Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup


Kelas : 5 Budi
Tarikh : 15 March 2014
Masa : 60 minit
Bilangan murid : 25 murid
Tajuk : Jahitan
Sub tajuk : Memperbaiki Pakaian

Pengetahuan sedia : Murid pernah mengetahui alat- alat jahitan dan
mata jahitan asas di rumah

Hasil pembelajaran : 1) mengenalpasti alatan dan jahitan
2) mengenalpasti mata jahitan asas
3) menyatakan kegunaan jahitan asas
Objektif : Diakhir pembelajaran ini, murid dapat :
Pembelajaran 1) menyatakan tiga contoh alatan dan bahan
jahitan
2) menamakan secara lisan tiga contoh kegunaan
jahitan.
3) murid dapat menjahit jahitan jelujur
Penerapan nilai : Kerjasama, bertanggungjawab, berjimat-cermat
Kemahiran berfikir : meramal, menyelesikan masalah, menghubungkaitan,
mencirikan, dan banding-beza alatan jahitan dan
kegunaannya.
Bahan bantuan : projektor, komputer, video, power point, kain, gunting
mengajar fabrik, benang, jarum tangan, peniti, pengunting
benang, pita ukur, roda surih, penetas jahitan nota
edaran, pembaris, pensil, gam pemadam, gulagula,
marker pen, papan putih, kamera, kotak, dan polistrin
Penyerapan ilmu : Pendidikan Moral dan Reka Bentuk
Strategi :
Pengajaran
PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


LANGKAH /
MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI P & P

CATATAN

SET INDUKSI
( 5 MINIT )

Pengenalan
kepada tajuk dan
penyediaan alat-
alat jahitan.

1. Guru memanggil seorang
murid yang berdiri di luar bilik
darjah. Murid tersebut berpakaian
seperti seorang tua dan baju
tidak terurus.
2. Guru minta murid mengajukan
beberapa soalan kepada murid
yang berpakaian tidak terurus

Strategi p & p:

Berasaskan bahan

Kaedah :

lakonan

tadi.
I. Kenapa baju anda koyak ?
II. Kenapa anda tidak beli
baju lain ?

3. Guru bertanya bagaimanakah
kita boleh membantu orang tua
tersebut yang tidak ada baju lain
4. Murid murid berjawab
bahawa boleh menjahit baju yang
terkoyak dengan menggunakan
beberapa alatan.
5. Perkenalkan tajuk hari ini iaitu
alatan dan bahan jahitan.
Kemahiran Berfikir:

meramal, menjana
idea

BBM : -


LANGKAH 1
( 10 MINIT )

Pengenalan
mengenai alatan
dan bahan
menjahit

1.Guru menunjukkan buku pop-
up yang mengandungi alat
jahitan dan kegunaannya.

2.Secara kumpulan murid-murid
diminta mencari nama-nama
alatan jahitan dalam permainan
cari perkataan.

3.Kumpulan yang telah siap perlu
ke hadapan untuk mencari
gambar alatan jahitan dan
kegunaan yang disediakan dalam
sebuah kotak dan perlu melekat
di papan putih.


Strategi p&p :

Pemusatan guru,
murid dan bahan

Kaedah :

Perbincangan

Kemahiran berfikir :

menjana idea,
meramal,
menghubungkaitkan

BBM :
4.Kumpulan yang siap awal
dianggap sebagai pemenang.

Alatan & bahan
jahitan, polistrin,
kotak, papan putih,
cari kata dan pensel.

Nilai :

Yakin diri, kerjasama
dan berhati-hati

LANGKAH 2
( 15 MINIT )

Pengenalan mata
jahitan asas.

1. Jahitan kia
2. Jahitan jelujur


1.Guru menayangkan powerpoint
dan beberapa video mengenai
jahitan asas.

2.Murid melukis lakaran jahitan
pada buku latihan dan
menamakan jenis jenis mata
jahitan.

3.Guru mengedarkan sehelai
baju kepada setiap kumpulan.

4. Secara kumpulan murid perlu
mencari mata jahitan asas yang
terdapat dalam baju tersebut.

Strategi p&p :

Berasaskan bahan

Kaedah :

Perbincangan

Kemahiran berfikir :

menghubungkaitkan

BBM :

LCD, video, sampel
jahitan, buku latihan,
pensil, dan baju

Nilai :

Yakin diri, hormat
menghormati dan
berhati-hati

LANGKAH 3
( 15 MINIT )

Penerangan
kegunaan jahitan
asas

1.Guru menerangkan kegunaan
jahitan asas dengan
menggunakan powerpoint.

