RPH PSK
RPH PSK
5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N
1
Tarikh
Masa
Tahun / Kelas
Bilangan murid
TEMA
Tajuk
Aktiviti (Buku Teks)
Hasil Pembelajaran (HP)
Isi Pelajaran
Pendekatan
Strategi
Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari /
Kemahiran Generik
Nilai Murni (NM)
Nilai Alam Sekitar (NAS)
Unsur Patriotisme (UP)
Pengetahuan Sedia Ada
20 Mac 2014 (Khamis)
1130-1230 (1 Jam)
5 Mawar
34 orang
2. SAYANGI KELUARGA
a. Hubungan Keluarga Kembangan
Aktiviti 4B Pesanan Untuk Ayah
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1) Menjelaskan kepentingan meninggalkan pesanan.
2) Menulis pesanan kepada anggota keluarga.
3) Bertanggungjawab terhadap anggota keluarga.
Lihat Lampiran 1 (HP1, HP2 & HP3)
Pembelajaran Aktif
Langkah 1: Teknik Penerangan
Langkah 2: Teknik Simulasi
Langkah 3: Teknik TOC
KB : Mendengar, Mengingat dan Mencatat nota
MI : Muzik, Visual-ruang, Interpersonal dan Verbal-linguistik
KBF : Penyelesaian masalah
EIC : Kesedaran sosial dan Kemahiran sosial
Hormat-menghormati, Kerjasama dan Bertanggungjawab
-
Bersopan terhadap anggota keluarga asas.
Murid tahu cara menyampaikan pesanan.
Bil
Bahan Sumber Pengajaran Pembelajaran (BSPP)
Kuantiti
1 Laptop & LCD projektor 1
2 Pakej Slaid P&P 1
3 Kad Pesanan 1
4 Borang TOC Sebab dan akibat 17
5 Latihan Pengukuhan ke-8 34
TAHUN
5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N
2
.
Prosedur Pelaksanaan
Pengajaran Dan Pembelajaran
Elemen
Pengurusan
Pembelajaran
Bestari/Kemahiran
Generik
Catatan
(NM / NAS /
UP/ BSPP)
Set Induksi (5 minit)
1. Guru menggunakan quiet signal untuk
memastikan semua murid memberi tumpuan
dan perhatian.
2. Guru memaparkan klip video mengenai telefon
kepada murid.
3. Murid diminta menyatakan tentang mesej yang
ingin guru sampaikan melalui klip video yang
ditayangkan oleh guru.
4. Beberapa orang murid dipanggil untuk
menjelaskan klip video tersebut.
5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran.
Strategi:
Teknik Soal Jawab
KB:
Mentafsir maklumat
KBF:
Menjana idea
MI:
Kecerdasan Verbal
Linguistik
BSPP
Laptop
LCD projektor
Klip Video
Slaid P&P
Langkah 1 (20 minit)
HP1 : Menjelaskan kepentingan meninggalkan
pesanan.
1. Guru menjelaskan kepentingan
meninggalkan pesanan kepada murid
dengan mengunakan bantuan slaid
pengajaran dan pembelajaran.
2. Murid diminta menjelaskan tentang isi
pelajaran yang telah diterangkan dengan
meminta beberapa orang murid menjawab
soalan-soalan berikut.
3. Guru membuat rumusan isi pelajaran dan
seterusnya menerapkan nilai menghargai
peranan setiap anggota keluarga.
Strategi:
Teknik Penerangan
MI:
Kecerdasan Verbal-
linguistik
Interpersonal
EIC:
Kemahiran sosial
KB:
Mentafsir
Maklumat
BSPP
Laptop
LCD
NM
Bertanggungjawab
TAHUN
5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N
3
Langkah 2 (15 minit)
HP2: Menulis pesanan kepada anggota
keluarga.
1. Murid-murid diminta secara berkumpulan
untuk mengisi pesanan pada kad yang
telah disediakan guru berdasarkan situasi
yang telah disediakan.
2. Dengan isyarat guru, murid Roam The
Room untuk melihat pesanan rakan-rakan
sekelas. Apabila guru memberi isyarat
kedua, semua balik ke tempat asal dan
berkongsi dalam pasukan apa yang
diketahui tentang pesanan kumpulan lain.
3. Beberapa orang murid diminta untuk
menyatakan pesanan yang mereka telah
tulis dalam kad pesanan.
4. Guru merumuskan isi pelajaran dan
seterusnya menerapkan nilai murni, iaitu
bertanggungjawab terhadap anggota
keluarga.
Strategi:
Projek
KB:
Kemahiran
Mendengar
Kemahiran
Komunikasi
MI:
Kecerdasan Visual-
ruang
Kecerdasan Verbal
Linguistik
K. Kinestetik
EIC;
Kemahiran Sosial
KB:
Memerhati
BSPP
Kad Pesanan
NM
Hormat-
menghormati
Langkah 3 (15 minit)
HP3 : Bertanggungjawab terhadap anggota
keluarga.
1. Guru mengedarkan borang TOC (Teknik
Sebab dan Akibat) kepada murid. Murid
dibimbing untuk menggunakan borang TOC
dengan bantuan slaid pengajaran dan
pembelajaran.
