Anda di halaman 1dari 7

1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Butiran Am

Tarikh : 7 Ogos 2014
Masa : 9. 00 pagi 10.00 pagi
Tahun : KSSR 2
Bilangan Murid : 6 orang
Mata pelajaran : Kemahiran mengurus diri
Tajuk : Mengenal bahagian kepala


HASIL PEMBELAJARAN :

Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Menunjukkan bahagian kepala (mata, mulut, telinga dan hidung) dengan
betul pada bahagian kepala murid.
2. Mengenal bahagian tersebut pada belon sebagai kepala.

KEPERLUAN :
1. Kad gambar.
2. Belon.
3. Kad perkataan.
4. Gambar mata, mulut, telinga dan hidung

KEMAHIRAN SEDIA ADA :
1. Murid sudah mengenal anggota badan bahagian kepala.

PENGISIAN KURIKULUM :
1. Ilmu Muzik, Pendidikan Jasmani dan Sains
2. Nilai menghargai, bertanggungjawab, yakin, hubungan sosial dan
kesyukuran

2
3. Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan pelbagai muzik,
Kinesteik, Intrerpersona, verbal
Linguistik dan visual.
: Pembelajaran masteri.



ANALISIS TUGASAN :
1. Mengenal bahagian kepala.
2. Menunjukkan bahagian kepala seperti mata, telinga, hidung dan mulut.
3. Melabelkan bahagian kepala tersebut dengan meletakkan bahagian itu pada
belon.



BUTIRAN KEGIATAN

HASIL PEMBELAJARAN
STRATEGI
PENGAJARAN

Set Induksi (5m)
1. Guru menunjukkan
gambar anggota badan
bahagian kepala iaitu :
a. Mata
b. Telinga
c. Mulut
d. Hidung
2. Guru menunjukkan
gambar dan nama
anggota badan bahagian
kepala kepada murid.


1. Murid boleh mengenali dan
menyebut anggota bahagian
kepala dengan betul :









ABM :
Kad gambar, kad
perkataan dan gambar


KBT :
Kecerdasan Pelbagai
interpersonal dan verbal
linguistik.




Nilai:
-Menghargai diri
MATA HIDUNG
GG
3

3. Guru menyebut setiap
bahagian kepala dengan
jelas sambil
menunjukkan bahagian
tersebut.






Aktiviti 1 ( 10 minit)

1. Guru menyanyikan lagu
"Bila Rasa Gembira" dan
seterusnya menyuruh
murid mengikut
pergerakan guru.
"Bila anda rasa gembira,
Pegang mata (tunjuk
mata),
Bila anda rasa gembira,
Pegang hidung (tunjuk
hidung),
Bila anda rasa gembira,
Pegang mulut (tunjuk
mulut),
Bila anda rasa gembira,
Pegang telinga (tunjuk
telinga)."













Aras 1

1. Murid dapat membuat
pergerakan mengikut
pergerakan guru.
2. Murid dapat menyebut dan
menyanyikan lagu Bila Rasa
Gembira















-Bertanggungjawab












KBT :
Kecerdasan pelbagai-
muzik, kinestetik dan
interpersonal.


Nilai :
-kesyukuran
-menghargai anggota
badan










TELINGA MULUT
4

Aktiviti 2 (15 minit)

1. Guru mengajar murid
melabel bahagian-
bahagian kepala seperti;
a. Menunjukkan belon
kepada murid yang di
gunakan sebagai
bahagian kepala.
b. Menunjukkan gambar
bahagian-bahagian
kepala.
c. Meminta murid
melekatkan gambar
tersebut pada
kedudukan yang betul
pada belon.

2. Guru membimbing murid
yang masih sukar untuk
menguasai.

Aktiviti 3 ( 25 minit )

1. Guru memberi murid
lembaran kerja.
2. Guru menyuruh murid
mewarnakan aggota
bahagian kepala yang
terdapat dalam
lembaran kerja.


Aras 2

1. Murid dapat mengenali
anggota bahagian kepala
2. Murid dapat melabel anggota
bahagian kepala.











Aras 3

1. Murid dapat melakukan aktiviti
mewarna.
2. Murid boleh membezakan
anggota bahagian kepala
dengan anggota bahagian
badan lain.

Contoh :



KBT :
-Kecerdasan pelbagai -
interpersonal
-Pembelajaran Masteri

Nilai:
-Yakin pada diri sendiri
-Mempunyai hubungan
sosial

ABM :
kad gambar dan belon











KBT :
Kecerdasan pelbagai
Visual.


Nilai :
Yakin pada diri sendiri.

5































Penutup

- Kognitif
1. Murid dapat mengenal
anggota bahagian kepala.

- Sosial
1. Murid dapat menyanyikan
lagu anggota badan
BilaAnda Rasa Gembira
dan membuat pergerakan
berdasarkan lagu.
















































KBT :
Kecerdasan pelbagai-
muzik, kinestetik

Nilai :
kesyukuran


6
































7


NAMA : ..............................................
KELAS : ...............................................


Arahan :
Warnakan anggota bahagian kepala.
