Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu KSSR

Anda mungkin juga menyukai

Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

KSSR ( KEMAHIRAN MENULIS )


Tarikh : 17 April 2012
Kelas : 2 Kekwa
Bil murid : 35 orang
Masa : 8.30 - 9.30 ( 1 Jam )
Tema : Keselamatan
Tajuk : Patuhi Peraturan Jalan Raya
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i. Menyusun empat ayat dengan betul.
ii. Menulis tiga kepentingan peraturan asas jalan raya menggunakan majmuk dengan betul dan
kemas.
Standard Kandungan :
3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.
Standard Pembelajaran :
3.2.6 Menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas
Sistem Bahasa : Tatabahasa - ayat tunggal, ayat majmuk
Kosa kata - peraturan, situasi, berbahaya, memimpin
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Kemasyarakatan, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Nilai Murni : Bertanggungjawab, berhemah tinggi, Kasih sayang, bertoleransi.
Kewarganegaraan : Patriotisme
Peraturan sosiobudaya : Berbudi bahasa, berhemah, bersopan santun

Kemahiran bernilai Tambah :
Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubungkait, menyelesaikan masalah.
Pembelajaran kontekstual : Menghubungkait dengan amalan toleransi, kesabaran dalam
kehidupan harian, menghubungkait dengan kemahiran dalam keselamatan jalan raya.
Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, intrapersonal, interpersonal
Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat, Memproses mmaklumat, kemahiran
membuat persembahan
Kreativiti dan inovasi : Pengurusan grafik

Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah melihat papan-papan tanda mengenai peratiran jalan raya
Peralatan dan bahan :
Gambar tunggal tentang keselamatan jalan raya
Klip vedio iklan kempen keselamatan jalan raya
LCD, skrin, laptop
Lembaran aktiviti menyusun parkataan
Lembaran aktiviti menulis ayat

Langkah Pengajaran dan Pembelajaran


Isi Pelajaran

Langkah/Aktiviti

Catatan


Klip Video Kempen
Keselamatan Jalan
Raya.

Soalan
1. Apakah mesej yang
cuba dikemukakan
melalui tayangan video
tersebut?

2. Apakah akibatnya jika
kita tidak mematuhi
peraturan jalan raya?

Cadangan:-
-mencedera

Set Induksi (5 minit)
Murid dipertontonkan
dengan klip video tentang
kempen keselamatan jalan
raya.
Murid dan guru bersoal
jawab tentang klip video yang
ditonton.
Guru mengaitkan video
dengan tajuk pengajaran
pada hari tersebut.

BBB
Video Klip

KB
Menghubungkait

BCB
Mengumpul
maklumat

KP
Verbal linguistik
Intrapersonal
Nilai murni
Kasih sayang
Bertanggung
jawab


Kepentingan
peraturan jalan raya.

- Memastikan semua
pengguna jalan raya
selamat

- Memastikan kita tidak
membahayakan orang
lain.

- Melindungi diri
daripada kecelakaan
jalan raya



Langkah 1 ( 15 Minit)

Murid diperlihatkan dengan
gambar peraturan jalan.

Murid dan guru berbincang
tentang kepentingan
peraturan jalan raya

Murid dan guru berbincang
tentang kesan yang mungkin
berlaku sekiranya peraturan
tidak dipatuhi.

Secara berpasangan, murid
dibimbing oleh guru untuk
membina peta minda yang
kreatif (peta minda)

Pasangan dipilih secara
rawak untuk membentangkan
hasil kerja masing-masing.


BBB
Poster

KB
Menghubungkait

BCB
Mengumpul maklumat

KP
Verbal linguistik
Interpersonal
TMK: imaginasi

Nilai murni
Kasih sayang
Bertanggung jawab
Kesabaran


Keselamatan Semasa
Langkah 2 (15 minit)

BBB
Melintas Jalan Raya

Pimpin tangan orang
dewasa semasa
melintas
Menggunakan
laluanZebra.
Menggunakan jejantas
yang telah disediakan

Keselamatan
Pengguna Motorsikal
Memakai topi keledar.
Mengetatkan topi
keledar.
Memakai pakaian
yang cerah.

Murid diperlihatkan sekali
lagi dengan gambar
peraturan jalan raya.

Murid diminta menyatakan
peraturan yang berkaitan
dengan keselamatan semasa
melintas jalan raya dan
peraturan yang harus dipatuhi
oleh pengguna motorsikal.


Poster
KB
Menghubungkait

BCB
Mengumpul maklumat

KP
Verbal linguistik
Intrapersonal

Nilai murni
Bertoleransi
Kasih sayang
Bertanggung jawab
Kesabaran


Menyusun
perkataan dan
Membuat ayat

Rujuk Lampiran

Langkah 3 (10 minit)
Murid diberikan
lembaran kerja.

Murid diminta menyiapkan
dua tugasan yang terdapat
pada lembaran kerja.

Tugasan A: Susun perkataan
menjadi ayat yang betul.

Tugasan B: Tulis ayat yang
menerangkan kepentingan
mematuhi peraturan jalan
raya.

Murid diminta membaca hasil
tugasan masing-masing.


BBB
Lembaran kerja
KB
Membuat urutan
Menjana idea

BCB
Mengumpul maklumat

KP
Verbal linguistik
Interpersonal

Nilai murni
Bertoleransi
Kasih sayang
Bertanggung jawab
Kesabaran


Pengayaan




Pemulihan

Langkah 4 ( 10 minit )
Murid diminta membina 4
ayat majmuk menggunakan
kata hubung dan, serta, tetapi
berdasarkan gambar tunggal
kemudian dibentangkan
kepada guru melalui laptop
kemudian ditayangkan pada
paparan skrin.


TMK : laptop
Murid diminta menyalin ayat
majmuk semula dengan betul
dan kemas.


Rumusan isi pelajaran

Kognitif
1. Kepentingan
peraturan jalan raya
2. Kepentingan
peraturan jalan raya
3. Keselamatan
Pengguna Motorsikal

Sosial : Pujian dan
galakan.


Penutup (5 minit)

Murid dirangsang
merumus isi pelajaran.
Guru memberi pujian atas
sikap murid.

KB
Merumus

Nilai
Amalan Toleransi
KP:
Verbal linguistik
Intrapersoal
