Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru : Mohd Sharif Bin Rashid


Sekolah : SK Padang Mengkuang
Tarikh : 20 April 2010 Kelas : 3 Dinamis
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Hari : Rabu Masa : 9.10 10.10 pagi

KUMPULAN A B C
Tajuk/ Tema HASIL PERTANIAN

Kemahiran
Perkataan KV+KV Perkataan dua suku kata Ayat Tunggal
Hasil pembelajaran :
Pada akhir pengajaran
murid dapat :
1.menyatu dan
memadamkan dua gambar
suku kata berdasarkan
gambar

2. mengisi suku kata awalan
atau akhiran yang tertinggal
berdasarkan gambar
1.membaca kad padanan

2. membina ayat perkataan
dua suku kata
1. Dapat membina
sekurang-kuranya dua ayat
tunggal.

2. Membaca ayat tunggal
dengan intonasi dan
sebutan yang betul.
Pengetahuan sedia ada Telah mengenal suku kata
KV
Telah mengenal perkataan
pola KV+KV
Mengenal perkataan
Bahan Bantu Mengajar
Nilai murni 1. Sayur berkhasiat 2. Hidup sihat bersama
sayur

Kemahiran berfikir Mengketegorikan sayur-
sayuran


LANGKAH KUMPULAN A KUMPULAN B KUMPULAN C
Set induksi
( 5 minit )
Guru menayangkan video
mengenai hasil tanaman

2. guru bersoal jawab dengan
pelajar mengenai sayur-sayuran
a. dimanakah kita bole temui
sayur yang segar?

b. siapakah yang tidak suka
makan sayur-sayuran

*(dijalankan serentak dengan
kumpulan B dan C)


Guru menayangkan video
mengenai hasil tanaman

2. guru bersoal jawab dengan
pelajar mengenai sayur-sayuran
a. dimanakah kita bole temui sayur
yang segar?

b. siapakah yang tidak suka makan
sayur-sayuran

Guru menayangkan video
mengenai hasil tanaman

2. guru bersoal jawab
dengan pelajar mengenai
sayur-sayuran
a. dimanakah kita bole
temui sayur yang segar?

b. siapakah yang tidak suka
makan sayur-sayuran

Langkah 1
20 minit
LEMBARAN KERJA

1. Murid menjawab
lembaran kerja

Rujuk lampiran A (1)
AKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid bermain dadu enam
muka. Setiap muka akan
mewakili warna enam
sampul yang disediakan
dalam beberapa salinan
yang mempunyai kandungan
berbeza. Dalam setiap
sampul telah di masukan
dengan suku kata-suku kata.

2. Murid mengolekkan dadu.
INTERAKSI P&P

1. Guru memaparkan
sekeping gambar
pada papan tulis.

2. Guru bersoal jawab
dengan murid
berdasarkan gambar.

a. Namakan jenis-jenis
sayur yang terdapat
dalam gambar.
Apabila dadu berhenti, muka
dadu yang menghadap
keatas merupakan pilihan
warna yang diperolehi.


3. Murid mengambil satu
sampul mengikut warna
pada dadu

4. Murid melakasanakan
arahan yang diterima.



5. Permainan diteruskan
sehingga masa tamat
b. Dimanakah kita akan
menjumpai sayuran
seperti di dalam
gambar?
c. Apakah kebaikan
sayuran ?

3. Murid membina ayat
tunggal berdasarkan
kad gambar tunggal
yang diberikan
kepada setiap pelajar

4. Murid membaca ayat
yang ditulisnya.
Langkah 2
15 minit
AKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid bermain dadu
enam muka. Setiap
muka akan mewakili
warna enam sampul
yang disediakan dalam
beberapa salinan yang
mempunyai kandungan
berbeza. Dalam setiap
sampul telah di
masukkan dengan suku
kata KV dan KV.

2. Murid mengolekkan
dadu. Apabila dadu
INTERAKSI P&P

1. Guru menampal gambar-
gambar sayur-sayuran yang
mempunyai dua suku kata
a. Kubis
b. Terung
c. Lobak

2. Murid diminta untuk
mengajuk sebutan nama
sayuran

3. Murid mengambil kad suku
kata dan mencantumkanya
pada gambar-gambar
LEMBARAN KERJA

1. Murid diminta
menjawab lembaran
kerja
(lampiran c 1)
berhenti, muka dadu
yang menghadap keatas
merupakan pilihan warna
yang diperolehi.


3. Murid mengambil satu
kad mengikut warna yang
diperolehinya dan
membaca arahan

a. Mengabungkan suku
kata yang dusediakan
sehingga membentuk
perkataan dua suku
kata terbuka.
b. Memadam perkataan
yang digabungkan
dengan gambar yang
diberi.

4. Murid melaksanakan
arahan yang diterima

5. Permainan diteruskan
sehingga masa tamat
sayuran yang disediakan

4. Murid menulis semula
perkataan yang terbentuk di
papan tulis.

5. Guru merumuskan isi
pelajaran dengan meminta
murid menamakan semua
gambar yang disediakan.
Langkah 3 INTERAKSI P&P

1. Guru memaparkan
gambar-gambar sayur
yang menggunakan
KV+KV seperti sawi dan
labu

2. Murid menyebut nama
sayur yang di paparkan
tersebut.

3. Murid mengambil kad
suku kata dan
menampalkan disebelah
gambar yang betul.
LEMBARAN KERJA

Lampiran B 1
AKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid bermain dadu
enam muka. Setiap
muka akan mewakili
warna enam sampul
yang disediakan
dalam beberapa
salinan yang
mempunyai
kandungan berbeza.
Dalam setiap sampul
telah di masukkan
dengan beberapa
keping gambar.
Murid diminta
membuat ayat
berdasarkan gambar.



2. Murid mengolekkan
dadu. Apabila dadu
berhenti, muka dadu
yang menghadap
keatas merupakan
pilihan warna yang
diperolehi.

3. Murid mengambil
satu kad mengikut
warna yang
diperolehinya dan
membaca arahan

4. Murid melaksanakan
arahan.

5. Permainan
diteruskan sehingga
masa tamat.
