Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU SK GITA TAHUN 4

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 4 Cemerlang
Tarikh : 1 Ogos 2011
Hari : Isnin
Masa : 0800-0900 (1 jam)
Bilangan Murid :42 orang ( 18 lelaki) (24 perempuan)
Tema : Hasil Tani Meningkatkan Ekonomi
Tajuk : Sehari Sebagai Peneroka

Hasil Pembelajaran
Fokus Utama : 1.5 Memberi penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat.
Aras 1
ii. Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan.

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta
memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
i. Membaca lancar bahan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.


Fokus Sampingan : 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 3
i. Membina ayat majmuk dengan kata hubung.

Objektif eksplisit : Pada akhir sesi pengajaran & pembelajaran:
i. Murid-murid dapat mengemukakan 4 daripada 5 fakta yang terdapat dalam teks setelah
merujuk petikan.
ii. Sekurang-kurangnya 60% daripada murid dapat membaca teks dengan sebutan yang betul
setelah mendapat bimbingan guru.
iii. Murid-murid dapat membina 6 daripada 8 ayat majmuk dengan kata hubung yang sesuai
setelah mendapat bimbingan guru.

Sistem Bahasa : a. Sistem bahasa : Kata Hubung
b. Kosa kata : berkesempatan
dari seberang
bertubi-tubi

Pengisian Kurikulum : a) Penerapan ilmu: Pendidikan Moral
Geografi

b) Penerapan nilai Murni
- Rajin berusaha
- Kerjasama
- Rasional

c) Kemahiran Bernilai Tambah
(i) kemahiran berfikir : mengumpul maklumat
(ii) Pembelajaran Kontekstual : Pengetahuan harian murid
(iii) kemahiran interpersonal
(iv) kemahiran verbal-Linguistik
(v) Kemahiran konstruktivisme

Alat Bantu Mengajar : i. Kertas sebak
i. Lembaran kerja



Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid tahu pernah melihat ladang kelapa sawit melalui televisyen.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4
Masa/Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
Set Induksi
5 minit

(0700-0705)
Guru memberikan teka-teki kepada
murid.
Saya bersaudara dengan kelapa,
tetapi anak saya lebih banyak
daripada kelapa. Anak saya lebih
kecil berbanding kelapa. Siapakah
saya?
Jawapan: Pokok kelapa sawit
i. Guru memberi teka-teki kepada murid-
murid.
ii. Guru membuat perkaitan dengan tajuk
pelajaran hari ini.
iii. Guru bersoal jawab dengan murid
sama ada mereka pernah pergi ke
ladang kelapa sawit.

Pembelajaran
Kontekstual:
Pengalaman harian
murid
Langkah 1
20 minit

(0705-0725)
MEMBACA
Guru meminta murid membaca
petikan Sehari Sebagai
Peneroka.

i. Guru meminta murid membaca
secara senyap dan memahami
petikan Sehari Sebagai Peneroka.
ii. Guru meminta murid membaca
mengikut kumpulan.
iii. Guru memilih beberapa orang murid
secara rawak untuk membaca petikan
tersebut.
iv. Guru membetulkan sebutan murid
semasa murid membaca.
v. Guru menjelaskan isi penting dalam
petikan.
Objektif:
(ii)

BBM:
Petikan

Kemahiran verbal-
linguistik
Kemahiran
mengumpul
maklumat.

Nilai:
Kerjasama


Masa/Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
Langkah 2
10 minit
(0725-0735)
MENDENGAR DAN BERTUTUR
1. Apakah tujuan penulis
mengikut Pak Longnya ke
Ladang kelapa sawit?
2. Bagaimanakah caranya untuk
mengetahui buah kelapa sawit
yang sudah masak?
3. Mengapakah Abang Dodi
terjerit-jerit sambil melompat?
4. Semua berikut benar tentang
Abang Dodi kecuali..
5. Rangkai kata berlari tidak
cukup tanah dalam petikan
bermaksud...
i. Guru mengemukakan soalan
mengenai petikan kepada murid.
ii. Guru memberi peneguhan kepada
murid.
iii. Guru berrbincang mengenai isi
penting dalam petikan bersama murid.

Objektif:
(i)

BBM:
Petikan

KB:
kemahiran berfikir
kemahiran
interpersonal
Kemahiran menjana
idea
Nilai:
Rajin berusaha
Rasional

Langkah 3
20 minit
(0735-0755)
SISTEM BAHASA DAN KOSA
KATA
Kosa kata:
berkesempatan
i. Guru meminta murid menyebut
perkataan yang digariskan dalam
petikan.
ii. Guru menerangkan makna perkataan
bergaris.
iii. Guru bertanya kepada murid
mengenai kata hubung.
Objektif:
(iii)

BBM:
Kertas sebak


dari seberang
bertubi-tubi

Kata hubung ialah perkataan yang
digunakan untuk menggabungkan
perkataan dengan perkataan,
rangkai kata dengan rangkai kata
dan ayat dengan ayat.
- dan - hingga
- bahawa - kerana
- lalu
- sambil
iv. Guru menerangkan maksud kata
hubung. Guru memberi contoh kata
hubung.
v. Guru meminta murid menggariskan
kata hubung yang terdapat dalam
petikan tersebut.
vi. Guru memilih murid secara rawak
untuk menulis kata hubung yang
terdapat dalam petikan di papan.
vii. Guru membincangkan jawapan
dengan murid.
viii. Guru meminta murid untuk membina
ayat majmuk menggunakan ayat-ayat
tunggal yang diberikan dengan kata
hubung yang sesuai.
ix. Guru membincangkan jawapan
dengan murid.
Sistem Bahasa:
Kata hubung
Kosa kata


KB:
Kemahiran verbal
linguistik
Menggumpul
maklumat
Penutup
5 minit
(0755-0800)

RUMUSAN PELAJARAN
Guru berbincang dengan murid
tentang kelebihan melihat sendiri
keadaan ladang.

Pengajaran:
Belajar bersungguh-sungguh
Berusaha selagi terdaya
i. Guru bertanya kepada murid
kelebihan melihat sendiri keadaan
ladang.
ii. Guru menasihati murid supaya
berusaha dan menghargai kelebihan
yang ada pada diri.
Penerapan ilmu:
Pendidikan Moral

Nilai:
Rasional


Catatan Refleksi Guru Pelatih:








Kelemahan :




Kekuatan :




Catatan Guru Pembimbing :





Catatan Pensyarah Pembimbing :
