Anda di halaman 1dari 10

RPH Kemahiran Menolak & Menahan (Hoki) TAhun 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI



Tarikh : 15 Januari 2013 (Selasa)
Masa : 0730-0830 (30 minit)
Tempat : Dewan Sri Rajang, IPG Kampus Rajang, Bintangor
Tahun(Kelas) : Empat (4)
Bilangan Murid: 20 orang ( 14 orang lelaki & 6 orang perempuan )
Tunjang Pembelajaran: 2. Kemahiran
Tajuk : a) Hoki
Sub-tajuk : i) Menolak dan menahan
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:
Psikomotor : i. melakukan kemahiran menolak sejauh 1 meter dengan teknik yang betul dan tepat sebanyak 8 daripada 10
percubaan.
ii. melakukan kemahiran menahan dengan koordinasi kaki dan tangan yang betul dan tepat menggunakan kayu hoki.

Kognitif : i. mengenal pasti taktik yang boleh mengelirukan pihak lawan semasa melakukan kemahiran menolak dalam
permainan hoki.
ii. mengenal pasti tindakan berbahaya semasa menolak dan menahan dalam situasi permainan.

Afektif: i. menunjukkan kesungguhan untuk belajar semasa menjalani aktiviti menolak dan menahan.
ii. mengamalkan sikap kerjasama dalam membantu rakan-rakan mempelajari kemahiran menolak dan menahan serta menitikberatkan ciri
keselamatan semasa aktiviti..

Kemahiran Berfikir: Menghubung kait
Pengalaman sedia ada: Murid-murid dalam kehidupan seharian pernah mendengar tentang permainan hoki, menonton perlawanan hoki
melalui televisyen atau daripada sumber media lain dan pernah melihat serta memegang bola dan kayu hoki.
Penerapan nilai : Mematuhi arahan, bekerjasama dan bertanggungjawab.
Penggabungjalinan: Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris dan Pendidikan Moral.
BSPP : Bola hoki (20), kayu hoki (20) & field cone (20).
BAHAGIAN
/MASA
AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
ORGANISASI ALATAN/
CATATAN
Permulaan
(4 minit)
1. Set Induksi.





2. Memansakan
badan.





















Menceritakan satu situasi
permainan hoki di mana
bola yang ditolak dapat
dikawal dengan baik.

Pegang kayu hoki setiap
seorang.
Lari anak sejauh 10 meter
bersama-sama kayu hoki.
Lari pecut apabila
mendengar tiupan wisel.
Bergerak secara perlahan
ke hadapan bersama
dengan bola hoki
menggunakan kayu hoki.
Bergerak pantas bersama
bola apabila mendengar
tiupan wisel.
Ikut pelakuan guru bagi
membuat regangan
menggunakan kayu dan
bola hoki.
- Pegang kayu hoki
menggunakan kedua-dua
belah tangan dan tolak ke
atas, kiri,kanan,hadapan
dan belakang.
- Mencangkung dan tolak
Dalam barisan panjang.

M M M M M M

M M M M M M





G


















Petunjuk:

Kayu hoki(20)
& Bola hoki
(20)



































kayu hoki ke hadapan,kiri
dan kanan.
- Menggunkan kayu hoki
gerakkan bola hoki ke kiri
dan kanan dan kawal
bola tersebut.
G = Guru
M = Murid





M M M M
M M
M M
M M
M M

G

Kedudukan semasa regangan












Petunjuk:
G = Guru
M = Murid





Perkembangan
(12 minit)
1. Pengenalan
isi pelajaran
Menerangkan keperluan
kemahiran menolak dan



Kayu hoki(20)

Perkembangan 1
(Tolak dan tahan
bola)
(6 minit)

































2. Demonstrasi











3. Latih Tubi
















menahan dalam
permainan hoki.

Berpasangan dengan
jarak 1 meter antara satu
sama lain.
Tolak bola ke arah rakan
secara perlahan.
Tahan bola
menggunakan muka atau
hadapan kayu hoki.


