INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS SULTAN ABDUL HALIM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL SEKOLAH RENDAH KSSR
Tahun : 1 Gemilang Hari/Tarikh : Ahad, 15 September 2013 Masa : 10.45 11.45 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 28/28 Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Tema : Alam Benda Aktiviti : Resis Tajuk : Bingkai Gambar Media : Alat : berus, palet, dan gambar Bahan : kertas lukisan, krayon dan warna air atau warna poster atau tempera Pendekatan : Konstruktivisme Kaedah : Hands on/amali Bahan Bantu : Contoh-contoh corak teknik resis Mengajar EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif ,Elemen Keusahawanan dan TMK
13
OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat;
1. Menghasilkan corak untuk bingkai gambar. 2. Melakukan aktiviti seni dengan selamat 3. Menceritakan hasil karya seni yang dibuat
STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni (unsur seni dan prinsip rekaan : rupa, warna, jalinan, harmoni, dan kesatuan) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan corak menggunakan teknik resis . 2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visualmenerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan corak. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan corak. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
13
STANDARD PEMBELAJARAN
2.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual yang ada pada karya seni.
2.1.1 Unsur seni 2.1.1.1 : Rupa organik dan geometri 2.1.1.2 : Warna primer dan sekunder 2.1.1.3 : Jalinan tampak dan sentuh
2.1.2 Prinsip rekaan 2.1.2.1 : Harmoni ulangan atau susunan yang seimbang 2.1.2.2 : Kesatuan dalam alam semula jadi
2.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media (kering atas kering; basah atas kering) 2.2.1.1 : Alat berus, palet, dan gambar 2.2.1.2 : Bahan kertas lukisan, krayon dan warna air atau warna poster atau tempera
2.2.2 : Menyatakan teknik penggunaan media dalam penghasilan corak teknik resis 2.2.2.1 : Teknik resis (corak terancang)
13
2.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni.
2.3.1 : Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif 2.3.2 : Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya
2.3 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
2. 4.1 : Mempamerkan karya yang dihasilkan 2.4.2 : Menceritakan karya sendiri secara lisan 2.4.3 : Menghargai karya sendiri dan rakan
13
Fasa Isi Kandungan /Standard Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota/ Iiustrasi Aktiviti Guru Aktiviti Murid
(Set Induksi) (5 Minit)
Mencungkil idea
membuat aksi bisu mengenai bentuk dan murid meneka
tentang kegunaan bentuk/shapes.
uru mengaitkan aktiviti membuat resis dengan aktiviti untuk hari ini.
Murid menjawab dengan idea sendiri.
Murid memberi kerjasama
Sekiranya murid tidak dapat menjawab, guru menunjukkan gambarajah pelbagai bentuk.
Menghubungkait
Langkah 1 (8 minit)
Persepsi Estetik
Guru menunjukkan contoh-contoh karya corak yang terhasil daripada teknik resis.
tentang unsur seni dan
Murid berinteraksi bersama guru berkaitan unsur seni
13
prinsip rekaan seperti jalinan, rupa, warna, harmoni dan kesatuan.
Langkah 2 (5 minit)
Aplikasi Seni
berinteraksi dengan murid tentang jenis-jenis media yang sesuai untuk membuat aktiviti corak teknik resis.
tentang cara penggunaan media dalam penghasilan corak teknik resis.
Murid memberi respons tentang jenis-jenis media yang sesuai untuk membuat aktiviti corak teknik resis.
Langkah 3 (35 minit)
Ekspresi Kreatif
berdasarkan langkah-langkah berikut.
Murid menghasilkan corak menggunakan teknik resis dengan bimbingan guru.
13
Langkah 1
Lakar corak menggunakan pensel dan diikuti dengan penggunaan lilin/krayon.
Langkah 2
lah dibancuh pada permukaan kertas lukisan.
Langkah 3
enggunakan warna yang berlainan sekiranya murid inginkan ton warna yang harmoni.
13
REFLEKSI: Semua murid dapat menghasilkan satu corak daripada teknik resis dengan idea dan kreativiti masing-masing. Murid dapat menyebut semula media yang digunakan dan menyenaraikan proses menghasilkan resis.
Langkah 4
dikeringkan, hasil tersebut boleh dilekatkan dengan gambar yang dibawa oleh murid agar hasil resis tadi menjadi bingkai gambar.
(Penutup) (7 minit)
Apresiasi Seni
Guru mengawasi disiplin murid.
Guru meminta murid bercerita pengalaman mereka membuat hasil seni kepada rakan.
Murid mempamerkan dan bercerita tentang hasil kerja sendiri dan rakan-rakan.
Murid menceritakan pengalaman masing-masing ketika melakukan aktiviti.