Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup


Kelas : 5 amanah
Tarikh : 3 September 2012
Masa : 9.00 10.00 pagi
Bilangan murid : 24 orang
Topik/Tajuk : Reka Bentuk dan Penghasilan Projek
Sub Topik : Memasang Komponen dan Membuat Kemasan Projek
Tempat Memo
Kemahiran : Murid dapat memaku, menskru dan mengglu dengan betul
dan memasang komponen projek. Murid juga dapat membuat
kemasan pada projek.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat jenis-jenis alatan tangan dan belajar
cara menggunakan alatan tangan dengan betul.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran murid dapat:
1. Menggabungkan komponen-komponen projek.
2. Menjana kemahiran menggunakan alatan tangan dengan betul.
3. Menilai projek yang telah siap dengan kemasan.
4. Merumuskan rasional membuat projek dengan bahan kitar semula.
Nilai-nilai Murni : Kerjasama, memelihara alam sekitar, menjaga kebersihan,
jimat-cermat
Kemahiran Berfikir : menggabungkan idea, menyatukan idea-idea, membuat
pilihan, membuat pertimbangan

Bahan Bantu Mengajar : Video, Powerpoint, Penukul, Pemutar Skru, paku, skru,
gam, syelek, kertas las, berus, cat sembut, syelek, penyangkut, tin aluminium.
Pendidikan Alam Sekitar : Bahan kitar semula dan pemeliharaan alam sekitar
Kajian Masa Depan : Mereka cipta produk yang boleh dikomersialkan
daripada bahan kitar semula sebagai cara memelihara
alam sekitar
















Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Pengenalan terhadap
mereka bentuk sesuatu
projek
1. Murid melihat
rakaman video
mengenai penghasilan
sebuah produk baru.
2. Guru
memperkenalkan tajuk
pengajaran pada hari
ini:
Memasang produk dan
membuat kemasan
3. Guru menunjukkan
gambar peralatan yang
akan digunakan.
BBM:
Pemain video,
gambar

Kemahiran
Berfikir:
Menggabungk
an idea

PAS:
Bahan kitar
semula dan
pemeliharaan
alam sekitar
Langkah 1
(15 minit)
Memasang komponen
Projek
a) Bahagian B
dicantumkan pada
bahagian A dengan
menggunakan glu sentuh
dan paku rata
i) Sapukan glu pada
bahagian A
ii) Sapukan glu pada
bahagian B
iii) Cantumkan bahagian B
pada bahagian A
iv) Pakukan cantuman
bahagian B dan bahagian
A


1. Murid melihat tunjuk
cara bagaimana
membuat pemasangan
oleh guru.
2. Murid melakukan
aktiviti setelah melihat
tunjuk cara daripada
guru.
BBM:
Penukul, paku,
glu,
aluminium,
papan

Kemahiran
Berfikir:
Menyatukan
idea-idea

Nilai-nilai
murni:
kerjasama
Langkah 2
(15 minit)
Memasang komponen
Projek
a) Cantumkan bahagian C
dengan menggunakan glu
dan biarkannya kering
i) Sapukan glu pada
bahagian C
ii) Sapukan glu pada
bahagian A dan B
iii) Cantumkan bahagian C
pada bahagian A dan B
iv) Ukur bahagian untuk
meletakkan penyangkut
v) Senggerek digunakan
untuk membuat lubang
vi) Skru penyangkut pada
papan dengan
menggunakan pemutar
skru
1. Murid melihat tunjuk
cara bagaimana
melakukan aktiviti yang
seterusnya.
2. Murid kemudiannya
melakukan aktiviti yang
telah ditunjukkan oleh
guru
BBM:
Glu,
aluminium,
pembaris,
pensil,
senggerek,
skru, pemutar
skru,
penyangkut

Kemahiran
berfikir:
Menyatukan
idea-idea

Nilai-nilai
Murni:
kerjasama
Langkah 3
(15 minit)
Membuat Kemasan
Langkah langkah untuk
membuat kemasan adalah
seperti berikut:
i) Permukaan yang
hendak dicat hendaklah
dibersihkan daripada
habuk dan kotoran
ii) Satu lapisan cat alas
disapukan pada
permukaan kayu dan
biarkannya kering.
iii) Gosok dengan kertas
las gred halus pada
1. Murid melihat tunjuk
cara daripada guru
tentang cara memubuat
kemasan
2. Murid kemudiaannya
melakukan aktiviti yang
ditunjukkan
BBM:
Syelek, cat,
kertas las,
berus

Nilai-nilai
Murni:
Kerjasama
lapisan cat alas untuk
meratakannya
iv) Goncang tin cat
sembur untuk memastikan
campuran cat dan bahan
pelarut sebati. Semburan
hendaklah dibuat pada
jarak kira-kira 30cm dari
permukaan kayu.
Mulakannya dengan satu
lapisan cat yang nipis dan
biarkannya kering.
v) Ulangi proses
semburan sehingga
mendapat lapisan
permukaan cat yang licin
dan berkilat. Pastikan cat
benar-benar kering
sebelum semburan yang
berikutnya dilakukan
Penilaian
(5 minit)
i) Pemerhatian
ii) lisan
3. Guru menilai
melalui projek yang
telah dihasilkan oleh
murid.
4. Projek yang
tercantik akan diberikan
hadiah gula-gula/cokelat
dan mendapat anugerah
projek tercantik.
5. Murid
kemudiannya ditanya
secara lisan mengenai
apa yang telah
Kemahiran
berfikir:
membuat
pilihan,
membuat
pertimbangan
dipelajari.
6. Murid yang
menjawab dengan betul
akan diberikan pensil.
Penutup
(5 minit)
Rumusan:
i) menghasilkan projek
dengan menggunakan
bahan kitar semula.
1. Murid dibimbing
untuk membuat
rumusan
2. Murid
kemudiaanya
ditunjukkan video
tentang pemuliharaan
alam sekitar.
Nilai-nilai
murni:
Menjaga
kebersihan,
Jimat cermat,
memelihara
alam sekitar

Kajian Masa
Depan:
Mereka cipta
produk yang
boleh
dikomersialka
n daripada
bahan kitar
semula
sebagai cara
memelihara
alam sekitar