Lakukan pelakuan yang
sama seperti demonstrasi
guru.
Tolak bola ke arah rakan
secara perlahan.
Tahan bola
menggunakan muka atau
hadapan kayu hoki.
Pastikan kedudukan kaki
dan tangan semasa
menolak bola betul dan
selesa semasa memegang
kayu hoki.
Bengkokan lutut dan
rendahkan badan ke
bawah semasa menahan
bola dan lihat bola
sebelum menahan.


Berpasangan















Petunjuk:
G = Guru
M = Murid






& Bola hoki
(20)













































Perkembangan 2
(Menolak dan
menahan bertiga)
6 minit













4. Demonstrasi



















Kawal bola dan tolak
semula ke arah rakan.
Tambah jarak antara
rakan dan tingkatkan
kelajuan bola selepas
menguasai kemahiran
menahan.
Lakukan pelakuan
sebanyak 10 percubaan.


Murid murid
dibahagikan kepada 6
kumpulan yang terdiri
daripada 3 orang setiap
kumpulan.
Murid A dikehendaki
menolak ke arah murid B,
manakala murid C
menolak semula kepada
murid A secara statik
mengikut putaran arah
jam dan sebaliknya
selepas arahan
diberikan.
Murid akan bergerak
sambil menolak dan
menahan mengikut
arahan yang diberikan


= Jarak 1 meter

























Dalam kumpulan bertiga

















Bola (6), kayu
hoki (20)





















5. Latih Tubi


Lakukan seperti yang
dilakukan dalam
demonstrasi.
Bergerak bersama bola
mengikut arahan yang
diberikan.

A
B
C


G

- Murid dibahagikan kepada 6
kumpulan yang terdiri daripada 3
orang dalam setiap kumpulan.
- Setiap murid harus menolak dan
menahan mengikut arahan yang
diberikan

Petunjuk:
G = Guru
= Murid











Kemuncak
(10 minit)

Murid murid
dibahagikan kepada 4
kumpulan yang terdiri
daripada 3 orang setiap
kumpulan.
Pasukan A dan pasukan
B dikehendaki main
permainan hoki seperti
biasa dengan peraturan
peraturan istimewa.
Antara peraturan
Berkumpulan bertiga. Bola (4) &
Kayu hoki (20)

istimewa permainan ini
adalah murid hanya
dibenarkan menolak dan
menahan sahaja, murid
tidak dibenarkan
memukul dalam
permainan ini.
Pada pusingan kedua
bilangan pemain akan
ditambah dan kawasan
gol juga akan ditambah.
Kumpulan yang
memasuki gol yang
banyak dikira sebagai
pemenang.

x x


Gol A
































Gol B




















x x


Petunjuk:
G = Guru
= Murid

Penutup
(4 minit)
1. Menyejukkan
Badan






Berlari anak di sekitar
kawasan yang ditetapkan
bersama kayu hoki.
Membuat gelonggaran
bersama dengan kayu
hoki..
- Buka kaki selebar
setengah meter dan
Soal jawab guru bersama murid.

Kayu hoki (20)





















2. Refleksi










3. Kerja Susulan
tegakkan badan.
- Bongkokkan badan
serendah yang mungkin
sambil kayu yang
dipegang menyentuh
lantai dengan kiraan 4.
- Berdiri tegak dengan
kaki dibuka seluas bahu
dan rapatkan kedua
belah tangan lurus di atas
kepala dengan kiraan 4.
- Tarik nafas melalui
hidung dan tahan selama
kira-kira 3 saat kemudian
hembus melalui hidung
dan mulut.
Pelajar memberi refleksi
kepada P&P kemahiran
menolak dan menahan
yang telah dilaksanakan.
- Guru akan memperoleh
idea bagaimana
mengatasi masalah yang
dihadapi dan
mempelbagaikan lagi
aktiviti.

Melayari internet bagi
mendapatkan kefahaman
yang kukuh berkaitan
kemahiran yang diajar.


M M M M
M M
M M
M M
M M

G






















Dicatat oleh Mond Niel di 4:40 PTG
E-melkan IniBlogThis!Kongsi ke TwitterKongsi ke FacebookKongsi ke Pinterest

Menonton perlawanan
hoki yang disiarkan di
televisyen.
Membuat pembacaan
tambahan mengenai
permainan hoki di pusat
sumber.
