Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


KSSR TAHUN 2

Tarikh : 22 Ogos 2014
Masa : 60 minit
Tahun : Sinaran 4
Tajuk : 3 Mereka dan membuat binaan
Tema : Alam Semulajadi / Alam benda - Haiwan
Jenis media : Rod tisu terpakai (berwarna), kertas warna, gam, gunting
dan kertas keras
Bahan Bantu Mengajar : Slaid hasil kraftangan dari rod tisu terpakai, kad langkah-
langkah perlaksanaan serta tempat letak pensil yang
telah dihasilkan.
Hasil Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
menghasilkan produk baru dengan mengunakan bahan
terpakai iaitu rod tisu tandas menjadi tempat letak alat
tulis.
Standard Kandungan : 3.1 Menghasilkan binaan mudah
Standard Pembelajaran : 3.1.2 Membuat model dengan menggunakan teknik
i) Menggunting
ii) Melekat
EMK : Kreativiti dan inovasi
Pengisian Kurikulum : Ilmu - Dunia Sains, Dunia Seni Visual dan Bahasa
Melayu
Nilai - Kerjasama dan berdisiplin
Kem. Bernilai Tambah : Kemahiran berfikir, kecerdasan pelbagai dan menjana
idea





Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
Catatan
Set
Induksi
(5 minit)
Teka bahan 1. Murid dipilih secara rawak
untuk mengambil bahan
utama yang telah diletakan
oleh guru di dalam kotak
rahsia
2. Murid menamakan bahan
tersebut.

BBM :
- Kotak
rahsia
- Roll tisu
Langkah 1 Slaid kraftangan dari
roll tisu

- Tempat
letak/simpanan alat
tulis.
- Bekas hadiah
serbaguna.
- Bekas simpanan
kertas


1. Murid dipertontonkan
dengan slaid kraftangan dari
roll tisu.
2. Semasa slaid ditayangkan,
murid akan ditanyakan
dengan beberapa soalan
mudah.
Contohnya :
Apakah benda ini?
Nyatakan kegunaan benda
tersebut.

BBM : Slaid
kraftangan
dari roll tisu

KBT:
Kemahiran
Berfikir


Langkah 2
(10 minit)
1. Slain langkah
penghasilan tempat
letak/simpanan alat
tulis
2. Penerangan langkah
penghasilan oleh
guru.


1. Murid melihat paparan slaid
lengkah penghasilan tempat
letak / simpanan alat tulis.

2. Murid mendengar
penjelasan dari guru tentang
langkah perlaksanaan bagi
menghasilkan alatan
tersebut.
BBM:
- Slaid
penghasilan
produk
- Kad gambar
langkah
penghasilan





3. Murid yang dipilih diminta
menyusunkan kad gambar
mengikut turutan di papan
putih.


KBT:
Kemahiran
Berfikir

Langkah 3
(20 minit)
1. Murid menghasilkan
produk


1. Murid merujuk kad gambar
yang ditampalkan oleh guru
di papan putih.
2. Murid dibimbing oleh guru
untuk menghasilan produk.


BBM:
Kad gambar
langkah
penghasilan

KBT:
Kemahiran
berfikir,
kecerdasan
pelbagai
ruang

Penutup
(5minit)
Pameran 1. Murid mempamerkan hasil
kerja masing-masing
EMK :
Kreativiti
















Sediakan alatan yang diperlukan serta
pastikan alatan yang tersebut
mencukupi.











Gunting kertas dasar dan tampalkan
pada bahagian bawah rod tisu.

















Gunting dan tampalkan kertas
bercorak mengikut garisan yang telah
ditandakan pada rod tisu.

















Gunting kertas bahagian paruh, kepak,
badan serta kaki yang disertakan.

















Tampal bahagian tadi dengan
bimbingan guru.
