Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu 4
Model Pembelajaran : Pembelajaran berasaskan projek
Bidang/Mata Pelajaran : Menyiasat daya dan tenaga
Tajuk : Elektrik
Tahun : 5 UIA
Bilangan Murid : 39 orang
Standard Kandungan : Memahami litar bersiri dan litar berselari
Standard Pembelajaran : Mengenal pasti pelbagai komponen elektrik dalam litar ringkas
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat;
1. Membina dan melukis litar bersiri dan litar berselari
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat dan menggunakan sumber
tenaga elektrik yang terdapat di rumah dan persekitaran
mereka
Alat Bantu Mengajar : CD,projektor,laptop,sel kering,wayar,mentol,suis
Masa : 10.35 pagi- 11.35 pagi ( 60 minit)










Fasa /
Langkah

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Fasa 1
Set Induksi
(5 minit)


Tujuan
eksperimen

1.Guru menayangkan
video bertajuk
Hidroelektrik bagi
menarik minat murid

2.Guru menyoal murid
(Soalan: Sila namakan
empangan yang
menjana kuasa
hidroelektrik di
Malaysia?)

3.Guru mengaitkan
sumber kuasa
hidroelektrik dengan
tajuk pengajaran pada
hari ini iaitu melalui
litar bersiri dan litar
berselari sel kering
mampu menyalakan
mentol sama seperti
kuasa hidroelektrik
tetapi voltannya tidak
sama



1.Murid memerhati
kandungan video yang
ditayangkan
(Kuasa Hidroelektrik
membekalkan tenaga
elektrik ke rumah,
kawasan
perindustrian,menerangi
jalan raya dengan
cahaya lampu dan lain-
lain)

2.Murid menamakan
beberapa contoh
empangan yang menjana
kuasa hidroelektrik
Contoh:
*Empangan Tasik
Chenderoh Perak
*Empangan Sungai
Sempam Raub Pahang
*Empangan Pergau
Kelantan




ABM
Cakera
Padat,projektor,
laptop

KPS
Berkomunikasi
Memerhati

Kem.Berfikir
Menghubungkait

Nilai Murni
Minat dan bersifat
ingin tahu

Fasa 2
Pencetusan
idea
(10 minit)


Prosedur
eksperimen

1.Guru mengedarkan
radas kepada setiap
kumpulan dan borang
laporan amali

2.Guru menjelaskan
tujuan eksperimen yang
akan dijalankan
(Tujuan: Membina dan
melukis litar bersiri dan
litar berselari)

3.Guru menunjukan
prosedur membina dan
melukis litar bersiri dan
litar berselari














1.Murid memerhati
prosedur yang
ditunjukkan oleh guru.

Radas
Sel
kering,mentol,wa
yar,suis

KPS
Berkomunikasi
Mengeksperimen

Nilai Murni
Minat dan bersifat
ingin tahu

Fasa 3
Penstukturan
Idea
(25 minit)


Mengeksperi-
men dan
pemerhatian

1.Guru membimbing
murid membina litar
bersiri dan litar
berselari

2.Guru meminta murid
melakukan pemerhatian
perbezaan nyalaan
mentol antara litar
bersiri dan litar
berselari


2.

1.Murid menjalankan
eksperimen secara
berkumpulan
berpandukan prosedur
yang ditunjukkan oleh
guru

2.Hasil pemerhatian
dicatatkan dalam borang
laporan amali

Radas
Sel kering,wayar
mentol,suis

KPS
Berkomunikasi
Mengeksperimen
Meramal

Nilai Murni
Minat dan bersifat
ingin tahu

Fasa 4
Aplikasi Idea
(15 minit)



Mengeksperi-
men dan
pemerhatian

1.Guru meminta murid
mengeluarkan salah
satu mentol pada litar
bersiri dan pemerhatian
dicatatkan pada borang
laporan amali

2.Guru meminta murid
meramalkan apa yang
akan berlaku pada
mentol yang satu lagi.
(Mentol tidak menyala)


1.Murid mengeluarkan
satu mentol dari
sambungan

2.Hasil pemerhatian
dicatatkan dalam borang
laporan amali

3.Melukis gambarajah
litar bersiri dan litar
berselari

Radas
Sel kering,wayar,
mentol,suis

KPS
Berkomunikasi
Mengeksperimen
Meramal

Nilai Murni
Berani mencuba

Fasa 5
Penutup
(5 minit)

Kesimpulan
eksperimen

1.Guru meminta murid
membuat kesimpulan
pelajaran pada hari ini
Apa yang dapat kamu
simpulkan berdasarkan
eksperimen yang kita
jalankan tadi?


1.Wakil murid
menyatakan bahawa
sekiranya salah satu
mentol rosak atau
dikeluarkan litar menjadi
tidak lengkap dan arus
tidak dapat mengalir

2.Murid menghantar
laporan amali



Ulasan Guru :
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Ulasan Penyelia:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