2.Seterusnya, guru mengedarkan
sekeping fabrik, jarum dan
benang dalam kuantiti terhad
kepada setiap murid.

3.Murid diminta menjahit jahitan
jelujur dengan berpandukan
video.

Strategi p&p :

Pemusatan guru dan
murid

Kaedah :

Perbincangan

Kemahiran berfikir :

menjana dan
menghasilkan idea
baru

BBM :

Powerpoint, video,
buku teks KHB tahun
5, fabrik, jarum, dan
benang

Nilai :

Hormat
menghormati, rajin

PENUTUP
( 5 MINIT )

Rumusan :

1.Merumuskan isi
pelajaran



1. Guru menanyakan beberapa
soalan kepada setiap murid
mengenai pengajaran hari ini.

2. Semua murid dapat menjawab
soalan guru dengan tepat. Guru
memberi gula-gula kepada setiap
murid.

3. Akhirnya, guru memainkan
satu lagu yang bertema saya
suka menjahit . Murid murid
menyanyi bersama sama
sambil menari.


Strategi p&p :

Pemusatan guru dan
berasaskan bahan

Kaedah :

Penyelesaian
masalah


Kemahiran berfikir

menyelesaikan
masalah

BBM :

Gula-gula

Nilai :

Peka dan adil


REFLEKSI KENDIRI : 1. SEBELUM P & P
2. SELEPAS P & P

NAMA KUMPULAN : --------------------------------

LEMBARAN KERJA

A. Isi tempat kosong dengan menyatakan nama alatan dan mata jahitan asas yang
diberi bawah denga betul.



---------------------- --------------------


--------------------- ---------------------



--------------------


PADANKAN MATA JAHITAN ASAS DENGAN MENGGUNAKAN PEMBARIS
MENGIKUT KEGUNAAN YANG BETULNYA






















Menetapkan dan mengemaskan
kelepet
Mata jahitan ini boleh dilihat sebelah
luar fabrik

JAHITAN JELUJUR

JAHITAN KIA

JAHITAN SEMBAT

JAHITAN LILIT KEMAS
Memulakan dan mematikan jahitan
tangan
Melekatkan dua atau lebih lapisan
fabric
Menjahit kelim yang merentas
Boleh mengantikan jahitan mesin
Mengemaskan guntingan tepi fabric
Mencantumkan dua kepingan fabric
Menjahit butang katup, cangkuk
dan palang
Membaiki kelepet merentas
Boleh mengantikan mata jahitan
mesin
Menjadi perhiasan artikel
MENCARI NAMA NAMA ALATAN JAHITAN YANG TERSEMBUNYI


J

R

Y

F

V

P

M

U

X

L

F

A

U

O

N

E

I

D

F

A

P

P

R

A

E

N

S

D

A

P

K

E

L

U

S

E

N

U

B

W

A

A

E

Z

M

T

O

P

R

K

M

C

P

I

U

A

L

J

I

R

L

E

P

U

H

S

I

W

K

U

E

O

R

U

R

M

X

A

R

K

E

M

G

N

A

N

E

B

D

U

I

T

I

S

U

R

E

K

K

A

G

U

N

T

I

N

G

P

L

T

R

O

D

A

S

U

R

I

H

I

I

M

A

Y

A

M

K

A

G

P

T

O

P

E

N

I

T

I

Q

O


DIGUNAKAN UNTUK
MENGUNTING FABRIK
DIGUNAKAN UNTUK
MENANDA GARISAN
GARISAN POLA PADA FABRIK
DIGUNAKAN UNTUK
MENANDA TANDA TANDA
POLA PADA FABRIK BUAT
SEMENTARA

DIGUNAKAN UNTUK JAHITAN
TANGAN
DIGUNAKAN UNTUK
MENANGGALKAN BENANG
JELUJUR ATAU MENETAS
JAHITAN

DIGUNAKAN UNTUK
MENJAHIT PAKAIAN

DIGUNAKAN UNTUK
MEMOTONG BENANG
DIGUNAKAN UNTUK
MENGUKUR BADAN
DENGAN UNTUK
MEMOTONG FABRIK
DENGAN SAIZ YANG BETUL
