Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan


Kelas : 5 Siddiq
Tarikh : 14 Julai 2011
Masa : 9.45 hingga 10.45 pagi
Bil murid : 39 orang
Tema : Sayangi Keluarga
Tajuk : Hubungan Keluarga Kembangan
Subtajuk : Mesra Bersama Keluarga Kembangan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid akan dapat:
1) Menceritakan keseronokan meluangkan masa bersama
keluarga kembangan melalui aktiviti main peranan.
2) Merancang satu aktiviti yang menyeronokkan bersama
keluarga kembangan melalui aktiviti perbincangan
dalam kumpulan
3) Menghargai masa bersama keluarga kembangan
melalui aktiviti penulisan karangan pendek

Pengetahuan sedia ada : Murid mempunyai hubungan mesra bersama ahli keluarga
kembangan.
Unsur Patriotisme : Semangat kekitaan
Penerapan Nilai : Hormat-menghormati, Kasih-sayang, Toleransi, Berhemah
tinggi, Bersyukur


Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):
BIL SUMBER PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN KUANTITI
1. Kad Besar 4
2. Pen Marker sekotak


Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari/
Kemahiran Generik
Catatan (Penerapan Nilai
Murni/ Nilai Alam Sekitar/
Unsur Patriotisme/ Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran)
Set Induksi (Masa: 5 Minit)

1. Murid akan ditanya
adakah seronok satu
aktiviti dilakukan
seorangan atau dilakukan
beramai-ramai?
2. Murid ditunjukkan dengan
sekeping gambar sebuah
keluarga yang sedang
berkelah
3. Murid secara rawak
diminta memberi
pendapat mengenai
gambar tersebut.




TKP
- Linguistik





Kemahiran Belajar
- Menjana Idea

- Kasih sayang
- laptop




Langkah 1 (Masa: 15 Minit)
.
1. Murid ditunjukkan satu
contoh pembahagian
tugas.
2. Murid akan dibahagikan
kepada kumpulan
3. Setiap kumpulan akan
dibekalkan dengan Kad
Besar,pen marker dan
pemadam
4. Guru akan menunjukkan
sebuah gambar sebuah
keluarga sedang
berkelah.
5. Berdasarkan gambar
tersebut, guru akan
meminta setiap kumpulan
merancang perkelahan
keluarga melalui butir-
butir tersebut:
- Lokasi
- Hari
- Siapa yang terlibat
- Aktiviti.
6. Kemudian semua hasil
kerja setiap kumpulan
akan dipamerkan
dihadapan kelas.




TKP:
- Linguistik







KB
- Menjana Idea




-Kad Besar
-Pen Marker
-Pemadam



-Patuh pada arahan
-Berkerjasama
7. Secara galery tour,
semua murid akan
melihat hasil-hasil kerja
tersebut.
8. Wakil setiap kumpulan
akan diminta
membacakan rancangan
yang mereka hasilkan.
9. Selepas persembahan,
murid-murid lain diminta
untuk membuat ulasan.
Langkah 2 (Masa: 15 Minit)
1. Berdasarkan aktiviti tadi,
murid diminta untuk
menulis satu karangan
pendek mengenai aktiviti
yang menyeronokkan
bersama keluarga
kembangan
2. Guru akan menulis kata
kunci bagi membantu
pelajar menulis karangan
mereka di papan tulis.
3. Murid akan diminta
secara rawak untuk
membacakan karangan
mereka dihadapan kelas.





KB:
- Kreatif








- Patuh pada arahan







BSPP
-buku teks
-buku latihan.
Langkah 3 (20 Minit)
1. Murid diminta untuk
membacakan teks yang
terdapat dalam buku teks
masing-masing.
2. Kemudian guru akan
minta murid untuk
menjawab soalan
berdasarkan teks
tersebut.

TKP:
-


- Patuh pada arahan
- Hormat-
menghormati

- Buku teks

- Buku latihan.

Penutup (Masa 5 Minit)
1. Murid akan menyanyikan
lagu yang bertajuk Kau
di Hatiku.


TKP:
- Interpesonal
- Muzik


- Kerjasama
- Lirik lagu.