Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan : Satu Marikh


Tarikh : 12 Februari 2012
Hari : Khamis
Masa : 40 minit
Matapelajaran : Sejarah
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat :
1. Menyatakan tahap perkembangan Zaman Paleolitik, Zaman
Neolitik dan Zaman Logam.
2. Menyebut nama peralatan pada Zaman Paleolitik, Zaman
Neolitik dan Zaman Logam.
3. Menyatakan lokasi Zaman Paleolitik, Zaman Neolitik dan
Zaman Logam.
Nilai Murni : 1. Semangat gigih dan berdikari.
2. Bekerja keras dan yakin diri.








Langkah Tema/Tajuk Aktiviti Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Zaman Paleolitik,
Neolitik dan Logam
Menayangkan animasi
aktiviti orang Zaman
Batu menggunakan
Power Point.
Power Point

Langkah 1
(10 minit)
Zaman Paleolitik Perbincangan:
Meminta pelajar
membincangkan ciri-
ciri Zaman Paleolitik
Tujuan adalah untuk
mengukuhkan
kefahaman pelajar
tentang tajuk yang di
ajar.
Langkah 2
(10 minit)
Zaman Neolitik

Perbincangan:
Meminta pelajar
membincangkan ciri-
ciri Zaman Neolitik
Tujuan adalah untuk
mengukuhkan
kefahaman pelajar
tentang tajuk yang di
ajar.
Langkah 3
(10 minit)
Zaman Logam Perbincangan:
Meminta pelajar
membincangkan ciri-
ciri Zaman Logam
Tujuan adalah untuk
mengukuhkan
kefahaman pelajar
tentang tajuk yang di
ajar.
Penutup
(5 minit)
Zaman Paleolitik,
Neolitik dan Logam
Guru merumuskan
tajuk dan
mengingatkan pelajar
supaya mengulangkaji
berkaitan topik yang
diajar.
Tujuan supaya pelajar
dapat memahami tiga
zaman Prasejarah
yang diajar pada hari
ini.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan : Satu Marikh
Tarikh : 3 April 2012
Hari : Selasa
Masa : 40 minit
Matapelajaran : Sejarah
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat :
1. Menjelaskan definisi konsep Pembesar Empat Lipatan.
2. Melakarkan rajah Sistem Pembesar Empat Lipatan di
Melaka.
3. Menyenaraikan jawatan dan peranan pembesar di Melaka
Nilai Murni : Tanggungjawab bersama asas kegemilangan:
Berbangga dengan sistem pentadbiran negara kita.








Langkah Tema/Tajuk Aktiviti Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Kegemilangan
Melaka
Menayangkan video
pendek Filem Puteri
Gunung Ledang
Tayangan video

Langkah 1
(15 minit)
Sistem pentadbiran:
Sistem Pembesar
Empat Lipatan
Round table: Meminta
pelajar melakar rajah
dan menyenaraikan
jawatan dan perana
pembesar di Melaka.
Tujuan adalah untuk
mengukuhkan
kefahaman pelajar
tentang tajuk yang di
ajar.
Langkah 2
(15 minit)
Membuat inferens
tentang sistem
Pembesar Empat
Lipatan dengan
Jemaah Menteri
sekarang.
Perbahasan:
Membahaskan
perbezaan dan
persamaan antara
sistem Pembesar
Empat Lipatan dengan
Jemaah Menteri
sekarang
Tujuan adalah untuk
mengukuhkan
kefahaman pelajar
tentang tajuk yang di
ajar.
Penutup
(5 minit)
Kegemilangan
Melaka
Guru merumuskan
tajuk dan
mengingatkan pelajar
supaya mengulangkaji
berkaitan topik yang
diajar.
Tujuan adalah untuk
mengukuhkan
kefahaman pelajar
tentang tajuk yang di
ajar.






RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan : Satu Marikh
Tarikh : 30 Oktober 2012
Hari : Isnin
Masa : 40 minit
Matapelajaran : Sejarah
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat :
1. Menyenaraikan kumpulan etnik yang terdapat di Sabah dan
Sarawak.
2. Menyatakan lokasi petempatan kumpulan etnik di sabah
dan Sarawak.
3. Menceritakan dengan lancer cara hidup dan budaya
kumpulan etnik di Sarawak dan Sabah.
4. Menyenaraikan jenis kegiatan ekonomi di Sarawak dan
Sabah.
Nilai Murni : 1. Permuafakatan mengukuhkan negara kita iaitu dengan
mengamalkan hidup bersatu padu.
2. Menghargai kekayaan warisan budaya Malaysai .





Langkah Tema/Tajuk Aktiviti Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Sabah dan Sarawak

Langkah 1
(15 minit)
1. Keadaan
masyarakat.
2. Kegiatan
sosiobudaya
Peta Malaysia:
Meminta pelajar
menghubungkaitkan
kawasan petempatan
dengan cara hidup,
budaya dan kegiatan
ekonomi.
Kajian peta Malaysia.
Langkah 2
(15 minit)
Kegiatan ekonomi Perbincangan:
Membincangkan
kegiatan ekonomi
penduduk Sarawak
dan Sabah
Perbincangan
kumpulan
Penutup
(5 minit)
Sarawak dan Sabah Guru merumuskan
tajuk dan
mengingatkan pelajar
supaya mengulangkaji
berkaitan topik yang
diajar.
Tujuan supaya pelajar
dapat memahami
tajuk yang diajar pada
hari ini.
