Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI



TAJUK 3.0 REKA BENTUK
TARIKH / MASA / 1000 - 1100
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Mereka bentuk projek eksperimental
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.1.1 Menyatakan masalah berpandukan situasi yang diberi.
3.1.2 Mengumpul maklumat berkaitan penyataan masalah
3.1.3 Menjana idea kreatif dalam bentuk lakara bagi
menyelesaikan masalah.
3.1.4 Memilih satu lakaran untuk projek eksperimental.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajran dan pembelajaran murid dapat:
1. Mengenalpasti masalah daripada situasi yang diberi guru
2. Mengumpul maklumat daripada masalah yang
dinyatakan.
3. Menghasilkan lakaran penjanaan idea
4. Memilih lakaran bagi projek eksperimental.
RINGKASAN Murid akan dapat mengenal pasti masalah, mengumpul
maklumat, menghasilkan lakaran penjanaan idea dan
memilih lakaran projek eksperimental.
KEMAHIRAN 1. Mengumpulkan maklumat.
2. Membuat lakaran.
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
1. Keusahawanan (EK2) Boleh menyenarai dan
mengumpul maklumat.
2. Kreativiti dan inovasi Boleh memberi banyak idea.
3. Nilai murni Daya usaha.
BAHAN BBM Ketulan ais, Gambar produk sedia ada
AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi
Guru meletakkan seketul ais yang berada dalam bekas di
atas meja. Murid diminta memerhatikan ais tersebut. Guru
menunjukkan gambar berkaitan bongkah ais.
Langkah 1
Guru bertanya kepada murid apakah perubahan fizikal yang
akan berlaku kepada ais pada suhu bilik. Murid melakukan
sesi sumbang saran untuk mendapatkan maklumat
penyelesaian masalah. (HOTS menilai)
Langkah 2
Guru meminta murid melakukan proses penjanaan idea
dengan menghasilkan beberapa lakaran. Murid membuat
lakaran dan memilih lakaran terbaik sebagai projek
ekeperimental. (HOTS merekacipta)
Penutup
Murid membuat rumusan tentang aktiviti yang dijalankan.
PENILAIAN DAN
PENGAJARAN
Semua murid dapat membuat beberapa lakaran berdasarkan
masalah yang diberikan.
REFLEKSI
