetakgambar
yangtelahsiapdisunting


Pelajarmenyimpangambar yang disunting
didalamsatu fail
Mengkate
gori

Kemahira
nBelajar :
1.
Mengump
ulmaklum
at
2.
Memprose
smakluma
t
Langka
h 4
(15
minit)
Menyunting,
menyusunaturbahandangambar
Guru
memberiarahansupayapelajarmenyu
nting,
menyusunaturbahandangambarmeng
ikutkreativitikumpulanmasing-
masing

Pelajarmenyuntinggambarmenggunakanper
isian

Pelajarmenyusunaturgambar

Pelajarberusahamenyiapkan poster
dengankreativiti yangtersendiri
BBM :
Komputer

Kemahira
nberfikir :
1.
Mengenal
MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Guru
membuatpemantauandarisemasakese
masa
pasti

Kemahira
nBelajar :
1.
Mengump
ulmaklum
at
2.
Memprose
smakluma
t
Penutu
p
(
Refleks
i )
5 minit
Penutupkognitif :
1. Membuatrumusanisipelajaran

Penutupsosial :
1. Memberipujiandanmotivasi
Guru memilihhasilposter yang
palingkreatifdanterbaik
Pelajarmendapat
inputdenganberjayamenghasilkan poster

Pelajarbertepuktangandanmengucapkanteri
makasihkepadarakansekumpulanataskerjas
ama yang diberikan



MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Refleksi:
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
