Anda di halaman 1dari 9

Rancangan Pengajaran Harian

Kemahiran Hidup

Tarikh : 13.03.2013
Masa : 11.00 12.00 tengahari
Tahun : 5 Dedikasi
Bidang : Reka Bentuk dan Teknologi
Unit : 1.6 Jahitan
Topik : Membaiki Pakaian
Hasil Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :-
Aras 1
Mengenal pasti alatan dan bahan jahitan.
Menyatakan kegunaan alatan jahitan.
Mengenal pasti mata jahitan asas.
Menyatakan kegunaan mata jahitan asas.
Strategi pengajaran
Strategi pemusatan murid
Jenis pembelajaran
Pemerhatian,perbincangan
Kemahiran Generik
Berfikir dan pemudahcaraan,kemahiran penjanaan idea,berkomunikasi
Bahan Sumber PdP
Alatan dan bahan jahitan yang sebenar
Sampel sebenar mata jahitan asas
Buku Teks Kemahiran Hidup Tahun 5 (Dewan Bahasa dan
Pustaka)


Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid mengetahui pengetahuan asas berkenaan jahitan.
2. Murid mengenal beberapa alatan dan jahitan.

Nilai-nilai murni
Bekerjasama,rajin,berdikari, berkomunikasi dengan baik, sabar dan
tekun


Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti PdP


Catatan

Sei Induksi
(5 minit)


Memberi pendedahan
awal kepada murid.


1. Murid diuji sejauh
mana pengetahuan
mereka tentang
alatan dan jenis
jahitan.

2. Menyoal murid
adakah mereka
mempunyai
pengalamanbaju
terkoyak dan
bagaimana ia
dibaiki.


3. Guru mengaitkan
perkara di atas
dengan pelajaran
pada hari ini.


KBKK
Kemahiran
berfikir secara
kreatif dan kritis.


KAEDAH
1.Perbincangan
2.Bersoaljawab

Langkah 1
(10 minit)













Penerangan alatan dan
bahan jahitan serta
kegunaannya.

Alatan dan bahan
jahitan yang biasa
digunakan:

1.Pita pengukur
2.Gunting
3.Kapur tukang jahit
4.Jarum peniti
5.Penetas jahitan
6.Pembaris lurus

1. Guru meletakkan
setiap satu alatan
dan bahan jahitan
di atas setiap
meja.

2. Murid dibahagikan
kepada 6
kumpulan kecil
dan diminta dan
menamakan
hanya satu alatan
jahitan pada
kertas A4 kosong.

KBKK
Berfikir secara
kreatif

BBM
1. Alatan dan
bahan jahitan
2. Power point

NILAI
Bekerjasama
Berani















7.Seterika
8.Benang
9.Fabrik



3. Setiap kumpulan
membentangkan
hasil lukisan dan
murid
bersoaljawab
tentang kegunaan
setiap peralatan
yang
dibincangkan.

4. Guru
menayangkan
slaid power point
alatan dan
kegunaannya.


Langkah 2
(15 minit)

Memperkenalkan mata
jahitan asas.

Antara mata jahitan
asas:-

1.Jahitan kia
2.Jahitan jelujur
halus
3.Jahitan sembat
4.Jahitan lilit kemas
5.Jahitan lubang
butang
6.Jahitan jelujur
panjang pendek
7.Jahitan insang
pari
8.Jahitan sembat
susup


1. Guru bersoal
jawab dengan
murid apakah
mereka tahu nama
mata jahitan
asas.

2. Guru
memperkenalkan
mata jahitan asas
dengan
menunjukkan
sampel-sampel
sebenar jahitan
pada fabrik.

3. Guru
menayangkan
semula slaid mata
jahitan asas dan
langkah-langkah
jahitan yang betul
kepada murid.

4. Murid didedahkan
dengan kegunaan
jahitan asas.






BBM
Slaid power
point
Sampel mata
jahitan asas

NILAI
Ingin tahu


KAEDAH
1.Bersoaljawab
2.Penerangan

Langkah 3
(25 minit)



Menjahit mata jahitan
asas.

Contohnya:
1. Jahitan kia



2. Jahitan jelujur
panjang pendek


3. Jahitan silang
pangkah




1. Guru
mengedarkan kad
kerja, bahan serta
alatan yang akan
digunakan untuk
menjahit mata
jahitan asas.

2. Murid menjahit
mata jahitan asas
pada fabrik yang

diedarkan
berpandukan kad
kerja.

3. Guru memantau
kerja murid
sehingga selesai



BBM
Kad kerja,alatan
dan bahan
jahitan, fabrik


NILAI
Tekun
Sabar



KAEDAH
Tunjukcara

Penutup
(5 minit)

Menguji kefahaman
atau hasil
pembelajaran.

1. Guru menyoal
murid 3 jenis
alatan dan bahan
serta satu
kegunaannya
bagi setiap satu
alatan.Contoh 3
jenis mata jahitan
asas.

2. Guru dan murid
membuat
rumusan tentang
pengajaran pada
hari ini.

BBM
Lembaran kerja


NILAI
Kesungguhan
Berani

3. Guru menguji
hasil kerja murid
dan kesabaran
mereka
menyiapkan
jahitan kia, jahitan
jelujur panjang
pendek dan
jahitan silang
pangkah.

4. Lembaran kerja
diagihkan sebagai
tugasan.




Refleksi :
.......................................................................................................................................
.......................................................................................................................................



















( Lembaran kerja)

NAMA : .................................................
TAHUN : .................................................
TARIKH : .................................................

LATIHAN



1. Alatan jahitan yang ditunjukkan di atas adalah..............
A. gunting kertas
B. gunting fabric
C. penetas jahitan
D. gunting kuku

2. Alatan manakah yang digunakan untuk menanggalkan jahitan mesin?
A. gunting
B. pisau lipat
C. jarum peniti
D. penetas jahitan

3. Antara yang berikut, manakah yang benar tentang pita ukur?
A. sukar dilipat
B. tidak mudah memberi
C. mempunyai nombor yang tidak jelas
D. kedua-dua hujungnya disalut kertas




4. Apakah nama mata jahitan yang ditunjukkan dalam rajah di atas?
A. jahitan lilit ubi
B. jahitan lilit kemas
C. jahitan insang pari
D. jahitan lubang butang





5. Apakah nama jahitan yang ditunjukkan dalam rajah di atas?
A. jahitan sembat
B. jahitan jelujur
C. jahitan lilit kemas
D. jahitan sembat susup










BAHAGIAN B

Arahan: Namakan alatan berikut dengan betul.

............................................................
.............................................................
...........................................................






...........................................................




...................................................