2. Murid dikehendaki melengkapkan Borang
TOC (Teknik Sebab dan Akibat). Apa akan
jadi jika kita tidak menghargai peranan yang
dimainkan oleh anggota keluarga asas.
3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai
sebab dan akibat jika tidak memberitahu
ayah semasa meninggalkan rumah.
Strategi:
TOC Sebab &
Akibat
KB:
Mendengar
MI:
Kecerdasan Verbal-
linguisik
Kecerdasan
Interpersonal
KBF:
Penyelesaian
masalah
BSPP
Borang TOC
(Sebab & Akibat)
Laptop
NM
Kerjasama
UP
Menghargai
TAHUN
5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N
4
4. Guru mengaitkan respon murid dengan hasil
pembelajaran dan seterusnya menerapkan
unsur patriotisme iaitu bertanggungjawan
terhadap anggota keluarga.
EIC:
Kemahiran sosial
Penutup (5 minit)
1. Guru menilai kefahaman murid tentang hasil
pembelajaran secara lisan.
2. Murid dibimbing oleh guru merumuskan isi
pelajaran pada hari ini
3. Material monitor mengambil Latihan
Pengukuhan dai meja guru.
4. Murid-murid diminta melengkapkan latihan
pengukuhan sebagai aktiviti susulan (kerja
rumah) dan hendaklah dihantar kepada guru
pada keesokan harinya untuk disemak.
KB:
Mengingat
Mendengar
Mencatat nota
KBF: Menjana
semula idea
EIC: kemahiran
Sosial
BSPP
Latihan
Pengukuhan
Laptop
Slaid
NM
Kerjasama
UP
Menghargai
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada guru / pensyarah pembimbing sebelum malaksanakan sesi p-p)
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing
Catatan:
Tandatangan :
Disahkan oleh Guru Besar
Catatan:
Tandatangan :
TAHUN
5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N
5
Nama :
Tarikh :
Nama :
Tarikh :
Lampiran 1
HP1 : Menjelaskan kepentingan meninggalkan pesanan.
Menjelaskan kepentingan meninggalkan pesanan
1. Mengurangkan kebimbangan hati ahli keluarga.
2. Dapat mengeratkan hubungan sesama ahli keluarga kerana perbuatan
tersebut menunjukkan betapa kita menghargai dan menyayangi mereka.
3. Ibu atau bapa kita dapat mengambil kita di tempat yang dinyatakan.
4. Memberitahu hal-hal kecemasan kepada ibu atau bapa.
5. Memaklumkan kepada ahli keluarga tantang aktiviti yang ingin dilakukan.
TAHUN
5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N
6
Lampiran 2
HP2 : Menulis pesanan kepada anggota keluarga.
Situasi 1
Pak Razak telah menghubungi ayah di rumah melalui telefon. Namun ayah tiada di
rumah dan anda telah menjawab panggilan tersebut. Dalam panggilan tersebut Pak
Razak telah berpesan untuk memberitahu ayah agar datang ke rumah Pak Razak
malam ini untuk menghadiri majlis kenduri makan doa selamat di rumahnya pada jam
8.30 malam selepas Isyak.
Situasi 2
Mak Cik Jennifer telah datang ke rumah untuk membawa anda dan keluarga anda
keluar bersiar-siar. Namun semasa di rumah cuma ada anda dan adik anda. Ibu dan
ayah anda masih bekerja pada waktu itu. Anda telah mengikuti mak cik Jennifer untuk
keluar bersiar-siar. Anda meninggalkan pesanan memberitahu ayah dan ibu bahawa
anda telah keluar bersama mak cik Jennnifer untuk keluar bersiar-siar dan balik pada
jam 8.00 malam.
Situasi 3
Pada hari ini, kokurikulum di sekolah anda telah dibatalkan. Jadi anda telah
menghubungi ibu anda untuk menjemput anda di sekolah pada tengah hari selepas
habis masa persekolahan. Anda telah memberitahu ibu anda bahawa anda akan
menunggu di perhentian bas di hadapan sekolah. Di samping itu juga, seorang rakan
anda hendak menumpang anda balik kerana keluarga rakan anda kini berada di luar
negara dan tiada pengangkutan untuknya balik ke rumah.
TAHUN
5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N
7
Lampiran 3
HP3 : Bertanggungjawab terhadap anggota keluarga.
Jika ayah melaporkan
kepada polis, apa akan
jadi?
Tidak meninggalkan pesanan
kepada ayah semasa meninggalkan
rumah?
Akan menyusahkan pelbagai
pihak.
Ayah akan melaporkan kepada
polis.
Ayah akan mengesyaki kita
diculik.
Ayah akan berasa bimbang.
Jika ,tidak
meninggalkan
pesanan kepada ayah
semasa meninggalkan
rumah, apa akan jadi?
Jika ayah berasa
bimbang, apa akan
jadi?
Jika kita ayah
mengesyaki kita
diculik, apa akan jadi?
Apakah yang akan terjadi sekiranya
kita tidak meninggalkan pesanan
kepada ayah semasa meninggalkan
rumah?