Anda di halaman 1dari 4

LAMPIRAN 3

FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR



Mata Pelajaran : Pendidikan Moral
Tahun : 5 Arif
Tarikh : 28 Februari 2010
Masa : 8.00 - 9.00 pagi
Bil. Murid : 20 orang
Bidang Pembelajaran : 4. Nilai Berkaitan Dengan Diri dan Alam Sekitar
Nilai : 4.2 Menyayangi alam sekitar
Tajuk : Sumber alam digunakan sebaik mungkin

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat;
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua cara penggunaan sumber
alam dengan betul. (Pemikiran Moral)
2. Menghuraikan sekurang-kurangnya dua kesan kepupusan sumber
alam dengan jelas. (Pemikiran Moral)
3. Menyatakan kadar kemarahan mereka terhadap tindakan
membazirkan penggunaan sumber alam. (Perasaan Moral)
4. Menghasilkan satu bekas meletak alat tulis dengan menggunakan
botol minuman. (Tingkah laku Moral)

Pengetahuan Sedia Ada : Murid selalu makan atau minum makanan/
minuman yang dibungkus atau ditinkan dengan
bekas plastik.
.
Pendekatan : Pemupukan Nilai

Alat Bantu Mengajar : Buku teks (m.s 92-95), Buku Latihan,
Komputer/LCD (Gambar Hasil Kraftangan),
jambangan bunga, tin/ botol minuman,
gam dan gunting.

EMK : Kreativiti





Langkah P&P /
masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan (Kaedah/ teknik,
ABM, Nilai, ICT, KBKK,
KMD)
Set Induksi
(5 minit)

Lagu `Elakkan
Pembaziran


Guru memaparkan seni kata
lagu di layar putih.
Murid diminta menyanyi lagu
`Elakkan Pembaziran bersama-
sama guru.
Murid diminta memberi maksud
beberapa perkataan dalam seni
kata lagu.
Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk.

- Sumbangsaran

- Nyanyian: Seni kata lagu
(rujuk buku teks m.s 95).

- Cintai dan hargai alam
sekitar.


Langkah 1
(15 minit)

Fikir Dahulu Sebelum
Buang

- Cara penggunaan
sumber alam.

- Kesan kepupusan
sumber alam

Murid diminta merujuk buku teks
m.s 92-93
Murid membaca petikan.
Guru dan murid berbincang
berdasarkan soalan dalam buku
teks.
Murid diminta Menyenaraikan
cara penggunaan sumber alam
dan kesan kepupusan sumber
alam.

- Perbincangan kelas.

- Buku teks m.s 92-93

- Menjana idea





Langkah 2
(10 minit)


Fikir Dahulu Sebelum
Buang

Betul :
- Kongsi kereta
- Menggunakan
kenderaan awam
- Menutup dapur gas
selepas memasak
- Menutup pili selepas

Murid berbincang secara
berpasangan tentang
penggunaan sumber alam yang
betul atau salah.
Mengisi borang `GO.
Meluahkan perasaan terhadap
tindakan seseorang yang
membazirkan sumber alam.

- Perbincangan
dan
pembentangan.

- Rasional
- Buku teks m.s
92-93

- `GO Banding
Beza
mencuci kereta

Salah :
-Membiarkan air
melimpah
-Membuang sampah
merata.


-KMD (perasaan)

Langkah 3
(20 minit)


Menghasilkan bekas
alat tulis dengan
menggunakan tin atau
botol minuman
terpakai/ terbuang.


Murid diminta bersedia untuk
melakukan projek.
Guru memaparkan contoh hasil
kraftangan yang telah siap.
Guru menunjukkan cara
membuat bekas alat tulis.
Murid melakukan aktiviti.
Guru meminta murid
mempamerkan hasil masing-
masing.



- Demonstrasi Projek

- Komputer/ LCD

- Kreativiti






Langkah 4
(5 minit)

Pengukuhan

Murid diminta menjawab soalan
latihan dengan menandakan
( ) pada ruang yang betul.



- Latihan bertulis

-Buku teks m.s 95)
- Buku Latihan

- Yakin

Penutup
(5 minit)

Rumusan

Murid diminta menyanyikan
semula `Elakkan Pembaziran.
Dua orang murid diminta
membuat kesimpulan
pembelajaran hari ini.
Guru meminta murid membawa
tin/ botol minuman ke sekolah

- Nyanyian
- Komputer/LCD
- Cintai dan hargai alam
sekitar.

untuk projek seterusnya.


Refleksi:
